Skocz do zawartości

wynagrodzenie chorobowe

zus

wróć do serwisu Kadry 48 odpowiedzi w tym temacie

#21 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 wrzesień 2013 - 07:43

Lekarz wypisze Ci zwolnienie bez problemu - o ile choroba trwa nadal, idź 11 koniecznie wcześniej bo później nie będziesz miała ciągłości.

Lekarz prawdopodobnie wypisze ci zwolnienie od 11 września - ale spoko, dni choroby mogą się nachodzić (czasem tak się zdarza), zasiłek i tak przysługuje pojedynczy za dzień. 

#22 Guest_kati

Guest_kati
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2013 - 08:54

tak jestem na zwolnieniu lekarskim i juz skończyła mi sie umowa.dziękuję za radę;-) mam jeszcze pytanie odnośnie następnego zwolnienia od lekarza.już kolejne chorobowe z tego co sie orientuję muszę dostarczyć sama so zusu.czy oprócz tego coś jeszcze muszę wypełnić i zanieść im???proszę o podpowiedź.

pozdrawiam!

#23 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 wrzesień 2013 - 09:19

tak, kolejne zwolnienia lekarskie dostarczasz bezpośrednio do ZUS - wystawiane muszą jednak być nadal na firmę w której pracowałaś. 

Pracodawca natomiast dośle do ZUS druk Z-3 z wykazanym Twoim wynagrodzeniem.

To wszystko będzie podstawą do dalszej wypłaty zasiłku. 

#24 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 wrzesień 2013 - 09:35

Wraz ze zwolnienie lekarskim ZLA  w celu wypłaty dalszego zasiłku chorobowego należy dostarczysz kserokopię świadectwa pracy oraz wypełnione oświadczenie o nie posiadaniu innych dochodów ZUS Z_10.Bez tych dokumentów ZUS nie zacznie naliczać świadczenia.Termin na dostarczenie ZLA to 7 dni od daty wystawienia.

#25 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2013 - 21:43

witam! mam pytanie odnośnie ciąży i zatrudnienia.jestem obecnie bezrobotna, czy gdybym zaszła w ciąże i np 1 lub dwa przed zarejestrowała sie i zapłaciła zus miałabym płacone przez całą ciążę i macierzyński?czy jest wyznaczony jakiś okres ile trzeba płacić składek do zus żeby w razie ciąży mieć płacone przez te prawie 2 lata???

proszę o poradę!

#26 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 wrzesień 2013 - 21:48

[font="georgia, serif;"]O jakim zarejestrowaniu się piszesz ?[/font]

[font="georgia, serif;"]"miałabym płacone przez całą ciążę" - co masz na myśli, kto i co miałby ci płacić ?[/font]

#27 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2013 - 22:23

planuję ciążę jeśli np 2 miesiące przed zarejestrowałabym się u znajomych którzy mają firmę i zapłaciłabym zus to idąc na chorobowe czy będę miała płacone przez okres ciązy i macierzyński?czy jest wyznaczony jakiś okres ile trzeba odprowadzić składek żeby można mieć płacone przez zus będąc w ciązy???

#28 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 wrzesień 2013 - 22:31

Nie wiem,czy posiadasz jakieś poprzednie  okresy ubezpieczenia chorobowego.Przyjmując,że jest to Twoja pierwsza praca ,po okresie 30 dni wyczekiwania otrzymasz zasiłek chorobowy.Jest to tak zwane pozorne zawarcie umowy w celu otrzymania świadczeń z ZUS i zanim ZUS wypłaci świadczenie,dokładnie sprawdzi Twoje zatrudnienie u potencjalnego pracodawcy, przeprowadzając szczegółową kontrolę.

#29 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2013 - 22:38

czyli rozumiem że nie ma jakiegoś wyznaczonego okresu pracy tzn np pół roku musze pracować mając umowę normalną żeby zus wypłacał mi wynagrodzenie będąc na chorobowym z powodu ciąży???

#30 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2013 - 22:40

to nie jest moja pierwsza praca pracowałam do końca sierpnia i zostałam zwolniona

#31 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 wrzesień 2013 - 22:43

Z powodu ciąży nie otrzymuje się zwolnienia lekarskiego,ponieważ ciąża nie jest chorobą.Jeżeli byłaś zatrudniona do końca sierpnia,a podejmiesz pracę od października będziesz miała okres wyczekiwania 30 dni.

#32 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 wrzesień 2013 - 22:48

[font="georgia, serif;"]Dlaczego od razu zakładasz, że jak będziesz w ciąży to pójdziesz na zwolnienie lekarskie, już wiesz, że będziesz chora ?  [/font]

#33 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2013 - 22:48

co to znaczy "okres wyczekiwania"???

#34 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2013 - 22:51

nie w każdej pracy można pracowac będąc w ciąży.gdy warunki na to nie pozwalają lekarz wypisuje zwolnienie przez całą ciążę.o to mi chodzi

#35 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 wrzesień 2013 - 22:51

[font="georgia, serif;"]to jest właśnie "wyznaczony okres pracy" o który pytałaś[/font]

#36 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 wrzesień 2013 - 22:54

nie w każdej pracy można pracowac będąc w ciąży.gdy warunki na to nie pozwalają lekarz wypisuje zwolnienie przez całą ciążę.o to mi chodzi

O[font="georgia, serif;"]wszem, ale z  tego co piszesz wynika, że chodzi ci o wyciągnięcie kasy z ZUS,  a nie o wykonywanie pracy.[/font]

#37 Guest_---

Guest_---
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2013 - 18:41

gdzie mogę znależdzć druk który trzeba złożyć do zus wraz ze zwolnieniem lekarskim dotyczący o nie posiadaniu innych dochodów ZUS???

#38 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 wrzesień 2013 - 19:36

Druk znajdziesz na stronie internetowej ZUS www.zus.pl w zakładce formularze.Druk o którym mowa to Z-10.

http://www.zus.pl/pl...ularze/z_10.pdf

#39 Guest_---

Guest_---
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2013 - 20:01

dziękuję za podpowiedż! pozdrawiam!!!

#40 Guest_---

Guest_---
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2013 - 21:11

mam jeszcze jedno pytanie.na dostarczenie zwolnienia do zusu ma sie max 7 dni, ale czy sobota i niedziela też się wlicza w te 7 dni???

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych