Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wcześniejsza emerytura - praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

wróć do serwisu Kadry 80 odpowiedzi w tym temacie

#41 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 lipiec 2015 - 03:08

Jeżeli nie ma przepracowanych 25 lat do końca 1998 roku to zeby przejśc na wcześniejszą emeryturę musiałby przepracować przynajmniej 1 dzień po roku 2008 w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze w zawodzie,który znajduje się w wykazie prac szczególnych (nowym obowiązującym od 2008 roku).Zadzwoń na infolinię do ZUS o potwierdź smile.png

#42 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 lipiec 2015 - 03:09

Jeżeli nie ma przepracowanych 25 lat do końca 1998 roku to zeby przejśc na wcześniejszą emeryturę musiałby przepracować przynajmniej 1 dzień po roku 2008 w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze w zawodzie,który znajduje się w wykazie prac szczególnych (nowym obowiązującym od 2008 roku).Zadzwoń na infolinię do ZUS o potwierdź smile.png

#43 Angelikangel

Angelikangel

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 lipiec 2015 - 12:37

dziekuje pieknie za pomoc. Moge sie zapytac gdzie moge znalezc info na potwierdzenie tego co pani pisze zebym mogla sie powolac idac do ZUSu? bo pani z ZUSu mowi co innego...
Tato pracowal w ciężkich warunkach po 2008 wiec nie byloby z tym problemu

#44 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 lipiec 2015 - 13:34

Nie trzeba chodzić do ZUS tylko zadzwoń na infolinię do ZUS tel. 22 560 16 00 lub 801 400 987 połącz się z  konsulatantem.Trzeba powiedzieć od kiedy do kiedy pracował tata w szczególnych warukach także po roku 2008 i poprosić o odpowiedni paragraf ustawy.Napisz jaką odpowiedź uzyskałaś.

#45 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2015 - 20:40

Czy mozna sumowac lata pracy w warunkach szczególnych pozd

#46 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8788 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 21:10

tak, mozna sumować

#47 Barbara_16

Barbara_16

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 21:36

Witam. Mam nadzieje ze ktos moglby udzielic mi porady. Interesuje mnie sprawa emerytury pomostowej na szczegolnych warunkach.

Moj tata skonczyl 56 lat we wrzesniu tego roku. Od 1980 roku pracuje jako hutnik, w warunkach szkodliwych (czyli ponad 35lat pracy w warunkach szkodliwych). 

W sierpniu przebywal przez 2 tygodnie w szpitalu i od tego czasu jest na zwolnieniu lekarskim (wyniki jakie byly w sierpniu takie sa i teraz).
W zwiazku z tym mam pytanie, czy skladajac wniosek o emeryture pomostowa na szczegolnych warunkach (gdy lekarz wyda zaswiadczenie o niezdolnosci do pracy na jego stanowisku) to czy tata odrazu musi rozwiazac umowe o prace przed zlozeniem wniosku? Czy tez rozwiazanie umowy o prace jest po tym gdy ZUS przyzna mu prawo do emerytury?

I druga rzecz – jezeli tata zlozylby wniosek o roczne swiadczenie rehabilitacyjne (i o ile nie zostanie zwolniony podczas tego swiadczenia) – i po zakonczeniu okresu rehabilatacyjnego wracajac do pracy bedzie pracowal na innym stanowisku (juz nie w waunkach szkodliwych) gdyby doszlo do tego ze jego stan zdrowia by sie znacznie pogorszyl to czy nadal mialby prawo do emerytury pomostowej na szczegolnych warunkach czy jednak mu to przepada dopoki nie ukonczy 60 lat?

Tata moze byc na zwolnieniu lekarskim max do lutego. Bardzo prosze o porade.

dopisalam pytanie tutaj bo chyba w zlym dziale poprzednio napisalam

Basia

#48 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2015 - 12:51

Witam. Mam nadzieje ze ktos moglby udzielic mi porady. Interesuje mnie sprawa emerytury pomostowej na szczegolnych warunkach.

Moj tata skonczyl 56 lat we wrzesniu tego roku. Od 1980 roku pracuje jako hutnik, w warunkach szkodliwych (czyli ponad 35lat pracy w warunkach szkodliwych). 

W sierpniu przebywal przez 2 tygodnie w szpitalu i od tego czasu jest na zwolnieniu lekarskim (wyniki jakie byly w sierpniu takie sa i teraz).
W zwiazku z tym mam pytanie, czy skladajac wniosek o emeryture pomostowa na szczegolnych warunkach (gdy lekarz wyda zaswiadczenie o niezdolnosci do pracy na jego stanowisku) to czy tata odrazu musi rozwiazac umowe o prace przed zlozeniem wniosku? Czy tez rozwiazanie umowy o prace jest po tym gdy ZUS przyzna mu prawo do emerytury?

I druga rzecz – jezeli tata zlozylby wniosek o roczne swiadczenie rehabilitacyjne (i o ile nie zostanie zwolniony podczas tego swiadczenia) – i po zakonczeniu okresu rehabilatacyjnego wracajac do pracy bedzie pracowal na innym stanowisku (juz nie w waunkach szkodliwych) gdyby doszlo do tego ze jego stan zdrowia by sie znacznie pogorszyl to czy nadal mialby prawo do emerytury pomostowej na szczegolnych warunkach czy jednak mu to przepada dopoki nie ukonczy 60 lat?

Tata moze byc na zwolnieniu lekarskim max do lutego. Bardzo prosze o porade.

dopisalam pytanie tutaj bo chyba w zlym dziale poprzednio napisalam

Emeryturę za pracę w warunkach szkodliwych mężczyzna może uzyskać jedynie wtedy, kiedy ukończy 60 lat życia. Teraz tato nie nabył do niej praw, może starać się o zasiłek rehabilitacyjny, a po nim o rentę.

#49 Barbara_16

Barbara_16

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 31 grudzień 2015 - 15:50

Dziekuje za odpowiedz. Wiele osob o tym nie wie ale na mocy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku pracownik pracujacy w hutnictwie w szkodliwych warunkach nabywa prawo do emerytury pomostowej jesli ukonczyl 55 lat, przepracowal konkretna ilosc lat w szczegolnych warunkach przed i po konkretnym roku i ma orzeczenie o niezdolnosci do pracy w szczeg warunkach. Musi rowniez rozwiazac umowe o prace. I tutaj to bylo moje konkretne pytanie czy rozwiazanie umowy o prace musi byc przed zlozeniem wniosku czy po (jak ma sie juz decyzje z Zus). Byloby samobojstwem rozwiazanie umowy o prace zanim ma sie decyzje,gdyz w razie odmowy z Zus zostaje sie bez zadnych srodkow do zycie. Druga rzecz jesli lekarz orzeka o niezdolnosci do pracy w szczeg warunkach logiczne jest ze pracownik nie moze wrocic do pracy w zwiazku z czym umowa bedzie musiala byc rozwiazana wczesniej czy pozniej. Co do zasilku rehabilitacyjnego aby go dostac musza byc rokowania na poprawe zdrowia. Od 5 miesiecy stan zdrowia taty (wyniki badan) jest nadal zly i sie nie poprawil wogole. Tak wiec watpie ze zdecyduja sie na roczny zasilek skoro nic sie nie poprawilo w ciagu 5miesiecy. Zadalam tutaj pytanie poniewaz wlasnie nie wiem kiedy trzeba rozwiazac umowe o prace. Pozdrawiam

Basia

#50 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2015 - 19:07

Umowę o pracę można rozwiązać, a właściwie należy, po przyznaniu emerytury przez ZUS. Wcześniej nie trzeba tego robić.

#51 Guest_Hipolit

Guest_Hipolit
  • Goście

Napisano 08 luty 2016 - 12:06

Przez blisko 20 lat pracowałem jako rybak dalekomorski w PPDiUR Gryf na trawlerach przetwórniach. W roku 2006 przeszedłem na emeryturę mając 55 lat. Od tamtego czasu nie pracowałem. Czy mogę ubiegać się o przeliczenie emerytury?

#52 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 luty 2016 - 15:45

Przez blisko 20 lat pracowałem jako rybak dalekomorski w PPDiUR Gryf na trawlerach przetwórniach. W roku 2006 przeszedłem na emeryturę mając 55 lat. Od tamtego czasu nie pracowałem. Czy mogę ubiegać się o przeliczenie emerytury?

Możesz, ale co Ci przeliczą jeśli nie pracowałeś? Chyba, że chcesz podać jakieś inne, korzystniejsze lata z przepracowanego wcześniej okresu?

#53 Guest_Bogdan

Guest_Bogdan
  • Goście

Napisano 29 luty 2016 - 20:32

Witam w maju koncze 60 LAT JAKO SPAWACZ przepracowalem 20 latczy mam prawo odejsc na emeryture w wieky 60 lat?

#54 Guest_józef

Guest_józef
  • Goście

Napisano 01 marzec 2016 - 11:39

Witam ile mogę dorobić zakładając działalność gospodarcza będąc na emeryturze na podstawie szczególnych warunków od grudnia 2013 roku po ukończeniu 60 roku życia

#55 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 marzec 2016 - 13:26

Witam w maju koncze 60 LAT JAKO SPAWACZ przepracowalem 20 latczy mam prawo odejsc na emeryture w wieky 60 lat?

Jeśli praca spawacza jest uznana jako praca w szczególnych warunkach, to tak.

#56 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 marzec 2016 - 13:27

Witam ile mogę dorobić zakładając działalność gospodarcza będąc na emeryturze na podstawie szczególnych warunków od grudnia 2013 roku po ukończeniu 60 roku życia

Po ukończeniu 60 lat można dorabiać bez ograniczeń.

#57 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 marzec 2016 - 23:02

Jeśli emeryt osiągnął powszechny wiek emerytalny przed podjęciem pracy ... lub przejściem na emeryturę, to może dorabiać bez ograniczeń.

#58 miecio-o1

miecio-o1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 02 marzec 2016 - 00:39

Witam i mam takie pytanie a więc jestem ur 1960 i 1975-szkoła zawodowa [przyzakładowa ]i od 1978 r praca młodszy maszynista do1983 Od 1983 pażdziernik służba wojskowa Od 1985 do1995 praca jako manewrowy [praca też w szczególnych warunkach i od1995 do 2015 praca jako maszynista lokomotywy czyli 40 lat stażu pracy iw tym 35 lat pracy w szczególnych warunkach W 2015 nabrałem prawo do emerytury pomostowej ale jej wysokość to chyba lekka przesada 1998zł brutto a1556 zł netto Czy to możliwe ?

#59 miecio-o1

miecio-o1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 02 marzec 2016 - 01:03

Dziekuje za odpowiedz. Wiele osob o tym nie wie ale na mocy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku pracownik pracujacy w hutnictwie w szkodliwych warunkach nabywa prawo do emerytury pomostowej jesli ukonczyl 55 lat, przepracowal konkretna ilosc lat w szczegolnych warunkach przed i po konkretnym roku i ma orzeczenie o niezdolnosci do pracy w szczeg warunkach. Musi rowniez rozwiazac umowe o prace. I tutaj to bylo moje konkretne pytanie czy rozwiazanie umowy o prace musi byc przed zlozeniem wniosku czy po (jak ma sie juz decyzje z Zus). Byloby samobojstwem rozwiazanie umowy o prace zanim ma sie decyzje,gdyz w razie odmowy z Zus zostaje sie bez zadnych srodkow do zycie. Druga rzecz jesli lekarz orzeka o niezdolnosci do pracy w szczeg warunkach logiczne jest ze pracownik nie moze wrocic do pracy w zwiazku z czym umowa bedzie musiala byc rozwiazana wczesniej czy pozniej. Co do zasilku rehabilitacyjnego aby go dostac musza byc rokowania na poprawe zdrowia. Od 5 miesiecy stan zdrowia taty (wyniki badan) jest nadal zly i sie nie poprawil wogole. Tak wiec watpie ze zdecyduja sie na roczny zasilek skoro nic sie nie poprawilo w ciagu 5miesiecy. Zadalam tutaj pytanie poniewaz wlasnie nie wiem kiedy trzeba rozwiazac umowe o prace. Pozdrawiam

Jestem prawie po takim przejściu i na Twoje pierwsze pytanie to po złożeniu wniosku o otrzymanie emerytury pomostowej ZUS udzieli Twojemu ojcu odpowiedzi pisemnej czy została pozytywnie rozpatrzona i jeśli tak to emerytura będzie obowiązywała z chwilą rozwiązania umowy o pracę Praca rozwiąże umowę natychmiast a powód zostanie jako przejście pracownika na emeryturę Pamiętaj o tym że ZUS ma miesiąc na rozpatrzenie tej sprawy więc dobrze by było złożyć ten wniosek jak szybko się da

#60 Guest_Barbara_16

Guest_Barbara_16
  • Goście

Napisano 02 marzec 2016 - 22:50

Jestem prawie po takim przejściu i na Twoje pierwsze pytanie to po złożeniu wniosku o otrzymanie emerytury pomostowej ZUS udzieli Twojemu ojcu odpowiedzi pisemnej czy została pozytywnie rozpatrzona i jeśli tak to emerytura będzie obowiązywała z chwilą rozwiązania umowy o pracę Praca rozwiąże umowę natychmiast a powód zostanie jako przejście pracownika na emeryturę Pamiętaj o tym że ZUS ma miesiąc na rozpatrzenie tej sprawy więc dobrze by było złożyć ten wniosek jak szybko się da

Witam. dziekuje za odpowiedz. tata staral sie o zasilek rehabiltacyjny ale odmowiono mu prawa do niego (co bylo do przewidzenia),poniewaz nie rokuje poprawy stanu zdrowia. zlozyl wniosek o pomostowa 2tygodnie temu  gdy jeszcze byl na zasilku chorobowym. dzis dostal odpowiedz odmownajako powod podali ze nie spelnia jednego punktu: ze nie rozwiazal umowy o prace. we wniosku ktory wypelnial,  byl podpunkt ze jezeli sie nadal pracuje to kiedy nastapi rozwiaznie umowy- tata wpisal jako odpowiedz wtedy gdy dostanie pozytywna decyzje z Zusu. poza tym w informacjach pod wnioskiem nie pisalo ze nalezy dolaczyc do wniosku dowod o zakonczeniu pracy. tak czy inaczej tata i tak musi rozwiazac umowe o prace, poniewaz ma niezdolnosc calkowita do pracy wiec wrocic do pracy nie moze.

A na jakim etapie Ty jestes jesli moge zapytac?
Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych