Skocz do zawartości

Wstrzymanie zasiłku chorobowego

wróć do serwisu Kadry 102 odpowiedzi w tym temacie

#41 arewers

arewers

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 26 styczeń 2014 - 21:19

Witam, 

U mnie sytuacja wygląda następująco: Prowadziłam ponad rok DG ale stwierdziłam, że chcę pracować w firmie zewnętrznej i zatrudniłam się (żadnych relacji towarzyskich ani rodzinnych z pracodawcą). Za raz po podpisaniu umowy okazało się że jestem w niespodziewanej ciąży. Na krótko przed tym byłam na kontroli u lekarza i nic nie wskazywało, że dzidzia się uda tym bardziej, że pierwsza ciąża była po leczeniu. Całe chorobowe wypłacone, a jak urodziłam małego dostałam pismo o postępowaniu wyjaśniającym nt. okoliczności zatrudnienia. Chcieli wszystkie dokumenty potrzebne do zatrudnienia (cv, dyplom, podanie, świadectwa pracy...) i listy płac, obecności oraz świadków. Podaliśmy tylko szefa bo nie chcieliśmy innym pracownikom robić kłopotu. myśleliśmy że nas wezwą na jakieś wyjaśnienia a oni napisali decyzje ze umowa jest pozorna i nie jestem objęta ubezpieczeniem dodatkowo zaznaczyli, że mogłam pojechać do ZUSu i się wypowiedzieć w sprawie. Jutro moja mecenaska wysyła odwołanie ale nie wiem jakie szanse na wygranie sprawy??? możecie coś powiedzieć?

Na odwołanie miałam miesiąc, a w decyzji poza stwierdzeniem, że nie jestem objęta ubezpieczeniem nie ma żadnych konsekwencji. Tzn. wiadomo, że jeśli ie wygram to trzeba będzie oddać zasiłki ale co jeszcze??? I co mam teraz zrobić, żeby mieć ubezpieczenie? bo w sumie decyzja nie jest prawomocna wiec nie powinni mnie wykreślić a jak coś się stanie i znajdę się w szpitalu- cokolwiek? Z drugiej strony jutro sprawdzę w EWUŚ czy jestem ubezpieczona, jeśli nie to co? Mogę się zarejestrować w UP ale co z tym stosunkiem pracy, który trwa ?

To jest polityka prorodzinna i radość Zusu z tego, że rodzą się dzieci, które będą pracować na nasze emerytury.....

Pozdrawiam.

#42 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 02 luty 2014 - 04:29

Wypowiedzi Bogusławy w tym temacie wprost nie da sie czytać, od razu widac, ze to stara ZUSowska pierdziawa, przyklejona do zusowskiego biureczka swoim tłustym tyłkiem.

Ja jestem kontrolowana już od trzech miesięcy,a procedura może trwać najwyżej dwa ale co tam urzędnicze Eldorado trwa. Byłam nawet na przesłuchaniu jak bandyta.

Za dwa tygodnie mam termin porodu, a decyzji brak. Za każdym razem gdy dzwonię słyszę od tej niekompenentnej leniwej baby: Proszę sie uzbroic w cierpliwość, postępowanie trwa......... no mam ochotę ją udusić! gdybym ja w tym tempie pracowała i załatwiała sprawy to szef wyrzuciłby mnie po tygodniu!

Uczciwie pracowałam, dostarczyłam z pracodawcą dokumenty, a ci idioci rozczytują kilka kartek i protokół od poczatku Listopada..... szok!

#43 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 04 luty 2014 - 16:33

Witam. Mam pytanie, moja narzeczona jest na dodatkowym dobrowolnym macierzyńskim, teoretycznie do kwietnia bo w praktyce zrezygnowaliśmy z niego gdyż spodziewamy się drugiego dziecka i narzeczona dostała zwolnienie lekarskie ciążowe. ZUS wstrzymał wypłatę w celu wyjaśnienia, przepraszam a co oni chcą wyjaśniać? W zusie mówiono nam ze tak można natomiast teraz jest jakiś problem... Czy mogą coś takiego robić i jak długo może to potrwać? Do których drzwi pukać aby to przyspieszyć?

#44 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 luty 2014 - 16:37

Pewnie będą sprawdzać zasadność wystawionego zwolnienia lekarskiego, czy aby na pewno jest chora.

#45 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 04 marzec 2014 - 11:43

Ja mam podobną sytuację jak wszyscy. Jestem zatrudniona od 10.2013 r., ale od początku września byłam na nieformalnym okresie próbnym. We wrześniu dowiedziałam się że jestem w ciąży ale pracodawca stwierdził że -"nie może o to pytać i nie musi o tym wiedzieć" i umowę ze mną podpisał(na czas nieokreślony), od końca listopada poszłam na L4 bo złapałam jakąś bakterię. Potem dostałam zapalenia oskrzelii i kolejny antybiotyk, a od stycznia dopadłą mnie rwa kulszowa i nie mogę jeździć autem ani zbut długo siedzieć bo drętwieje mi noga. 2 tyg temu dostałam zawiadomienie o wszczęciu psostępowania co do zasadności zatrudnienia. Sprawa w toku- złożyłam wyjaśnienie. Pieniądzy nie było aż nagle w zeszły czwartek przelew.  Czy oznacza to że jest po sprawie czy jak? Pracaowałam kiedy w UM w wydziale zasiłków rodzinnych  i ustawa nakazywała wstrzymywanie zasiłków podczas prowadzonego postepowania ale czy w ZUS też tak jest?

#46 Guest_marzena

Guest_marzena
  • Goście

Napisano 27 marzec 2014 - 21:53

Ja mam podobną sytuację jak wszyscy. Jestem zatrudniona od 10.2013 r., ale od początku września byłam na nieformalnym okresie próbnym. We wrześniu dowiedziałam się że jestem w ciąży ale pracodawca stwierdził że -"nie może o to pytać i nie musi o tym wiedzieć" i umowę ze mną podpisał(na czas nieokreślony), od końca listopada poszłam na L4 bo złapałam jakąś bakterię. Potem dostałam zapalenia oskrzelii i kolejny antybiotyk, a od stycznia dopadłą mnie rwa kulszowa i nie mogę jeździć autem ani zbut długo siedzieć bo drętwieje mi noga. 2 tyg temu dostałam zawiadomienie o wszczęciu psostępowania co do zasadności zatrudnienia. Sprawa w toku- złożyłam wyjaśnienie. Pieniądzy nie było aż nagle w zeszły czwartek przelew.  Czy oznacza to że jest po sprawie czy jak? Pracaowałam kiedy w UM w wydziale zasiłków rodzinnych  i ustawa nakazywała wstrzymywanie zasiłków podczas prowadzonego postepowania ale czy w ZUS też tak jest?

witam czy dostala pani juz jakąś decyzje? jestem w identycznej sytuacji, pieniazki nagle dostalam ale niewiem co o tym sądzić. prosze o odp i pozdrawiam

#47 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2014 - 14:12

witam,

prowadze dg od ponad roku, 1o.o6 urodziłam dziecko i złozyłam wniosek o zasiłek macierzyński. minęło juz 30 dni na decyzje, dzis dzwoniac do zus-u dowiedziałam sie ze jest prowadzona jakas procedura wyjasniajaca ze wypłata jest wstrzymana i teraz Pani z "pierwszej" kontroli czeka na odpowiedz czy mam jakieś zadłużenie z tytułu płatności składek jak dostanie odpowiedz to potem dalej zdecydują czy będzie dalsza procedura. 

moje pytanie, czy nie powinnam dostać jakiegoś pisma że wypłata jest wsztrzymana i że bd coś kontrolować ? co mogę teraz zrobić żeby dochodzić swoich praw ?

#48 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 sierpień 2014 - 14:40

Wypowiedzi Bogusławy w tym temacie wprost nie da sie czytać, od razu widac, ze to stara ZUSowska pierdziawa, przyklejona do zusowskiego biureczka swoim tłustym tyłkiem.

Ja jestem kontrolowana już od trzech miesięcy,a procedura może trwać najwyżej dwa ale co tam urzędnicze Eldorado trwa. Byłam nawet na przesłuchaniu jak bandyta.

Za dwa tygodnie mam termin porodu, a decyzji brak. Za każdym razem gdy dzwonię słyszę od tej niekompenentnej leniwej baby: Proszę sie uzbroic w cierpliwość, postępowanie trwa......... no mam ochotę ją udusić! gdybym ja w tym tempie pracowała i załatwiała sprawy to szef wyrzuciłby mnie po tygodniu!

Uczciwie pracowałam, dostarczyłam z pracodawcą dokumenty, a ci idioci rozczytują kilka kartek i protokół od poczatku Listopada..... szok!

To,że jesteś rozżalona nie upoważnia Cię do pisania impertynencji.Nigdy nie pracowałam w budżetówce.Wiadomo jakie procedury ma ZUS,a kontrole,które powinny się zakończyć w ciągu 30 dni przeradzają się w kontrole 6 miesięczne lub dłuższe pozostawiając płatników składek bez środków do życia.Nie mamy na to wpływu.

Proponuję Gość_ja napisać pismo do działu zasiłków z prośbą o podanie ostatecznej daty zakończenia kontroli i wypłaty zasiłku .

#49 Guest_marian

Guest_marian
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2014 - 13:55

czy w zwiazku z wstrzymaniem zasiłku na czas postepowania wyjasniającego po zakończeniu tegoz postepowania ZUS wypłaci nam odsetki??

#50 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2014 - 09:05

Prowadzę działalność i jestem w 8 mu ciazy. Od 1.08 poszłam na l4. Otrzymałam pismo, że zus rozpoczyna postepowanie czy należy mi się zasiłek.
Czy mam obowiązek opłacenia składek we wrześniu za sierpien w pełnej wysokości, jeżeli nie będę miała decyzji o l4??

#51 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 16 listopad 2014 - 20:23

Witam,

Jestem w 7 miesiącu ciąży i od 4 miesięcy ZUS powinien mi wypłacać zasiłek. Niestety został on wstrzymany w celu wyjaśnienia mojego zatrudnienia. Pracowałam w tej samej firmie od 3 lat; przez pierwsze 2 lata na umowę zlecenie a następnie dostałam umowę o pracę. W zakładzie pracy była przeprowadzona kontrola po czym ZUS wydał decyzję o nieprzyznaniu mi zasiłku. Oczywiście napisałam odwołanie od tej decyzji podając dokładne dowody świadczące o tym że moje zatrudnienie nie jest fikcyjne. W obecnej sytuacji zostałam bez żadnego wynagrodzenia a także dostałam kolejne pismo w którym przekazano mi informację o nieprzysługującym i ubezpieczeniu zdrowotnym. Czy wysyłając odwołanie do sądu za pośrednictwem ZUS podejmuje jeszcze raz decyzję czy sprawa trafia od razu na wokandę do sądu? Jak długo może trwać takie postępowanie? I czy faktycznie na chwilę obecną zostałam be z ubezpieczenia zdrowotnego jeżeli ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku?

#52 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 listopad 2014 - 21:13

Czy jesteś nadal zatrudniona? Jak wyglądały okresy zatrudnienia?

#53 Guest_izzz

Guest_izzz
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 11:20

Witam, mąż prowadzi jednoosobową dzialalność gospodarczą od roku. Od maja 2014 zostałam w firmie osobą współpracującą. Opłacam najwyższe składki, we wrześniu zaszłam w ciążę a 2 października wylądowałam w szpitalu. Mam zwolnienie od drugiego października, które jest w dalszym ciągu kontynuowane. Opłaciłam składkę za cały październik. Mam pytanie, kiedy zus wypłaci mi zasiłek? Będę wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam!

#54 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 listopad 2014 - 15:39

zus ma 30 dni na wypłatę zasiłku licząc od momentu otrzymania wszystkich niezbędnych dokumentów - o ile nie rozpocznie kontroli zasadności wysokości zasiłku. 

#55 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 18:20

Czy jesteś nadal zatrudniona? Jak wyglądały okresy zatrudnienia?

Tak, w dalszym ciągu moja umowa o pracę trwa. Wcześniej byłam zatrudniona na umowę zlecenie. Na początku jako przedstawiciel handlowy- 1 rok, następnie Team Leader-1 rok. Od kwietnia 2014 pracowałam jeszcze na umowę zlecenie jako Menager a od maja wyprosiłam umowę o pracę. Przy czym tak jak już wcześniej wspomniałam moje wynagrodzenie od kilku miesięcy było na tym samym poziomie i mam to udokumentowane na potwierdzeniach przelewu

#56 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 18:25

Dodam jeszcze że pracowałam dla tej samej firmy. Umowę o pracę dostałam 15.05.2014 a na zwolnienie musiałam już iść od 29.06. W dniu podpisywania umowy nie wiedziałam o ciąży. Niestety ZUS zarzuca mi fikcyjne zatrudnienie. Proszę o radę co mogę zrobić w obecnej sytuacji poza tym że mogę napisać odwołanie. Najgorsze jest to że na dniach mogę trafić do szpitala a ja nie mam żadnego ubezpieczenia 

#57 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 listopad 2014 - 18:35

Pytanie czy od umowy zlecenia odprowadzane były wszystkie składki łącznie z dobrowolną składką chorobową.Dlaczego pytam.jeżeli wykonujesz teraz te same czynności,które wykonywałaś podczas wykonywania zlecenia to oznacza,że pracodawca zamiast umowy zlecenia powinien podpisać od razu umowę o pracę - jwst to pomijanie kodeksu pracy.Napisz na jakiej podstawie nie podlegasz pod ubezpieczenie społeczne,masz to zapisane w decyzji.Czy uznali umowę o pracę za nieważną ?

#58 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 20:04

Wcześniej nie miałam odprowadzanych składek ponieważ miałam status studenta. Na chwilę obecną zakończyłam studia. Z tego co ja wywnioskowałam to ZUS stwierdził że jeżeli odmawia mi zasiłku równoznaczne jest to że nie przysługuje mi również ubezpieczenie. W pierwszej decyzji ZUS stwierdził że moje zatrudnienie nie było konieczne na takim stanowisku jeżeli do tej pory mogłam pracować na zlecenie. "Pracodawca nie zatrudnia pracownika aby dać mu pracę, źródło utrzymania i stworzyć ochronę ubezpieczeniową, ale dlatego, że istnieje potrzeba gospodarcza pozyskania nowego pracownika"- tekst wyciągnięty z decyzji którą otrzymałam. Uznali również że umowa którą zawarłam z pracodawcą jest fikcyjna. Ciężki przypadek, już nie jedna osoba głowi się nad moją sprawą, niestety nikt nie jest w stanie mi powiedzieć co konkretnie mogę zrobić aby mieć ubezpieczenie  

#59 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 listopad 2014 - 20:21

Nie wiem jaki jest Twój status,pozostaje do chwili zakończenia sprawy sądowej aby do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosił Cię mąż lub jeżeli nie jest to możliwe pozostaje zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy.

#60 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 20:34

Niestety nie mogę się zarejestrować w urzędzie pracy ponieważ moja umowa o pracę w dalszym ciągu obowiązuje. Jednak ZUS w decyzji pisemnej stwierdził że nie przysługuje mi prawo do korzystania z ubezpieczenia 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych