Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Chorobowe a rejestracja w urzędzie pracy

wróć do serwisu Kadry 136 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_majk

Guest_majk
  • Goście

Napisano 26 luty 2015 - 19:27

ja wysłałem do ZUS zgodnie z moim adresem zamieszkania /zameldowania/ a też sie boję czy nie powinienem wysłać do zus ,do którego wysyłał pracodawca wczesniej z3 jak jeszcze miałem umowę,ale chyba zusy maja wspolna baze danych?

#42 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 26 luty 2015 - 19:27

Przy kontynuacji zwolnienia lekarskiego najlepiej dokumenty przesłać do oddziału ZUS,który już wypłaca świadczenie,jeżeli świadczenie w imieniu ZUS wypłaca do tej pory pracodawca dokumenty należy przesłać do ZUS w miejscu zamieszkania.

#43 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2015 - 16:22

Witam, moja sprawa jest troszeczkę bardziej zagmatwana. Chorobowe miałabym dłuższe niż 30 dni ale lekarz orzecznik ZUS mi je skrócił- czy potrzebuję zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy. Czy potrzebuję zaświadczenie o pobieraniu zasiłku chorobowego jeżeli pobierałam go do 13.04.2015 a dopiero teraz chcę się zarejestrować? Proszę o szybką odpowiedź.

#44 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 437 postów

Napisano 22 kwiecień 2015 - 12:41

Jeśli zasiłek chorobowy wyplacany był po ustaniu zatrudnienia to do rejestracji niezbędne jest zaświadczenie o okresie pobierania świadczenia oraz informacją o podstawie jego naliczania.

#45 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 29 maj 2015 - 07:54

Ile mam czasu na doniesienie zwolnienia jeżeli nie przyszłam na podpis?

#46 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5941 postów

Napisano 29 maj 2015 - 07:58

A na jaki podpis miałaś przyjść????

#47 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 437 postów

Napisano 29 maj 2015 - 14:39

Ile mam czasu na doniesienie zwolnienia jeżeli nie przyszłam na podpis?

Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć do urzędu pracy w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty jego wystawienia.

Usprawiedliwienie niezgłoszenia się na wizytę obowiązkową powinno nastąpić w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty wizyty.

#48 Guest_Mariola

Guest_Mariola
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2015 - 06:27

Mam pytanie,moj maz przebywal w szpitalu na zapalenie trzustki od 18 maja do 12 czerwca.Po wyjsciu jest nadal na l4 ,obecnie do 4 sierpnia.Wczoraj jednak dostal rozwiazanie umowy o prace bez wypowiedzenia.Ja jestem zarejestrowana w urzedzie pracy,czy moge go zglosic do ubezpieczenia w UP i rowniez dzieci?Co z jego l4,nadmieniam,iz nie jest on jeszcze w stanie podjac zadnej pracy.Jakie jest rozwiazanie tej sytuacji,bardzo prosze o szybka odpowiedz.Mariola

#49 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3744 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 17 lipiec 2015 - 07:32

Zasiłek chorobowy przysługuje  osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, albo nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, jeśli okres jej wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. W tym przypadku niezdolność do pracy z powodu choroby musi trwać także nieprzerwanie co najmniej 30 dni.

Jeśli pracownik zachoruje w czasie trwania stosunku pracy i choruje bez przerwy po jego rozwiązaniu, wówczas pracodawca, który jest płatnikiem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, wypłaca pracownikowi należne świadczenie (wynagrodzenie za czas choroby albo zasiłek chorobowy) do dnia rozwiązania umowy o pracę włącznie. Po wypłacie przysługującego świadczenia pracodawca pozostawia w dokumentacji zasiłkowej kserokopię zaświadczenia lekarskiego, a oryginał tego zaświadczenia przekazuje do oddziału ZUS, właściwego według miejsca zamieszkania pracownika.

#50 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3744 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 17 lipiec 2015 - 07:42

USTAWA
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
(tekst jednolity)
[Data ostatniej zmiany: 1 stycznia 2015] Art. 67. (221) 1. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego osoby podlegającej temu obowiązkowi zgodnie z przepisami art. 74-76 oraz opłaceniu składki w terminie i na zasadach określonych w ustawie.
4. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób, o których mowa w ust. 2 i 3, ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.
6. Osoba, o której mowa w ust. 2, pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z art. 67 ust. 6 u.ś.o.z. osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Do przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym należy zaliczyć m.in. przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.). Przykładem zasiłku jest z kolei m.in. zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. A zatem w trakcie pobierania np. zasiłku chorobowego osoba zachowuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo że w tym okresie nie odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne.

#51 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5941 postów

Napisano 17 lipiec 2015 - 08:17

Mam pytanie,moj maz przebywal w szpitalu na zapalenie trzustki od 18 maja do 12 czerwca.Po wyjsciu jest nadal na l4 ,obecnie do 4 sierpnia.Wczoraj jednak dostal rozwiazanie umowy o prace bez wypowiedzenia.Ja jestem zarejestrowana w urzedzie pracy,czy moge go zglosic do ubezpieczenia w UP i rowniez dzieci?Co z jego l4,nadmieniam,iz nie jest on jeszcze w stanie podjac zadnej pracy.Jakie jest rozwiazanie tej sytuacji,bardzo prosze o szybka odpowiedz.Mariola

Czy dobrze zrozumiałam, że umowa została rozwiązana w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim?

A wypowiedzenie kiedy było wręczone, przed chorobą?

#52 Guest_ilona

Guest_ilona
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2015 - 09:28

Bardzo proszę i pomoc i rozwinie wątpliwości. 30.06 ustal mi stosunek pracy od 24.06 przebywam na zwolnieniu lekarskim które w chwili obecnej mam do 22.07 z dniem 23.07 chciałabym zarejestrować się w urzędzie pracy.
Zaświadczenia lekarskie mam wystawiane co dwa tygodnie wiec drugie zniosłam do zusu wypełniłam formularz itd.
Nie otrzymałam jeszcze żadnego świadczenia z Zus. Czy mogę zatem w dni 23.07 zarejestrować się w urzędzie pracy, czy muszę przedstawiać od lekarza zaświadczenie że jestem zdolna do pracy? Mi sie wydaje ze nie przedlużam L4 bo wyzdrowiałam i tyle hm. W jaki sposób mam uzyskać zaświadczenie z Zus czy one będzie wymagane skoro zus jeszcze nie przelał mi żadnych pieniędzy?

#53 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2015 - 10:30

Bardzo proszę i pomoc i rozwinie wątpliwości. 30.06 ustal mi stosunek pracy od 24.06 przebywam na zwolnieniu lekarskim które w chwili obecnej mam do 22.07 z dniem 23.07 chciałabym zarejestrować się w urzędzie pracy.
Zaświadczenia lekarskie mam wystawiane co dwa tygodnie wiec drugie zniosłam do zusu wypełniłam formularz itd.
Nie otrzymałam jeszcze żadnego świadczenia z Zus. Czy mogę zatem w dni 23.07 zarejestrować się w urzędzie pracy, czy muszę przedstawiać od lekarza zaświadczenie że jestem zdolna do pracy? Mi sie wydaje ze nie przedlużam L4 bo wyzdrowiałam i tyle hm. W jaki sposób mam uzyskać zaświadczenie z Zus czy one będzie wymagane skoro zus jeszcze nie przelał mi żadnych pieniędzy?

Możesz spokojnie rejestrować się w urzędzie pracy, żadne zaświadczenie o stanie zdrowia nie będzie potrzebne. Dopiero jak znajdziesz pracę, będziesz musiała zrobić badania, czy jesteś zdolna do pracy na danym stanowisku.

#54 Guest_ilona

Guest_ilona
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2015 - 14:02

A co z tym Zusem, nie chce mieć jakiś nieprzyjemności. Zus wypłaci mi w takim razie zasilek chorobowy od 01.07-22.07. Zobaczy ze z dniem 23.07 zarejestrowalam się w PUP i tyle? Czy może nie wypłacić mi chorobowego, i co z tym niesczesnym zaświadczeniem do PUP o pobieraniu zasiłku z ZUS.

#55 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2015 - 15:32

A co z tym Zusem, nie chce mieć jakiś nieprzyjemności. Zus wypłaci mi w takim razie zasilek chorobowy od 01.07-22.07. Zobaczy ze z dniem 23.07 zarejestrowalam się w PUP i tyle? Czy może nie wypłacić mi chorobowego, i co z tym niesczesnym zaświadczeniem do PUP o pobieraniu zasiłku z ZUS.

ZUS wypłaci Ci chorobowe za dni od 1 do 22 lipca i potem spokojnie możesz zarejestrować się jako bezrobotna. A jeśli będzie potrzebne zaświadczenie o pobieraniu zasiłku, to je przedstawisz w urzędzie.

#56 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 lipiec 2015 - 16:36

popieram powyższe komentarze, i wydaje mi się, że w PUP nie będzie ci potrzebne zaświadczenie o pobieranym zasiłku chorobowym

#57 Guest_ilona

Guest_ilona
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2015 - 17:47

Jedynie czego się właśnie obawiam to jakiejś zmierzłej pani która będzie chciała właśnie to zaświadczenie i kolejnej zmierzłej w zusie która powie ze nie wyda mi takiego zaświadczenia bo jeszcze nie wyplacil mi żadnego zasiłku chorobowego....zależy mi na ciągłości :)

#58 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 lipiec 2015 - 21:31

na ciągłości czego ?

#59 Guest_ilona

Guest_ilona
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2015 - 22:37

Hmm okresy zatrudnienia się sumują ;) ale nie wiem może tego żebym nie miała jakiegoś wolnego dnia, przestoju.

#60 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 lipiec 2015 - 14:35

A do czego okresy zatrudnienia się sumują, co masz na myśli ?

W PUP można się zarejestrować w dowolnym czasie po zakończeniu choroby.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy