Skocz do zawartości


Zdjęcie

ustanowienie służebności a PCC

służebność PCC

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Fiona Maphona

Fiona Maphona

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 253 postów

Napisano 02 wrzesień 2013 - 07:39

[color=rgb(0,0,0);font-family:Arial, sans-serif;font-size:13px;font-style:normal;font-weight:normal;text-align:justify;background-color:rgb(255,255,255);]Czy ustanowienie nieodpłatnej służebności mieszkania lub dożywotniego nieodpłatnego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych/ Czy też PCC podlega wyłącznie ustanowienie odpłatnej służebności oraz ustanowienie odpłatnego użytkowania ?[/color]

 



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 02 wrzesień 2013 - 08:43

Czynność ustanowienia nieodpłatnej służebności mieszkania lub dożywotniego nieodpłatnego użytkowania nie została wymieniona w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.  

 

Niemniej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega wyłącznie ustanowienie odpłatnej służebności oraz ustanowienie odpłatnego użytkowania (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. i) ww. ustawy).

 

Tak wynika wprost z przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: służebność, PCC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych