Skocz do zawartości

Wstrzymanie zasiłku chorobowego

wróć do serwisu Kadry 102 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2013 - 09:17

Witam wszystkich,

czy możliwe jest wstrzymanie zasiłku chorobowego wypłacanego kobiecie w ciąży bez żadnej przyczyny?

ZUS przysłał mi pismo, w którym uznano, że zasiłek zostaje wstrzymany do momentu wyjaśnienia podstaw jego przyznania. Jestem w ciąży, cały czas, niezmiennie. Czy to nie wystarczy? Co będą wyjaśniać? Miałam płaconą najwyższą składkę.

#2 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2013 - 09:51

Oczywiście, że moga wstrzymać. Będą wyjaśniać czy nalezy ci się taki zasiłek.

Od kiedy płaciłaś składki na ubezpieczenie od najwyższej kwoty?

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 sierpień 2013 - 16:12

To,ze jesteś w ciąży to nie wystarczy,przecież ciąża to nie choroba.Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wstrzymać wypłatę zasiłku.Wstrzymanie wypłaty zasiłku chorobowego powinno być poprzedzone przeprowadzeniem postępowania kontrolnego, zakończonego spisaniem protokołu, którego odpis otrzymuje kontrolowany. W protokole tym powinno znaleźć się określenie nieprawidłowości, o ile taka wystąpiła.ZUS sprawdza zapewne,czy opłacanie wyższych składek nastąpiło już w trakcie ciąży. Jeśli mieliśmy wcześniej ubezpieczenie chorobowe, to sprawa się nieco komplikuje. W zależności od czasu między ubezpieczeniami i z jakiego tytułu one były,.

Z opłacaniem najwyższej składki w ciąży i przed urlopem macierzyńskim należy uważać,zasiłek może być przyznany od średniej z pewnego łącznego okresu albo z naszego zgłoszenia jako przedsiębiorca przed porodem.

Jest już projekt zmian,który  zakłada, że o wypłacenie zasiłku macierzyńskiego będzie mogła ubiegać się osoba prowadząca działalność gospodarczą przez co najmniej rok i przez ten okres płacąca składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Wszystko po to, by zmniejszyć opłacalność podnoszenia składek i oprzeć działanie systemu na zasadzie: „zapłacisz, my ci oddamy: ale rzecz jasna nie wszystko”.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2013 - 19:33

ja równiez mam pytanie. jestem w podobnej sytuacji. wstrzymali mi wypłacanie zasiłku chorobowego, ale czy w tym momencie mam prawo do darmowego leczenia, rodzenia i czy po porodzie mogę do swojego ubezpieczenia dopisać moje dziecko??

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 wrzesień 2013 - 19:42

Fakt,że ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego,zapewne w celu postępowania wyjaśniającego nie pozbawia prawa korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego,a tym samym do bezpłatnych wizyt lekarskich oraz porodu w szpitalu.Po urodzeniu dziecko możesz zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego.

#6 Guest_rozalia

Guest_rozalia
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2013 - 21:48

witam! jestem w takiej samej sytuacji. Na zwolnieniu jestem od 12.08.13, dzis dostalam pismo, ze wstrzymali mi wyplate zasilku (jeszcze nie dostalam ani zlotowki). postepowanie wyjasniajace w toku- co to oznacza?? Edyta-jak twoj zasilek? wyplacili??

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 wrzesień 2013 - 22:08

ZUS ma 30 dni na wypłatę zasiłku chorobowego od daty dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów.Wszczęto postępowanie wyjaśniające ponieważ zostałaś zatrudniona będąc już w ciąży lub otrzymałaś znaczną podwyżkę będąc już w ciąży.To jest normalna procedura.jeżeli będzie wszystko w porządku otrzymasz zasiłek chorobowy po zakończeniu postępowania wyjaśniającego.

#8 Guest_Maciek

Guest_Maciek
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2013 - 20:38

Witam,

mam bardzo zblizony problem, prowadze 1os. DG od 01-07-2013, wczesniej pracowalem na podstawie umow o dzielo / umow zlecen

Od 7 sierpnia 2013 przejalem urlop macierzynski zony (wykorzystala 4 miesiace, mi przypada pozostale 8 miesiecy).Ok. 2 tygodni temu telefonicznie dowiedzialem sie ze Pani z ZUS ze 'przekazala juz zasilek do wyplaty', nie umiala jednak powiedzieckiedy ta wyplata nastapi ani kto moze mi tej informacji udzielic, wiec cierpliwie czekalem (dzis mija 52 dni od zlozenia kompletu dokumentow)

Pare dni temu otrzymalem pismo zawierajace info 'zostalo wszczete postepowanie administracyjne majace na celu ustalenie prawidlowosci zgloszenia do ubezpieczen spolecznych'oraz 'do czasu zakonczenia postepowania, sprawa wyplaty zasilku macierzynskiego za okres od 07.08.2013r. zostaje wstrzymana'

Czy wiecie ile czasu trwa takie postepowanie od dnia rozpoczecia (czytalem gdzies ze max 12 dni roboczych)?

Czy ktos z ZUS powinien sie ze mna skontaktowac w sprawie terminu kontroli, ile maja na to czasu od wyslania pisma?

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 wrzesień 2013 - 22:32

Postępowanie wyjaśniające nie powinno trwać dłużej niż 2 miesiące - art. 33 par. 3 k.p.a.Jeżeli w ciągu 2 miesięcy od daty wszczęcia postępowania ZUS nie wydał decyzji w Twojej sprawie możesz:

1. złożyć skargę na bezczynność do centrali ZUS (Warszawa, ul. Czerniakowska 14),

2. złożyć odwołanie bezpośrednio do Sądu Okręgowego - Sądu Ubezpieczeń społecznych - art. 83 ust. 3 o systemie ubezpieczeń społecznych.

#10 Guest_Maciek

Guest_Maciek
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2013 - 08:51

@ Bogusława - bardzo dziekuje za info.

Czyli pozostaje dalej czekac i dzwonic co jakis czas, oraz posadzic drzewko kwitnace bankotami,

zeby zamortyzowac potencjalne 4 miesiace obsuwy z wyplata zasilku.

Pozdrawiam,Maciek.

#11 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 24 październik 2013 - 10:41

@bogusława,A czy jesli kontrola rozpocznie sie po upływie 30-dniowego terminu na wyplate zasilku, to czy ten zasilek tez moga wstrzymac? Termin 30 dni w moim przypadku mija 25. 10 a zus poinformowal firme ze kontrola rozpocznie sie 29.10, ja mam umowe o prace, zednej korespondencji z zus nie otrzymalam, kontrole z zus mialam w domu i powiedzieli ze wszystko ok :(

#12 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 październik 2013 - 10:57

W przypadku przedłużającej się kontroli, Zakład Ubezpieczeń Społecznych  zapewne wypłaci  zasiłek chorobowy naliczony od wynagrodzenia najniższego  krajowego,czyli od kwoty 1600 zł.Po zakończonej kontroli z wynikiem pozytywnym otrzymasz wyrównanie tego świadczenia.

#13 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 24 październik 2013 - 12:07

A czy ma znaczenie data rozpoczecia kontroli? Skoro termin 30-dniowy po zlozeniu pelnej dokumentacji uplywa przed rozpoczeciem kontroli, to na jakiej podstawie moga wstrzymac wyplate zasilku? Dodam, ze kolejne zwolnienie tez jest zlozone i 30 dni mija 10.11

#14 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 24 październik 2013 - 12:07

A czy ma znaczenie data rozpoczecia kontroli? Skoro termin 30-dniowy po zlozeniu pelnej dokumentacji uplywa przed rozpoczeciem kontroli, to na jakiej podstawie moga wstrzymac wyplate zasilku? Dodam, ze kolejne zwolnienie tez jest zlozone i 30 dni mija 10.11

#15 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 październik 2013 - 12:16

Kontrola przeprowadzona w zakładzie pracy będzie przeprowadzona pod kontem wykonywanej przez Ciebie pracy(dokumenty,podpisy),przelewy wynagrodzeń na konto bankowe,ustalenia ewentualnego pokrewieństwa z pracodawcą i wiele innych spraw dotyczących zatrudnienia.Po zakończonej kontroli ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji.Zapewne otrzymasz pismo o przedłużeniu terminu wydania decyzji.

#16 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 24 październik 2013 - 12:17

ZUS nie może nic postanowić wstecz, np. uznać dziś, że wczoraj nie byłaś chora, więc skoro kontrola będzie jutro, to dopiero od tego dnia mogą wstrzymać wypłatę zasiłku, a do 24.10 płacą

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#17 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 24 październik 2013 - 12:22

@Bogusława, Doriss - bardzo dziekuje za informacje, mam nadzieje ze wszystko sie dobrze skonczy :), wprawdzie pracuje krotko, ale w poprzedniej pracy zarabialam tyle samo przez ostatnie 6 lat, wiec mam nadzieje ze u tez wezma pod uwage :)

#18 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 październik 2013 - 12:24

Doriss właśnie miałam teraz taką sprawę,ZUS zakwestionował pracownikowi podstawę zasiłku chorobowego (za wysoka) ,pracownik zatrudniony w firmie z takim samym wynagrodzeniem 8 lat.ZUS do chwili zakończenia kontroli wypłacił zasiłek od najniższej krajowej.Nie zakwestionują samego zwolnienia tylko podstawę.Teraz jest to nagminne i nie tylko w stosunku do kobiet ciężarnych jak widać.

#19 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 24 październik 2013 - 12:25

Kontrola przeprowadzona w zakładzie pracy będzie przeprowadzona pod kontem wykonywanej przez Ciebie pracy(dokumenty,podpisy),przelewy wynagrodzeń na konto bankowe,ustalenia ewentualnego pokrewieństwa z pracodawcą i wiele innych spraw dotyczących zatrudnienia.Po zakończonej kontroli ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji.Zapewne otrzymasz pismo o przedłużeniu terminu wydania decyzji.

też jestem teraz przed taką kontrolą i przygotowaliśmy akta osobowe, listy obecności, listy płac, badania lekarskie no i papiery o jakich pisała Bogusława - dokumenty, podpisy - ślad wykonywanej pracy osoby, która udała się na zwolnienie lekarskie.

Mimo posiadania wszystkiego co wymieniłam i nie wystąpienia fikcyjnego zatrudnienia (o co jesteśmy chyba podejrzani - stąd kontrola), jestem pełna pesymizmu

#20 Victoria

Victoria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 110 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 24 październik 2013 - 12:31

Witam wszystkich,

czy możliwe jest wstrzymanie zasiłku chorobowego wypłacanego kobiecie w ciąży bez żadnej przyczyny?

ZUS przysłał mi pismo, w którym uznano, że zasiłek zostaje wstrzymany do momentu wyjaśnienia podstaw jego przyznania. Jestem w ciąży, cały czas, niezmiennie. Czy to nie wystarczy? Co będą wyjaśniać? Miałam płaconą najwyższą składkę.

Jak najbardziej ZUS może w kazdej chwili wstrzymać zasiłek choroby i wszcząć procedurę wyjasniającą. Zwłaszcza w sytuacji kiedy była odporowadzana najwyższa składka, gdyż wówczas będą chcieli ustalić czy nie było pozorności prowadzenie działalności godzpodarczej lub na przykład nie było próby wyłudzenia świadczeń z zusu. Takie procedury odbywają się czesto, ale jezeli prowadzi pani działalność uczciwie, to spokojnie, nie ma się czym streosowac i dostanie Pani wyrównanie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych