Skocz do zawartości


Chorobowe a rejestracja w urzędzie pracy


wróć do serwisu Kadry 115 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Hanna

Guest_Hanna
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2013 - 09:10

Witam, czy rejestracja w urzędzie pracy powoduje konieczność zwrotu chorobowego?

Sytuacja wygląda tak: skończyła mi się już umowa o pracę, tymczasem zus nadal płaci mi chorobowe. Chcę zarejestrować się w urzędzie pracy. Czy po zarejestrowaniu będę musiała zwrócić wypłacane mi chorobowe?

 



#2 Guest_Alla

Guest_Alla
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2013 - 09:17

Nie będziesz musiała, bo z jakiej racji?Przy rejestracji w Urzędzie Pracy będziesz musiała mieć zaświadczenie od swojego lekarza u ktrego chorujesz, że jesteś już zdolna do pracy a poza tym będziesz musiała poprosić ZUS o zaświadczenie mówiące o okresie pobierania zasiłku chorobowego.



#3 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4686 postów

Napisano 21 sierpień 2013 - 09:48

Jeśli przy rejestracji zataisz, że chorujesz to oczywiście będziesz musiała zwrócić zasiłek chorobowy.

Rejestrując się w urzędzie pracy potwierdzasz swoją gotowość do pracy.

Albo chorujesz albo chcesz pracować



#4 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 sierpień 2013 - 16:24

W Urzędzie Pracy jako bezrobotna możesz zarejestrować się dopiero po zakończonej chorobie i zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.Do Urzędu Pracy będzie Ci potrzebne jeszcze zaświadczenie z ZUS -u o okresie pobierania zasiłku chorobowego.Jeżeli się zarejestrujesz Urząd Pracy zgłosi Cię do ubezpieczenia zdrowotnego i w ZUS-ie od razu będzie wiadomo,że jesteś zarejestrowana w U.P. i wystąpi o zwrot zasiłku chorobowego.Ubiegając się o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia wypełniałaś druk Z-10 oświadczając,że nie posiadasz innych dochodów i że nie jesteś zarejestrowana w Urzędzie Pracy.



#5 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 sierpień 2013 - 16:27

Dodam tylko,że nie ma potrzeby rejestrowania się w Urzędzie Pracy po zakończeniu umowy o pracę,ponieważ podlegasz obecnie pod ubezpieczenie zdrowotne do końca choroby z ramienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.



#6 Guest_Zuzanna

Guest_Zuzanna
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2013 - 14:53

Bardzo proszę o inforację :-)

Do 30 czerwca byłam na urlopie zdrowotnym (nauczycielskim). W maju otrzymałam propozycję przejścia na 1/2 etatu z art. 20 KN. Nie przyjęłam jej. W związku z tym otrzymałam oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z informacją o przysługującej mi odprawie bez określenia jej wysokości. Mam wypowiedzenie umowy o pracę do 31 sierpnia.

Chcę iść na zwolnienie lekarskie. Wiem, że mogę być na zwolnieniu przez 182 dni.

Moje pytanie:

1) czy jest różnica miedzy zwolnieniem np. od 27 sierpnia czyli w czasie trwania wypowiedzenia a np. 5 września czyli już po wypowiedzeniu. Chodzi mi o to czy jeśli pójdę na zwolnienie jeszcze w trakcie wypowiedzenia (np. 27.08) to nie wpłynie to na wypłacenie mi odprawy ?

2) czy pierwsze zwolnienie w każdym przypadku tzn. w trakcie wypowiedzenia i po wypowiedzeniu (po 1 września) musi mieć min. 30 dni ?

W postach wyżej czytałam że w UP mogę się zarejestrować dopiero po zakończeniu choroby i zwolnień lekarskich. I że przez cały okres przebywania na zasiłku chorobowym jestem ubezpieczona zdrowotnie.

Pozdrawiam serdecznie

 

 



#7 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12238 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 sierpień 2013 - 15:36

[font="georgia, serif;"]do pkt. 2 - zwolnienie w trakcie wypowiedzenia /zatrudnienia/ nie musi liczyć 30 dni.[/font]

 

[font="georgia, serif;"]Natomiast w przypadku zachorowania po ustaniu zatrudnienia zwolnienie ZLA /jedno lub kilka łącznie/ musi opiewać na co najmniej 30 dni aby mieć prawo do zasiłku chorobowego. I choroba musi wystapić do 14 dni od daty rozwiązania umowy o pracę.[/font]



#8 Guest_Zuzanna

Guest_Zuzanna
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2013 - 15:47

Dziękuję pięknie za błyskawiczną odpowiedź :-)

Proszę mi jeszcze wyjaśnić co to jest ZLA.

Dziękuję i pozdrawiam bardzo serdecznie



#9 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 sierpień 2013 - 16:03

Druk ZLA to nic innego niż blankiet zwolnienia lekarskiego.Dodam tylko,że każde zwolnienie lekarskie otrzymane od lekarza należy dostarczyć do ZUS (po zakończeniu umowy o pracę) w ciągu 7 dni od daty wystawienia.Dostarczenie w terminie późniejszym niż 7 dni obniża zasiłek chorobowy o 25%.



#10 Guest_Zuzanna

Guest_Zuzanna
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2013 - 20:30

Dziękuję bardzo serdecznie Dołączona grafika



#11 Guest_Zuzanna

Guest_Zuzanna
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2013 - 21:06

Mam jeszcze jedno pytanie - czy mogę zwolnienie dostarczyć pracodawcy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru czy muszę zanieść osobiście ?



#12 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12238 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 sierpień 2013 - 21:09

[font="georgia, serif;"]Zwolnienie można wysłać do pracodawcy listem poleconym, nie musi być za potwierdzeniem odbioru.[/font]



#13 Guest_Zuzanna

Guest_Zuzanna
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2013 - 21:16

Dziękuję serdecznie za odpowiedź



#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 październik 2013 - 20:37

Mam takie pytanie,mam umowę o pracę do 31.03.2014 lecz od jutra idę na chorobowe ciąża,ciekawi mnie jak załatwić zasiłek macierzyński,czy aby go otrzymać musi być jakiś okres przepracowany?

 



#15 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 październik 2013 - 20:44

Może zacznij od tego od kiedy masz umowę o pracę na czas określony i kiedy masz termin porodu, a chorobowego na ciążę to nie ma,ponieważ ciąża to nie jest choroba.



#16 Guest_Damian

Guest_Damian
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2013 - 16:01

Może zacznij od tego od kiedy masz umowę o pracę na czas określony i kiedy masz termin porodu, a chorobowego na ciążę to nie ma,ponieważ ciąża to nie jest choroba.

Oczywiscie że jest chorobowe na ciąże, do tego 100% płatne.



#17 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12238 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 grudzień 2013 - 21:51

[font="georgia, serif;"]mylisz się, ciąża nie jest jednostką chorobową[/font]

[font="georgia, serif;"]i nie jest płatne jako 100 % wynagrodzenia, lecz 100 % podstawy naliczenia wynagrodzenia/zasiłku chorobowego[/font]



#18 Guest_inna

Guest_inna
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2014 - 13:46

Witam , mam pytanie czy jak zarejestruje się w UP to bede mogła iść na zwolnienie lekarskie i pobierać zasiłek chorobowy ?Ponieważ przez pierwsze 3 miesiące nie bede otrzymywała pieniędzy z UP bo zostałam zwolniona za porozumieniem stron.

Proszę o odpowiedz.



#19 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12238 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 styczeń 2014 - 13:52

[font="georgia, serif;"]PUP nie wypłaca zasiłków chorobowych, więc zwolnienie nie będzie ci potrzebne.[/font]

[font="georgia, serif;"]Ewentualnie chyba tylko w przypadku gdybyś dostała propozycję pracy, to możesz chorobą usprawiedliwić jej odrzucenie.[/font]



#20 Guest_katy

Guest_katy
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2014 - 19:06

Ludzie, co Wy za bzdury piszecie? Wystarczyło przeczytać parę postów wcześniej, że przebywając na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia NIE MOŻNA rejestrować się w UP, gdyż nie jest się wtedy zdolnym/gotowym do pracy.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych