Skocz do zawartości


okulary do komputera


wróć do serwisu Księgowość 33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 03 październik 2007 - 11:55

po badaniach pracowniczych dostałam skierowanie od okulisty na szkła korekcyjne. Czy pracodawca może czy musi zwrócić mi za okulary korekcyjne?

#2 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 03 październik 2007 - 12:10

jezeli w orzeczeniu lekarskim, ktore musisz przedstawic pracodawcy, lekarz napisze o potrzebie korzystania z okularow, pracodawca refunduje (ma obowiazek) koszty okularow do kwoty przyjetej w przepisach wewnetrznych firmy.

#3 Guest_Basia1

Guest_Basia1
  • Goście

Napisano 05 październik 2007 - 09:50

tak musi być to wpisane podczas badań okresowych jest tylko taki warunek jesli chcesz coś więcej na ten temat to napisz emaial to Ci wyślę

#4 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 05 październik 2007 - 11:30

Jeżeli pracujesz przy komputerze pow. 4 godz. dzienne i posiadasz zalecenia lekarza zgodnie z przepisami pracodawca musi zwrócić Ci koszty zakupu okularów a w jakiej wysokości to zależy czy macie uregulowania wewnętrzne ewentualnie od podejścia pracodawcy. (Dz. U. nr 148, poz. 973)

#5 Guest_XYZ

Guest_XYZ
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2008 - 01:56

"Kwestię zapewnienia okularów korygujących wzrok pracownikom obsługującym monitory ekranowe reguluje rozp. MPiPS z 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973), wydane na podstawie art. 23715 § 1 KP. Rozp. to wprowadza do prawa polskiego dyrektywę Wspólnot Europejskich 90/270/EWG dotyczącą minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe. Obowiązki pracodawcyZ przepisów § 8 ust. 2 ww. rozp. wynika, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, jeśli potrzebę ich stosowania w trakcie pracy przy obsłudze monitora ekranowego stwierdzi lekarz podczas badań okulistycznych przeprowadzanych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w KP i przepisach wykonawczych, tj. w rozp. MZiOS z 30.5.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w KP (Dz.U. Nr 69, poz. 332 ze zm.). Chodzi tu zatem o badania lekarskie pracowników (wstępne, okresowe i kontrolne), do których zapewnienia zobowiązany jest pracodawca zgodnie z ww. przepisami.Obowiązek zapewnienia okularów korygujących wzrok powstaje po wydaniu zalecenia lekarza, o którym mowa wyżej. Powinny to być zatem okulary zgodne z takim zaleceniem – o określonych parametrach (odpowiednich do stanu wzroku pracownika) – przeznaczone do pracy przy monitorze. Należy zauważyć, że okulary do pracy przy monitorze powinny zapewnić ostre widzenie na ekranie monitora z odległości ok. 500–600 mm; mają one często szkła o innych parametrach niż okulary przeznaczone do czytania (zapewniające ostre widzenie z odległości ok. 300 mm). Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że przepisy rozporządzenia nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia okularów korygujących wzrok (a więc ze szkłami korekcyjnymi) przeznaczonych do pracy przy monitorze ekranowym. Przepisy te nie zobowiązują zatem pracodawców do zapewnienia pracownikom (pokrywania kosztów zakupu) okularów nieprzeznaczonych do pracy przy obsłudze monitora ekranowego (stosowanych do codziennego stałego użytku) oraz okularów ze szkłami pokrytymi warstwą ochronną bądź antyrefleksyjną (nie występuje potrzeba stosowania takich okularów). Trzeba tu zaznaczyć, że w przepisach omawianego rozp. nie chodzi o okulary ochronne zabezpieczające przed działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych (nie zachodzi potrzeba stosowania takich okularów przy monitorze). Okulary ochronne powinny być przydzielone każdemu pracownikowi zatrudnionemu przy pracy narażającej jego oczy na szkodliwe lub niebezpieczne działanie czynników środowiska pracy. Natomiast okulary korygujące wzrok (o których mowa w omawianym rozp.) powinny być zapewnione jedynie tym pracownikom, którym lekarz zaleci ich stosowanie przy monitorze ze względu na stan wzroku (dotyczy to przeważnie sytuacji, kiedy zwykle stosowane przez nich okulary są nieodpowiednie do pracy przy monitorze).W § 8 ust. 2 rozp. określono, że ww. okulary zapewnia pracodawca. Oznacza to, że to pracodawca określa wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel. Spełnieniem obowiązku wynikającego z tego przepisu będzie przeznaczenie nawet najmniejszej kwoty, za którą można kupić okulary (z tanią oprawką), uwzględniającej koszt oprawek, szkieł korekcyjnych i robocizny. Wskazane jest, aby kwota przeznaczona na zakup okularów korygujących wzrok ustalona była po dokonaniu rozpoznania w sprawie kosztów okularów w zakładach optycznych w danym rejonie. Konieczne jest, aby o kwocie przeznaczonej przez pracodawcę na ww. okulary poinformowani byli wszyscy zainteresowani pracownicy. Zapobiegnie to wówczas przeznaczaniu przez pracowników na okulary zbyt wysokich kwot.Pracownik, któremu lekarz zalecił stosowanie przy monitorze okularów korygujących wzrok, może podjąć decyzję o zakupie okularów droższych – za kwotę wyższą niż ta, którą przeznaczył pracodawca. W takim przypadku pracownik z własnych środków pokrywa różnicę między kwotą przeznaczoną przez pracodawcę a faktycznym kosztem zakupu okularów." A więc NIEDOPUSZCZALNE jest określanie MAX. KWOTY REFUNDACJI zakupu okularów. Pracodawca ma obowiązek (wymóg BHP i EU) odpowiednie soczewki korekcyjne (zalecone przez lek.-okulistę) i standardowe ("tanie") oprawy. Nie można zrefundować zakupu np. jednej soczewki (bo jedna kosztuje 600zł.).

#6 Guest_chomiczek

Guest_chomiczek
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2009 - 09:15

a z jakiego paragrafu to pokryć ????

#7 Guest_qlka

Guest_qlka
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2009 - 09:22

Okulary do komputera dla pracownika pokrywa się z tego samego paragrafu co np. odzież ochronną - paragraf 3020 Nagrody i wydatki nie zaliczane do wynagrodzeń

#8 Guest_tomi

Guest_tomi
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2009 - 19:33

mam pytanie pracuje przy komputerze. Podczas badań okresowych okulista przepisał mi okulary -0,5 na oba oczy nie wpisując nic w zaświadczenie stwierdzil ze nie są mi potrzebne okulary do komputera. Dwa tygodnie wcześniej podczas prywatnej wizyty inny okulista stwierdził również u mnie wade i zapisał okulary -0,5 i pytając mnie czy pracuje przy komputerze na moją odpowiedź ze tak przepisał dodatkowo z antyrefleksem do komputera. Co mam teraz zrobić która opinia jest ważna czy jest jakieś wyjście aby wyegzekwować dofinansowanie na okulary w firmie ???!

#9 patiks

patiks

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2075 postów

Napisano 13 wrzesień 2016 - 14:36

Z innej beczki - https://www.okularyw...era-i-nie-tylko

Co jeszcze ma znaczenie? Pominęli coś przy tym tekście? Coś istotnego?


http://twojanowafigura.pl/ - poznaj Slimunox


#10 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18137 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 wrzesień 2016 - 15:05

reklamy......nudatongue.png



#11 Andromeda

Andromeda

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 wrzesień 2016 - 16:49

Musi moim zdaniem. Przynajmniej mi zwrócił. 


Także wśród ludzi jest więcej kopii niż oryginałów.


#12 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18137 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 15 wrzesień 2016 - 06:58

mam pytanie pracuje przy komputerze. Podczas badań okresowych okulista przepisał mi okulary -0,5 na oba oczy nie wpisując nic w zaświadczenie stwierdzil ze nie są mi potrzebne okulary do komputera. Dwa tygodnie wcześniej podczas prywatnej wizyty inny okulista stwierdził również u mnie wade i zapisał okulary -0,5 i pytając mnie czy pracuje przy komputerze na moją odpowiedź ze tak przepisał dodatkowo z antyrefleksem do komputera. Co mam teraz zrobić która opinia jest ważna czy jest jakieś wyjście aby wyegzekwować dofinansowanie na okulary w firmie ???!

Prywatne badania to twoja prywatna sprawa, jeśli lekarz medycyny pracy (okulista) nie zalecił okularów moim zdaniem pracodawca nie musi ci zwracać kosztu zakupu.



#13 michalwu

michalwu

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 149 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 19 wrzesień 2016 - 08:24

U mnie w firmie zwracają, ale nie całość tylko jakąś część kwoty :) 


Ten świat przypomina mi Cartoon Newtork.


#14 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18137 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 wrzesień 2016 - 06:37

U mnie w firmie zwracają, ale nie całość tylko jakąś część kwoty smile.png

Za prywatną wizytę u okulisty i zakup okularów również?



#15 Fizo

Fizo

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 608 postów

Napisano 10 październik 2016 - 14:12

Prywatna wizyta tyle co połowa szkieł :)



#16 Snt

Snt

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 505 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 15:01

No bo zwrot to tylko jakaś część kwoty. Najlepiej i tak przed iść nawet prywatnie na badania i kupić okulary dopasowane odpowiednio do naszych potrzeb. Niestety, ale wiele osób podchodzi do tematu dość lakonicznie i potem z tego powodu ma problemu bo kupuje złe okulary, a badania naprawdę nie są czymś drogim - http://www.laserziel...e-oczu-oct.html



#17 fashion.victim

fashion.victim

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 746 postów

Napisano 24 marzec 2017 - 07:44

Pracodawca ma obowiązek oddania połowy ceny okularów, albo max do 300 złotych. Jest od tego przepis. Oczywiście pod warunkiem, że pracownik otrzymał odpowiednią karteczkę od okulisty



#18 Onstappent

Onstappent

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 258 postów

Napisano 29 marzec 2017 - 10:41

Chyba możesz się ubiegać o zwrot takich kosztów od pracodawcy. Ja też mam od niedawna okulary do pracy przy komputerze. Byłem na wizycie w gabinecie Oko akcent u pana dr Hanarza i okazało się, że jednak muszę je nosić. Mam niewielką wadę, ale lepiej nosic okulary, żeby się nie pogłębiała.



#19 Baklazanka

Baklazanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 305 postów

Napisano 10 sierpień 2017 - 17:19

Ja też właśnie muszę wyrobić sobie takie okulary do czytania. Wybieram się do optomedica w Warszawie, ale cały czas coś mi wypada. Oczy coraz bardziej męczą mi się przed komputerem więc czas je przebadać. 



#20 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18137 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 sierpień 2017 - 17:42

No i co lepiej ci jak reklamę wyrzucisz? Żal mi ciebie....



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych