Skocz do zawartości

Urlop na opieke na dziecko dla taty gdy mama jest w szpitalu

wróć do serwisu Kadry 56 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Przemek

Guest_Przemek
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2013 - 09:04

Witam

Mam takie pytanie moja żona leży już czwarty dzień w szpitalu a ja w tym momencie znajduje się na L4 do 19.08.2013. Chciałem się dowiedzieć czy przysługuje mi jaki kolwiek urlop czy "coś" poza urlopem opiekuńczym ze śmiesznymi 2 dniami na dziecko ponieważ nikt inny nie może się zajmować dzieckiem przecież nie zostawię 2 letniego dziecka samego w domu.

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 sierpień 2013 - 20:30

Podczas pobytu matki w szpitalu pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej przysługuje Ci zwolnienie lekarskie,Zwolnienie lekarskie wystawi lekarz ze szpitala, do tego należy wypełnić druk Z-15.Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60. dni w roku kalendarzowym.

#3 Guest_Przemek

Guest_Przemek
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2013 - 08:24

Ok czyli jeśli dobrze rozumiem to"

Mam odebrać od lekarza zwolnienie lekarskie dla mnie

Skąd wezmę druk z-15(nie znam sie pierwsza praca itp)

Jak ubiegać się o ten zasiłek i gdzie + ile on wynosi oraz czy przesługuje mi on tez za dni kiedy juz żona leżała w szpitalu czy od daty złożenia wniosku?

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 sierpień 2013 - 08:35

Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie do 3 dni wstecz,zasiłek opiekuńczy wynosi tak jak zasiłek chorobowy 80% podstawy tego zasiłku.Poniżej podaję link do druku Z-15

http://www.zus.pl/pl...ularze/z_15.pdf

#5 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6973 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 19 sierpień 2013 - 08:36

Zwolnienie lekarskie wystawi lekarz. Druk Z-15 dostepny jest na stronach ZUS-u lub w oddziale. 

#6 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6973 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 19 sierpień 2013 - 08:39

Na zawolnieniu lekarskim beda wpisane daty kiedy zona przebywa w szpitalu i od tego dnia bedzie przysługiwał zasilek opiekunczy.

#7 marta66

marta66

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 125 postów

Napisano 19 sierpień 2013 - 08:40

Druk Z-15 powinni dac ci w Kadrach do wypełnienia jak będziesz składał zwolnienie lekarskie lub zaswiadczenie (jezeli dziecko jest zdrowe) o koniecznosci sprawowania opieki

#8 Guest_Przemek

Guest_Przemek
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2013 - 09:53

Dobra na samym początku mam "Jestem domownikiem mogącym zapewnić opiekę w okresie....." wiec jak nie wiem ile zona bedzie leżała to co mam wpisac  reszte raczej rozumiem.

Jeszcze jedno pytanie czy jeżeli dodatkowo ubezpieczam zonę w pracy z czego co miesiąc jest mi pobierana odpowiednia kwota z wynagrodzenia to czy żonie także należy się ...jak tu ująć wypłata za pobyt w szpitalu? Czy to zależy od ubezpieczyciela u którego ubezpieczam żonę i w takim razie gdzie mogę się coś o tym dowiedzieć. Co do kadr u mnie w pracy nie ma możliwości skontaktowania się z nimi ponieważ to duża firma rozsiana po całej Polsce natomiast szef w pracy wie...niewiele

Dziękuje za tak dużo odpowiedzi

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 sierpień 2013 - 09:58

Odnośnie wpisania daty w druku Z-15 do ...,nie wiadomo dokąd żona będzie w szpitalu,więc proponuję wpisać daty jakie wpisze na druku ZLA lekarz,aby nie czekać zbyt długo na wypłatę tego zasiłku.

W temacie dodatkowego ubezpieczenia proponuję wziąć numer polisy ubezpieczeniowej i skontaktowac się bezpośrednio z ubezpieczycielem,przeczytaj także umowę.

#10 Guest_Przemek

Guest_Przemek
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2013 - 10:15

Co do druku Z-15 to mam  mały problem a raczej 2 po 1 na zwolnieniu pisze od (data) do (nadal) wiec co mam wpisac w Z-15 a po drugie gdzie to mam złożyć do pracy czy zus-u

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 sierpień 2013 - 15:41

To rzeczywiście problem,ale trudno pewnie ustalić datę wyjścia żony ze szpitala.Wpisz datę początkową i dołącz oświadczenie,że natychmiast powiadomisz zakład pracy o dacie końcowej jak to będzie możliwe.Ustal to najlepiej ze swoim działem kadr i płac.Wypełniony druk Z-15 wraz z ZLA składasz do swojego zakładu pracy.

#12 Guest_Przemek

Guest_Przemek
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2013 - 09:34

Złożyłem już zwolnienie od lekarza z tą dziwna datą 2 dni temu czyli jeszcze muszę donieść ten druk z-15 no to biorę się za wypełnianie i dziś jeszcze to złożę. 

#13 Guest_Przemek

Guest_Przemek
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2013 - 08:15

Żeby nie zakładać kolejnego tematu czy jeśli żonie należy się te 100zł za każdy dzień w szpitalu jeśli leży więcej jak 3 dni to czy jeśli wyszła by na własne żądanie to nie straci tych pieniędzy??

#14 Guest_Nemo

Guest_Nemo
  • Goście

Napisano 29 październik 2013 - 13:16

większość ubezpieczycieli żąda wypisu z szpitala w celu wypłaty świadczenia

#15 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 październik 2013 - 13:27

Żeby nie zakładać kolejnego tematu czy jeśli żonie należy się te 100zł za każdy dzień w szpitalu jeśli leży więcej jak 3 dni to czy jeśli wyszła by na własne żądanie to nie straci tych pieniędzy??

Jeżeli w polisie jest zapis,że ubezpieczyciel wypłaca za każdy dzień pobytu w szpitalu powyżej 3 dni,to nie ma znaczenia wyjście na własną prośbę tylko ilość dni pobytu.Do wniosku należy w związku z tym dołączyć kartę pobytu w szpitalu lub druk ZLA na którym także są zapisane dni pobytu w szpitalu.

#16 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 28 luty 2017 - 16:11

Witam mam pytanie czy należy mi się l-4 na chore dziecko (starsze 5 lat), jeżeli żona przebywa w szpitalu z młodsza córką (6 tygodni)?

#17 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8175 postów

Napisano 01 marzec 2017 - 08:23

tak

#18 Guest_Kamil

Guest_Kamil
  • Goście

Napisano 08 marzec 2017 - 07:31

Witam . Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki. Bo już od odsyłania i jeżdżenia nerwy mi puszczają.Podczas pobytu żony w szpitalu ( problemy z cukrami ),opiekowałam się 17 - miesięczną córeczką. Teraz mam problemy ze zwolnieniem za te dni. W szpitalu gdzie przebywała żona wystawili zaświadczenie imiennie żony. Czyli jej dane i od kiedy leżała w szpitalu. Mówiono mi że z tym zaświadczeniem zgłosić się mam do lekarza pediatry i on wystawi mi na podstawie tego zaświadczenia zwolnienie.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 marzec 2017 - 07:38

[quote name="Kamil" post="2024663" timestamp="1488954715"]

Witam . Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki. Bo już od odsyłania i jeżdżenia nerwy mi puszczają.Podczas pobytu żony w szpitalu ( problemy z cukrami ),opiekowałam się 17 - miesięczną córeczką. Teraz mam problemy ze zwolnieniem za te dni. W szpitalu gdzie przebywała żona wystawili zaświadczenie imiennie żony. Czyli jej dane i od kiedy leżała w szpitalu. Mówiono mi że z tym zaświadczeniem zgłosić się mam do lekarza pediatry i on wystawi mi na podstawie tego zaświadczenia zwolnienie dla mnie. Po umówionej wizycie u lekarza pediatry okazało się że. Zaświadczenie, które lekarz wystawił w szpitalu, gdzie przebywała żona zobowiązuje do 14-dniowego zwolnienia (tylko na jakiej podstawie skoro nie ma moich danych)
Ale nic. Uwierzyłem i pojechałem z tym do księgowej. Księgowa powiedziała że to nie przejdzie. Za gotowałem się, ręce opadły i nie wiem co dalej. Proszę o pomoc.

#20 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8175 postów

Napisano 08 marzec 2017 - 07:47

jesli zona, która stale opiekuje się dzieckiem przebywa w szpitalu to ojcu nalezny jest zasiłek na zdrowe dziecko;

wypłata na podstawie zaświadczenia ze szpitala o pobycie żony + Z-15 , nie potrzeba żadnego zwolnienia lekarskiego

https://obywatel.gov...-wieku-do-8-lat

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych