Skocz do zawartości

Kiedy druk zus z-10?

wróć do serwisu Kadry 46 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Agata2

Guest_Agata2
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2013 - 11:44

Witam,

Kiedy składa się druk z-10? Jakich sytuacji on dotyczy?

#2 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 02 sierpień 2013 - 11:54

kiedy już masz zakończony stosunek pracy, ale występujesz o świadczenie chorobowe lub rehabilitacyjne

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 Guest_Agata2

Guest_Agata2
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2013 - 11:57

kiedy już masz zakończony stosunek pracy, ale występujesz o świadczenie chorobowe lub rehabilitacyjne

dziękuję ślicznie - usłyszałam, że składa się ten druk składając do ZUS zwolnienie lekarskie przy umowie zleceniu. Dzięki za wytłumaczenie Dołączona grafika

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8167 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 sierpień 2013 - 11:59

Druk wypełnia się składając do ZUS dokumenty do zasiłku/chorobowy/po ustaniu zatrudnienia.Żeby dostać świadczenie po zakończeniu umowy nie możesz posiadać innych dochodów,więc w celu ustalenia tego przez ZUS składasz oświadczenie.Druk wypełnia się również pozostając w stosunku pracy,ale gdy płatnikiem jest ZUS.

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12911 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 sierpień 2013 - 21:14

[font="georgia, serif;"]"[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Druk wypełnia się również pozostając w stosunku pracy, ale gdy płatnikiem jest ZUS[/font]" - Bogusiu, chyba się przejęzyczyłaś. W takim przypadku nie składa się druku Z-10.[/font]

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8167 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 sierpień 2013 - 21:41

Właśnie ja tez byłam zdziwiona,gdy kazano mojej siostrze  wypełnić Z-10 i N-10.Myślałam,że to pomyłka,ale okazało się po telefonie do zasiłków chorobowych,że jak nie dostarczy,nie będzie wypłaty zasiłku rehabilitacyjnego.Może to taki "regionalny" wymóg.Mnie już nic nie dziwi.PozdrawiamDołączona grafika .

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12911 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 sierpień 2013 - 21:55

[font="'courier new', courier, monospace;"]no, ale przedtem nie napisałaś, że masz na myśli zasiłek rehabilitacyjny[/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"]A pewnie tak jest, nie miałam z tym do czynienia.[/font]

#8 Guest_jola

Guest_jola
  • Goście

Napisano 29 październik 2013 - 15:07

A co w sytuacji kiedy jestem na zwolnieniu chorobowym a w tym czasie konczy mi sie umowa a pozniej mam przedluzenie tego zwolnienia to wtedy dostarczam ten druk razem z drugim zwolnieniem czy powinno sie odrazu po zakonczeniu umowy??

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8167 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 październik 2013 - 15:41

Druk ZUS Z-10 wypełniasz i dostarczasz do ZUS razem z kolejnym zwolnieniem lekarskim ZLA oraz kserokopia świadectwa pracy.Jeżeli zwolnienie dostarczone do zakładu pracy kończy się wraz z zatrudnieniem trzeba jeszcze poprosić pracodawcę o Z-3 zaświadczenie płatnika składek.Jeżeli zwolnienie jest dłuższe niż umowa o pracę,pracodawca sam wyśle ZLA wraz z drukiem Z-3 do ZUS.

#10 Guest_jola

Guest_jola
  • Goście

Napisano 29 październik 2013 - 18:38

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, pozdrawiam

#11 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 06 październik 2014 - 07:08

Witajcie,
Czy można nie wypełnić tego druku Z-10? Pytam ponieważ byłem 1 dzien po zakończeniu okresu wypowiedzenia jeszcze na l4. Nie chce mi się jeździć do swojego ZUS (nie mieszkam w miejscu zameldowania) tylko po to by mi zapłacili za 1 dzien. Czy w związku z tym mogę nie robić - nic?
Ile mam dni na dostarczenie tego druku? I czy w ogóle musze? Wolałbym się zarejestrować w PUP.. Ale czy tam nie musze przedstawić tego ze po upływie okresu wypowiedzenia byłem jeszcze chory?!
Bardzo prosze o pomoc.

#12 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8594 postów

Napisano 06 październik 2014 - 07:28

po prostu zarejestruj sie w UP

#13 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 06 październik 2014 - 07:34

Dzięki Witch.
nie muszę w PUP napomknąć i nie przynosić w związku z tym ze nie chce pieniędzy z ZUS za zwolnienie?
Ot tak pójdę do PUP jakbym nie brał tego zwolnienia? To bedzie zgodne z 'prawem'? Czy zatajeniem prawdy?
Wybacz.. Przez ten jeden dzien tego l4 juz fiksuje.

#14 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 06 październik 2014 - 11:11

Sprawa jest dosyć prosta,wyślij ten druk pocztą i nie musisz pojawiać się w ZUS osobiście.Kiedyś do emerytury będzie liczył się także 1 dzień.smile.png

#15 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 06 październik 2014 - 11:21

W sumie racja. Dziękuję Joanka.
A czy to jeat tak ze ZUS mi podsyła info abym doslal z10, czy sam musze o to zadbać?
I kiedy zatem zarejestrować się w UP?
Umowa zakończyła się we wrześniu.. Ile mam wiec czasu aby zgłosić aie do UP?
Bardzo prosze o pomoc

#16 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 06 październik 2014 - 11:22

nadmienię, iż ten jeden dzień to niedziela.. takie sama ma "prawa" co dziań roboczy?

#17 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 06 październik 2014 - 11:26

Za niedzielę także wypłaca się zasiłek chorobowy.Proponuję zarejestrować się jak najszybciej,ponieważ okres przebywania na zasiłku dla osób bezrobotnych także zaliczamy do okresu emerytalnego.Ponadto jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

#18 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 06 październik 2014 - 11:31

ale czy w UP nie musze przedstawić "zaświadczenie o okresie pobierania zasiłku choroboweg" wówczas będzie on wynosił 1 dzień. Tyle, że skąd mam wziąć to zaświadczenie?

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 14:45

Witam mam taką sytuację na koniec miesiąca skończyłam pracę a jutro tj 14 dnia po jej ustaniu idę do szpitala na operację sprawa wraz z rechabilitacją pociągnie się 2-3 miesiące czy w takiej sytuacji mam wypełniać ten z-10 z informacją w punkcie 5 f że mam umowę o pracę? bo już głupieję POMOCY:)

#20 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8167 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 listopad 2014 - 15:15

Druk ZUS Z-10 składasz do ZUS razem z drukiem ZLA w ciągu 7 dni od daty wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Aby szybciej otrzymać świadczenie poproś byłego pracodawcę o wystawienie zaświadczenia płatnika składek Z-3,bez którego świadczenie nie będzie wypłacane przez ZUS.Jak możesz zaznaczyć,że masz umowę o pracę i pozostajesz w stosunku pracy jak umowa się zakończyła.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych