Skocz do zawartości

Zdjęcie

PIT 2

pit2 kadry zus 32

wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 William

William

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 13:37

Dzień dobry. Czy stracę coś, jeśli pracownicy którzy w mojej firmie jeszcze nie dostali wypłaty przyniosą mi PIT 2? Czy finansowo będę wychodził dokładnie tak samo? Wiem, że pytanie jest dość głupie, bo to niby zwiększy ich przychody netto, bo będę mniej odprowadzać do ZUSU, ale chcę się upewnić.

Muszę przyjąć takie wnioski jeśli przyszły do mnie przed wypłaceniem pracownikowi pierwszej wypłaty, tak? Czy to działa także na tych, którzy mają pół etatu? Jak wygląda rozliczenie  pitu 32 w kolejnym roku? Będą musieli coś oddawać?

#2 Rozaczek

Rozaczek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 168 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 13:46

PIT-2 dotyczy zaliczki na podatek dochodowy a nie składek ZUS, do ZUS będziesz tyle samo odprowadzać. Pracownik sklada PIT-2 przed pierwszą wyplata w danym roku kalendarzowym

#3 William

William

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 14:02

tak, ale słyszałem, że składki ubezpieczeń też są niższe z tym pitem... 

A co do czasu składaniu - otworzyłem firmę stosunkowo niedawno, mam kilku pracowników od 1 sierpnia i jeszcze nie dostali wypłaty - czy mogą mi teraz przynieść pit 2?

#4 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 14:25

PIT 2 nie ma żadnego wpływu na wysokość składek ZUS

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 sierpień 2013 - 14:34

Po złożeniu przez pracowników PiT 2 ( ma prawo złożyć każdy pracownik,który chce korzystać co miesiąc z ulgi podatkowej) pracownik otrzymuje więcej wynagrodzenia netto,a mniej odprowadza się podatku dochodowego od osób fizycznych (PiT 4 ) do Urzędu Skarbowego.Tobie to nie stanowi różnicy,natomiast pracownikowi wpływa troszkę więcej pieniędzy do kieszeni lub na konto bankowe.Nie ma to natomiast jak pisali powyżej przedmówcy żadnego wpływu na naliczane składki na ubezpieczenia społeczne z prostej przyczyny,naliczasz je od kwoty brutto.PiT 2 może złożyć pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

#6 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 14:35

Raczej ma OBOWIĄZEK złożyć  , a nie prawo.

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 sierpień 2013 - 14:51

Napisałam celowo,że ma prawo złożyć PiT2 ,ponieważ pracownik może być zatrudniony równolegle w innej firmie na stosowną część etatu,wtedy nie składa PiT2 u drugiego pracodawcy,aby uniknąć dopłaty podatku dochodowego przy rozliczeniu rocznym.A z treści wynika,że nie wszyscy pracownicy są zatrudnieni na pełen etat.

#8 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 14:53

przecież ,to oczywiste ,że  sklada się PIT 2 tylko u jednego pracodawcy i tylko w przypadku , gdy jest sie do tego uprawnionym tzn. nie prowadzi sie działalności opodatkowanej ogólnie i nie pobiera renty lub emerytury. Na druku jest przecież stosowne pouczenie

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 sierpień 2013 - 15:04

Raczej ma OBOWIĄZEK złożyć  , a nie prawo.

Oczywiste,napisałaś przecież,że ma obowiązek.Czyli jest taki obowiązek,czy nie? bo czegoś nie rozumiem.Obowiązek nie istnieje,jeżeli pracownik nie chce to nie składa,a pracodawca wtedy nie może dokonać potrącenia.Ale ma prawo skorzystać z ulgi i złożyć PiT2.Oczywiste jak to działa jest dla osób,które liczą wynagrodzenia Dołączona grafika,a nie dla pytających.

#10 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 15:22

Bogusiu otwórz sobie wzór PIT 2 np. ze strony MF ,pod częścią B są Objaśnienia. Pierwsze zdanie brzmi:

" Oświadczenie należy złożyć płatnikowi przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym. "

Jeśli jeszcze masz jakies pytania , chetnie służę pomocą. Dołączona grafika

#11 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13375 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 sierpień 2013 - 20:54

[font="georgia, serif;"]Nie ma obowiązku złożenia PIT-2, tu słowa "należy złożyć przed pierwszą wypłatą" odczytuje się jako warunek do potrącania ulgi w danym roku. [/font]

[font="georgia, serif;"]Jeśli pracownik złoży PIT-2 już po wypłacie /czy wypłatach/ to pracodawca będzie miał prawo do stosowania ulgi dopiero od stycznia nowego roku. [/font]

#12 nuc

nuc

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 88 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 06:30

Ida, rozumiem to tak samo jak Koleżanka. William, ja w swoim zakładzie pracy zawsze jak przyjmuję nową osobę to pytam się czy ma gdzieś już rozliczaną ulgę, a jak nie to daję do wypełnienia druk i po sprawie.

#13 William

William

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 28 sierpień 2013 - 12:00

Rozumiem. 

A co jeśli pracownik popracuje w innej firmie na umowę o dzieło? To mu nie anuluje jakoś tej ulgi? Słyszałem też, że jeśli ktoś taki sprzeda coś oficjalnie, np. samochód czy nieruchomość to po rozliczeniu może będzie musiał oddać kwotę jaką zaoszczędził w tym roku, to prawda?

Czyli pracownik, który się zatrudnia w mojej firmie w tym miesiącu i nie dostał jeszcze wypłaty, może wypisać ten pit-2 i ulgi będą naliczane już za ten rok, a nie od następnego, tak? 

Chodzi mi głównie o bezpieczeństwo takiego zabiegu - jakie nieprzyjemności może mieć firma/pracownik jeśli ta ulga zostanie wprowadzona?

#14 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 sierpień 2013 - 12:15

Takie informacje uzyskuje pracodawca przy zatrudnianiu pracownika,przepisy dają taką możliwość i jest to stosowane w każdej firmie.Umowa o dzieło nie ma żadnego wpływu i od takiej umowy nie ma możliwości zastosowania tej ulgi,tylko ze stosunku pracy.Nieprzyjemności z tego tyłu nie mogą wyniknąć,chyba,że stosujesz ulgę bez uzyskania PiT2.

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13375 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 sierpień 2013 - 18:02

[font="georgia, serif;"]Co masz na myśli, pisząc o oddaniu "zaoszczędzonej kwoty" w przypadku sprzedaży np. samochodu ?[/font]

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pit2, kadry, zus, 32

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych