Skocz do zawartości

Macierzyński i własna działalność gospodarcza

zlecenie na macierzyńskim zasiłek działalność na macierzyńskim

wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_przyszła mama

Guest_przyszła mama
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2013 - 11:28

Witam serdecznie, mam pytanie, gdyż od dłuższego czasu próbuje dowiedzieć się o informacje zarówno w miejscu zakładania firmy, jak i w ZUSIE i nikt nie potrafi mi dać jednoznacznej odpowiedzi.

Jestem zatrudniona na umowę o pracę jako osoba fizyczna od paru lat.

Dodatkowo mam własną działalność.

W chwili obecnej jestem na zwolnieniu lekarskim z racji niedługiego już terminu do rozwiązania - zatem nie pracuje ani we własnej firmie, ani w firmie, gdzie jestem zatrudniona na umowę o pracę.

W chwili narodzin dziecka, będę na urlopie macierzyńskim i będę otrzymywała pieniadze z ZUS-u.

I teraz moje pytanie - czy w chwili narodzin dziecka, np. 2-3 tyg po nich, będę mogła wznowić działalność gospodarczą i jako firma być zatrudniona na umowę zlecenie u tego samego pracodawcy, u jakiego jestem zatrudniona na umowę o pracę? jednak bym wykonywała inne czynności? w innym miejscu i innych godzinach, anizeli moj dotychczasowy etat?

Pani w ZUS-ie dała mi inf. że niby mogę, druga uznała, że istnieje coś takiego jak okres karencji dla matek 140 dni i wówczas zadna matka- zarowno ta co poroniła, usuneła czy urodziła- ma teoretycznie zakaz pracy..- taka ochronka, które w praktyce wygląda roznie.

Trzecia Pani z ZUSU-telefonicznie powiedziała, ze macierzyńskie to macierzyńskie i zadna praca nie wchodzi w gre - jak to wygląda prawnie??  Bo nie chcialabym, abym za jakis czas miała nieprzyjemności z niekompetencji naszyc urzędników ..

Z góry dziękuję za pomoc.

#2 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 28 sierpień 2013 - 11:34

nie ma zakazu podjęcia pracy podczas urlopu macierzyńskiego, natomiast ten okres 14 (nie 140!) dni to okres połogu, zakładający niezdolnośc do pacy. Wobec tego spokojnie możesz na zlecenie wykonywać pracę u dotychczasowego (lub innego) pracodawcy

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 sierpień 2013 - 11:46

Dopuszczalność pracy na urlopie macierzyńskim w wymiarze podstawowym należy  uwzględnić fakt, że przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość wykonywania pracy tylko w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, zaś co do podstawowego urlopu tego typu nie zawierają żadnej odpowiedniej regulacji. Można z tego wnioskować, że praca na urlopie macierzyńskim jest wprawdzie dozwolona, ale tylko wtedy, gdy chodzi o dodatkowy urlop macierzyński. Gdyby bowiem ustawodawca chciał wprowadzić taką możliwość również w zakresie podstawowego urlopu macierzyńskiego, dałby temu wyraz w stosownym przepisie, tak jak to uczynił w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wskazuje to na przyjęcie zasady wykorzystania podstawowego urlopu macierzyńskiego w naturze - co jest zgodne z charakterem i celem tego urlopu.

Na umowę zlecenie możesz pracować u obecnego pracodawcy ale jeżeli odpowiada ona typowemu zatrudnieniu pracowniczemu, pracodawca może się spodziewać zarzutu "przykrycia" stosunku pracy przez umowę cywilnoprawną oraz zarzutu nieprawidłowego wykorzystywania urlopu macierzyńskiego przez pracownika.

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 sierpień 2013 - 11:49

nie ma zakazu podjęcia pracy podczas urlopu macierzyńskiego, natomiast ten okres 14 (nie 140!) dni to okres połogu, zakładający niezdolnośc do pacy. Wobec tego spokojnie możesz na zlecenie wykonywać pracę u dotychczasowego (lub innego) pracodawcy

Doris zastanawiam się nad zapisem :"kobieta może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni trwania urlopu macierzyńskiego". Ma to zapewne związek z tym co napisałam powyżej.

Zapomniałam napisać,że praca na dodatkowym urlopie macierzyński nie może przekraczać 1/2 etatu.

#5 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 11:54

nie, to nie ma związku, chodzi o to, że podczas urlopu macierzyńskiego nie ma zakazu podejmowania zatrudnienia, a fakt, że nie może ona przekraczać 1/2 etatu to tylko podkreślenie statusu wykonywania opieki nad dzieckiem w tym okresie

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 sierpień 2013 - 12:01

Wniosek jest jeden,podjęcie pracy w czasie urlopu macierzyńskiego, zarówno podstawowego, jak i dodatkowego, nie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego.

#7 Guest_przyszła mama

Guest_przyszła mama
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2013 - 12:30

A czym jest ten dodatkowy urlop macierzyński? chciałabym wziąć urlop na okres roku od razu, bez jakiegoś dzielenia..

Jaki czas przysługuje na urlop podstawowy, a jaki na dodatkowy, bo rozumiem z tego co napisała Bogusława, w czasie podstawowego prawnie niby nie ma regulacji ale nie powinno sie pracować nawet na zlecenie, a w trakcie trwania urlopu dodatkowego- jest to dopuszczalne i regulowane prawnie??

#8 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 12:31

na rok to jest rodzicielski :-)

#9 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 sierpień 2013 - 08:26

Rodzicielskie nie tra roku ale 26 tygodni :) 

na rok opieki nad dzieckiem składa się : macierzyński podstawowy 20tyg + macierzyński dodatkowy 6tyg + 26tyg rodzicielskiego.

Pracować możesz na część etatu podczas dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego - zasiłek macierzyński za ten czas będzie wtedy proporcjonalnie zmniejszony.

#10 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 09:48

Brak jest szczególnego zakazu wykonywania zleceń podczas urlopu macierzyńskiego, co też powoduje, że można wykonywać umowę zlecenia czy o dzieło. Niemniej zawsze trzeba wykazać się zdrowym rozsądkiem, aby ta dodatkowa praca faktycznie była "dorywcza", "niewielkich rozmiarów".

W grę może wchodzić praca zdalna - na zlecenie, dzieło, która zajmuje niewiele czasu np. do godziny dziennie. To taki przykładzik, myślę, że powołując się na logiczne rozumowanie i doświadzcenie życiowe - taką pracę można wykonywać bez uszczerbku ze sprawowaniem osobistej pieczy nad maluszkiem.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zlecenie na macierzyńskim, zasiłek, działalność na macierzyńskim

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych