Skocz do zawartości

Wstrzymanie zasiłku chorobowego

wróć do serwisu Kadry 102 odpowiedzi w tym temacie

#21 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 24 październik 2013 - 12:32

niestety, na sposób liczenia zasiłków przez ZUS mamy nikły wpływ, ale -optymistycznie -są już i wygrane sprawy w sądach. Więc trzymam kciuki za ~Anię.

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#22 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 24 październik 2013 - 12:39

są, i z działalności (podwyższenie podstawy do maksymalnej) i z umów o pracę.

W naszym przypadku, jeżeli ZUS zakwestionuje podstawę to myślę, że sprawa nie trafi do sądu (z powodu problemów rodzinnych osoby przebywającej na zwolnieniu. Nie każdy ma "siłę" aby walczyć z urzędami), dlatego podwójnie się stresuje.

#23 Guest_Zuza

Guest_Zuza
  • Goście

Napisano 05 listopad 2013 - 19:53

Witam serdecznie,

Ja również prowadzę działalność gospodarczą i mam podwyższony ZUS. Mam już 2-miesięcznego synka i do tej pory nie otrzymałam chorobowego za 2,5 miesiąca i macierzyńskiego za 1,5 miesiąca. Wstrzymano mi zasiłek chorobowy podając za przyczynę źle wystawione zwolnienie lekarskie (ZUS ma przepis iż zwolnienie lekarskie nie moze być wystawione wcześniej jak 3 dni od rozpoczęcia zwolnienia). Napisałam wyjaśnienie że chodzę do lekarza prywatnie i wystawia mi on zwolnienie na danej umówionej wizycie. W tych czasach graniczy z cudem wizyta u lekarza w dniu zakończenia zwolnienia. A przede wszystkim nie jest moją winą że lekarz wystawił źle zwolnienie. Wiem że lekarz złożył w tej sprawie wyjaśnienie do ZUS. Dostałam odpowiedź ze sprawa trafiła do prezesa ZUS. Na jego decyzję czekam już 2,5 miesiąca. Czy to jest normalne że tak długo zwlekają a od nas wymagają odpowiedzi w ciągu 7 dni ? 

#24 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 listopad 2013 - 21:35

Moim skromnym zdaniem powinnaś wystosować stosowne pismo do Naczelnika Zasiłków Chorobowych,z zapytaniem jak długo możesz czekać na pieniądze z zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego.Wszelkiego rodzaju kontrole związane ze zwolnieniem lekarskim prowadzone przez tą instytucję powinny się zakończyć wydaniem decyzji w ciągu 30 dni.To lekarze mają wytyczne na temat wystawiania druków ZLA,pacjent może tylko sprawdzić daty,dane,oraz pieczątki.Zadzwoń do ZUS i zapytaj dokładnie,gdzie ta sprawa została przesłana i poproś o numer telefonu.Dzwoń do sekretariatu co się zmieniło w Twojej sprawie.

#25 Guest_Zuza

Guest_Zuza
  • Goście

Napisano 05 listopad 2013 - 22:25

Moim skromnym zdaniem powinnaś wystosować stosowne pismo do Naczelnika Zasiłków Chorobowych,z zapytaniem jak długo możesz czekać na pieniądze z zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego.Wszelkiego rodzaju kontrole związane ze zwolnieniem lekarskim prowadzone przez tą instytucję powinny się zakończyć wydaniem decyzji w ciągu 30 dni.To lekarze mają wytyczne na temat wystawiania druków ZLA,pacjent może tylko sprawdzić daty,dane,oraz pieczątki.Zadzwoń do ZUS i zapytaj dokładnie,gdzie ta sprawa została przesłana i poproś o numer telefonu.Dzwoń do sekretariatu co się zmieniło w Twojej sprawie.

Co tydzień dzwonię do Pani, która prowadzi moją sprawę i zbywa mnie tekstem,ze oni nic nie poradza, gdyz muszą czekać na decyzję Prezesa. W kółko to samo. Podczas ostatniej rozmowy poprosilam kierowniczke, ale ona tez powtarzala to samo. Dziwi mnie bardzo, ze sprawa toczy sie wokol chorobowego, a tu nagle macierzynski jest tez wstrzymany! Co ma piernik do wiatraka,  a tym bardziej że, Zus odrzucil moje chorobowe tylko z tytulu zle wystawionego zwolnienia.

#26 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 28 listopad 2013 - 20:49

no cóż .. ja nadal walczę z ZUS-em i kontrolą .. w rejestrze kontroli wpisano rozpoczęcie kontroli 29.10. i zakończenie wraz z podpisaniem protokołu 13.11. Zwolnienie lekarskie złożyłam 25.09. a płatność, która powinna nastąpić 25.10. też została wstrzymana .. Dołączona grafika aktualnie czekam na wydanie decyzji .. rozumiem, że mają czas do połowy grudnia .. ciekawa jestem .. cała kontrola to dramat, umawiała się za świadkami, po czym spóźniała sie 2-3h, całkowicie niekompetentna - miała np. problem że prokurent podpisał się parafką i pieczątką imienną - i wyjaśnienie tego zajęło 2 dni kontroli ..  księgowa spędziła ponad 6 h na wyjaśnieniach np. tego, że spółka nie jest płatnikiem VAT bo nie musi (usługi finansowe i szkoleniowe są zwolnione z VAT), czy tego że część dokumentów jest objętych tajemnicą bankową i nie możemy ich pokazać (pracuję w placówce franczyzowej) ... generalnie dramat .. ciekawa jestem decyzji .. jak zadzwoniłam i spytałam to usłyszałam, ze jest długa kolejka decyzji do napisania i nie wiadomo kiedy będzie zrobiona, bo przecież rząd rzucił kiełbasę wyborczą w postaci rocznego urlopu macierzyńskiego a oni muszą obronić budżet ... polityka prorodzinna i zarazem dbałość o polskich małych pracodawców w pełnej krasie .. Dołączona grafika

#27 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 18:55

mam pytanie, gdzie jest usankcjonowane, że zus po zakończeniu kontroli ma 30 dni na wydanie decyzji? Bo kontrola się zakończyła 12.11, protokół podpisany a decyzji nie ma Dołączona grafika dzwonię co 2-3 dni i słyszę że nie ma i że nie wiadomo kiedy będzie i że może to trwać nawet kilka miesięcy .. nerwy mnie zjadają, wyniki lecą na łeb na szyję, lekarz się krzywi że mam się nie stresować i błędne koło ..  

#28 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 grudzień 2013 - 19:17

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie przewiduje wprost terminu na sporządzenie i doręczenie przedsiębiorcy protokołu, ani na wydanie decyzji pokontrolnej w razie stwierdzenia nieprawidłowości. Ustawa stanowi tylko, że płatnik składek ma prawo w terminie 14 dni od daty otrzymania protokołu złożyć pisemne zastrzeżenia do jego ustaleń, wskazując równocześnie stosowne środki dowodowe. Inspektor kontroli Zakładu ma obowiązek rozpatrzyć zgłoszone zastrzeżenia i w razie potrzeby podjąć dodatkowe czynności kontrolne. O sposobie rozpatrzenia zastrzeżeń płatnika składek informuje się na piśmie.  Protokół kontroli stanowi podstawę do wydania decyzji w zakresie i trybie określonym w art. 83 (a więc w zakresie zgłaszania do ubezpieczeń społecznych,  przebiegu ubezpieczeń,  ustalania wymiaru składek i ich poboru, a także umarzania należności z tytułu składek,  ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,  wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych). Od tak wydanej decyzji służy odwołanie do sądu. Odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia.

#29 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2013 - 19:11

Dzis dowiedzialam sie, ze zus wyda w mojej sprawie decyzje negatywna .. Decyzji jeszcze nie widzialam ... Mimo ze przedstawilam swiadkow, dokuemtacje potwierdzajaca moja prace, szkolenia, czesc maili itp. To i tak ma byc napisana decyzja negatywna .. Jestem w 7 miesiacu ciazy, nie wiem co dalej .. Odwolanie do sadu zostanie zlozone, jutro ide do zusu by sie czegos dowiedziec i zaczynam szukac prawnika .. Ale zastanawiam sie czy nadal moge korzystac ze sluzby zdrowia, co z macierzynskim ... Co z kolejnymi zwolnieniami ... Dzwonilam do sadu i sprawa moze trwac nawet rok lub dwa ... :( czy mozecie polecic jakiegos prawnika z wroclawia specjalizujacego sie w tego typu sprawach i udzielic mi odpowiedzi na moje pytania ... Dla mnie kompromitacja tego kraju - z uczciwych robia zlodziei a prawdziwi maja raj ... Pierwszy raz od kiedy zaczelam prace zarobkowa zaczynam powaznie myslec o emigracji .. A pracuje od 14 lat ...

#30 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2013 - 15:37

Witam serdecznie, mam pytanie: mój pracodawca poddał w wątpliwość czas trwania okresu zasiłku chorobowego i poprosił o wydanie decyzji w tej sprawie ZUS. ZUS potwierdził, że okres zasiłkowy nadal trwa i wszelkie świadczenia są należne. Pracodawca (bo on jest płatnikiem gdyż to jest duża firma) wstrzymał mi część zasiłku od połowy listopada. Do kiedy pracodawca powinien mi uzupełnić brakujące pieniądze?

#31 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5644 postów

Napisano 18 grudzień 2013 - 15:57

Cytat: "mój pracodawca poddał w wątpliwość czas trwania okresu zasiłku chorobowego i poprosił o wydanie decyzji w tej sprawie ZUS"

Nie poddał w wątpliwość. Zasiłek chorobowy finansowany jest ze środków ZUS i pracodawca ma takie prawo, z którego oczywiście skorzystał, składając wniosek o ustalenie okresu zasiłkowego. Pracodawca na kopii zwolnienia lekarskiego nie ma kodu choroby (ma go ZUS) i nie zawsze może decydować o czasie trwania okresu zasiłkowego, tym bardziej, że na pewno miałaś kilka zwolnień od różnych lekarzy.

Wypłata zasiłku nastąpi po otrzymaniu odpowiedzi z ZUS przy najbliższej wypłacie wynagrodzenia

#32 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2013 - 18:03

witam ja mam podobny problem pracuje od 9 lat w firmie "x" a od sierpnia tego roku zatrudniłam sie dodatkowo w firmie "y"  skłądki były opłacane wszytsko legalnie od najniższej krajowej czyli 1600zł .końcem sierpnia dowiedziałam sie ze jestem w ciązy i pracowałam od 4 listopada poszłam na l4 i wczoraj czyli 19 grudnia dostałam kase z firmy "y" a w zusie jak zadzwoniłam dowiedziałam się ze dokumenty zostały z firmy "y" przekazane do kontroli narazie ani ja ani pracodawca nie dostaliśmy wezwania ani żadnego pisma z pracodawca nie jestem krewna ja jestem dobrej myśli przynajmniej nasz księgowy w firmie tak mówi czy ktoś mnie może pocieszyć,,,,że będzie pozytywnie....

#33 Guest_Kajagna

Guest_Kajagna
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2013 - 17:39

Witam, moje pytanie:

czy ZUS może zawiesić bądź na stałe zatrzymać zasiłek macierzyński z powodu braku odpowiedzi na pismo?

Oczywiście pisma takiego nie otrzymałam, przyszło ponoć zwykłym listem nie poleconym w lipcu.

Jedyny mój błąd,że zmieniając miejsce zamieszkania nie podałam nowego adresu do korespondencji i został ten stary na który ponoć wysłano we wrześniu ponaglenie...

Nie wiedziałam o żadnym piśmie,zaznaczam-nie dostałam pierwszego egzemplarza.

Urodziłam dziecko w czerwcu br i przyznano mi prawo do zasiłku rocznego (6m-cy 100% i kolejne 6 m-cy 60% zasiłku)

Mamy koniec grudnia,a ja zostałam bez kasy i bez wyjaśnień ponieważ jest długi weekend i osoba zajmująca się "moją sprawą" ma urlop.

Kobieta na zastępstwie nie potrafi nic stwierdzić.

Trochę się denerwuję i szczerze to chcę jakoś się przygotować,nastawić do rozmowy w tej sprawie. Niewiem czy mam liczyć na ludzkie zrozumienie czy powinnam posługiwać się artykułami.

Czy ZUS może wysyłać pisma zwykłym listem skoro konsekwencją nie odpisania na nie jest wstrzymanie zasiłku?

Skoro to było ważne pytanie i moja zarazem ważna dla ZUSU odpowiedź na to pismo to dlaczego nie dostałam listu poleconego?

W liście ponoć było napisane,że mam złożyć deklarację czy ojciec dziecka również korzysta z zasiłku macierzyńskiego....

Kiepska sprawa,mnóstwo nerwów...Jeśli ktoś jest w stanie podsunąć mi podpowiedź będę wdzięczna,pozdrawiam...

#34 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 grudzień 2013 - 18:08

Problem polega na tym,że nie zmieniłaś w ZUS-ie adresu zamieszkania,więc w z punktu widzenia tej instytucji jest wszystko w porządku,ponieważ nie otrzymali odpowiedzi na pismo.Trochę mnie dziwi,że wcześniej nie zainteresowałaś się tą sprawą.Proponuję dostarczyć jak najszybciej odpowiedź na zadane pytania i zmienić adres do korespondencji w systemie ZUS.Zostało już niewiele dni do końca roku,proponuję udać się osobiście do ZUS i wręczyć kopię pism osobie,która się tą sprawą zajmuje,dowiesz się przy okazji czy Twoja odpowiedź jest wyczerpująca i nic więcej do wypłaty zasiłku nie potrzeba.

#35 Guest_Kajagna

Guest_Kajagna
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2013 - 20:53

Nie zaznaczyłam,że co miesiąc od czerwca do listopada pieniądze wypłacano mi regularnie.

W grudniu nie dostałam, ponieważ wstrzymano mój zasiłek.

Chodzi mi o to czy Zus może w ten sposób się zachować-bez listu poleconego wysyłać dokument

(który nie trafił w moje ręce) i z powodu braku odpowiedzi zawiesić wypłacanie kasy...?

Wystarczy,że pójdę zmienić adres i złożyć oświadczenie o które prosili? Czy mogę ponieść konsekwencje tej sytuacji takie,że prawo do zasiłku zostanie mi odebrane? ...

#36 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 grudzień 2013 - 21:10

Skoro adres jest nieaktualny to i list polecony zostałby zwrócony nadawcy.To na ubezpieczonym ciąży obowiązek informowania o aktualnych zmianach danych.Myślę,że odpowiedź na pismo zakończy sprawę.Nie wszystkie istotne dla nas wiadomości docierają listami poleconymi.

#37 Guest_Kajagna

Guest_Kajagna
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2013 - 21:32

Dziękuję Dołączona grafika

#38 Guest_Emilia

Guest_Emilia
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2014 - 08:41

Dzis dowiedzialam sie, ze zus wyda w mojej sprawie decyzje negatywna .. Decyzji jeszcze nie widzialam ... Mimo ze przedstawilam swiadkow, dokuemtacje potwierdzajaca moja prace, szkolenia, czesc maili itp. To i tak ma byc napisana decyzja negatywna .. Jestem w 7 miesiacu ciazy, nie wiem co dalej .. Odwolanie do sadu zostanie zlozone, jutro ide do zusu by sie czegos dowiedziec i zaczynam szukac prawnika .. Ale zastanawiam sie czy nadal moge korzystac ze sluzby zdrowia, co z macierzynskim ... Co z kolejnymi zwolnieniami ... Dzwonilam do sadu i sprawa moze trwac nawet rok lub dwa ... Dołączona grafika czy mozecie polecic jakiegos prawnika z wroclawia specjalizujacego sie w tego typu sprawach i udzielic mi odpowiedzi na moje pytania ... Dla mnie kompromitacja tego kraju - z uczciwych robia zlodziei a prawdziwi maja raj ... Pierwszy raz od kiedy zaczelam prace zarobkowa zaczynam powaznie myslec o emigracji .. A pracuje od 14 lat ...

Witam,

Aniu i jak tam dostałaś decyzję z ZUS ?

znalazłas jakiegos prawnika dobrego w tych sprawach we wroc ja w podobnej sytuacji jak ty .

Pozdraiwam

#39 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2014 - 14:56

Witam,

mam pytanie prowadzę dzialałność od ponad 3 lata, na zwolnieniu z powodu komplikacji ciąży jestem od miesiąca i w pierwszym miesiącu odbyła się kontrola gdzie byliśmy w domu ale nie usłyszeliśmy domofonu/lub nie było nawet dzwonione . Sprawdziliśmy monitoring i zamiast 2 kontrolerek( tak jak na piśmie)  była 1 to stała przed furtka 30 s i poszła i tyle. Czy dzwoniła nie wiem bo my nic nie słyszeliśmy. Oczywiście zatrzymali mi zasiłek.  czuje się mega oszukana bo tyle kasy im place co miesiąc a jak zachodzę w ciążę to czuje jak by wszystko robili aby mi przypadkiem 1zł nie dać. Czy można ich prosić by dzwonili na komórkę jak przychodzą? Mam poczucie ze oni nie chcą zastać mnie w domu mimo że jestem. Ktoś się z takim przypadkiem spotkał? Co teraz dalej będzie?pozdrawamiam Magda

#40 Guest_Katarzyna O-G

Guest_Katarzyna O-G
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2014 - 12:38

Witam, mam podobną sprawę. Od 20 listopada jestem na urlopie macierzyńskim ( dodam, że od 1go października prowadzę działalność gospodarczą, płacę dobrowolne składki na ub. chorobowe i na tej podstawie złożyłam wniosek o zasiłek macierzyński). Zus niestety zakwestionował moje prawo do zasiłku i na początku grudnia 2013r. (dokładnie nie pamiętam kiedy - data na wezwaniu 2.12.2013r.) otrzymałam wezwanie do przedłożenia im dokumentów, że faktycznie prowadzę działalność gospodarczą. Kilka dni po wezwaniu pojechałam i złożyłam wszystkie dokumenty w ZUS i od tamtej pory cisza. Minął już ponad miesiąc od złożenia dokumentów, zaraz minie 2 miesiące jak przebywam na macierzyńskim, nie dostałam żadnej odpowiedzi ani żadnej informacji o postępach. Ani pieniędzy ani żadnej odpowiedzi. Jedna Pani w Zus mówi, że gdy decyzja będzie pozytywna to nie dostanę żadnego pisma tylko pieniądze na konto a druga, że jakąś odpowiedź na piśmie na pewno dostanę. Dziwny urząd ten ZUS ... 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych