Skocz do zawartości

Zawarcie umowy o dzieło z osobą fizyczną przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą

umowa działalność gospodarcza składki pkpir umowa cywilna

wróć do serwisu Księgowość 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_SG

Guest_SG
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2013 - 15:32

Dzień Dobry,

Mam pytanie, czy prowadząc Jednoosobową działalność gospodarczą (podatnik VAT czynny) mogę zawrzeć umowę o dzieło lub zlecenie z osobą fizyczną w celu wspólnego prowadzenia projektu?

Jeśli tak, jakie obowiązki na mnie spadają przez wzgląd na zawarte umowy, pewnie w zależności od tego z kim zawarte odpowiednio odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy i składki - w przypadku umowy o dzieło chyba tylko zdrowotna.

Potem wypełnienie pit 11 i przesłanie do US jak i osób z którymi zawarto umowę.

Czy całkowity koszt umowy - wynagrodzenie brutto - może zostać uwzględniony w ciężar kosztów i wpisany w pkpir?

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi!

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 15:52

Jako przedsiębiorca możesz z osobą fizyczną podpisać zarówno umowę zlecenia jak i umowę o dzieło.

Przy umowie o dzieło nie ma żadnych składek ZUS.

Natomiast przy umowie zlecenia to zależy z kim podpisujesz umowę i czy jest to dla tej osoby jedyny tytuł ubezpieczenia. Tu jest konkretny artykuł: http://ksiegowosc.in...kladki-ZUS.html

Ze względu na różnice między tymi dwiema umowami cywilnoprawnymi zapoznaj się również z treścią tego artykułu: http://ksiegowosc.in...ie-roznia-.html

Jako płatnik ciąży na Tobie obowiązek wyliczenia, pobrania i wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy. I tak jak piszesz obowiązek wystawienia PIT-11.

Wynagrodzenie będzie zaliczane w koszty uzyskania przychodów w miesiącu, w którym następuje faktyczna ich zapłata.

#3 Guest_SG22

Guest_SG22
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2013 - 16:51

Dzięki!

Czy umowy należy zgłaszać po ich podpisaniu do US, czy nie ma takiej potrzeby i wystarczy że wyśle do US osoby fizycznej z która zawarłem umowe i do tejże osoby fizycznej pit 11 do konca lutego nastepnego roku.

#4 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 18:58

Zawarcia umowy nie trzeba zgłaszać.

Od przychodu z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia czy dzieło płatnik (przedsiebiorca) musi pobrać zaliczkę na podatek i wpłacić ją do US - art. 41, 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przekazanie pobranego podatku w terminie do dnia 20. miesiąca następnego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik US właściwy wg miejsca zamieszkania płatnika (...).

I potem do końca lutego PIT-11 do US i do zleceniobiorcy/wykanawcy dzieła.

Jeżeli wynagrodzenie na umowie nie przekroczy 200 zł brutto wówczas obowiązują ciut inne zasady.

#5 Guest_SG

Guest_SG
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2013 - 13:06

Wiem już że będzie to umowa o dzieło, ponieważ dotyczyć będzie sporządzania części raportu/analizy. 

Zaliczkę na podatek wpłacam dopiero w miesiącu następującym (do 20) po miesiącu w którym wypłacono wynagrodzenie (na koniec umowy)?

Czy jest specjalny formularz np kogo ta zaliczka dotyczy, czy może być to zwykła PIT-5ka przy przelewie 

Jak wpisać taką umowę w pkpir w ciężar kosztów. W sensie czy zrobić z niej DW?

#6 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 08 sierpień 2013 - 15:22

Zaliczkę na podatek dochodowy od umów o pracę, zlecenia i o dzieło musisz przekazać do urzędu skarbowego właściwego ze względu na Twoją siedzibę do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty wynagrodzeń (wypłata np. w lipcu to do 20 sierpnia wpłacasz podatek do us).
Do końca stycznia następnego roku podatkowego musisz wysłać do urzędu skarbowego roczną informację na druku PIT-4R, w której wykażesz zbiorczo wszystkie zaliczki na podatek pobrane i odprowadzone do urzędu skarbowego w całym roku podatkowym.
No i PIT-11.

#7 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 08 sierpień 2013 - 15:37

Wynagrodzenia z umów zlecenia i umów o dzieło, podlegają zaliczeniu do k.u.p. dopiero w momencie ich wypłaty.

Koszt wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych należy wpisac w kolumnie 12, a jego podstawą jest: umowy zlecenia lub umowy o dzieło albo innego dowodu, na którym pracownik potwierdza własnym podpisem kwotę otrzymanego wynagrodzenia - w przypadku wypłaty wynagrodzenia w kasie, dowodu potwierdzającego przekazanie wynagrodzenia na rachunek pracownika (może nim być wyciąg bankowy) - w przypadku wypłaty wynagrodzenia przelewem.

Dowodem wypłaty może być też rachunek załączony do umowy, na którym wykonawca potwierdza własnoręczenie, ze kasę otrzymał.

Ważne też jest, aby umowa była zawarta na piśmie a z jej treści jednoznacznie wynikało, że przedmiot umowy ma związek z proiwadzoną przez Ciebie działalnością.

#8 Guest_SG

Guest_SG
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2013 - 15:56

[color=rgb(0,0,0);font-family:Tahoma;font-size:13px;]Dzięki. A jeśli będzie to umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, czyli 50% KUP, to czy można takową wprowadzić jednorazowo do pkpir w kwocie brutto, za pomocą np DW?[/color]

#9 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 08 sierpień 2013 - 17:31

Przy umowach z przeniesieniem praw autorskich jak najbarzdiej 50% kup, pamiętaj, aby z tresci umowy wynikało, że prawa autorskie zostały przeniesione - musi to być na piśmie - czyli w umowie regulacja w tym temacie.

Jeżeli nie byłoby na piśmie Urząd może zakwestionować wysokość pobranego podatku - i na podstawie art. 30 Ordynacji Ty jako płatnik poniesiesz odpowiedzialność.

Dlaczego tak usilnie chcesz wprowadzać wynagrodzenie od umó cywilnoprawnych dowodem wewnętrznym?

Nie musisz go wypełniać - masz umowę + dowód wypłaty wynagrodzenia (ważna data wypłaty) i wystarczy.

Każdą umowę + dowód wypłaty wynagrodzenia  wprowadzasz jednorazowo.

#10 Guest_SG

Guest_SG
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2013 - 09:57

Właśnie nie wiedziałem jak to ugryźć dlatego z tym dw kombinować próbowałem. Ale tak dowód wypłaty wynagrodzenia będzie w kwocie netto, i nie bardzo wiem jak to wpisać. Czy jako dokument potwierdzenie przelewu - wypłata wynagrodzenia w kwocie netto, spinam z umową i wpisuję w pkpir kwotę brutto, czy osobno potwierdzenie przelewu wynagrodzenia - księguję kwotę netto i osobno potwierdzenie przelewu zaliczki - księguję kwotę odpowiednio (wówczas umowa rozbija się na dwa wpisy - wynagrodzenie i zaliczka). Nie wiem jaka jest właściwa praktyka w tej kwestii. 

#11 Guest_buriti

Guest_buriti
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2013 - 23:44

no przeważnie jest tak, że w umowie wpisujesz po prostu kwotę brutto i netto i pod to podpinasz sobie potwierdzenie przelewu na konto wykonawcy, tyle. Ważne, byś umowę miał jasno sprecyzowaną, tak jak ktoś tu wyżej radził - tutaj masz przykładowy, bardzo dobry wzór do pobrania 

#12 Guest_bebik

Guest_bebik
  • Goście

Napisano 11 listopad 2013 - 11:15

o jak widać, jak się zna odpowiednie strony, gdzie można znaleźć wszystko, czego tylko nam potrzeba, to już nie ma większego problemu. Znam tą stronę szybkieumowy.pl i przyznam, że ze wszystkich mi znanych lubię ją najbardziej, bo jest duża baza dokumentów i łatwa wyszukiwarka. 

#13 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 11 listopad 2013 - 13:41

ja robię tak, że jak mam umowę o dzieło/zlecenie to umowę trzymam w dokumentach kadrowych i do każdej umowy sporządzam rachunek, który księguje według jego numeru np 1/11/2013, w rubryce nazwa firmy wpisuje wykonawce i kwotę brutto, a na samym rachunku mam rubryki: podpis głównego księgowego, osoby zlecającej wykonanie i wykonawcy. Oczywiście księguję wtedy, gdy jest zapłacony - jeżeli mam informację meilową to podpinam meila pod rachunek, jak płacimy gotówką to wykonawca pisze adnotację : kwotę powyższą otrzymałem dnia...

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2015 - 10:12

Szanowna Pani - zawracam się do "KsięgowaEwa" - znana jest zapewne Pani sytuacja, że podpisuje się pracodawcy Umowę o dzieło lub Umowę zlecenie In blanko. On wykorzystuje sytuację paka jest na rynku pracy. Następnie, gdy doszło do kontroli on ja wypisuje. Tak było w moim przypadku. Podpisałem Umowę o dzieło In blank. Wykonałem pracę (jestem kierowcą) dwa tzw. kółka po 10 tyś km każde. Pracodawca nie zapłacił, mimo, że taka była umowa. Powiedział, że jak pojadę w trzecie kółko to dopiero mi wypłaci za wszystkie trzy. Jak Pani wie nie żyjemy z tego, co chcemy zarobić tylko z tego, co zarobimy. Zrezygnowałem z dalszej współpracy. Skierowałem przedsądowe wezwanie do zapłaty z informacją, że jeżeli wypłata nie nastąpi kieruję sprawę do Sądu Pracy. Pracodawca wówczas wypełnił wspomnianą Umowę o dzieło wpisując, że zadatkiem wypłacił mi za pracę 80% wynagrodzenia. Co jest nieprawdą. Wniósł wniosek do sądu o oddalenie mego powództwa, lecz sąd oddalił jego wniosek. Sprawa trwa. Jedynym dowodem na to, że niby wypłacił mi zadatek jest mój podpis (samo nazwisko) na Umowie o dzieło. Nie ma żadnego innego dokumentu potwierdzającego ten fakt. Czytałem dużo na internecie. Z tego, co wyczytałem i zrozumiałem to w Umowie o dzieło powinno być napisane, że np., jako dowód wypłaty (zapłaty) jest pokwitowanie na: DW, KW lub inna prawna forma dokumentów finansowych, stanowiąca potwierdzenie tegoż faktu. Jeżeli była by Pani Taka łaskawa oczekuję informacji. Pozdrawiam  e-mail: Morlok1911@poczta.fm

#15 rozali33

rozali33

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 196 postów

Napisano 02 listopad 2016 - 08:22

Skonstruowanie dobrej umowy, zabezpieczającej interesy obu stron, nie jest wcale takie łatwe. Ale są miejsca takie jak to http://poradnikprzed...l/pobierz/umowy , gdzie za darmo i bez limitu udostępniane są profesjonalne wzory umów. Myślę, że warto rzucić okiem, bo z pewnością się przyda taki namiar.

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19226 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 listopad 2016 - 08:30

Skonstruowanie dobrej umowy, zabezpieczającej interesy obu stron, nie jest wcale takie łatwe. Ale są miejsca takie jak to http://poradnikprzed...l/pobierz/umowy , gdzie za darmo i bez limitu udostępniane są profesjonalne wzory umów. Myślę, że warto rzucić okiem, bo z pewnością się przyda taki namiar.

No i co to kogo interesuje???? Nie rozumiesz postu ,który prawie 2 lata temu był???? To jak możesz wrzucać DURNE reklamy???

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: umowa, działalność gospodarcza, składki, pkpir, umowa cywilna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych