Skocz do zawartości

Wynagrodzenie/zasiłek w czasie l4 w ciąży

wróć do serwisu Księgowość 822 odpowiedzi w tym temacie

#81 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 październik 2013 - 14:59

Podczas choroby w trakcie ciąży będziesz miała wypłacane wynagrodzenie chorobowe,a następnie zasiłek chorobowy w wysokości

3000 zł - 13,71%=2588,7 zł. za 30 dni brutto.

Od kwoty należy odjąć podatek dochodowy w wysokości 18% (od zasiłku chorobowego) oraz koszty uzyskania przychodu i podatek dochodowy (od wynagrodzenia chorobowego,które płaci pracodawca prze 33 dni w roku kalendarzowym).

#82 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 15:39

Czy jest możliwość podania jaka to będzie dokładnie kwota netto?

#83 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 15:41

Czy tylko w takim przypadku liczy się podatek i tylko składki zdrowotne?

#84 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 16:01

Czy obliczając składkę zdrowotną bierze sie pod uwage 7,75% czy 9%?

Niestety moja kadrowa jest troche chyba nie douczona i niestety sama musze dochodzic do kwot ktore mi sie naleza

#85 Guest_Ika

Guest_Ika
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 16:41

Witam, moje zasadnicze pytanie brzmi czy średnia z 12 mc liczona jest z całkowitej kwoty  z wypłaty brutto czy z kwoty podstawy na umowie? na umowie mam 1525zł brutto + prowizja od sprzedaży ( ok 1500 brutto/mc) razem daje to ok 3000 zł brutto/mc czy to możliwe aby firma ( duza korporacja) wypłacała chorobowe wyłącznie z podstawy 1525zł???

#86 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 październik 2013 - 19:43

Czy obliczając składkę zdrowotną bierze sie pod uwage 7,75% czy 9%?

Niestety moja kadrowa jest troche chyba nie douczona i niestety sama musze dochodzic do kwot ktore mi sie naleza

Proponuję skorzystać z kalkulatora wynagrodzenia chorobowego,dokładnie niestety nie mogę wyliczyć,ponieważ nie wiem jakie masz koszty uzyskania przychodu,daty zwolnień lekarskich,ilość dni w miesiącu przepracowanych.

#87 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 październik 2013 - 19:48

Witam, moje zasadnicze pytanie brzmi czy średnia z 12 mc liczona jest z całkowitej kwoty  z wypłaty brutto czy z kwoty podstawy na umowie? na umowie mam 1525zł brutto + prowizja od sprzedaży ( ok 1500 brutto/mc) razem daje to ok 3000 zł brutto/mc czy to możliwe aby firma ( duza korporacja) wypłacała chorobowe wyłącznie z podstawy 1525zł???

O tym jakie składniki wchodzą do podstawy zasiłku chorobowego decydują zapisy regulaminu wynagradzania.Może tak być,że do podstawy zasiłku będzie liczone wynagrodzenie zasadnicze,lecz nie może być niższe w roku 2013 ,czyli 1600 zł.

#88 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12925 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 październik 2013 - 20:58

dziekuje za pomoc i odpowiedzi, wygląda na to ze musze dowiedziec sie dokładnie jak to jest naliczane w mojej firmie. sadziłam ze niezaleznie od firmy zasady sa takie same.

pozdrawiam

[font="georgia, serif;"]Bo są takie same , wszystkich pracodawców obowiązują jedne przepisy o wyliczaniu podstawy do zasiłku/wynagrodzenia chorobowego. Natomiast mogą się różnić składniki wchodzące do podstawy, co wynika z wewnętrznych regulaminów u płatników.[/font]

#89 Guest_Ika

Guest_Ika
  • Goście

Napisano 02 październik 2013 - 20:20

O tym jakie składniki wchodzą do podstawy zasiłku chorobowego decydują zapisy regulaminu wynagradzania.Może tak być,że do podstawy zasiłku będzie liczone wynagrodzenie zasadnicze,lecz nie może być niższe w roku 2013 ,czyli 1600 zł.

dziękuje i jeszcze jedno pytanie mam:

przeszukuję owy regulamin wynagrodzenia i premiowania i nie doszukałam się zapisu mówiącego o tym że premia nie jest wliczana do zasiłku chorobowego ale czy taki zapis być powinien? w zasadzie chodzi o to jak miałby taki zapis wyglądać?

jedyne informacje o zasiłku jakie znalazłam to :[font="tahoma, sans-serif;"]     " [/font][font="tahoma, sans-serif;"]wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy przysługujące w okresie czasowej niezdolności do pracy, poświadczonej zwolnieniem lekarskim, w oparciu o art. 92 Kodeksu pracy na zasadach i w wymiarze określonym w tym przepisie oraz w przepisach regulujących uprawnienia do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,"[/font]

dodam ze chodzi mi o zasiłek chorobowy w czasie ciąży. ( 1525 wynika z 3/4 etatu)Przy pierwszym dziecku otrzymywałam średnią natomiast teraz "podobno" się to zmieniło ale nie mam odwagi zapytać o to w HR, a regulamin wynagrodzenia i premii niewiele mi wyjaśnia

[font="tahoma, sans-serif;"]z góry dziękuję za pomoc Dołączona grafika[/font]

#90 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 październik 2013 - 20:38

Jeżeli posiadasz regulamin wynagradzania,należy przeczytać dokładnie wszystkie zapisy dotyczące prowizji od sprzedaży.Tam powinien być zapis,który decyduje czy prowizje wlicza się do podstawy zasiłku chorobowego.

#91 Guest_dorota

Guest_dorota
  • Goście

Napisano 02 październik 2013 - 23:06

witam,

mam pytanie odnośnie wyliczenia wynagrodzenia w trakcie ciąży na l4. mam umowę na czas nieokreślony. od 29.08 do 30.09 zaczęłam wykorzystywać zaległy urlop. pod koniec września byłam na wizycie lekarskiej i lekarz wypisał mi l4 od 28.09 do 18.10 na zwolnieniu jest literka B. moje wynagrodzenie wynosi 1600 brutto + dodatek funkcyjny 200 zł brutto,co miesiąc podpisywałam listę płac w wysokości 1320,43 zł netto.

tylko coś mi się na nowej liście z września nie zgadza,bo była na niej kwota 1317 z groszami (tylko teraz dokładnie nie pamiętam). czy to dobrze zostało wyliczone wynagrodzenie za wrzesień? czy może zgłosić się już do pracodawcy z zapytaniem?pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób.

z góry dziękuję za pomoc

#92 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 październik 2013 - 01:18

Przecież we wrześniu byłaś 3 dni na zwolnieniu lekarskim,więc wynagrodzenie powinno być niższe.Jeżeli będziesz więcej dni na zwolnieniu lekarskim,wynagrodzenie będzie niższe,ponieważ zwolnienie lekarskie 100% nie oznacza 100% wynagrodzenia,tylko 100% podstawy zasiłku chorobowego.Zasiłek chorobowy będzie wynosił za 30 dni brutto 1800 zł -13,71%=1553,22 zł

netto 1553,22-18%=1273,64 zł.

#93 Guest_dorota

Guest_dorota
  • Goście

Napisano 03 październik 2013 - 08:40

dziękuję bardzo za wyjaśnienie sytuacji, bo to troszkę zagmatwane. a czy jak urodzę i pójdę na półroczny urlop macierzyński to też tak będę miała płacone wg wyliczeń, które przedstawiłaś ?

#94 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 październik 2013 - 08:52

Urlop macierzyński jest wyliczany tak jak zasiłek chorobowy w okresie ciąży,podstawa do zasiłku lub urlopu macierzyńskiego jest przeliczana i ustalana ponownie po przepracowaniu trzech przepracowanych pełnych miesięcy kalendarzowych.

#95 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 10 październik 2013 - 22:23

Witam , mam pytanie na ktore nie potrafie  sobie odpowiedzieć .w roku 2013r zmieniałam 2 razy prace od lutego- do maja 2013 roku pracowałam na 3/4 etatu i zarabialam 1300zł netto  (umowa o prace ) od lipca do teraz  pracuje na cały ettat zarabiam 2500zł netto (umowa o prace) . Jestem w ciąży i jakbym poszła teraz na L4 to bede miała wypłacane śrdenie wynagrodzenie z ostatniej pracy ?  Czy jednak średnia z 12 miesiecy a w tym przypadku od dwóch pracodawców  . Prosze o pomoc

#96 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12925 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 październik 2013 - 22:26

[font="georgia, serif;"]podstawę chorobowego miałabyś wyliczoną tylko z obecnego zatrudnienia [/font]

#97 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 15 październik 2013 - 09:20

Witam chciałabym sie dowiedzieć czy podstawa chorobowego oraz macieżyńskiego  jest zawsze wyliczana z obecnego zatrudnienia nawet jeżelibyłby to miesiąć ?

#98 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 październik 2013 - 09:25

nie rozumiem co masz na myśli pisząc " z obecnego zatrudnienia" ?

Do podstawy wliczane jest wynagrodzenie z 12 m-cy sprzed zachorowania - oczywiście w ramach bieżącego pracodawcy.

#99 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 październik 2013 - 09:37

Podstawa wynagrodzenia i zasiłku chorobowego zawsze jest brana z aktualnego stosunku pracy,wynagrodzenia z poprzedniego stosunku pracy nie wchodzą do tej podstawy.Należy jednak wziąć pod uwagę szczegółową kontrolę zatrudnienia przed wypłatą zasiłku chorobowego,ponieważ przy krótkim zatrudnieniu jest to kontrolowane.

#100 qasha

qasha

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 23 październik 2013 - 15:42

witam :)

mam pytanie, bo dla mnie to czarna magia :)

jestem w ciąży i planuje pójść na L4. jaka będzie wysyokość  zasiłku jeśli moje wynagrodzenie składa się z dwóch części:

1. podstawa 5000 zł brutto

2. premia sprzedażowa (od której też odprowadzany jest podatek) około 1200 zł brutto

dodam że jestem zatrudniona na czas nieokreślony.

czy wysokość L4 a później urlopu macierzyńskiego jest taka sama? dodam, że na macierzyńskim będę pół roku więc od razu deklaruje 100%.

będę wdzięczna za szybkie info :)

z góry serdecznie dziękuję :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych