Skocz do zawartości

Chorobowe a rejestracja w urzędzie pracy

wróć do serwisu Kadry 117 odpowiedzi w tym temacie

#101 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 listopad 2017 - 11:09

1. Do nowej pracy nie potrzebujesz zaświadczenia, do PUP musisz mieć zaświadczenie z ZUS, o dacie zakończenia pobierania zasiłku.
2.Jak najszybciej,po co zwlekać, po 7 dniach od rejestracji przysługuje ci zasiłek
3. Idziesz do oddziału i wystawiają, ale dopiero po wypłacie ostatniego świadczenia. Pocztą cz elektronicznie tra dłużej.

#102 Guest_Sebastian

Guest_Sebastian
  • Goście

Napisano 04 listopad 2017 - 13:49

Dziękuję bardzo za odpowiedzi 

Jeszcze tylko chciałem dopytać w kwestii rejestracji w PUPie w kontekście ciągłości ubezpieczenia zdrowotnego. Po ustaniu stosunku pracy żeby utrzymać ciągłość ubezpieczenia mam 30 dni na rejestrację w PUPie. Czy w przypadku zakończenia L4 jest taka samo? Szukałem takiej informacji, ale w tym temacie panuje chaos informacyjny i każdy pisze co innego.

#103 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12442 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 listopad 2017 - 14:19

ad. 3 - ale do nowej pracy nie jest ci potrzebne takie zaświadczenie z ZUS, a prywatnie dla siebie też nie musisz go mieć   

#104 Guest_Sebastian

Guest_Sebastian
  • Goście

Napisano 04 listopad 2017 - 14:38

Rozumiem, o zaświadczenie z ZUS pytałem na wypadek, gdybym miał się zarejestrować w PUP

#105 Guest_Sebastian

Guest_Sebastian
  • Goście

Napisano 05 listopad 2017 - 16:50

Jeszcze chciałem dopytać o kwestię zaświadczenia o zdolności do pracy po długotrwałej chorobie. Wiem jak to wygląda w przypadku powrotu do pracy, ale co gdy, tak jak w moim przypadku, w czasie od rozpoczęcia L4 wygasł mój stosunek pracy?
Z tego co się orientuję na takim zaświadczeniu widnieje rubryka "zatrudniony/a w...", a ja obecnie nie jestem nigdzie zatrudniony.
Czy może w takim wypadku lekarz ma wypisać tylko zaświadczenie o zakończeniu leczenia? Czy takie zaświadczenie będzie wystarczające przy rejestracji w PUP lub gdyby odezwano się do mnie w sprawie nowej pracy jeszcze przed rejestracją w PUP?

#106 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 05 listopad 2017 - 17:09

Sebastian przeczytaj chłopie co jest wyżej.

#107 Sebas_tian

Sebas_tian

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 05 listopad 2017 - 18:27

Przepraszam, jeśli czegoś nie zrozumiałem, ale Pani odpowiedź 

Do nowej pracy nie potrzebujesz zaświadczenia, do PUP musisz mieć zaświadczenie z ZUS, o dacie zakończenia pobierania zasiłku.

Potraktowałem jako odnoszącą się do zaświadczenia ZUS, że do nowej pracy jest mi ono niepotrzebne, a do rejestracji w PUP już tak.
Natomiast nigdzie nie widzę odniesienia do zaświadczenia o zdolności do pracy/zaświadczenia o zakończeniu leczenia. W przypadku nowego pracodawcy przed rejestracją w PUP pytanie rzeczywiście trochę bez sensu, bo i tak by mnie skierowali na badania, więc raczej takiego zaświadczenia nie potrzebują. Natomiast jeżeli miałbym rejestrować się w PUP, to na stronie krakowskiego UP znalazłem taką informację (ostatni punkt, podpunkt 2):

Czyli wychodzi na to, że w przypadku długotrwałej, ponad 30 dni choroby, wymagane jest zaświadczenie o zdolności do pracy. I do tego odnosi się moje pytanie, bo o ile zwykłe zaświadczenie o zakończeniu leczenia wygląda tak 

zaswiadczenie-o-zakonczeniu-leczenia-w-p

to już zaświadczenie o zdolności do pracy wygląda następująco i nie bardzo wiem, co miałby lekarz wpisać w zaznaczonych miejscach, w przypadku osoby obecnie nigdzie nie zatrudnionej

8WXKTu3.jpg

Chyba, że chodzi o jakiś inny wzór zaświadczenia, którego nie potrafię znaleźć

Chciałbym wierzyć, że lekarz, do którego wybieram się jutro po to zaświadczenie i który wypisywał moje L4,  będzie wiedział co robić, ale nie chcę ryzykować niepotrzebnych nerwów i bieganiny, gdyby w UP coś się panu urzędnikowi nie spodobało.

#108 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7100 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 08 listopad 2017 - 21:15

1. Nie
2. Nie ma terminu ale im szybciej tym lepiej.
3. Zaświadczenia wydawane są na podstawie wniosku

#109 Guest_elzbieta

Guest_elzbieta
  • Goście

Napisano 09 listopad 2017 - 06:33

witam   Przebywalam  182 dni na zwolnieniu lekarskim, czy po tym czasie powinnam zarejstrowac sie  w urzedzie pracy zeby miec ubezpieczenie

#110 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 09 listopad 2017 - 07:52

A skąd mamy wiedzieć, czy pracujesz, czy pracowałaś, kiedy koniec umowy........

#111 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2018 - 22:34

Jeszcze tylko chciałem dopytać w kwestii rejestracji w PUPie w kontekście ciągłości ubezpieczenia zdrowotnego. Po ustaniu stosunku pracy żeby utrzymać ciągłość ubezpieczenia mam 30 dni na rejestrację w PUPie. Czy w przypadku zakończenia L4 jest taka samo? Szukałem takiej informacji, ale w tym temacie panuje chaos informacyjny i każdy pisze co innego.

Czy ktoś np. pomocowa zielona linia może kompetentnie odpowiedzieć na powyższe pytanie bo zapewne nie tylko kolegę ono nurtuje?

#112 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 04 styczeń 2018 - 13:38

Czy ktoś np. pomocowa zielona linia może kompetentnie odpowiedzieć na powyższe pytanie bo zapewne nie tylko kolegę ono nurtuje?

Nie, jeśli jest to zwolnienie po ustaniu zatrudnienia. Prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej kończy się razem z zasiłkiem chorobowym.

#113 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 16 maj 2018 - 16:40

Dzień dobry.

Zwracam się z pytaniem,  rano zarejestrowałam się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. wieczorem poparzyłam się i znalazłam się w szpitalu (oparzenie 3 stopnia). Po wyjściu ze szpitala przedstawiłam w UP zaświadczenie lekarskie.  Teraz dowiedziałam się, że UP wyrejestrował mnie z listy bezrobotnych, Czy maił takie prawo? Na jakiej podstawie? Nie mam innych środków utrzymania. Teraz zostałam bez żadnych środków do życia.

UP stwierdzi, że nie miałam 24 godzinnej karencji.

Dziękuję za odpowiedz 

Joanna 

#114 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 16 maj 2018 - 16:41

Dzień dobry.

Zwracam się z pytaniem,  rano zarejestrowałam się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. wieczorem poparzyłam się i znalazłam się w szpitalu (oparzenie 3 stopnia). Po wyjściu ze szpitala przedstawiłam w UP zaświadczenie lekarskie.  Teraz dowiedziałam się, że UP wyrejestrował mnie z listy bezrobotnych, Czy maił takie prawo? Na jakiej podstawie? Nie mam innych środków utrzymania. Teraz zostałam bez żadnych środków do życia.

UP stwierdzi, że nie miałam 24 godzinnej karencji.

Dziękuję za odpowiedz 

Joanna 

#115 Guest_tania

Guest_tania
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2018 - 21:22

Jestem zarejestrowana w UP od tego miesiąca będę brać kuroniowke,okazalo się,że jestem w ciąży czy mam wziąć od lekarza L-4?Przez ile miesięcy będę prac kuroniowke?

#116 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 11:34

Jestem zarejestrowana w UP od tego miesiąca będę brać kuroniowke,okazalo się,że jestem w ciąży czy mam wziąć od lekarza L-4?Przez ile miesięcy będę prac kuroniowke?

Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie tylko w przypadku, gdy stan ciąży nie pozwala na pracę. Zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał przez okres, na który został przyznany - 180 lub 365 dni. W przypadku porodu w trakcie pobierania zasiłku lub w ciągu miesiąca od ustania wypłaty, okres przysługiwania zasiłku zostanie wydłużony o czas, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.

#117 Guest_Filipek

Guest_Filipek
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2018 - 13:46

Witam, mam pytanie. Dzisiaj kończy mi się l4. Podczas l4 skończyła mi się umowa, więc nie jestem już zatrudniony. Od 1 czerwca pobieram zasiłek chorobowy z ZUS. Chciałbym się zarejestrować do UP, ale czytając różne wypowiedzi, widzę że będzie problem z zaświadczeniem o pobieraniu zasiłku, który potrzebny jest by się zarejestrować. Czy dobrze rozumiem, że ZUS nie wystawi mi tego zaświadczenia, ponieważ fizyczynie nie dostałem jeszcze zasiłku za cały okres chorobowego? (Dostałem za miesiąc czerwiec, zasiłek za 1-17 lipiec jeszcze nie został wyplacony) Muszę czekać aż dostanę zasiłek, po tym zaświadczenie i dopiero możliwośc rejestracji w UP? Od dziś nie jestem ubezpieczony, więc chciałbym jak najszybciej zarejestrować się w UP. Z góry dziękuję za odpowiedź :)

#118 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 17 lipiec 2018 - 13:57

Jeśli przeczytałeś odpowiedzi powyżej to już nic więcej nie da się napisać

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych