Skocz do zawartości

Wynagrodzenie/zasiłek w czasie l4 w ciąży

wróć do serwisu Księgowość 777 odpowiedzi w tym temacie

#21 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 sierpień 2013 - 11:58

Proszę o pomoc. Moja srednia pensji za ostatnie 12 miesięcy wynosi 3704 zł brutto. Od 3 czerwca byłam na zwolnieniu lekarskim i otrzymałam pensji za ten okre 2716,82 zł a za lipiec gdzie zwolnienie dotyczy calego miesiąca 2585,48 zł. Zgłupiałam całkowicie czy ktoś może mi pomóc i wyliczyć jaka powinna być wysokość mojego wynagrodzenia? Czy jest prawidłowo wyliczone

Twoje wynagrodzenie za czerwiec zostało wypłacone w zawyżonej kwocie,ponieważ za czerwiec powinnaś otrzymać tylko wynagrodzenie chorobowe za 28 dni .Dzień 1 i 2 czerwca były dniami wolnymi od pracy,w czerwcu nie przepracowałaś ani jednego dnia, a pracodawca prawdopodobnie policzył te dni  jako przepracowane,czego nie powinien robić.Wynagrodzenie dostałaś wyższe

Jeżeli chodzi o lipiec :otrzymałaś wynagrodzenie chorobowe za 5 dni oraz zasiłek chorobowy za 26 dni kwoty wyliczone są poprawnie.

Zasiłek chorobowy 100% nie oznacza,że otrzymasz go w wysokości 100% wynagrodzenia za pracę.Jest to 100%,ale wyliczonej podstawy zasiłku chorobowego.

Dla porównania wynagrodzenie brutto wynosi 3704 zł ,natomiast podstawa liczona od tej kwoty do zasiłku chorobowego wynosi 2983,10 zł.brutto. i od tej właśnie kwoty liczymy zasiłki według ustawy.

#22 Guest_nela

Guest_nela
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2013 - 12:48

Czy mogę prosić o przykład jak mam to wyliczać w przyszłości (wzór)? Czy jak wyliczę kwotę brutto to co mam jeszcze odjąć aby wyszło netto?

#23 Guest_nela

Guest_nela
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2013 - 13:01

Czy na urlopie macierzyńskim również wyliczane jest 100% z zasiłku chorobowego czy wynagrodzenia za pracę?

#24 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 sierpień 2013 - 13:14

Na początku muszę Cię przeprosić,ponieważ kwota ,która podałam w poprzednim poście jako podstawę 2983,10 zł nie jest podstawą,tylko kwotą należną brutto za 28 dni Twojego zwolnienia w czerwcu.Podstawa zasiłku to 3196,18 zł.Została na kalkulatorze,po wyliczeniach,przepraszam.

W świetle tego obydwa wyliczenia Twojego pracodawcy są prawidłowe.

Od sierpnia wyliczenie zasiłku chorobowego będzie mniej skomplikowane, ponieważ będzie wypłacany tylko zasiłek chorobowy(pracodawca wypłacił już wynagrodzenie chorobowe za okres 33 dni)

Wyliczenie zasiłku chorobowego

3704-13,71%=3196,18 zł zasiłek chorobowy za 30 dni brutto.

Zasiłek chorobowy netto za 30 dni uwzględniając kwotę wolna od podatku wyniesie 2667,20 zł

Zasiłek chorobowy za 31 dni wyniesie 3302,72 zł brutto,czyli 2754,56zl netto

Urlop macierzyński jest wyliczany tak samo jak zasiłek chorobowy,wysokość tego zasiłku zależy jakie podanie złożysz o urlopy,czy najpierw płatne 100% a następnie 60%,czy też za cały okres trwania urlopu macierzyńskiego,dodatkowego macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego 80% podstawy zasiłku.

80% Twojego urlopu macierzyńskiego to 2143,02 netto.

#25 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2013 - 14:38

Dzień dobry,

od 16.08 do 02.09  przebywam za zwolnieniu lekarskim w ciąży (na zwolnieniu jest kod B). Chciałabym uzyskać informację, jaka będzie wysokość mojego wynagrodzenia za miesiąc sierpień 2013. Czy będzie ono takiej samej wysokosci jak moje standardowe wynagrodzenie miesieczne czy pomniejszone? Standardowe wynagrodzenie miesieczne wynosi u mnie 3749,35zł netto, natomiast raz na 3 m-ce jest premia, tak więc ostatnie moje wynagrodzenia to 5373,53zł netto (lipiec), 3749,35zł netto (czerwiec), 3749,35zł netto (maj). 

Interesuje mnie również to, jakie wynagrodzenie należałoby mi się, jeśli byłabym na zwolnieniu lekarskim do końca ciaży.

Średnia z ostatnich 12 m-cy (od sierpnia 2012 do lipca 2013 włącznie) wynosi 3872,15zł netto. Nie wiem, czy to istotne, ale w ciagu tego roku przebywałam dwukrotnie na zwolnieniu lekarskim 80% (w październiku 2012 - 2 tygodnie, w kwietniu 2013 - 3 dni).

Będę bardzo wdzieczna za odpowiedź.

#26 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4684 postów

Napisano 23 sierpień 2013 - 14:44

Musisz mieć kwoty brutto.

Średnia z 12 m-cy przed zachorowaniem minus  13,71% podzielić przez 30 = brutto za jeden dzień choroby podczas ciąży.

Jeśli to jeszcze wynagrodzenie za czas choroby odejmujesz zdrowotną 9% i podatek 18%, jeśli już zasiłek chorobowy to tylko podatek.

#27 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12153 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 sierpień 2013 - 18:53

[font="georgia, serif;"]tak, trudno tu cokolwiek wyliczyć, bo powinnaś podać kwotę brutto wynagrodzenia [/font]

[font="georgia, serif;"]ponadto ważna jest informacja czy ta premia wchodzi do podstawy zasiłku /czy jest zmniejszana za okres choroby/[/font]

#28 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2013 - 15:26

Witam. Chciałam prosić o pomoc,gdyż nie wiem do kogo sie zwrócić więc pisze tutaj. Jestem w ciąży z drugim dzieckiem u nas w firmie kładą nacis na punktualne przychodzenie do pracy prezencje itd a największe uczulenie panuje na ludzi którzy kiedykolwiek chodźby przez chwile byli na L4 Dołączona grafika

Czy ktoś mógłby mi pomóc i powiedzieć czy w takim przypadku trzeba składać jakieś oficjalne pismo u pracodawcy bądź jakiś inny dokument prócz L4?

Od razu zaznaczam i wiem że jak to wile ludzi twierdzi ciąża to nie choroba Dołączona grafika przy pierwszym dziecku też do tego miła takie podejście niestety druga ciąż już nie jest taka bezproblemowa i L4 jest koniecznościa.

#29 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 wrzesień 2013 - 15:42

Pracodawcy należy dostarczyć zaświadczenie,że jesteś w ciąży,które uchroni Cię przed otrzymaniem wypowiedzenia do dnia porodu.Jednak kobietę ciężarną tez obowiązuje punktualność.Na zwolnienie lekarskie oczywiście w razie zagrożenia ciąży możesz iść.Nie napisałaś dokładnie o co chcesz wystąpić do pracodawcy składając oficjalne pismo?

#30 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2013 - 15:49

Dziękuję za odpowiedź. Czy to  zaświadczenie o który mowa wystawia lekarz prowadzący ciążę?

Chodziło mi o to czy muszę sama jakieś pismo pisać i dokumentować w jakiś sposób fakt iż jestem w ciąży co do punktulności z tym u mnie nigdy nie było i nie ma do tej pory problemu i napewno tak zostanie Dołączona grafika

To zaświadczenie o który mowa wystawia lekarz prowadzący ciążę?

#31 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 wrzesień 2013 - 16:02

Zaświadczenie do pracodawcy,stwierdzające zaawansowanie ciąży wystawia lekarz prowadzący ciąże lub lekarz pierwszego kontaktu.Nie trzeba samemu nic pisać na ten temat ponieważ to lekarz zaświadcza,że jesteś w ciąży.Ewentualne zwolnienia lekarskie będą wystawiane z Kodem "B" oznaczającym ciąże.

#32 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2013 - 16:14

Rozumię i dziękuję bardzo za informacje.

Ale chciałam jeszcze zapytać jak sytuacja będzie wyglądać po porodzie mianowicie chodzi  mi o to czy pracodawca może mnie wtedy zwolnić?

#33 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 wrzesień 2013 - 16:22

Umowa na czas nie określony nie zostanie rozwiązana do końca trwania urlopów kolejno:macierzyńskich,rodzicielskich oraz urlopu wychowawczego.Podczas urlopu wychowawczego masz możliwość powrotu na stosowną część etatu (nie więcej niż 1/2 etatu). Przez cały czas jesteś chroniona przed zwolnieniem.jeżeli posiadasz umowę na czas określony do czasu porodu pracodawca nie może rozwiązać z Tobą takiej umowy.

#34 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2013 - 16:40

Mam umowe na czas nie określony a więc z tego co piszesz będę miała trochę czasu na znalezienie nowej pracy u nas w firmie jakby to mój szef powiedział darmozjadów nie potrzebują a więc nie będę miała szans na powrót na do obecnej pracy Dołączona grafika

#35 Guest_STEFA

Guest_STEFA
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2013 - 11:21

Witam.Pracuję na pełen etat na czas nieokreślony. Od sierpnia 2012 do grudnia 2012 moja płaca brutto wynosiła 1900 zł.Od stycznia do kwietnia 2013- 2200 zł brutto + premie.Maj, czerwiec i lipiec 2013- 1900 zł brutto.Od sierpnia 2013 płaca zmieniona na 3000 zł brutto, bez zmian stanowiska i wymiaru etatu.W maju i lipcu 2013 przebywałam na zwolnieniach lekarskich.Jeżeli od września bym poszła na L4 ciążowe a po porodzie na macierzyński, jak wyglądałyby podstawy tych świadczeń?Z góry dziękuję za pomoc

#36 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4684 postów

Napisano 02 wrzesień 2013 - 11:25

Średnia z 12 miesięcy przed zachorowaniem minus 13,71% podzielić na 30 = wynikiem jest brutto za 1 dzień choroby/macierzyńskiego.

Trochę duża ta podwyżka z 1900 na 3000Dołączona grafika

#37 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4684 postów

Napisano 02 wrzesień 2013 - 11:28

Nie doczytałam do końca.

Skoro chorowałaś w maju i lipcu to podstawa będzie jak przy chorobie za maj.

Żeby podstawa zmieniła się muszą być 3 miesiące kalendarzowe przerwy pomiędzy zwolnieniami

#38 Guest_STEFA

Guest_STEFA
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2013 - 11:29

Dziękuję bardzo za pomoc :) Potwierdziłaś moje przypuszczenia :)

#39 Guest_stefa

Guest_stefa
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2013 - 11:46

Jeszcze jedno pytanie: A jeżeli zdołam przepracować te 3 kalendarzowe miesiące, to na jaką podstawę się załapię? Średnią z 12 m-cy czy podstawę wyliczoną z tych 3000 zł po podwyżce?

#40 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4684 postów

Napisano 02 wrzesień 2013 - 11:56

Średnia z 12 miesięcy przed chorobą.

Jeśli w miesiącach maj i lipiec chorowałaś więcej niż 1/2 czasu pracy- miesiące te zostaną pominięte przy podstawie.

Podstawa prawna: art. 36 USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych