Skocz do zawartości

Zdjęcie

składki na fundusz pracy, FGŚP

składki zus fp fundusz pracy lista płac

wróć do serwisu Księgowość 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 William

William

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 11:39

Witam, jestem mało doświadczonym kadrowym. Księgowa, która ponoć się zna na tych kwestiach poprawiła mi listę płac i dołożyła między innymi składki na fundusz pracy i FGŚP któych ja nie miałem dodanych. Zacząłem szukać informacji i przeczytałem, że nie powinny być te składki naliczone dla kogoś kto zarabia mniej niż minimum krajowe. Tymczasem księgowa dodała te składki dla osoby, która ma brutto 800zł na 1/2 etatu.

Co powinienem zrobić? kto ma rację?

Kiedy powinna być naliczona, a kiedy nie powinna być naliczona ta składka?

#2 Guest_rockaa

Guest_rockaa
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2013 - 11:46

FP  od minimum krajowego ale FGSP - zawsze Dołączona grafika

#3 William

William

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 12:33

ale od minimum krajowego włącznie? a jak ktoś pracuje za 1000 zł ale ma pół etatu, to się liczy, że ma więcej, czy mniej niż minimum krajowe?

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 sierpień 2013 - 12:35

Pracodawcy zatrudniający bezrobotnych w wieku 50 lat są (na okres 12 miesięcy) czasowo zwolnieni z obowiązku odprowadzania składek na FP i FGŚP. Natomiast wobec wszystkich osób, które ukończą: 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni) zostaje całkowicie zniesiony obowiązek odprowadzania składek na te fundusze.

Składkę na FP opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w wysokości 2,45% podstawy wymiaru. Nalicza się ją od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania ich ograniczenia do tzw. rocznego limitu), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,które obecnie wynosi 1600 zł.

http://forum.infor.p...cimy-fp-i-fgsp/

ale od minimum krajowego włącznie? a jak ktoś pracuje za 1000 zł ale ma pół etatu, to się liczy, że ma więcej, czy mniej niż minimum krajowe?

Nie naliczasz FP ponieważ pracownik nie ma wynagrodzenia w wysokości najniższej krajowej.

#5 William

William

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 12:48

ok. czyli FP nie naliczam dla tych, którzy zarabiają mniej niż 1600 brutto w przeliczeniu na 1 etat.

Dla wszystkich naliczam FGŚP.

dzięki.

#6 William

William

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 13:04

optima tego nie rozumie. cały czas mam zablokowane okna

"nie naliczaj fp od: (do wpisania data)

i

"nie naliczaj FGŚP od: (do wpisania data)"

wyłączam tą funkcję, zapisuję, i kiedy otwieram kadry to znowu jest zaznaczone.

#7 William

William

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 13:29

i jeszcze jedno - co to znaczy "zatrudniać bezrobotnych"? Chodzi o pracownika, który ma udokumentowane bezrobocie (z zasiłkiem itp) czy po prostu kogoś, kto nie przeszedł z poprzedniej firmy bezpośrednio, tylko np przez 2 miesiące szukał pracy?

#8 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 sierpień 2013 - 13:39

Status osoby bezrobotnej do zastosowania ulgi na FP i FGŚP ma osoba,która była zarejestrowana w Urzędzie  Pracy przed zatrudnieniem na umowę o pracę,a podstawą do zastosowania tej ulgi jest zaświadczenie,które otrzymał pracownik z Urzędu Pracy .Nie pomogę w rozwiązaniu z Optimą nie znam tego programu.

#9 William

William

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 13:43

ok. dzieki za pomoc.

#10 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 21 marzec 2017 - 14:31

Pomóżcie. Czy mam pobierać składki na Fundusz Pracy jeśli ktoś ma płacę zasadniczą 1700 zł ale do tego dochodzi mu stażowe i premia i wtedy przekracza płacę minimalną?

#11 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1668 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 14:52

kurcze co to za pytanie? Przecież zarabia powyżej minimalnej tak? Chyba, że jest mężczyzną powyżej 60 lat albo kobietą powyżej 55 lat

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13796 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 marzec 2017 - 23:04

"Czy mam pobierać składki na Fundusz Pracy" - a niby od kogo chcesz je pobierać ?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: składki zus, fp, fundusz pracy, lista płac

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych