Skocz do zawartości

Wezwanie do ORZECZNIKA ZUS

wróć do serwisu Kadry 135 odpowiedzi w tym temacie

#121 Guest_GUSTAW

Guest_GUSTAW
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2019 - 07:10

Ja tez drze choruje juz 2 miesiace na krwawiace zylaki odbytu mialem kolonoskopie itp mam ustalony termin zabiegu na poczatek lutego chirurg przedluza mi co 2 tyg zwolnienie bez zadnego problemu.Miedzy czasie bylem u proktologa prywatnie ktory z poczatku kazal wsztrzymac sie z operacja jednak na drugiej wizycie uznal ze jednak jak chce miec spokoj to powinienem poddac sie zabiegowi. Teraz na poczatku roku moj chirurg tez poszedl na zwolnienie a mi w przychodni kazali isc do rodzinnego po zwolnienie, wiec poszedlem i dal mi 25 dni. Boje sie kontroli bo pewnie orzecznik uzna ze nic mi nie jest a ja wykonuje ciezka prace fizyczna. Co myslicie ? W pracy dobrze wiedza ze ide na zabieg wiec mnie nie bedzie dluzszy czas i nikt raczej problemu z tego nie robi.

#122 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2019 - 07:51

A co mam kuźwa myśleć, chyba tylko to, że j**any głupek opisuje swoje objawy krwawiącej d*py!
Co nas to obchodzi? U lekarza o tym opowiadaj

#123 Cezary...

Cezary...

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 styczeń 2019 - 11:56

W takim przypadku jest to wiecej niz pewne ze szef dolki pod Toba kopie 

też o tym pomyślałem a nie lepij by było zadzwonić i zapytać co mi jest o ile mniej zamieszania i straconego czasu

#124 Cezary...

Cezary...

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 24 styczeń 2019 - 22:39

Dziś byłem u lekarza orzecznika na komisji w ZUS-ie. Okazałem dokumenty, zostałem przebadany, z efektem pozytywnym dla mnie -  wynik oczywisty nie zdolny do pracy. Na pytanie o powód tej kontroli usłyszałem od lekarza, że to rutynowe postępowanie i takie tam... bez konkretów. Chcę wiedzieć wprost czy to pracodawca był inicjatorem czy ZUS,  lekarz mi tego nie powiedział, czy może utajniać tego typu informację? Ja jako strona w postępowaniu powinienem mieć pełny wgląd w dokumentację na każdym etapie. Żadna dokumentacja nie została mi okazana.

Czy są środki prawne do wglądu w dokumentację, np. wniosek o to? Czy jest możliwość uzyskania informacji, czy to pracodawca zażądał kontroli? 

#125 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 25 styczeń 2019 - 08:03

USTAWA z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2016 r. poz. 186 z późn. zm., w brzmieniu obowiązującym od dnia 11 maja 2017 r. ) - PDF 159 KB

Art. 23.
1. Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.

2. Dane zawarte w dokumentacji medycznej podlegają ochronie określonej w niniejszej ustawie oraz w przepisach odrębnych.

Art. 24.
1. W celu realizacji prawa, o którym mowa w art. 23 ust. 1, podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest obowiązany prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną w sposób określony w niniejszym rozdziale oraz w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2015 r. poz. 636, z późn. zm.), a także zapewnić ochronę danych zawartych w tej dokumentacji.

Co nie znaczy, że masz prawo do informacji kto był inicjatorem kontroli. Ten temat nie dotyczy twojego zdrowia

#126 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2019 - 23:35

Lekarz orzecznik uznał, że niezdolność do pracy ustała w dniu dzisiejszym, czyli 25 stycznia. Dzisiaj też otrzymałam przelew zasiłku za okres do 25 stycznia /zwolnie było do 28 stycznia/. Przelew został zrealizowany przez Zus dzisiaj przed godziną 11.00, a ja byłam badana przez lekarza o godzinie 11.30. Jak ZUS mogl wypłacić zasilek uwzględniający odmowę wypłaty świadczenia za okres 26-28 stycznia jeszcze przed badaniem orzecznika?

#127 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 26 styczeń 2019 - 07:52

To pytanie,czy stwierdzenie?
Jest znak zapytania, to chyba jednak pytanie,ale nie do nas

#128 Guest_jacek loska

Guest_jacek loska
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2019 - 12:22

Czy zus moze w jakis sposob zakwestionowac zakonczone juz zwolnienie np z polowy ubieglego roku ? I nakazac zwrot pieniedzy ?

#129 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 30 styczeń 2019 - 12:44

Jeśli ma dowody na to, że zwolnienie było wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, np. ktoś w tym czasie pracował, to może i to z odsetkami

#130 Guest_jacek placek

Guest_jacek placek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 11:12

Witam mam takie pytanie za kilka dni mija mi 182 dni zwolnienia. Czy po tym okresie mogę wykorzystać urlop wypoczynkowy bez konieczności przeprowadzenia badan lekarskich ? Czy muszę zrobić badania i dopiero mogę iść na urlop? Po wykorzystaniu urlopu chce wypowiedzieć umowę o prace.

#131 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 11:46

Najpierw badania, bez nich urlop nie jest możliwy

#132 Guest_jacek placek

Guest_jacek placek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 12:30

A gdybym chcial sie zwolnic to tez musze badania zrobic ?

#133 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 13:00

Nie, możesz zawsze złożyć wypowiedzenie

#134 podatkowy2019

podatkowy2019

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 20 marzec 2019 - 15:39

ja prowadząc działalność już od kilkunastu lat, tylko raz byłem na chorobowym i to chorobowe akurat przekroczyło 10 czy 14 dni.. Już miałem problemy bo zwolnienie wystawiła felczer a nie lekarz i zus zaczął dochodzić czy aby na pewno zwolnienie było zasadne. Gdyby nie odwoływał się sądownie, pewnie nie wypłaciliby mi chorobowego..

#135 Mądrzejszy o wiedzę

Mądrzejszy o wiedzę

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 26 marzec 2019 - 19:14

Witam serdecznie :)

Proszę o odpowiedz na nurtujące mnie pytanie, mam umowę na czas nieokreślony, od 23 stycznia przebywam na chorobowym, mój zakład pracy będąc na zwolnieniu wysłał mi świadectwo pracy, oraz zwolnienie z pracy za porozumieniem stron (na które ja się nie zgodziłem a tym bardziej takowego nie podpisałem) dziś dostałem wezwanie na komisję lekarską .... Moje pytanie brzmi, jeżeli orzecznik podważy moje chorobowe, co mogę w związku z tym zrobić ? Dodam, że pismo sądowe jest w toku o naruszenie praw pracownika, pracownik nie wyraził zgody na porozumienie stron, bo jak samo za siebie mówi, muszą wyrazić dwie strony zgodę na takie wypowiedzenie i na pewno nie na zwolnieniu .... Proszę o szybką odpowiedz, nie o hejt, bo nie wiadomo czy ty kiedyś nie będziesz tą osobą, która będzie potrzebować pomocy .... 

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za odpowiedz 

#136 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 26 marzec 2019 - 23:14

Jeśli lekarz orzecznik podważy twoje prawo do zwolnienia to wróć do pracy jeśli żadnego porozumienia nie podpisywałeś.
Zobaczysz co będzie się działo.
A tak nawiasem to nie ma przeszkód aby pracownik podpisał porozumienie na chorobowym.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych