Skocz do zawartości

Wezwanie do ORZECZNIKA ZUS

wróć do serwisu Kadry 137 odpowiedzi w tym temacie

#121 Guest_GUSTAW

Guest_GUSTAW
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2019 - 07:10

Ja tez drze choruje juz 2 miesiace na krwawiace zylaki odbytu mialem kolonoskopie itp mam ustalony termin zabiegu na poczatek lutego chirurg przedluza mi co 2 tyg zwolnienie bez zadnego problemu.Miedzy czasie bylem u proktologa prywatnie ktory z poczatku kazal wsztrzymac sie z operacja jednak na drugiej wizycie uznal ze jednak jak chce miec spokoj to powinienem poddac sie zabiegowi. Teraz na poczatku roku moj chirurg tez poszedl na zwolnienie a mi w przychodni kazali isc do rodzinnego po zwolnienie, wiec poszedlem i dal mi 25 dni. Boje sie kontroli bo pewnie orzecznik uzna ze nic mi nie jest a ja wykonuje ciezka prace fizyczna. Co myslicie ? W pracy dobrze wiedza ze ide na zabieg wiec mnie nie bedzie dluzszy czas i nikt raczej problemu z tego nie robi.

#122 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2019 - 07:51

A co mam kuźwa myśleć, chyba tylko to, że j**any głupek opisuje swoje objawy krwawiącej d*py!
Co nas to obchodzi? U lekarza o tym opowiadaj

#123 Cezary...

Cezary...

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 styczeń 2019 - 11:56

W takim przypadku jest to wiecej niz pewne ze szef dolki pod Toba kopie 

też o tym pomyślałem a nie lepij by było zadzwonić i zapytać co mi jest o ile mniej zamieszania i straconego czasu

#124 Cezary...

Cezary...

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 24 styczeń 2019 - 22:39

Dziś byłem u lekarza orzecznika na komisji w ZUS-ie. Okazałem dokumenty, zostałem przebadany, z efektem pozytywnym dla mnie -  wynik oczywisty nie zdolny do pracy. Na pytanie o powód tej kontroli usłyszałem od lekarza, że to rutynowe postępowanie i takie tam... bez konkretów. Chcę wiedzieć wprost czy to pracodawca był inicjatorem czy ZUS,  lekarz mi tego nie powiedział, czy może utajniać tego typu informację? Ja jako strona w postępowaniu powinienem mieć pełny wgląd w dokumentację na każdym etapie. Żadna dokumentacja nie została mi okazana.

Czy są środki prawne do wglądu w dokumentację, np. wniosek o to? Czy jest możliwość uzyskania informacji, czy to pracodawca zażądał kontroli? 

#125 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19036 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 25 styczeń 2019 - 08:03

USTAWA z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2016 r. poz. 186 z późn. zm., w brzmieniu obowiązującym od dnia 11 maja 2017 r. ) - PDF 159 KB

Art. 23.
1. Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.

2. Dane zawarte w dokumentacji medycznej podlegają ochronie określonej w niniejszej ustawie oraz w przepisach odrębnych.

Art. 24.
1. W celu realizacji prawa, o którym mowa w art. 23 ust. 1, podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest obowiązany prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną w sposób określony w niniejszym rozdziale oraz w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2015 r. poz. 636, z późn. zm.), a także zapewnić ochronę danych zawartych w tej dokumentacji.

Co nie znaczy, że masz prawo do informacji kto był inicjatorem kontroli. Ten temat nie dotyczy twojego zdrowia

#126 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2019 - 23:35

Lekarz orzecznik uznał, że niezdolność do pracy ustała w dniu dzisiejszym, czyli 25 stycznia. Dzisiaj też otrzymałam przelew zasiłku za okres do 25 stycznia /zwolnie było do 28 stycznia/. Przelew został zrealizowany przez Zus dzisiaj przed godziną 11.00, a ja byłam badana przez lekarza o godzinie 11.30. Jak ZUS mogl wypłacić zasilek uwzględniający odmowę wypłaty świadczenia za okres 26-28 stycznia jeszcze przed badaniem orzecznika?

#127 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19036 postów

Napisano 26 styczeń 2019 - 07:52

To pytanie,czy stwierdzenie?
Jest znak zapytania, to chyba jednak pytanie,ale nie do nas

#128 Guest_jacek loska

Guest_jacek loska
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2019 - 12:22

Czy zus moze w jakis sposob zakwestionowac zakonczone juz zwolnienie np z polowy ubieglego roku ? I nakazac zwrot pieniedzy ?

#129 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19036 postów

Napisano 30 styczeń 2019 - 12:44

Jeśli ma dowody na to, że zwolnienie było wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, np. ktoś w tym czasie pracował, to może i to z odsetkami

#130 Guest_jacek placek

Guest_jacek placek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 11:12

Witam mam takie pytanie za kilka dni mija mi 182 dni zwolnienia. Czy po tym okresie mogę wykorzystać urlop wypoczynkowy bez konieczności przeprowadzenia badan lekarskich ? Czy muszę zrobić badania i dopiero mogę iść na urlop? Po wykorzystaniu urlopu chce wypowiedzieć umowę o prace.

#131 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 11:46

Najpierw badania, bez nich urlop nie jest możliwy

#132 Guest_jacek placek

Guest_jacek placek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 12:30

A gdybym chcial sie zwolnic to tez musze badania zrobic ?

#133 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 13:00

Nie, możesz zawsze złożyć wypowiedzenie

#134 podatkowy2019

podatkowy2019

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 20 marzec 2019 - 15:39

ja prowadząc działalność już od kilkunastu lat, tylko raz byłem na chorobowym i to chorobowe akurat przekroczyło 10 czy 14 dni.. Już miałem problemy bo zwolnienie wystawiła felczer a nie lekarz i zus zaczął dochodzić czy aby na pewno zwolnienie było zasadne. Gdyby nie odwoływał się sądownie, pewnie nie wypłaciliby mi chorobowego..

#135 Mądrzejszy o wiedzę

Mądrzejszy o wiedzę

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 26 marzec 2019 - 19:14

Witam serdecznie :)

Proszę o odpowiedz na nurtujące mnie pytanie, mam umowę na czas nieokreślony, od 23 stycznia przebywam na chorobowym, mój zakład pracy będąc na zwolnieniu wysłał mi świadectwo pracy, oraz zwolnienie z pracy za porozumieniem stron (na które ja się nie zgodziłem a tym bardziej takowego nie podpisałem) dziś dostałem wezwanie na komisję lekarską .... Moje pytanie brzmi, jeżeli orzecznik podważy moje chorobowe, co mogę w związku z tym zrobić ? Dodam, że pismo sądowe jest w toku o naruszenie praw pracownika, pracownik nie wyraził zgody na porozumienie stron, bo jak samo za siebie mówi, muszą wyrazić dwie strony zgodę na takie wypowiedzenie i na pewno nie na zwolnieniu .... Proszę o szybką odpowiedz, nie o hejt, bo nie wiadomo czy ty kiedyś nie będziesz tą osobą, która będzie potrzebować pomocy .... 

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za odpowiedz 

#136 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 26 marzec 2019 - 23:14

Jeśli lekarz orzecznik podważy twoje prawo do zwolnienia to wróć do pracy jeśli żadnego porozumienia nie podpisywałeś.
Zobaczysz co będzie się działo.
A tak nawiasem to nie ma przeszkód aby pracownik podpisał porozumienie na chorobowym.

#137 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 09 październik 2019 - 13:31

Witam,

Leczyłam się u psychiatry 2 lata temu, chodziłam wówczas do psychoterapeuty, nie byłam wtedy na zwolnieniu. Teraz w wyniku mobbingu w pracy (mam słabą psychikę) leczę się na depresję. Czekając na wizyte u psychiatry byłam 20.09. u lekarza rodzinnego po zwolnienie do czasu wizyty u psychiatry. Potem dostałam od psychiatry zwolnienie do 27.10. leki oraz mam wrócić na konsole pech bo że względu na zmianę godzin wizyt będę musiała iść do innego lekarza. Dzisiaj dostałam wezwanie na komisje na 16.10. Czy na komisji mogą mi podważyć to zwolnienie? Czuję się troszkę lepiej ale na samą myśl o powrocie do tamtej pracy dostaje duszności i ataków paniki. Docelowo planowałam się ogarnąć i znaleźć inna pracę i przeczekać okres wypowiedzenia na zwolnieniu. Jak wrócę do pracy to znowu będę miała leki żeby wyjść z domu. Macie jakieś rady, nigdy nie byłam na komisji. Planowałam jeszcze 1 miesiąc zwolnienia.

#138 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19036 postów

Napisano 09 październik 2019 - 16:04

Ale co chcesz usłyszeć?
Przeczytaj sobie wątek w całości.
Nikt ci nie powie co orzecznik zdecyduje

Dodaj odpowiedź