Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dwa różne numery tej samej faktury

faktura błąd numer

wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Therian

Therian

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 06 sierpień 2013 - 11:48

Witam,

mam poważny problem, który spędza mi sen z powiek. Sprawa jest skomplikowana, ale postaram się ją opisać. Zdarzyło się tak że wystawiłem jedną pustą fakturę w maju 2013, oczywiście przez przypadek. Zacząłem ją wystawiać, wpisałem nazwę kontrahenta, ale nie dodałem żadnych towarów, bo zorientowałem się, że wystawiam ją w złym magazynie. Niestety zapomniałem jej skasować z tego magazynu i zaraz po tym wystawiłem fakturę z następnym numerem. W skrócie miałem w maju jedną fakturę pustą, gdzieś mniej więcej pośrodku wszystkich faktur. Faktury powysyłałem do kontrahentów, nie świadom tego co się stało. Pod koniec miesiąca, zauważyłem że mam jedną pustą fakturę i ją po prostu usunąłem, bez zastanowienia (wiem, głupie, nawet nie będę się usprawiedliwiał). Numery na pozostałych fakturach się pozmieniały automatycznie, wyeksportowałem faktury (z pozmienianymi numerami) do pliku pdf i wysłałem do naszej księgowej. Po pewnym czasie, gdy zaczęły wpływać przelewy za faktury, zauważyłem, że są na błędne numery faktur, to znaczy nie na takie jakie mam ja u siebie w systemie. Część była ok, a cześć (właśnie od numeru tej pustej faktury, którą usunąłem) miała inny numer, o jeden w górę (tzn. ja miałem fakturę nr 6/05/2013 a przelew przyszedł na fakturę nr 7/05/2013, ja miałem fakturę 8/05/2013 a przelew przyszedł na fakturę nr 9/05/2013). Podsumowując oryginały faktur, które są u kontrahentów mają inne numery niż kopie zaksięgowane przez naszą księgową. Nie wiem co mam teraz zrobić. Kolega powiedział mi, że jeśli chodzi o numery to nasza księgowa może je jeszcze zmienić nawet po zaksięgowaniu, że to jest wykonalne, ale sam nie wiem. Cholera boję się że wyleją mnie z roboty za tą głupią nieuwagę! Wiem że będę musiał o tym powiedzieć, ale byłbym ogromnie wdzięczny gdybym mógł prosić o jakąkolwiek radę. Czy można to teraz jakoś odkręcić?

#2 Guest_b

Guest_b
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2013 - 12:21

Hej

widzę, że numeracja faktur jest od nowa w każdym miesiącu?

Mówię z pozycji księgowej - faktury są z maja więc trzeba zmienić maj i czerwiec, zmienić wydruki za te miesiące, zarówno z vatu jak i z pkpir (czy tam inne jeżeli pełna ksiegowość).  Mniejszy problem będzie jeżeli wartość sprzedaży się nie będzie różnić, przy różnicy trzeba będzie robić jeszcze korektę vatu.

Czy tak czy inaczej księgowa powinna się dowiedzieć o tym jak najszybciej.

Wolałabym, żeby moi pracownicy powiedzieli mi od razu o takiej sytuacji, ale różnie się zdarza.

pozdrawiam

#3 Guest_b

Guest_b
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2013 - 12:24

dodam jeszcze, że jeżeli jest numeracja faktur jest od nowa w każdym miesiącu to w następnych po maju nie powinno być problemu.

#4 Therian

Therian

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 06 sierpień 2013 - 12:54

Numerację faktur mamy od nowa w każdym miesiącu, czyli poprawić muszę jedynie faktury z maja? W czerwcu już wszystko jest ok. Faktury za maj z numerami 1, 2, 3 są ok, błąd rozpoczyna się od faktury nr 4. To właśnie ona była pusta i ją niestety usunąłem. Ja mam kopie faktur o numerach od 4 do 15, a kontrahenci od 5 do 16, przy czym są to te same faktury, o tej samej wartości, błąd jest jedynie w przesuniętym numerze. Czy muszę robić korekty i wysyłać je do kontrahentów? Czy wystarczy, że przekażę tą informację do naszej księgowej, a ona będzie w stanie to naprawić?

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, jestem ogromnie wdzięczny :)

#5 Therian

Therian

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 06 sierpień 2013 - 13:06

I jeszcze jedno pytanie, co zrobić z taką pustą fakturą? Nie ma w niej żadnych towarów, jej wartość jest równa 0 zł, jest jedynie nazwa kontrahenta, jest to dosłownie pusta faktura, która zajmuje numer.

#6 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 sierpień 2013 - 21:33

jeśli wystawiłeś fakturę, która jest pusta powinieneś ją anulować. Masz zapewne oryginał, więc zepnij oryginał i kopię i włóż do faktur sprzedaży, aby nie mieć luki w numeracji.

Z tego co rozumiem, to Ty masz fvs kopia nr 4, a kontrahent oryginał nr 5, Ty masz 5, kontrahent 6 itd.?

#7 Therian

Therian

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 08:43

jeśli wystawiłeś fakturę, która jest pusta powinieneś ją anulować. Masz zapewne oryginał, więc zepnij oryginał i kopię i włóż do faktur sprzedaży, aby nie mieć luki w numeracji.

Z tego co rozumiem, to Ty masz fvs kopia nr 4, a kontrahent oryginał nr 5, Ty masz 5, kontrahent 6 itd.?

Tak, dokładnie tak jest. Kolega powiedział mi, że jeśli nie ma błędu w wartościach faktur, a jedynie w numeracji, to księgowa powinna móc to zmienić. Nie wiem czy tak jest naprawdę, czy nie muszę robić jakichś korekt?

#8 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 sierpień 2013 - 10:41

[color=#000000;]To masz spore zamieszanie z tą numeracją, dziwne, że u Ciebie kopie faktur są „przesunięte” o jeden numer w numeracji niż oryginały? Czy to przez to że usunąłeś tą „pustą” fakturę – nr4 i automatycznie program przenumerował Ci faktury? Oryginały wysłałeś przed tą zmianą do klientów?  Numeracja kopii i oryginału powinna być taka sama, ażeby tak było trzeba byłoby – w Twoim nietypowym przypadku – wykasować te faktury w tym feralnym miesiącu od 4 do … i wprowadzić je jeszcze raz z tą „pustą” fakturą,  a wtedy numery faktur wysłanych do klientów będą się zgadzać z Twoimi.[/color]

#9 Therian

Therian

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 11:24

[color=#000000;]To masz spore zamieszanie z tą numeracją, dziwne, że u Ciebie kopie faktur są „przesunięte” o jeden numer w numeracji niż oryginały? Czy to przez to że usunąłeś tą „pustą” fakturę – nr4 i automatycznie program przenumerował Ci faktury? Oryginały wysłałeś przed tą zmianą do klientów?  Numeracja kopii i oryginału powinna być taka sama, ażeby tak było trzeba byłoby – w Twoim nietypowym przypadku – wykasować te faktury w tym feralnym miesiącu od 4 do … i wprowadzić je jeszcze raz z tą „pustą” fakturą,  a wtedy numery faktur wysłanych do klientów będą się zgadzać z Twoimi.[/color]

Jest dokładnie tak jak napisałeś. Oryginały powysyłałem przed zmianą do klientów. Później bezmyślnie skasowałem pustą fakturę z numerem 4. Program automatycznie pozmieniał numery i w ten sposób, ja mam kopię z innym numerem a klient z innym, ale..... Problem nie polega na tym, że muszę to zmieniać w systemie, bo to mogę zrobić bez problemu i wszystko byłoby w porządku. Kopie faktur już przesłałem do księgowej dawno temu, one zostały zaksięgowane i ja teraz nie wiem co mam zrobić. Klienci zaksięgowali oryginały z jednym numerem, a nasza księgowa kopie z innym numerem. Czy w takim wypadku księgowa może właśnie tak pozmieniać te numery kopii faktur by zgadzały się z oryginałami klientów? Nie wiem czy jest to teraz wykonalne, przecież to faktury z maja, a mamy sierpień. Że się tak dopiero teraz zorientowałem ;/

#10 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 sierpień 2013 - 11:31

[color=#000000;]Napiszę od strony tej księgowej, nie będzie miała z tym problemu jeśli dokumenty zaksięgowane w programie może edytować, podeślij jej te faktury jeszcze raz z prawidłowymi numerami, a ona je podmieni, wprowadzi w systemie prawidłowe nr faktur, wydrukuje jeszcze raz rejestr sprzedaż za maj i będzie ok.[/color]

[color=#000000;]Teraz w razie jakiejś kontroli krzyżowej musiałbyś się tłumaczyć przed skarbówką dlaczego co i jak. Masz jeszcze czas na skorygowanie tych zmian.[/color]

#11 Therian

Therian

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 11:39

[color=#000000;]Napiszę od strony tej księgowej, nie będzie miała z tym problemu jeśli dokumenty zaksięgowane w programie może edytować, podeślij jej te faktury jeszcze raz z prawidłowymi numerami, a ona je podmieni, wprowadzi w systemie prawidłowe nr faktur, wydrukuje jeszcze raz rejestr sprzedaż za maj i będzie ok.[/color]

[color=#000000;]Teraz w razie jakiejś kontroli krzyżowej musiałbyś się tłumaczyć przed skarbówką dlaczego co i jak. Masz jeszcze czas na skorygowanie tych zmian.[/color]

Dzięki wielkie, naprawdę mi pomogłeś, spadł mi kamień z serca, bo widziałem już ciemną przyszłość przede mną :) Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz, wielkie dzięki za pomoc :)

#12 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 sierpień 2013 - 12:03

[color=#000000;]Ok, mam nadzieję, że już nie będziesz usuwał „pustych” faktur z programu [/color][color=#000000;][font="wingdings;"]J[/color][/font][color=#000000;]. Lepiej, żeby został po nich ślad, a i w papierach porządek wtedy jest. Poza tym znasz już możliwości programu dzięki tej nauczce.[/color]

#13 Guest_księgowy

Guest_księgowy
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2013 - 12:51

Właśnie dziwne, jak mówi Radomiak, że program automatycznie przesunął numery po usunięciu jednej (nawet pustej) faktury. Dokumenty powinny zachować swoje numery, chyba że specjalną funkcją to zrobić jeżeli ktoś chce (ale to nielogiczne bo dokumenty wydrukowane i wysłane do kontrahentów). W przedstawionej sytuacji generalnie są 2 możliwości: skorygować u siebie lub noty korygujące (dot. numeru faktur) u kontrahentów. Prostszy jest oczywiście "u siebie", tyle że trzeba wygenerować z powrotem tę "pustą" fakturę aby numeracja była ciągła (nie wystarczy edycja numerów i nowy wydruk rejestru u księgowej).

#14 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 sierpień 2013 - 13:37

[color=#000000;]Programy takie są, jak z ludźmi. Nie ma dwóch identycznych. [/color]

[color=#000000;]Nie widzę zastosowania noty w tym przypadku, wystawia ją nabywca, nabywca ma prawidłową fakturę, poza tym skąd ma wiedzieć, że nr u sprzedawcy jest inny,. Nie będzie ingerował poza tym notą w numerację u kontrahenta.[/color]

[color=#000000;]Faktura korygująca - nie widzę również dla niej zastosowania, sprzedawca nie wystawi korektę do faktury nr 4, bo nabywca jej nie ma? Jedyny sposób to jak opisałem wyżej. [/color]

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: faktura, błąd, numer

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy