Skocz do zawartości


Zdjęcie

PCC od wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

spółka z o.o. podział spółki PCC

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Fiona Maphona

Fiona Maphona

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 253 postów

Napisano 02 wrzesień 2013 - 07:31

Czy podział spółki z o.o. poprzez wydzielenie jej zorganizowanej części podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

 

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. 
 

Na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:


    [*]przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
    [*]przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
    [*]przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;
    [*]przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

      [*]
      [*]rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
      [*]siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
      [/list][/list]

      - także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

       

      Więc chyba nie podlega?



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 02 wrzesień 2013 - 08:35

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Od 1 stycznia 2009 r. do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się podziały spółek.

Zatem czynność podziału spółki przez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 stycznia 2012 r., sygn. IPPB2/436-528/11-2/AF





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spółka z o.o., podział spółki, PCC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych