Skocz do zawartości

Wynagrodzenie/zasiłek w czasie l4 w ciąży

wróć do serwisu Księgowość 767 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2013 - 11:59

Bardzo proszę o informację, w jaki sposób pracodawca powinien wyliczyć mi wynagrodzenie za miesiąc, w którym pozostawałam na zwolnieniu lekarskim (czas ciąży) oraz jak później wyliczał bedzie zasiłek chorobowy?

Moje wynagrodzenie brutto 4500 zł (4538,75 zł dokładnie) - stałe, jest więc średnią z ostatnich 12 mies. W lipcu 26 dni przebywałam na zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży (od 6 do 31 lipca). Zwykle otrzymywałam kwotę netto w wysokości około 3200 zł, a obecnie za lipiec otrzymałam 2700 zł. - czy jest to dobrze wyliczone? Wydawało mi się, że otrzymuje się 100% wcześniejszego wynagrodzenia? Czy może ktoś krok po kroku wskazać, jak jest to liczone (na internecie udało mi się znaleźć sposób wyliczenia kwoty brutto za czas zwolnienia - nie wiem jednak jak ostatecznie wyliczyć kwotę netto za cały miesiąc.)

Czy mogę również prosić o inf, w jakies wyokości otrzymywać będę w związku ze zwolnieniem zasiłek od pracodawcy, po upływie 33 dni zwolnieina??

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 sierpień 2013 - 12:10

Wynagrodzenie chorobowe rzeczywiście jest trochę za niskie,przyczyną może być późne dostarczenie zwolnienia pod koniec miesiąca.Na liście płac trzeba zobaczyć,za ile dni wynagrodzenia chorobowego masz wypłacone wynagrodzenie.

Wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy wyliczasz od podstawy,którą podałaś w wysokości 4538,75 zł.

Od wynagrodzenia należy odjąć 13,71%/składki społeczne leżące po stronie pracownika/ otrzymujesz wynagrodzenie chorobowe brutto za 30 dni.Dzieląc otrzymaną kwotę przez 30 dni otrzymasz kwotę wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego brutto za jeden dzień.

#3 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4314 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 12:42

Jeżeli średnia z 12 miesięcy wynosi 4538,75 zł, a zarazem jest to obecnie stałe wynagrodzenia to w  lipcu za:

czas pracy 756,46 zł,

wynagrodzenie chorobę 3263,75 zł,

razem  4020,21 zł brutto

czyli około 3229,01 zł netto

#4 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 15:00

A czy na pewno miałas kod B na zwolnieniu ?

#5 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2013 - 15:36

Dziękuję za odpowiedzi. Na pewno miałam kod B i nie spóźniłam się z dostarczeniem zwolnień (zresztą dzowniłam do kadr, bo myślałam, że może przyczyną jest właśnie to, że nie było tego kodu, czy tego nie zauważyli - ale zauważyli, że jest Dołączona grafika Niestety nie było dziś osoby, która wylicza wynagrodzenia więc za wiele się nie dowiedziałam, ale inna osoba spojrzała w sposób wyliczenia i stw., że coś jest źle ale i tak wyjdzie tylko kilka złotych więcej - a mi mimo wszystko się to nie zgadza i chciałabym mieć argumenty na jutrzejszą rozmowę, co do tego jak powinno to być wyliczone.

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 sierpień 2013 - 16:16

Wskazówki,które mogę przekazać - mogą się przydać

Wynagrodzenie za czas przepracowany dzielimy przez 30 dni,a nie przez dni przepracowane.

Od podstawy wynagrodzenia w celu obliczenia wynagrodzenia za czas choroby odliczamy 13,71% dzielimy przez 30 dni i mnożymy przez ilość dni zwolnienia lekarskiego w tym przypadku 27.Otrzymujemy kwotę brutto wynagrodzenia chorobowego za 27 dni.Brutto powinno być 4020,21 zł brutto.Zacznij od pytania jaka jest kwota łączna brutto.Pozdrawiam

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 sierpień 2013 - 18:28

Prawdopodobnie błąd polega na wyliczeniu Twojego zwolnienia 80% a nie 100% .Wyliczając wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% kwota netto wychodzi za czas pracy 593 zł. netto,wynagrodzenie chorobowe 80% to 2635,01 zł netto czyli razem do wypłaty netto kwota 2701,01 zł..Wygląda na to,że nie zauważono jednak literki"B" na druku ZLA.Różnica w kwocie wypłaconej to 528 zł.netto.Wszystko już wiadomo.Powinnaś otrzymać tak jak wyliczyła Dorota 3229,01 zł netto.

Zasiłek chorobowy będzie wynosił za 30 dni 3103 zł,natomiast za 31 dni 3251zł.

Złożyłaś pracodawcy zaświadczenie,że jesteś w ciąży?

#8 Guest_OLA

Guest_OLA
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2013 - 20:18

Witam

Mam małe pytanie.

Sprawa tyczy się następującej sytuacji, jestem zatrudniona w jednej firmie na dwie umowy, umowy o pracę za najniższą krajową i umowę zlecenie którą wyrównują moje wynagrodzenie, czyli do wysokości  2300 netto. Firma jest dużą korporacją czyli zatrudnia więcej niż 20 osób, więc to pracodawca będzie mi wypłacał macierzyński. Co za tym idzie będą się bronić rękoma i nogami by nie wypłacać mi dotychczasowego wynagrodzenia. 

Czy istnieje jakiś sposób by zmusić pracodawcę by wypłacał wynagrodzenie z dwóch umów.

pozdrawiam

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 sierpień 2013 - 20:36

Ważne jest,żeby od umowy zlecenia podlegać pod dobrowolna składkę chorobową.Pracodawca omija prawo pracy podpisując z pracownikiem umowę zlecenie zapewne na ta samą pracę,którą pracownik wykonuje na umowę o pracę.Porozmawiaj z pracodawcą,aby podpisał z Tobą umowę na kwotę opiewającą  2300 zł.Urlop macierzyński jest pokrywany w całości przez ZUS i nie obciąża pracodawcy.Składając sprawę do sądu z pozwem o uznanie,że umowa zlecenie była stosunkiem pracy nie miałabyś problemu z udowodnieniem tego faktu.

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11189 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 sierpień 2013 - 21:27

[font="georgia, serif;"]Ale tu jest zlecenie z własnym pracodawcą, a więc składka chorobowa jest obowiązkowa.[/font]

[font="georgia, serif;"]Podzielam zdanie Bogusławy z pozostałej części komentarza.[/font]

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 sierpień 2013 - 21:39

[font="georgia, serif;"]Ale tu jest zlecenie z własnym pracodawcą, a więc składka chorobowa jest obowiązkowa.[/font]

[font="georgia, serif;"]Podzielam zdanie Bogusławy z pozostałej części komentarza.[/font]

Masz rację,przecież to umowa z własnym pracodawcą,pozdrawiamDołączona grafika

#12 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2013 - 07:41

Tak złożyłam zaświadczenie o ciąży u pracodawcy i jak wspomniałam, w kadrach dowiedziałam się, że liczono 100% podstawy, no ale poczekam na "oficjalne' wytłumaczenie takiego sposobu obliczenia mojego wynagrodzenia.

Czy mogę prosić o weryfikację  moich obliczeń (niestety nie wychodzi mi to tak jak wskazano powyżej ;[) i wskazanie jak to powinno iść dalej??

obliczenie wynagrodzenia chorobowego za lipiec:

13,71 % z 4538,75 zł. to 3916,49 /30 = 130,54 zł. - podstawa do wyliczenia dziennego wynagrodzenia chorobowego

130,54 * 26 (mi wychodzi 26 dni zwolnienia od 6.07.do 31.07, czy źle to liczę?) = 3394,29 zł brutto - wynagrodzenie brutto za zwolnienie

jak obliczyć teraz wynagrodzenie za dni "normalnie" przepracowane? czy później te dwie kwoty brutto się sumuje? Co od kwoty brutto ostatecznie odejmujemy- tylko podatek? składka na zdrowotne?

Przepraszam, że zawracam głowę, ale chcę to podesłać do kadr (chyba, że faktycznie okaże się, że policzyli mi 80%) i się wyjaśni, mimo wszystko lepiej wiedzieć wcześniej jak to powinno wyglądać. Dziękuję.

#13 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4314 postów

Napisano 02 sierpień 2013 - 08:42

Za chorobę: 4538,75 - 13,71% :30 = 130,55 x 26 = 3 394,30 zł brutto,

za pracę 4538,75 - (4538,75 : 30 x 26 ) = 605,17 zł brutto

Razem 3999,47 zł brutto, 3229,01 zł netto (jeśli to wynagrodzenie za chorobę finansowane przez pracodawcę i zwykłe kup)

Czy jesteś pewna, że wszystkie wypłacane ci składniki wchodzą do podstawy wypłaty zasiłku?

#14 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 sierpień 2013 - 08:45

Jeżeli średnia z 12 miesięcy wynosi 4538,75 zł, a zarazem jest to obecnie stałe wynagrodzenia to w  lipcu za:

czas pracy 756,46 zł,

wynagrodzenie chorobę 3263,75 zł,

razem  4020,21 zł brutto

czyli około 3229,01 zł netto

Prawidłowe wyliczenie wynagrodzenia za część przepracowaną miesiąca napisała powyżej Dorota.Wynagrodzenie za część miesiąca przepracowaną oblicza się dzieląc wynagrodzenie miesięczne przez 30 dni,następnie tak obliczony jeden dzień mnoży się razy ilość dni przepracowanych.Czyli 4538,75 zł :30 x 5 dni=756,45 zł

wynagrodzenie chorobowe 4538,75 zł - 13.71% :30 x 26 dni= 3393,84 brutto nie jak napisała Dorota 3263,75 zł (przepraszam nie sprawdziłam).

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11189 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 sierpień 2013 - 08:56

"Wynagrodzenie za część miesiąca przepracowaną oblicza się dzieląc wynagrodzenie miesięczne przez 30 dni,następnie tak obliczony jeden dzień mnoży się razy ilość dni przepracowanych" - [font="georgia, serif;"]mnoży się przez ilość dni nieprzepracowanych i wynik odejmuje się od całego wynagrodzenia. Tak miało być napisane, czyż nie ?[/font]

#16 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 sierpień 2013 - 09:17

Od wyliczonego wynagrodzenia za część miesiąca należy odjąć 13,71%(składki społeczne leżące po stronie pracownika),koszty uzyskania przychodu,kwotę wolna od podatku oraz podatek dochodowy 18% i składkę zdrowotną.

Od wynagrodzenia chorobowego odliczmy tylko podatek dochodowy i składkę zdrowotną.

Od zasiłku chorobowego wypłacanego od 34 dnia choroby odejmujemy tylko podatek dochodowy.

#17 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2013 - 10:17

Bardzo Wam dziękuję za pomoc.

Odpowiadając na pytanie, czy wszystkie składniki wynagrodzenia mam wliczone- to mam wynagrodzenie stałe miesięczne, bez wyszczególnionych składników, zdarza się, że otrzymuję jakieś bonusy z okazji świąt, czy końca roku - nie wiem czy to się wlicza przy liczeniu średniej, na pewno zdarzyło mi się mieć z raz zwolnienie lekarskie na 80% do 4 dni - ale ostatecznie i tak wydaje mi się, że nie powinno przy tych okolicznościach moje wynagrodzenie różnić się od stałego o 500 zł (na moją niekorzyść).

Dostałam informację od kadr, że przepraszają i oczywiście przeleją wyrównanie - w zasadzie do zwykłej pensji jaką otrzymuję - nie podatno mi sposobu wcześniejszego wyliczenia, więc nie dowiem się na czym polegał błąd (moze faktycznie liczyli 80%). Skończyło się bez większych przepychanek, chociaż po tonie wczorajszej telefonicznej rozmowy myślałam, że będzie ciężko.

Tak czy inaczej, bardzo dziękuję za powyższe wytłumaczenie- na pewno bardzo przydatna wiedza na przyszłość Dołączona grafika bo jeśli bym nie zareagowała, zapewne moja pensja liczona byłaby w nieprawidłowy sposób przez następne miesiące a ja bym o tym nie wiedziała.

Dziękuję raz jeszcze za pomoc Dołączona grafika

#18 Guest_nela

Guest_nela
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2013 - 22:06

Proszę o pomoc. Moja srednia pensji za ostatnie 12 miesięcy wynosi 3704 zł brutto. Od 3 czerwca byłam na zwolnieniu lekarskim i otrzymałam pensji za ten okre 2716,82 zł a za lipiec gdzie zwolnienie dotyczy calego miesiąca 2585,48 zł. Zgłupiałam całkowicie czy ktoś może mi pomóc i wyliczyć jaka powinna być wysokość mojego wynagrodzenia? Czy jest prawidłowo wyliczone

#19 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 sierpień 2013 - 22:30

Niestety nie możemy Ci pomóc w wyliczeniach ponieważ nie podałaś czy otrzymane wynagrodzenie to netto,czy brutto oraz czy zwolnienie lekarskie masz płatne 80% czy tez 100% z powodu ciąży.

Od kwoty 3704 zł należy odjąć 13,71% 9składki społeczne) podzielić przez 30 dni - otrzymujesz kwotę za 1 dzień zasiłku chorobowego brutto przy założeniu,że to zasiłek 100 %.

Jeżeli zasiłek jest w wysokości 80% to: 3704zł.-13,71% x80%:30 = jeden dzień zasiłku chorobowego 80% brutto.

#20 Guest_nela

Guest_nela
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2013 - 08:35

Otrzymane wynagrodzenie to netto a zwolnienie lekarskie 100%. Pracodawca otrzymał również zaświadczenie o ciąży oprócz prawidłowego zlwolnienia l4. Dlaczego są tak duże rozbierzności mi nadal według tych wyliczeń nie wychodzą wynagrodzenia. Czy otrzymane są prawidłowe? Ile powinnam otrzymać netto za 31 dni lub za mniej np 28

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych