Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wcześniejsza emerytura - praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

wróć do serwisu Kadry 74 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515750 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 11:07

Osoby, które odpowiednio długo pracowały w szczególnychwarunkach lub wykonywały pracę o szczególnym charakterze, nadalmogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu takiegozatrudnienia. ZUS przyzna im to świadczenie, jeżeli z wnioskiemo jego przyznanie wystąpią przed ukończeniem powszechnego wiekuemerytalnego. Powrót do artykułu: Wcześniejsza emerytura - praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

#2 Guest_tomek

Guest_tomek
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2014 - 21:40

ur.1960 pracem rozpoczolem w 1978r warunki szkodliwe pon. 15.6 lat ale ostatni wpis 1999 do czerwca 2000r. pracuje nadal bez przerw mechanik-kierowca od 2008 kierowca-mechanik .jak z warunkami szczegulnymi.

#3 Guest_Zbigniew

Guest_Zbigniew
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2014 - 15:49

Witam - mam pytanie .Mam świadectwo pracy w szczegolnych warunkach na stanowisku szlifierz-ostrzarz wykaz A dział III poz.78 pkt 1 i 2 ,ogolny staż pracy mam 44 lata w lisopadzie kończę 60 lat czy spelniam warunki do odejścia na wcześniejszą emeryture.Bardzo prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2014 - 18:55

Witam - mam pytanie .Mam świadectwo pracy w szczegolnych warunkach na stanowisku szlifierz-ostrzarz wykaz A dział III poz.78 pkt 1 i 2 ,ogolny staż pracy mam 44 lata w lisopadzie kończę 60 lat czy spelniam warunki do odejścia na wcześniejszą emeryture.Bardzo prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.

Trudno powiedzieć, czy spełnia Pan warunki do przejścia na wcześniejszą emeryturę, bo nie napisał najważniejszego, czy przepracował pełne 15 lat w warunkach szczególnych. Polecam przeczytanie artykułu w pierwszym poście tego wątku (wszystkie 4 strony) a będzie miał Pan odpowiedź na swoje pytanie.

#5 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 02 październik 2014 - 07:48

Czy praca w warunkach szczególnych ma wpływ na wysokość emerytury?

#6 Guest_Marian

Guest_Marian
  • Goście

Napisano 16 październik 2014 - 09:07

A na: urodzony w 1957 r. - obecnie ma 57 lat i udokumentowane 37 lat pracy (w tym 37 lat pracy w warunkach szczególnych) - pracę rozpoczołem w 1977 roku i cały czas w tym samym zakładzie. Kiedy osiągnę wiek 67 lat będę miała prapracowane 47 lat (w tym 47 lat pracy w szczególnych warunkach) !!! Jest szansa, że będę mógł przejść na wcześniejszą emetyrurę ? Kiedy ? Czy też może dotrwam do końca a może nie :) POMÓŻCIE

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8153 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 październik 2014 - 10:04

ur.1960 pracem rozpoczolem w 1978r warunki szkodliwe pon. 15.6 lat ale ostatni wpis 1999 do czerwca 2000r. pracuje nadal bez przerw mechanik-kierowca od 2008 kierowca-mechanik .jak z warunkami szczegulnymi.

Spełnisz warunki do wcześniejszej emerytury jeżeli masz 15 lat pracy w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze na dzień 31.12.1998 roku.Aby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie trzeba znać przebieg pracy.Od roku 2009 pracując w szczególnych warunkach zakład pracy odprowadza składkę na FEB.Pytając o emeryturę obecnie trzeba podać rok i miesiąc urodzenia.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 październik 2014 - 10:35

A na: urodzony w 1957 r. - obecnie ma 57 lat i udokumentowane 37 lat pracy (w tym 37 lat pracy w warunkach szczególnych) - pracę rozpoczołem w 1977 roku i cały czas w tym samym zakładzie. Kiedy osiągnę wiek 67 lat będę miała prapracowane 47 lat (w tym 47 lat pracy w szczególnych warunkach) !!! Jest szansa, że będę mógł przejść na wcześniejszą emetyrurę ? Kiedy ? Czy też może dotrwam do końca a może nie smile.png POMÓŻCIE

Na wcześniejszą emeryturę będzie Pan mógł odejść po ukończeniu 60 lat życia.

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8153 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 październik 2014 - 11:02

Na wcześniejszą emeryturę będzie Pan mógł odejść po ukończeniu 60 lat życia.

Aby powiedzieć kiedy ewentualnie wcześniejsza emerytura trzeba znać miesiąc urodzenia.Ponieważ za każdy kwartał od stycznia 2013 roku trzeba przepracować 1 miesiąc dłużej.Więc na pawno nie będzie to 60 lat.

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 październik 2014 - 11:43

Miesiąc urodzenia : maj 1957 r. Było by pięknie gdyby to była prawda. Zaznaczam , że na dzień 1 stycznia 1999 r. miałem przepracowane 22 lata pracy (w tym 22 lata w warunkach szkodliwych) i tu mi się coś nie zgadza, że w wieku 60 lat przejdę na emeryturę. Gdzieś czytałem, że powinienem na dzień 1 stycznia 1999 r. mieć przepracowane 25 lat czyż nie? Proszę sprawdzić dokładnie. Będę wdzięczny za odpowieź. Rzetelną.

#11 Ja_jagienka

Ja_jagienka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 139 postów

Napisano 16 październik 2014 - 11:45

Aby powiedzieć kiedy ewentualnie wcześniejsza emerytura trzeba znać miesiąc urodzenia.Ponieważ za każdy kwartał od stycznia 2013 roku trzeba przepracować 1 miesiąc dłużej.Więc na pawno nie będzie to 60 lat.

Niestety, Bogusławo, nie masz racji. Proszę przeczytać poniższy artykuł, jest w nim przykład akurat zgadzający się z wiekiem pytającego tu pracownika.

http://www.emerytury...a-60-latka.html

#12 Ja_jagienka

Ja_jagienka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 139 postów

Napisano 16 październik 2014 - 11:57

Tu jeszcze inny artykuł na ten temat.

http://kadry.infor.p...-warunkach.html

#13 Guest_Marian

Guest_Marian
  • Goście

Napisano 16 październik 2014 - 12:31

Ja_jagienka a może byś tak konkretnie odpowiedziała na pytanie a nie przytaczała artykuły. Czytałem i czytam i nie ma tam, kiedy w moim przypadku przejdę na emeryturę. Na dzień 1 stycznia 1999 r. miałem udokumentowane przepracowane 22 lata pracy (w tym 22 lata w warunkach szkodliwych). Urodziłem się w maju 1957 r. obecnie mam 57 lat z tego 37 lat pracy ( w tym w warunkach szkodliwych , szczególnych jak zwał tak zwał). Jeśli będę pracował do 67 roku życia to będę miał udokumentowane 47 lat pracy (w tym nieprzerwanie w warunkach szkodliwych) - jak myślisz dam radę? Dlatego chcę wiedzieć kiedy przejdę na emeryturę z takim bagażem pracy, bo nijak nie mogę się rozeznać w tych przepisach raz piszą o 1999 r. raz o 2008 r. o co chodzi. Proszę o dokładną informację. Czy to tak ciężko?

#14 Ja_jagienka

Ja_jagienka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 139 postów

Napisano 16 październik 2014 - 12:48

Ja_jagienka a może byś tak konkretnie odpowiedziała na pytanie a nie przytaczała artykuły. Czytałem i czytam i nie ma tam, kiedy w moim przypadku przejdę na emeryturę. Na dzień 1 stycznia 1999 r. miałem udokumentowane przepracowane 22 lata pracy (w tym 22 lata w warunkach szkodliwych). Urodziłem się w maju 1957 r. obecnie mam 57 lat z tego 37 lat pracy ( w tym w warunkach szkodliwych , szczególnych jak zwał tak zwał). Jeśli będę pracował do 67 roku życia to będę miał udokumentowane 47 lat pracy (w tym nieprzerwanie w warunkach szkodliwych) - jak myślisz dam radę? Dlatego chcę wiedzieć kiedy przejdę na emeryturę z takim bagażem pracy, bo nijak nie mogę się rozeznać w tych przepisach raz piszą o 1999 r. raz o 2008 r. o co chodzi. Proszę o dokładną informację. Czy to tak ciężko?

Napisałam wyżej, że przejdzie Pan na emeryturę kończąc 60 lat życia, a Pan ciągle nic nie kuma. Artykuły podałam, żeby Pan przeczytał sobie dokładnie, jak to wygląda, ma Pan także zawarte w nich przepisy prawne. Proszę nie pytać, czy mi ciężko, bo odpowiem Panu, że nie ciężko, że lekko i powiem także, że na tym forum nikt nie musi odpowiadać na pytania. Ja robię to z własnej woli, chociaż wcale nie muszę. Pana zachowanie jest z lekka chamskie, bo czegoś Pan wymaga, jakby się panu należało. Niezadowolony? Proszę pójść do prawnika i zapłacić, nie musi Pan korzystać z darmowego forum i strzelać focha.

#15 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8153 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 październik 2014 - 12:52

Tak napisałeś/łaś  wiele szczegółów jeżeli praca w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze była wykonywana chociaż 1 dzień po 31.12.2008 roku,a wykonywana praca znajduje się w aktualnym wykazie wykonywanych prac w szczególnych warunkach otrzymasz emeryturę pomostową.Ponadto uprawnienia emerytalne masz zagwarantowane ponieważ do 1999 roku przepracowałeś 15 lat w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze,

#16 Guest_Marian

Guest_Marian
  • Goście

Napisano 16 październik 2014 - 13:03

Dzięki, kumam i wcale nie strzelam focha . Ale zamęt jest taki z tymi przepisami, że się pogubiłem. Przepraszam jeśli zabrzmiało delikatnie mówiąc niecierpliwie. Ale w pracy mówią inaczej , że przejdę na emeryturę w wieku 67 lat. No i mnie skolowało. Przepraszam, dzięki za pomoc i wyjaśnienie. Jest piękna jesień cieszmy się i nie róbmy innym łaski tylko więcej empatii są przecież wolniej myślący. Pozdrawiam:)

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 październik 2014 - 18:56

Dzięki, kumam i wcale nie strzelam focha . Ale zamęt jest taki z tymi przepisami, że się pogubiłem. Przepraszam jeśli zabrzmiało delikatnie mówiąc niecierpliwie. Ale w pracy mówią inaczej , że przejdę na emeryturę w wieku 67 lat. No i mnie skolowało. Przepraszam, dzięki za pomoc i wyjaśnienie. Jest piękna jesień cieszmy się i nie róbmy innym łaski tylko więcej empatii są przecież wolniej myślący. Pozdrawiam:)

A na przyszłość, zanim wejdziesz na takie forum, przeczytaj sobie najpierw obowiązujący regulamin. Odpowiedzi udzielają internauci, w swoim wolnym czasie, dobrowolnie i nie muszą tego robić, a chcą, więc czasem zamiast denerwować się i ponaglać, albo mówić o robieniu łaski, lepiej po uzyskanej poradzie powiedzieć - dziękuję. To my, udzielający odpowiedzi jesteśmy łaskawi.

#18 Guest_Marian

Guest_Marian
  • Goście

Napisano 17 październik 2014 - 08:31

Teraz to już przegięcie. Jaka mi łaska. O empatnii nie slyszeliście. Łaskawcy od siedmiu boleści. A tu taka łaska na mnie spadła, no kalesony opadają. Mądrale. Gdyby ktoś mnie spytał to konkretnie odpowiedziałbym co i jak, jasno, przejrzyście i rzetelnie tak aby krowa na rowie nawet zrozumiała a nie odsyłał do przepisów. Jeśli ktoś odsyła do przepisów to znaczy , że sam ich nie rozumie i nie potrafi zinterpretować. A w takim wypadku należałby by się wcale nie odzywać i nic nie pisać. To była próba sprawdzenia czy wogóle ktoś się naprawdę w tym orientuje. Ruszyłem stół a nożyce się odezwały. Przykre, że niedouki się odzywają i jeszcze focha strzelają. A co, ja_jagienka myślałaś, że wszystkie rozumy zjadłaś. Idź się ucz jeszcze. Bo jak widać to pożytku z Ciebie żadnego. Jest tylko wielki przerost formy nad treścią. Cyt: "...A na przyszłość, zanim wejdziesz na takie forum, przeczytaj sobie najpierw obowiązujący regulamin. Odpowiedzi udzielają internauci, w swoim wolnym czasie, dobrowolnie i nie muszą tego robić, a chcą,....". W takim przypadku lepiej gdyby nie chcieli. Wszystko w tym temacie. Pozdrawiam.

#19 Guest_mina

Guest_mina
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2015 - 17:45

gdzie jest wykaz zawodow

#20 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8153 postów
  • LokalizacjaMazowsze