Skocz do zawartości

ewidencja wyciągów bankowych

wyciągi bankowe kontowe

wróć do serwisu Księgowość 25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_zadziwiona

Guest_zadziwiona
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2013 - 13:33

Dzień dobry,

mam pytanie - czy ktoś z Was stosuje papierową ewidencję wyciągów bankowych przy jednoczesnym księgowaniu w programie księgowym? "Góra" się upiera, ze trzeba prowadzić papierowe księgi kontowe z ewidencją wyciągów do każdego rachunku bankowego - mimo tego, ze księguję wyciągi -  według mnie to głupota i strata czasu, ale może się mylę?

#2 Guest_Didlina

Guest_Didlina
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2013 - 13:46

Jestem praktykantką w biurze rachunkowym i z tego co widzę to moja szefowa oprócz księgowania WB ma je wydrukowane, ale nic po za tym...

#3 Guest_kolar

Guest_kolar
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2013 - 14:29

zdzwiona gdzie księgujesz urząd czy jb??? w JB jest praktyka ze księgujesz wyciag podpinasz zestawienie kont i dziennik w przypadku księgowania FV z drukiem przelewu razem ma to sens ,..opisujesz FV wtedy np. 402/130 w programie księgujesz przez kontrahenta na dzienniku masz ta operacje i podpinasz,...Jeżeli nie opisujesz szczegółowo całej dokumentacji księgowej (przelewy FV PK itp.)radze drukować choć to strata czasu i papieru Dołączona grafika

#4 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3043 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 22 sierpień 2013 - 16:38

kolar nie pisz głupot, od kiedy to urząd czy jednostka budżetowa księgują inaczej i od kiedy faktury księgujesz 402/130 a gdzie zobowiązania.....ręce opadają jak się czyta osoby które chcą zabłysnąć

#5 Guest_zadziwiona

Guest_zadziwiona
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2013 - 09:53

Księguję tak jak ma być, czyli osobno faktury z zobowiązaniami i osobno wyciągi, ale nie w tym rzecz. Pytam konkretnie o książkę kontową, do której kazano mi wpisywać wyciągi z numerami, datami i saldami. Według mnie to zbyteczny archaizm i tworzenie papierów, bo przecież każda z tych informacji jest dostępna na wyciągu i w programie księgowym, ale przełożona się upiera, ze ksiązkę nalezy prowadzić. Dlatego chciałam się dowiedzieć, czy u Was też tak jest Dołączona grafika

#6 Guest_kolar

Guest_kolar
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2013 - 10:09

gabi faktura i przelew wystepuja u mnie w jednym w dniu w ewidencji (wpływ ,przelew)wiec jest księgowanie

401/201

201/130

998

pod jednym numerem spięte razem,..

PS. Gabi zmieniam to do nowego roku no ale tak już przejąłem i nie mieszam w tym roku, z ta ksiązką kontową to nie słyszałem nigdy. Dołączona grafika

#7 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3043 postów

Napisano 26 sierpień 2013 - 14:59

Księguję tak jak ma być, czyli osobno faktury z zobowiązaniami i osobno wyciągi, ale nie w tym rzecz. Pytam konkretnie o książkę kontową, do której kazano mi wpisywać wyciągi z numerami, datami i saldami. Według mnie to zbyteczny archaizm i tworzenie papierów, bo przecież każda z tych informacji jest dostępna na wyciągu i w programie księgowym, ale przełożona się upiera, ze ksiązkę nalezy prowadzić. Dlatego chciałam się dowiedzieć, czy u Was też tak jest Dołączona grafika

spytaj się po co jej to bo to zbyteczne,chyba że przełozona nie ma innej roboty i wymyśla

#8 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3043 postów

Napisano 26 sierpień 2013 - 15:03

gabi faktura i przelew wystepuja u mnie w jednym w dniu w ewidencji (wpływ ,przelew)wiec jest księgowanie

401/201

201/130

998

pod jednym numerem spięte razem,..

PS. Gabi zmieniam to do nowego roku no ale tak już przejąłem i nie mieszam w tym roku, z ta ksiązką kontową to nie słyszałem nigdy. Dołączona grafika

faktury i zapłata za nie czyli przelewy nie powinny być księgowane pod jednym numerem  nie wiesz jakie masz zobowiązanie na dany dzień

#9 mandziola

mandziola

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 145 postów

Napisano 26 sierpień 2013 - 22:41

Ło Jezu. A jak potem sprawdzisz ewentualne zobowiązania? Autorko posta - a jak sobie to inaczej wyobrażasz? Wyciąg bankowy księgujesz z konkretnego dokumentu jakim jest papierowy wyciąg bankowy. Zamierzasz wyrzucić coś na podstawie czego księgujesz?? Ja mam tylko jedna radę - przeczytaj sobie od deski do deski ustawę o rachunkowości. A zaraz potem ustawę o finansach publicznych i rozporządzenie dla j.b itp o planie kont.

Co do ksiegowania faktur z WB z pominięciem rozrachunku, to sobie pomilczę Gabi napisała co trzeba. Dziwi mnie tylko skąd takie pomysły przychodzą ludziom do głowy...

Lepiej grzeszyć i później żałować, niz żałowac, że sie nie grzeszyło.

#10 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 27 sierpień 2013 - 07:49

Czy Ty pracujesz w budżecie?

#11 Guest_katarzyna

Guest_katarzyna
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2013 - 11:35

Co do kolara to mogę powiedzieć ze takie rzeczy wystepuja często w Jb oświatowych kiedy dyrektorzy przetrzymują rachunki bo mieszkają 10 km od zeasu,... przynosza do ZEASu gdzie jeden pracownik sporzadza przelew i na nastepny dzień Gl ksiegowa ma Fv i przelew przed sobą do księgowania,..On ksieguje z rozrachunkiem tak jak napisał tylko pod jednym numerem to zle robi choć przy kontrolach to przechodzi,..i na rb 28 nie ma nigdy zobowiazan poza styczniem za grudzień.

#12 Guest_zadziwiona

Guest_zadziwiona
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2013 - 12:10

Ło Jezu. A jak potem sprawdzisz ewentualne zobowiązania? Autorko posta - a jak sobie to inaczej wyobrażasz? Wyciąg bankowy księgujesz z konkretnego dokumentu jakim jest papierowy wyciąg bankowy. Zamierzasz wyrzucić coś na podstawie czego księgujesz?? Ja mam tylko jedna radę - przeczytaj sobie od deski do deski ustawę o rachunkowości. A zaraz potem ustawę o finansach publicznych i rozporządzenie dla j.b itp o planie kont.

Co do ksiegowania faktur z WB z pominięciem rozrachunku, to sobie pomilczę Gabi napisała co trzeba. Dziwi mnie tylko skąd takie pomysły przychodzą ludziom do głowy...

mandziola - przecież saldo bankowe jest na wyciągu bankowym, ono jest podstawą do wszelkich obliczeń. Księgując wyciąg sprawdzam stan salda na dany dzień na wyciągu z tym, co jest zaksięgowane w programie. Nie widzę zatem sensu przechowywania dodatkowej papierowej książki kontowej, w której zapisuję jedynie datę i saldo - sprawdzenie salda z wyciągu ze stanem konta 130  jest wystarczające do ustalenia ewentualnych błędów w księgowaniu. Mylę się?

#13 Guest_zadziwiona

Guest_zadziwiona
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2013 - 09:16

Czy Ty pracujesz w budżecie?

Tak, Małgosiu, pracuję w budżetówce Dołączona grafika

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2013 - 13:21

hej, a ja mam inne trochę pytanie gdzie księgujecie prowizję za terminowo płacony podatek do us? w wyciągu bankowym pod tą samą datą co zapłata podatku czy w PK?

#15 Guest_Ana

Guest_Ana
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2013 - 11:00

hej, a ja mam inne trochę pytanie gdzie księgujecie prowizję za terminowo płacony podatek do us? w wyciągu bankowym pod tą samą datą co zapłata podatku czy w PK?

NA PK

#16 Guest_Aniela

Guest_Aniela
  • Goście

Napisano 07 październik 2014 - 10:25

Witam, może mi podpowiecie co zrobić?

Pracuję jako księgowa w jb - szkoła, w połowie przyszłego roku mam przejąć stanowisko głównego księgowego (emerytura). Obecny główny księgowy księguje faktury pod jedną pozycją z WB - czyli tak jak tu ktoś wyżej opisywał, czyli 130, 201 i np. 401 pod datą przelewu. Nie mam szans, żeby go przekonać bo "zawsze tak było, wszystkie szkoły tak księgują  i żadna kontrola tego nie zarzuciła".

Moje pytanie - czy można zmienić sposób księgowania w trakcie roku? Nie chciałabym kontynuować czegoś co jest nieprawidłowe. Co można zrobić?

A przy okazji - czy można skorzystać z awansu wewnętrznego i zrezygnować z organizowania konkursu na stanowisko gł. księgowego? Wszystkie wymogi formalne spełniam.

#17 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20291 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 październik 2014 - 11:18

1) możesz zmienić księgowania w trakcie roku pod warunkiem że skorygujesz do takiej ewidencji cały rok, a to zawsze duuuża praca .

Przecież takie księgowanie jest niezgodne z ustawą o rachunkowości, ewidencja powinna być prowadzona na podstawie dowodów księgowych, a dowodem księgowym do ujęcia w kosztach jest FV czy Rachunek, które są przed dokonaniem płatności czyli przed wyciągiem bankowym i tu nie ma nic do rzeczy, że to szkołaangry.png

2) Wg mnie trzeba ogłosić konkurs i startujesz w nim razem z innymi

#18 Guest_Aniela

Guest_Aniela
  • Goście

Napisano 08 październik 2014 - 08:05

Dzięki

Co do pkt 1) - muszę przemyśleć bo nie wiem jak to technicznie rozegrać - w systemie nadane już będą przecież numery dowodom księgowym (czyli u nas praktycznie samym WB). A czy dużym błędem byłoby rozpoczęcie księgowania prawidłowego w połowie roku? Zamiast księgować f-rę w dacie przelewu zaksięgować ją wcześniej? Polityka rach. jest tak napisana, że nie określa dokładnie jak powinno się postępować więc nie byłoby niezgodności. Czy może lepiej będzie zostawić to tak jak jest i zacząć normalnie od nowego roku?

#19 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20291 postów

Napisano 08 październik 2014 - 08:29

O wielkości błędu zdecyduj sama:

art. 8 ust. 2 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym, w celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji jednostka może, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji, zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na inne, przewidziane ustawą.

Oznacza to, że zmiany zasad (polityki) rachunkowości są szczególnie uzasadnione w każdym przypadku, gdy celem ich wprowadzenia jest poprawa jakości systemu rachunkowości.

Zmiany zasad (polityki) rachunkowości wchodzą w życie zawsze od pierwszego dnia roku obrotowego, przy czym dokonane w trakcie roku obowiązują z mocą wsteczną. Tak więc decyzja o zmianie zasad rachunkowości może zostać podjęta w dowolnym momencie, jednak jej skutki należy odnieść zawsze do całego roku obrotowego.

#20 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20291 postów

Napisano 08 październik 2014 - 08:31

"........jej skutki należy odnieść zawsze do całego roku obrotowego......"

Jeśli zaczniesz w trakcie roku i nie obejmiesz skutków całego roku naruszasz ustawę o rachunkowości - pożywka dla kontrolitongue.png

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych