Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Zasady wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS

L4 ZUS Zasiłek Chorobowe

wróć do serwisu Kadry 172 odpowiedzi w tym temacie

#101 Jagoda12

Jagoda12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 01 kwiecień 2016 - 15:38

Rozumiem, a czy ZUS musi zmieścić się w tych 30 dniach jeżeli chodzi o wypłatę chorobowego bo u mnie minął już miesiąc i w dalszym ciągu nic, czy może lepiej dowiedzieć się tego w placówce ZUSU?

#102 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21723 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 01 kwiecień 2016 - 16:12

Lepiej dowiedzieć się w ZUS, nie wiadomo,czy pracodawca wysłał Z 03 do Zus, a oni przesyłają zasiłek w ciągu 30 dni od otrzymania prawidłowych dokumentów, czyli twojego zwolnienia i wspomnianego druku.

#103 Jagoda12

Jagoda12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 01 kwiecień 2016 - 16:23

Ok, dziękuje za wyjaśnienie i pozdrawiam!

#104 Jagoda12

Jagoda12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 02 kwiecień 2016 - 06:42

Chciałam jeszcze dopytać odnośnie terminów zwolnień :kolejno przebywałam na zwolnieniach lekarskich od:
11/st-17/st (lek. rodzinny)
28/st-03/lut (lek. rodzinny)
04/lut-12/lut (szpital)
10/lut-26/lut (szpital)
07/marca-12/marca (szpital)
12/marca-29/marca (szpital)
30/marca-13/kwietnia (lek. rodzinny)
Pomiędzy zwolnieniem które miało termin do 26 LUTEGO a kolejnym od 7 MARCA jest 9 DNI PRZERWY czyli nie ma ciągłości zwolnienia. Czy w takim przypadku chorobowe dalej wypłaca ZUS czy powinien to zrobić mój pracodawca?

#105 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21723 postów

Napisano 02 kwiecień 2016 - 07:39

W jednym roku pracodawca tylko wypłaca raz za 33 dni chorobowego niezależnie od tego ile później jeszcze chorujesz i na jakie choroby jest to zasiłek chorobowy płacony (nie myl z wynagrodzeniem chorobowym) przez ZUS albo przez pracodawcę (jeśli zatrudnia powyżej 20 pracowników) ale jest to ze środków Zus.

#106 Jagoda12

Jagoda12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 02 kwiecień 2016 - 11:57

W moim przypadku jest to firma zatrudniająca poniżej 20 osób czyli przez ZUS. Dziękuję za odpowiedź.

#107 rybanowy

rybanowy

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 04 czerwiec 2016 - 06:49

ZUS NIE PŁACI ZASIŁKU OD 4 MIESIĘCY . ... BYŁA KONTROLA U PRACODAWCY .... OK ROZUMIEM ... TYLKO MAŁY KŁOPOCIK .. JESTEM OSOBĄ SAMOTNĄ . "TROCHĘ" CHORUJĘ .. RECEPTA NA LEK (BAGATELA 870 ZŁ. ) JEST Z 16-GO MAJA ... TO TYLKO JEDEN ZASTRZYK .. CZASEM JESZCZE BYM CHCIAŁ ZJEŚĆ .... 

DOROTA JAK DŁUGO MOGĘ CZEKAĆ .?  JAK OBCIĄŻYĆ ZUS ZAKUP LEKU .... MUSIAŁEM WZIĄĆ .... KREDYT ..

#108 rybanowy

rybanowy

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 04 czerwiec 2016 - 06:51

NA MARGINESIE .. ZŁAMANY KRĘGOSŁUP W CZASIE PRACY . 

HELP !!!!!!!

#109 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2016 - 11:41

ZUS NIE PŁACI ZASIŁKU OD 4 MIESIĘCY . ... BYŁA KONTROLA U PRACODAWCY .... OK ROZUMIEM ... TYLKO MAŁY KŁOPOCIK .. JESTEM OSOBĄ SAMOTNĄ . "TROCHĘ" CHORUJĘ .. RECEPTA NA LEK (BAGATELA 870 ZŁ. ) JEST Z 16-GO MAJA ... TO TYLKO JEDEN ZASTRZYK .. CZASEM JESZCZE BYM CHCIAŁ ZJEŚĆ .... 

DOROTA JAK DŁUGO MOGĘ CZEKAĆ .?  JAK OBCIĄŻYĆ ZUS ZAKUP LEKU .... MUSIAŁEM WZIĄĆ .... KREDYT ..

Niestety, ZUS-u nie możesz niczym obciążyć. Jeśli coś kontrolują w związku z Twoim zatrudnieniem, to nie licz na to, że będą się spieszyć, bo nie masz na życie. Dzwoń do nich, odwołuj się na piśmie. A co z odszkodowaniem za wypadek przy pracy?

#110 Guest_aska

Guest_aska
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2016 - 12:36

Mam pytanie do dnia 29maja pracowalam normalnie od 30 maja do dzis nadal jestem na chorobowym,moja wypłata z zakladu.pracy mnie przerazila 230zl,..wiecie jak to jest liczone moze???

#111 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21723 postów

Napisano 11 lipiec 2016 - 13:37

Wiemy, ale.....za mało danych podałaś, nie wiemy ile miałaś średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 m-cy, czy chorowałaś wcześniej, za ile dni maja zapłacił ci pracodawca, pewnie tylko za 3, a w ogóle w jakich terminach mieliście wypłatę.....

Wróżką nikt nie jest, a ty rzuciłaś kwotę i co nam z tego wiedzieć, albo liczyć?

#112 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 lipiec 2016 - 18:18

no, ale za co ma być to 230 zł, to jest chorobowe /za który miesiąc/ ?

#113 Guest_Gabriela

Guest_Gabriela
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2016 - 16:11

Witam serdecznie. Dostałam decyzje z Zusu w której napisano że rzeczywiście pracowałam u płatnika składek a tym samym zasadne jest zgłoszenie ubezpieczonej do ubezpieczeń społecznych jako pracownika. Wobec powyższego postępowanie stało się bezprzedmiotowe. Czy to znaczy że odpowiedź jest pozytywna? Pytam ponieważ jest to mój pierwszy zasiłek chorobowy.

#114 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2016 - 09:08

Pytanie.

Na zwolnienu lekarskim znalazłem się będąc zatrudnionym w firmie, która - jeśli to ma znaczenie - jest zarejestrowana w innym oddziale ZUS niż moje miejsce zamieszkania.

Po ustaniu stosunku pracy przebywałem nadal na zwolnieniu. Lekarz, u którego się leczę, wystawia zwolnienia w systemie e-ZLA.

Na zwolnieniu przebywam od 24 czerwca. 

Teraz pytanie, bo zaczynam się martwić, czy czegoś nie dopełniłem...

Zwolnienie 26.04-15.07 przelew otrzymałem 28.07 (wcześniej od oddziału ZUS byłego już pracodawcy otrzymałem list, że sprawę przekazują do mojego oddziału ZUS oraz list od poprzedniego pracodawcy że potrzebują papierowej formy zwolnienia, bo nie są podpięci pod system elektroniczny)

Zwolnienie 16.7 - 12.8 przelew otrzymałem 16.8 (znowy ten sam list od ZUS, na wszelki wypadek wziąłem także papierową wersję i wysłałem do swojego oddziału ZUS)

Zwolnienie 13.8 - 8.9 (lekarz nie wydał mi papierowego zwolnienia, kiedy się dowiedział, że wysłałem poprzedni pocztą, bo stwierdził, że nie ma to znaczenia, bo od razu mają go w systemie). Przelewu jeszcze nie ma. 

Zwolnienie 9.9 - 7.10 (j/w)

Od razu info - nie jestem żadnym udającym chorym, poważnie problemy zdrowotne uniemożliwiają mi aktualnie poszukiwanie, a tym bardziej podjęcie pracy, więc jedynym moim źródłem dochodów jest ZUS. Pracowałem ponad 25, lat cały czas składki były odprowadzane, także nie żeruję....

Pytania:

Czy wystawienie zwolnienia w systemie, jest tożsame z dostarczeniem przeze mnie wydrukowanej tego samego przez lekarza? A jeśli nie, czy to oznacza, że upłynęło te ustawowe 7 dni i zostałem bez świadczenia?

Z góry dziękuję za odpwowiedź.

#115 Guest_Zibi

Guest_Zibi
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2016 - 14:09

Takie długie zwolnienia wystawiają jedynie psychiatrzy, a jak wiadomo, z nimi sie nie dyskutuje....

Po ustaniu zatrudnienia  przekazuje Pan swoje zwolnienia do swojego oddziału ZUS i według mnie, guzik Pana powinno obchodzić, czy Pana były pracodawca ma dostęp do e-ZLA czy też nie. To już jest w interesie ZUS, by dopełnić takich formalności.

Pisze Pan jednocześnie, że ostatni zasiłek chorobowy otrzymał 16.08. Myslę, że do 20stego bieżącego miesiąca, powinien Pan otrzymać przelew, ale mozna zadzwonić na infolinię ZUS i dowiedzieć się, jak sprawa wygląda - 225601600.

#116 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21723 postów

Napisano 14 wrzesień 2016 - 14:34

".......że upłynęło te ustawowe 7 dni......." w jakiej ustawie jest napisane, że ZUS ma 7 dni na wypłacenie zasiłku?

#117 Guest_Zibi

Guest_Zibi
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2016 - 15:03

chodziło o to, że minęło 7 dni na dostarczenie zwolnienia

#118 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2016 - 18:42

Dziękuję za odpowiedzi.

Chodzi o to, że lekarz wysłał tylko elektronicznie e-ZLA. Ja osobiście już do swojego oddziału ZUS-u nie wysyłałem czyli tego w terminach 13.8 - 8.9, oraz tego ostatniego, czyli 9.9 - 7.10.

Lekarz poinformował mnie, że nie muszę, bo automatycznie ma to ZUS w danych.

Ale dziś jeden z moich znajomych wzbudził we mnie cień podejrzenia, że jednak powinienem wymagać wystawienia zwolnienia wydrukowanego (a to jest dokładnie to samo co lekarz wysyła przez e-ZLA) i dodatkowo wysłać do swojego oddziału ZUS.

Dlatego potrzebuję informacji, czy na pewno ciągłość zwolnienia lekarskiego jest zachowana, w przypadku jeśłi lekarz zarejestruje go w systemie e-ZLA.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

#119 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 wrzesień 2016 - 21:47

Moim zdaniem lekarz lepiej wie i zna procedury wystawiania zwolnień niż twój znajomy. I teraz nawet nie ma możliwości niezarejestrowania ZLA w systemie informatycznym.

#120 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2016 - 11:06

FInał.

Niestety e-ZLA nie stanowi otrzymania świadczeń, a tylko rejestrację go w systemie. Według informacji od urzędniczki oni nie mają czasu na wertowanie zwolnień codziennie, więc tego nie robią. A twórca systemu nie przewidział automatycznego zapisywania zwolnień wpisanych w e-ZLA do wypłaty.

Czyli niezależnie od tego, że lekarz to wpisze, ja muszę mieć to samo wydrukowane i przekazane właściwemu oddziałowi ZUS.

Plus: Mimo, że minęło 7 dni od wystawienia zwolnienia, to przez system zostało zarejestrowane, więc mogłem zgłosić je dziś.

Minus: Niestety czas liczy się od otrzymania zwolnienia, czyli te max 30 dni.....może się zdarzyć, że w sumię przelew na konto trafi po ponad 60 dniach..... sad.png

Dziękuję wzystkim za pomoc.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: L4, ZUS, Zasiłek, Chorobowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych