Skocz do zawartości

Praca bez szkolenia bhp

wróć do serwisu Kadry 19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Jarosław

Guest_Jarosław
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2013 - 09:00

Witam! Czy mogę dopuścić pracownika do pracy, jeśli nie przeszedł jeszcze szkolenia bhp? Całe szkolenie było już zaplanowane, miało być przeprowadzone przez bhp-owca z zewnątrz, ale ten przełożył jego termin, zaś pracowników potrzebuję w umówionym wcześniej terminie. Czy grożą jakieś konsekwencje za dopuszczenie do pracy pracownika bez szkolenia, jeśli zostało ono już zaplanowane?

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 09:13

w razie kontroli PIP-u , nawet po jakimś czasie , bo przeciez potwierdzenie tego masz w aktach osobowych, mandat z PIP-u . No chyba,że BHPowiec wystawi ci szkolenie z datą wsteczną.

#3 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7052 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 07 sierpień 2013 - 09:17

Brak szkolenia z zakresu bhp jest niedopełnieniem obowiązków pracodawcy względem pracownika.

Zgodnie z treścią art. 283 par. 1 K.p.: " Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierujący pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30. 000 zł". 

#4 Orso

Orso

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 10:07

Z praktyki, wrazie kontroli może obyć się bez kary.

Np. Przychodzi PIP sprawdza firmę globalnie pod względem działania zgodnego z przepisami jeżeli szkolenie bhp jednego pracownika było by z poślizgiem albo by go zabrakło (gdyż jest nowy) a reszta (badania, urlopy, wynagrodzenia itd. jest prawidłowa, zakończy nakazem realizacji szkolenia, a do tego czasu odsunięciem pracownika od pracy. Generalnie widziałem różne reakcje inspektorów zależy od kontrolującego.

Teraz robię firmę gdzie dwóch nowych pracowników nie miało bhp dostali czas na uzupełnienie braków.

Resztę mieli ok więc mandatu nie dostali. Z kolei inna firma za to samo dostała 1000zł.

#5 Guest_Olga

Guest_Olga
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2013 - 10:33

A ja zauważyłam, że część naszych pracowników przechodziła szkolenie bhp przed datą rozpoczęcia pracy, np. umowa od 1.08., a szkolenie 30-31.07. czy za to coś grozi?

#6 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 10:35

nie, raczej będzie  pouczenie lub wystąpienie inspektora

#7 Orso

Orso

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 19:18

Zgodnie z KP szkolenia robi się w trakcie pracy. Czyli pracownik powinnien być na ten dzień zatrudniony(i być w pracy).

Czemu nie wyprostuje wam tych dokumentów bhp-owiec tak aby grało w papierach?. Ze strony PIP zgadzam się wystąpienie. W jednej firmie było tak: zrobione szkolenie przed zatrudnieniem jednej osoby do tego doszedł inny pracownik, który jeszcze nie został zgłoszony do ZUS-u w momencie wizyty PIP, który w rezultacie  przyczepił się do legalności zatrudnienia. Dokument miał że pracownik wcześniej się szkolił a formalnie zatrudniony nie był, no i doszła do tego kolejna nowa osoba, która nie była zgłoszona do ZUS i była bez umowy, badań i bhp.  Ja uważam że tragedia się nie stała z tym szkoleniem, część inspektorów PIP także nie będzie z tego robić afery ale część, która chce się wykazać może, Sugeruje jeśli to możliwe poprawić.  Na odwrocie karty szkolenia jest pewnie program instruktażu stanowiskowego a tam napisane praca pod nadzorem ... Czyli w tym dniu pracował (może być takie złośliwe interpretowanie)

#8 fikusa91

fikusa91

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 40 postów
  • LokalizacjaRecenzje kosmetyków fryzjerski i sprzętu do włosów

Napisano 22 lipiec 2014 - 08:29

Każdy pracownik musi przejść szkolenie bhp. Ale nie zawsze pracodawca tego przestrzega. 

#9 Ewania

Ewania

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 58 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2014 - 14:24

Quba, Twoja rada nie jest dobra.  Mowa tu jest o szkoleniu wstępnym, a nie okresowym.

Witam! Czy mogę dopuścić pracownika do pracy, jeśli nie przeszedł jeszcze szkolenia bhp? Całe szkolenie było już zaplanowane, miało być przeprowadzone przez bhp-owca z zewnątrz, ale ten przełożył jego termin, zaś pracowników potrzebuję w umówionym wcześniej terminie. Czy grożą jakieś konsekwencje za dopuszczenie do pracy pracownika bez szkolenia, jeśli zostało ono już zaplanowane?

1. Nie mozesz dopuscic do pracy.

2. Jesli dopuscisz a nic sie w miedzyczasie nie stanie (np. wypadek przy pracy) i jak najszybciej szkolenie zostanie zrobione, a Karta szkolenia znajdzie sie w aktach pracownika - PIP nie nalozy kary, lecz pouczy w Wystapieniu.

3. Zlecilabym na Twoim miejscu przeprowadzenie tego szkolenia innemu specjaliscie bhp, jesli ten nie moze. Koszt maly a spokoj WIELKI. ;-)

4. NIGDY nie korzystaj z rad typu 

Czemu nie wyprostuje wam tych dokumentów bhp-owiec tak aby grało w papierach?.
i nie zgadzaj sie na antydatowanie dokumentow (czyt.: fałszowanie).

"Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę" (Bertrand Russel)

#10 Guest_Mateusz

Guest_Mateusz
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2016 - 14:14

Czy jeśli pracownik ma szkolenia okresowe a nie ma szkolenia wstępnego musze zrobić wstępne? Co z datami? Była kontrola PiP 3 lata temu i stwierdzxili że jeden pracownik nie ma wstępnych i tyle nic nie bło nakazu uzupełnienia. W związku z tym co robić zostawić czy uzupełnić z datą dzisiejszą?

#11 tadeusz8

tadeusz8

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 197 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 kwiecień 2016 - 14:42

Lepiej uzupełnić - przecież tematyka szkoleń nie pokrywa się. Trafi się zbyt gorliwy i zapaskudzi Ci psychikę i papiery, a pracodawcy od 1.000 PLN w górę - Ja tak bym zrobił!!! z datą bieżącą bez antydatowania - karalne !

#12 Ewania

Ewania

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 58 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 kwiecień 2016 - 16:30

Lepiej uzupełnić - przecież tematyka szkoleń nie pokrywa się. Trafi się zbyt gorliwy i zapaskudzi Ci psychikę i papiery, a pracodawcy od 1.000 PLN w górę - Ja tak bym zrobił!!! z datą bieżącą bez antydatowania - karalne !

Uważam dokładnie tak samo, jak tadeusz8. Szkolenie wstępne, to także instruktaż stanowiskowy. Tego na pewno nie zastępuje szkolenie okresowe. Trzeba więc naprawić błąd, zrobić obie części szkolenia wstępnego, wpisać datę rzeczywistą szkolenia i spać spokojnie, a w razie pytań PIP powiedzieć po prostu prawdę, że naprawiono błąd.

"Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę" (Bertrand Russel)

#13 yorkk1k

yorkk1k

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 23 maj 2016 - 10:42

Pracownik nie może pracować bez ważnego szkolenia bhp, bo jest bardziej narażony na groźne wypadki. W razie kontroli Pip pracodawcy mogą grozić duże kary pieniężne. Najlepiej sprawę szkoleń załatwić od razu.

#14 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2017 - 00:10

Inne pytanie. Pracodawca zatrudnil bez skierowania na badania oraz bez szkolenia bhp. Pracownik pracowal tak 8 miesiecy i pracodawca wypowiedzial mu umowe pracy. Doszlo do klotni i nie wyplacenia czesci pieniedzy za prace urlop i oraz l4. Czy zgloszenie pracodawcy po zakonczeniu wypowiedzenia do PIP cos pomoze pracownikowi

#15 tadeusz8

tadeusz8

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 197 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 styczeń 2017 - 08:43

Inne pytanie. Pracodawca zatrudnil bez skierowania na badania oraz bez szkolenia bhp. Pracownik pracowal tak 8 miesiecy i pracodawca wypowiedzial mu umowe pracy. Doszlo do klotni i nie wyplacenia czesci pieniedzy za prace urlop i oraz l4. Czy zgloszenie pracodawcy po zakonczeniu wypowiedzenia do PIP cos pomoze pracownikowi

Przecież pracownik nie ma nic do stracenia, bo: Doszlo do klotni i nie wyplacenia czesci pieniedzy za prace urlop i oraz l4.

Może złożyć skargę ustnie w swoim OIP (w każdy poniedziałek), pisemnie również na ten adres lub skargę w formie elektronicznej. A co będzie ? Z reguły kontrola nie ogranicza się tylko do rozwiązania jednego problemu, zwykle jest rozszerzona - u mnie kiedyś trwała trzy tygodnie przez czterech inspektorów ale była to bardzo duża firma w porównaniu do czasów obecnych cool.pngph34r.png

#16 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2017 - 10:10

Przecież pracownik nie ma nic do stracenia, bo: Doszlo do klotni i nie wyplacenia czesci pieniedzy za prace urlop i oraz l4.

Może złożyć skargę ustnie w swoim OIP (w każdy poniedziałek), pisemnie również na ten adres lub skargę w formie elektronicznej. A co będzie ? Z reguły kontrola nie ogranicza się tylko do rozwiązania jednego problemu, zwykle jest rozszerzona - u mnie kiedyś trwała trzy tygodnie przez czterech inspektorów ale była to bardzo duża firma w porównaniu do czasów obecnych cool.pngph34r.png

Dziękuję za informację, dam mu czas na wypłacenie całości do końca tyg, dlatego, że w wypowiedzeniu napisali, że z powodu: złej sytuacji ekonomicznej mnie zwalniają, lecz jeśli nie zapłacą to z pewnością złożę skargę, tym bardziej, że ma bardzo małą wiedzę co do prawa i myślę, że inspekcja będzie miała do czego się doczepić. Jakie pracodawca może ponieść koszty za brak szkolenia bhp i brak badań lekarskich w tym przypadku, czyli już wiemy, że tego nie zrobili ( 8 miesięcy pracowałam) bo 2 tyg temu zakończyłam wypowiedzenie z nim.

#17 Guest_miki858

Guest_miki858
  • Goście

Napisano 02 listopad 2017 - 12:20

Jest taka marka jak Delta Training, już są od lat na rynku i generalnie zbierają dobre opinie. Myśmy u nich zamawiali integrację zespołu niedawno i świetnie to wyszło, wszystko było przeprowadzone w formie outdoorowej gry. Konkretniej o ich ofercie można na deltatraining.pl doczytać.

#18 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 27 listopad 2017 - 15:10

Nie ma takiej opcji. Najlepsza firma od szkolenia bhp Warszawa do polecenia to tbf.pl/szkolenia-bhp-warszawa/

#19 Arkadiusz Kędra

Arkadiusz Kędra

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 105 postów

Napisano 29 listopad 2017 - 12:07

Moim zdaniem jednak dopuszczenie pracownika bez takiego szkolenia nie jest dobrym pomysłem. Przy czym jednak na pewno samy, tak dla własnej wiedzy powinniśmy zapoznać się z zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem pracy. Umożliwi nam to BLOG BHP http://blog-glovex.pl/ . Możemy tam bowiem znaleźć wiele interesujących porad, które to na pewno przydadzą się nam w różnych sytuacjach.

#20 enzymata

enzymata

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 239 postów

Napisano 30 listopad 2017 - 07:02

Praca bez szkolenia BHP nie jest możliwa. Trzeba czym prędzej zorganizować je dla pracownika. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości w tym temacie, to zerknijcie do tego poradnika: http://gdbhp.pl/obow...ach-i-zakresie/ - omówiono w nim, obowiązkowe szkolenia okresowe BHP.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych