Skocz do zawartości

Wynagrodzenie/zasiłek w czasie l4 w ciąży

wróć do serwisu Księgowość 764 odpowiedzi w tym temacie

#761 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12721 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 marzec 2017 - 09:44

Od 2.000,-

#762 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 30 marzec 2017 - 10:21

Witam , mimo przeczytania ogromu informacji w internecie dalej nie czuje by moja wiedza była zaspokojona.

Mój pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób, a miejsce pracy jest 35 km od  mojego miejsca zamieszkania.

od lutego 2017 jestem na zwolnieniu lekarskim 100% ponieważ jestem w ciąży i bardzo źle się czułam.

Średnie wynagrodzenie brutto  z ostatnich 12 miesięcy ( bez dodatkowych premii) - 3483,33 zł ( taka była podstawa wypłacenia wynagrodzenia chorobowego za luty - pierwszy miesiac zwolnienia)

Średnie wynagrodzenie brutto z ostatnich 12 miesięcy ( z premiami miesięcznymi) - 3816,67 zł

Średnie wynagrodzenie brutto z ostatnich 12 miesięcy z premiami miesięcznymi i roczną - 3916,67 zł

w ciągu ostatniego roku otrzymałam 1 premie uznaniową roczną i 12 premii uznaniowych miesięcznych ( premie uznaniowe dotyczyły mojej indywidualnej pracy, przyznawane decyzją przełożonego za wykonywanie dodatkowych obowiązków). po kilku miesiącach premia uległa zmniejszeniu ponieważ zmniejszył mi się zakres dodatkowych obowiązków. W ciągu poprzedniego roku byłam dwa razy na zwolnieniu lekarskim ( tydzień 80 %; tydzień 100%) premia wypłacana była w pełnym zakresie ponieważ wszystkie obowiązki wykonywałam samodzielnie.

w regulaminie pracowniczym znalazłam tylko taką informację o premii:

§ 7
  1. Niezależnie od płacy zasadniczej Pracodawca może przyznać Pracownikowi premię uznaniową według ustalonych przez siebie kryteriów. Premia uznaniowa ma charakter motywacyjny i przyznawana jest przez Przełożonego.  Uruchomienie premii jest uzależnione od wyników finansowych Spółki. Decyzje o uruchomieniu premii podejmuje Zarząd Spółki.
  2. Premia uznaniowa podlega wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.
§ 9
  1. Poza wynagrodzeniem za pracę i świadc​zeniami o których mowa w § 6-8, Pracownikom przysługują również inne świadczenia pieniężne związane z pracą, w szczególności:
    1. Świadczenia należne w okresie czasowej niezdolności do pracy na zasadach i w wysokości określonej w przepisach Kodeksu pracy oraz przepisach regulujących uprawnienia do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;

Po wymęczeniu przez kilka godzin kadrowej dostałam tylko informacje, że jest na pewno dobrze wyliczone i ze premia roczna nie jest wliczana do wymiaru świadczeń, na mój argument - ok , jednakże wg regulaminu pracy premie uznaniowe są wliczane do wymiary świadczeń chorobowych, wiec dlaczego miesięczne miałyby nie być wliczane , szczególnie, że każda premia czy dodatek liczy się do podstawy wymiaru ZUS i na ich podstawie jest potracana z mojego wynagrodzenia składka ZUS.

Po tym argumencie obiecała, że  to sprawdzi, jednakże od dwóch tygodni mnie zbywa twierdząc, ze nie miała czasu sprawdzić . a  jutro kończy się miesiac i moje wynagrodzenie chorobowe będzie prawdopodobnie źle wypłacane.

Dlaczego dzieje się tak, ze składka jest liczona z premią roczną , ale nie wlicza się do wymiaru zasiłku chorobowego ?

Czy na podstawie wycinku z regulaminu mogę stwierdzić, że moje miesięczne premie powinny być wliczane do wymiaru świadczenia chorobowego ?

Czy jeśli koleżeńska prośba jest zbywana , czy powinnam pojechać do pracy postawić twardo swoją prośbę o sprawdzenie tego, lub zgłosić ten fakt do swojej przełożonej ?

Czy jeżeli moje wynagrodzenie chorobowe jest rzeczywiście zgodnie z moim tokiem myślenia błędnie ustalane, czy pracodawca wypłaci mi wyrównanie ?

#763 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10497 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 marzec 2017 - 20:09

"W ciągu poprzedniego roku byłam dwa razy na zwolnieniu lekarskim ( tydzień 80 %; tydzień 100%) premia wypłacana była w pełnym zakresie ponieważ wszystkie obowiązki wykonywałam samodzielnie."

te słowa kłócą się z tym 

1. Premia uznaniowa podlega wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

Do podstawy zasiłków wchodzą składniki zmniejszane za okres choroby - ty byłaś chora, a premie dostałaś w pełnej kwocie. Więc trudno ocenić jak faktycznie powinna być wyliczana podstawa zasiłków, z premiami czy bez nich.  

#764 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2017 - 16:25

Witam,

poproszę o pomoc w jaki sposób pracodawca wylicza wynagrodzenie w trakcie zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży.

Jestem w ciąży i od 26.01.2017 przebywam na zwolnieniu lekarskim. Wiem, że średnie wynagrodzenie obliczamy z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających zwolnienie lekarskie czyli w moim przypadku styczeń 2016 - grudzień 2016. Moje wynagrodzenie nie jest stałe co miesiąc ze względu na premie, które są różnej wysokości co miesiąc.

Policzyłam, że moje średnie wynagrodzenie jakie otrzymałam na konto za okres 01.2016 - 12.2016 to 2449,53 netto.

Za styczeń (pracowałam do 25.01.2017) otrzymałam 2561,28zł netto

za luty otrzymałam 2298,19zł netto

za marzec otrzymałam 2543,58zł netto

Nie wiem skąd ta dysproporcja między wskazanymi miesiącami a moimi obliczeniami.

Czy ktoś z Państwa mógłby podać schemat obliczeń w takiej sytuacji oraz czy średnie wynagrodzenie oblicza się z kwoty brutto jaką mam w umowie bez uwzględnienia premii (u mnie 2780zł brutto czyli 2002zł netto) czy z wpływów wynagrodzenia na konto (wyszła mi średnia 2449,53zł netto)

Będę bardzo wdzięczna za pomoc

#765 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10497 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 kwiecień 2017 - 22:05

Gdybyś poczytała ten długi post, to już byś się dowiedziała jak się wylicza podstawę wynagrodzenia czy zasiłku chorobowego - liczy się z kwot brutto, a nie netto. 

Różnica w wypłacie za luty a za styczeń/marzec wynika stąd, że luty miał 28 dni a pozostałe miały po 31 dni. Chorobowe wypłaca się za ilość dni wskazanych na zwolnieniach ZLA.  

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych