Kategorie
Skocz do zawartości

wynajem mieszkania - które rozliczenie będzie lepsze

Mitek_k
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie na nowym dla mnie forum.

Mam pytania dotyczące wynajmu mieszkania.

Nie prowadzimy działalności gospodarczej.

Wynajmować będziemy mieszkanie żony, które kupiła przed ślubem.

Mieszkanie jest w kredycie CHF.

koszt całkowity wynajmu 1350

my płacimy za wszystko, najemca tylko 1350 przelewa nam na konto

Rozumiem że sama żona zzgłasza się do US zgłośić wynajem, bo jej panieńskie mieszkanie?

Jeszcze ważne że rozliczamy się w innych urzędach skarbowych.

Teraz pytanie jak rozliczać się z wynajmu.

1) prosty ryczałt 8,5% i w sumie nic nie trzeba robić.

2) 18%

ale jak dobrze rozumiem

mogę odliczyć koszta czynszu, prądu, ubezpieczenia, odsetki do kredytu i amortyzacje

jak tą amortyzację obliczyć?

dobrze wszystko licze??

Jak wygląda sprawa placenia podatku do US, płacę zaliczki misięcznie?

W opcji 1 wypełniam do 31 stycznia pit 28?

a w opcji 2 co robię? normalnie pit 36

Dziękuje za wyjaśnienia

Jeżeli chcecie rozliczac koszty wówczas 18% - zasady ogólne

jeżeli nie - wybieracie prostszą formę opodatkowania - ryczałt.

Wynajem do US zgłasza tylko właściciel - żona i ona będzie podatnikiem. Jeżeli zdecyduje się na ryczałt wówczas musi przy zgłoszeniu anjmu koniecznie zaznaczyć taki wybór formy opodatkoania. Jeżeli nie zgłosi - obowiazywac będą zasady ogólne (18%).

Zasady ogólne opłaca się wóczas, gdy mamy wysokie koszty np. zamierzamy dużo inwesrtować w dany lokal - wydatki na remont zaliczmy w koszty podatkowe, tym samym obniżamy podstawę opodatkowania.

Wszystko należy skrupulatnie obliczyć.

Generalnie zazwyczaj bardziej opłacalny jest ryczalt.

Podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych- za każdy miesiąc obliczamy kwotę ryczałtu (8,5% przychodu) i wpłacamy go na konto urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 20. dnia następnego miesiąca, a za grudzień – w terminie złożenia deklaracji rocznej PIT-28, czyli do 31 stycznia następnego roku.

Przy  skali podatkowej,- zasady ogólne - co miesiąc wpłacamy zaliczki na podatek w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc, a za grudzień – do 20 grudnia. Dochód z najmu wykazujemy w zeznaniu rocznym PIT-36, sumując go z innymi dochodami. Trzeba sprawdzić czy po zsumowaniu nie załapiemy się na wyższą stawkę podatku 32%.

Jeżeli decydujemy się na ryczałt wówczas umowy najmy prywatnego często konstruowane są w taki sposób, aby czynsz za najem był uregulowany w innym punkcie niż opłaty eksploatacyjne tzn: czynsz do spółdzielni (wspólnoty) energię, gaz etc.

Wówczas wynajmujący odprowadza ryczałt tylko od czynszu - tego co zostaje mu na rękę po odjęciu opłat eksploatacyjnych - bowiem  opłaty ponosi najemca.

Przy najmie na zasadach ogólnych należy w umowie wskazać kwotę najmu obejmującą cały koszt (czynsz dla wynajmującego + opłaty eksploatacyjne). Wówczas przy zasadach ogólnych do kosztów można zaliczyć na przykład: amortyzację lokalu, koszty wyposażenia i remontów, czynsze płacone do spółdzielni lub wspólnoty oraz odsetki od kredytu (a nie całą kwotę kredytu) zaciągniętego na zakup nieruchomości.

Jeżeli chodzi o odsetki od kredytu - wszystko zależy od umowy z bankiem. Zazwyczaj odsetki są liczone na ostatni dzień spłaty raty kredytowej. I nie zawsze jest to średni kurs NBP - spójrz do umowy.

Przy zasadach ogólnych masz 30 zł  dochodu?? tylko tyle zysku? aż nie chce się wierzyć :-)

Dochód to:

przychód minus koszty (np. amortyzacja lokalu, koszty remontów, czynsze płacone do spółdzielni lub wspólnoty oraz odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości)  =

dochod x 18% = podatek tj. kwota którą wpłacasz co miesiąc do us.

jeszcze raz bo ja źle napisałem

jak do kosztów z wynajmu policzyć odsetki z kredytu gdzie płacę ratę w CHF. jaki kurs wziąć?

30 zł podatku nie dochodu.

Na mieszkaniu nie zarabiam tylko ma sam na siebie zarobić i spaść mi z opłat.

Czy muszę gdzieś zgłośić jeśli będę rozliczał się na zasadach ogólnych?

czy tylko po 1 czynszu płacę zaliczki i w nowy rok pit36

Podatnicy rozpoczynający uzyskiwanie przychodów z najmu w trakcie roku oświadczenie o wyborze formy opodatkowania składają:

• [*]nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu, albo [*]do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięty został w grudniu roku podatkowego.

Praktycznie wygląda to tak, że podatnik idzie do urzędu skarbowego z umową najmu i zglasza formę opodatkowania. Istotne jest to głównie w przypadku wyboru ryczałtu. Bowiem brak zgłoszenia - powoduje z automatu wybór formy opodatkowania na zasadach ogólnych.

Przy zgłoszeniu najmu prywatnego urzędnik dopowie co kiedy i jak  - kiedy, na jakie konto wpłacać miesięczne zaliczki, i kiedy się rozliczyć rocznie - PIT-36 rozliczasz do 30 kwietnia (tylko ryczałt rozlicza sie do 31 stycznia).

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.Wobec tego w zeznaniu tym dochód z najmu sumuje się z innymi dochodami opodatkowanymi jak np.: ze stosunku pracy (wówczas składa się jeden PIT-36)

Odsetki - kurs z dnia spłaty raty.

• 2 tygodnie później...

Zgadza się, art 11a ust 2. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych -  Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

• Like 1

• 4 miesiące temu...

Chciałabm poprawkę wprowadzić. Ania B napisała, że comiesięczny podatek płaci się do 20-go każdego następnego m-ca, czyli. np. za kwiecień do 20 maja. Jednak za grudzień nie płaci się podatku do 20 grudnia, lecz do 31 stycznia, gdzie ujmuje się go w Picie rocznym. Kiedyś było tak, że za listopad płacilło się do 20 grudnia x 2, czyli jakby dodatkowo przewidywalnie za m-c grudzień. To tak wyglądało, jakbyśmy płacili 2 razy za listopad, ale na poczet grudnia, natomiast w rocznym Picie ewentualną różnicę dopłacalismy lub mieliśmy jej zwrot. Od zesżłego roku jest tak, że za listopad podatek płacimy do 20 grudnia, natomiast za m-c grudzień podatek rozliczamy dopiero w Picie rocznym, czyli do 31 stycznia.

Chciałabm poprawkę wprowadzić. Ania B napisała, że comiesięczny podatek płaci się do 20-go każdego następnego m-ca, czyli. np. za kwiecień do 20 maja. Jednak za grudzień nie płaci się podatku do 20 grudnia, lecz do 31 stycznia, gdzie ujmuje się go w Picie rocznym. Kiedyś było tak, że za listopad płacilło się do 20 grudnia x 2, czyli jakby dodatkowo przewidywalnie za m-c grudzień. To tak wyglądało, jakbyśmy płacili 2 razy za listopad, ale na poczet grudnia, natomiast w rocznym Picie ewentualną różnicę dopłacalismy lub mieliśmy jej zwrot. Od zesżłego roku jest tak, że za listopad podatek płacimy do 20 grudnia, natomiast za m-c grudzień podatek rozliczamy dopiero w Picie rocznym, czyli do 31 stycznia.

Alicjo  dokładnie o tym samym pisałam w poscie nr 4

Podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych- za każdy miesiąc obliczamy kwotę ryczałtu (8,5% przychodu) i wpłacamy go na konto urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 20. dnia następnego miesiąca, a za grudzień – w terminie złożenia deklaracji rocznej PIT-28, czyli do 31 stycznia następnego roku.

Poza tym to o czym piszesz dotyczyło zasad ogólnych (18% i 32%) a nie ryczałtu. Ryczałtowcy nie mieli obowiązku odprowadzania ryczałtu w podwójnej wysokości. Deklarację roczną w ryczałcie (PIT-28) składa się do końca stycznia roku następnego, a nie jak ma to miejsce w podatku dochodowym – do końca kwietnia. W konsekwencji szybciej następuje rozliczenie roczne i wpływ całości podatku do budżetu.

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem. Od niedawna jestem ryczałtowcem. Jednak jeszcze raz w razie lepszego pojęcia sytuacji i w celu potwierdzenia, sprawdzęDołączona grafika

Za m-c grudzień 2013 zapłacę obliczony podatek (ryczałt) 8,5% w chwili złożenia PIT28A rocznego, czyli do 31 stycznia, a nie do 20 stycznia, tak? Zastanawia mnie jeszcze jedno. Kiedyś słyszałam, że mogłam w PIT28 wrzucić do rozliczenia opłaty roczne za internet. Z tego, co wiem, w tym roku już tego odliczyć nie mogę. Czy jest coś, co mogę???

• 3 tygodnie później...

witam , posiadam Działalność Gospodarczą dodatkowo wynajmuję lokal mieszkalny dla biednej rodziny z dodatkiem mieszkaniowym z Mops -u . MOPS przesyła mi na konto ten dodatek . jak mam go rozliczyć w firmie , wbić na kasę fiskalną czy wystawić Fakturę Vat dla MOPS . jaki % VAT .

• 2 tygodnie później...

Najlepiej chyba korzystać w takim wypadku z aplikacji do rozliczania wynajmu. Wszystko odbywa się online, szybko i sprawnie, minimum formalności, a oszczędności spore. Popatrzcie np. na rozliczwynajem.pl

• 1 miesiąc temu...

Proszę o pomoc, mam kłopot z wypisaniem pitu 36 - na zasadach ogólnych, osoba prywatana. Po wypisaniu wszystkich danych wychodzą mi jakieś kolosalne kwoty!!!!!

Wie ktoś może co mogę robić źle???

Jeżeli własnością mieszkania jest tylko żona, to tylko ona powinna płacić podatek dochodowy za wynajem nieruchomości. Ryczałt ewidencjonowany jest prosty w wyliczeniu i wpłatach, jednak jeśli planujesz remonty, zakupy mebli, sprzętu AGD, nakłady na mieszkanie to lepsze mogą okazać się zasady ogólne, bo może żona nic nie zapłaci podatku. Jeżeli zdecyduje się na ryczałt to najlepiej w umowie zastrzec, że to najemca jest odpowiedzialny za zapłatę rachunków, czynszu opłat komunalnych. Dzięki temu zmniejszy się podstawa opodatkowania. Oczywiście żona może osobiście płacić rachunki , czy też za czynsz, ale zastrzeżenie w umowie, że najemca jest zobowiązany do zapłaty za nie pozwala na odliczenie tych kosztów od całości otrzymanej kwoty i nie opodatkowywanie rachunków, czynszu podatkiem dochodowym, Wynajem mieszkania i rozliczanie ryczałtem wymaga zgłoszenia do US. https://ewnioski.pl/formularze/oswiadczenie-o-opodatkowaniu-najmu-podnajmu-dzierzawy-nieruchomosci/informacje Tutaj masz więcej informacji na ten temat i można wygenerować potrzebny wniosek. 

• 2 miesiące temu...
  • 8 lat później...
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...