Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

windykacja należności

wróć do serwisu Moja Firma 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Mirek

Guest_Mirek
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2013 - 07:16

Witam, kontrahent mojej spółki nie chce zapłacić za wykonanie usług, a zależy mi na szybkim uzyskaniu należnej mi kwoty i chcę podjąć się windykacji sądowej. Zastanawiam się jednak, jakie należy ponieść koszty przeprowadzenia windykacji? Czy jest może szybszy sposób na uzyskanie należności?

#2 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 11 październik 2013 - 16:01

Najlepszym sposobem byłoby uzyskanie nakazu zapłaty wydanego przez Sąd w postępowaniu nakazowym ale do tego trzeba nieć konkretne dokumenty przewidziane w art. 485 KPC. Wtedy będziemy mieli mniejsze koszty opłaty sądowej bo 1/4 z 5% wartości przedmiotu sporu. Taki nakaz stanowi tytuł zabezpieczenia tj. komornik może zając np. konto zanim nakaz się uprawomocni.

Jakby pan powiedział z czego wynika pana wierzytelność i czy jest czymś zabezpieczona to mógłbym więcej wypowiedzieć się na ten temat.

Generalnie oprócz nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, przy czym jeżeli dłużnik/pozwany otrzyma taki nakaz i się od niego sprzeciwi, na co wystarczy napisać że się nie zgadza z nakazem, to Sąd wyznaczy rozprawę. To już zależy od sądu w jak dalekim terminie (za miesiąc, dwa).

Generalnie temat obszerny.

Proszę o więcej szczegółów.

#3 Guest_piotr

Guest_piotr
  • Goście

Napisano 12 listopad 2013 - 15:40

może warto skorzystać z pomocy komornika, w moim przypadku nie było innej możliwości odzyskania pieniędzy

#4 Guest_Pat

Guest_Pat
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2014 - 12:20

E  tam sądy sądami, wyrok wyrokami. Komornik najczęściej niewiele zdziała, bo nie ma z czego ściągnąć należności (dłużnik już się o to postara aby oficjalnie dochodów nie było w jego firmie/koncie). Rzucić go na giełdę wierzytelności i tyle!

#5 Guest_Karolciaa

Guest_Karolciaa
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2014 - 13:03

no i co daje taka gielda wierzytelnosci?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 grudzień 2014 - 13:25

wg mnie chodzi o to, że może znajdzie się chętny na zakup takiej wierzytelności

#7 Guest_Pat

Guest_Pat
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2014 - 13:27

To jest jedna z alternatywnych form radzenia sobie z takimi, którzy uchylają się od płacenia. najczęściej o tym, że jakaś firma nie chcę Ci zapłacić wiesz ty i ta firma, nikt więcej. Umieszczając daną firmę na takiej giełdzie może to wpłynąć na zwiększenie presji wizerunkowej na dłużnika poprzez możliwość publikacji informacji o ich zobowiązaniach pieniężnych (w granicach dozwolonych prawem) w internecie, przez co ich skłonność do uregulowania długu wzrośnie, z obawy przed tym, że inni się o tym dowiedzą.

#8 Guest_Pat

Guest_Pat
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2014 - 13:30

Zgadzam się z koleżanką,  jest taka opcja:)

#9 Guest_Karolciaa

Guest_Karolciaa
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2014 - 14:07

jakos nie wydaje mi sie aby dana firma sie przestraszyla, zreszta skad oni beda wiedzieli, ze dane ich firmy wisi gdzies na jakiejs gieldzie wierzytelnosci jako, ze sa dluznikami??!1

#10 Guest_Pat

Guest_Pat
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2014 - 18:57

Skąd dłużnik będzie wiedział, że inni posiadają informację o nim? Ano m.in. stąd, że taka informacja widnieje na platformie. Jest to miejsce wymiany informacji o długach i należnościach. No i co równie ważne dłużnik zostaje powiadomiony, że jego wierzytelność została wystawiona do publicznego wglądu. Więc każdy może to zobaczyć.

#11 Tomasz Smolarek

Tomasz Smolarek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 123 postów

Napisano 27 grudzień 2014 - 19:22

Zgodnie z obowiązującym w PL prawem wszystkie koszty windykacji należności można przenieść na dłużnika.

Biuro Rachunkowe SMOLAREK

http://smolarek.biz.pl

#12 nowkinia

nowkinia

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 28 grudzień 2014 - 11:51

A mozecie napisac co nalezy zrobic aby zglosic dluznika na taka gielde?

#13 Polon2014

Polon2014

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 grudzień 2014 - 13:16

Giełda, to ciekawa sprawa, ale z mojego doświadczenia to jedyny sposób na skuteczne odzyskanie długu to wyrok sądowy i komornik.  Ale miałem już takie przypadki w dzialności gospodarczej , że  mam wyrok, dłużnik ma komornika na głowie, ale nie ma dochodów, nie ma jak ściągnąc, wydałem kupę kasy na te wszystkie instancje i nic, a tak bym to komuś opchnął i miła problem z głowy. W moim przypadku to fima budowlana i świadczy pewne usługi, więc pewnie by się na nie chętny znalazł, by tym długiem zapłacić

Co to ta giełda, gdzieś można to znależć, moze byś coś na maila wysłała?

#14 Grzesiu

Grzesiu

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 29 grudzień 2014 - 19:40

jesli chcecie się czegoś więcej dowiedzieć na temat giełdy, licytacji długami proponuję wejść na stronę krajowego centrum wierzytelności (kcw.org.pl)promocja_kcw.jpg

#15 wojciechr

wojciechr

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 29 listopad 2015 - 10:23

Jeżeli nie udało Ci się jeszcze rozwiązać tego problemu, przejrzyj artykuł o windykowaniu spółki cywilnej. W skrócie: najlepiej pozwać wszystkich wspólników spółki cywilnej, opłata od pozwu jest jedna, ale ryzykujesz koszty zastępstwa procesowego dla każdego ze wspólników z osobna.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy