Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zasady wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS

L4 ZUS Zasiłek Chorobowe

wróć do serwisu Kadry 167 odpowiedzi w tym temacie

#21 Andzia83

Andzia83

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 30 lipiec 2013 - 10:01

Witam, mam pytanie bo nie moge ni jak sie doczytać jak to się ma w przypadku prowadzenia dzialalności gospodarczej. A mianowicie : prowadze działalność gospodarczą a wcześniej pracowałam na umowie o prace prawie 2 lata. Aktualnie jestem w ciąży i nie jestem w stanie nigdzie odnaleść w jaki sposób ZUS nalicza mi zasiłek chorobowy, ponieważ kwoty jakie są wyplacane to dość ciekawe kwoty:

Marzec 2013 5dni ZLA  80% 69,05zł brutto

Kwiecień 2013 16 dni ZLA 100% 220,69 zł brutto

Maj 2013 27 dni ZLA 100% 372,87 zł brutto

Czerwiec 2013 26 dni ZLA 100% 359,06 zł brutto

Lipiec 2013 28 dni ZAL 100% 386,68 zł brutto

gdzie przez 2 m-ce(luty, marzec) płaciłam  od preferencyjnej kwoty 480zł(1600zł) kilejno kwiecień 4000 proporcjonalnie i odmaja 8742,05 równiez proporcjonalnie.

Bardzo prosze o pomoc w wyjaśnieniu tej zawiłości.

#22 Guest_hp

Guest_hp
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2013 - 10:37

i po co było wywalać kasę i płacić od kwietnia wyższe składki , zus liczy od najniższej podstawy i słusznie , stawka dzienna to 13,81

do podstawy zus przyjął tylko luty

Art. 43.[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana;font-size:11.333333015441895px;] Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.[/color]

#23 Andzia83

Andzia83

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 30 lipiec 2013 - 16:56

Rozumiem, ale jak ma się to do faktu wcześniejszej pracy na umowie na pełnym etacie??

#24 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8167 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 lipiec 2013 - 17:08

Obecnie prowadzisz działalność gospodarczą i wynagrodzenie ze stosunku pracy,który jest zakończony  nie jest brane pod uwagę w wyliczaniu podstawy zasiłku chorobowego.Do przeliczenia ponownie podstawy zasiłku chorobowego muszą minąć pełne trzy miesiące kalendarzowe.Czyli 3 miesiące kalendarzowe bez zwolnienia lekarskiego i opłacania składek.

#25 Guest_klara

Guest_klara
  • Goście

Napisano 09 listopad 2013 - 18:48

Witam

Proszę o informację, jeśli ktoś jest mi w stanie pomóc. Mam zwolnienie od 07.10.2013 do 04.11.2013, przy czym od 13.10.2013 zasiłek powinien wypłacić mi ZUS (wcześniej było to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy - łącznie 33 dni). Kadrowa przesłała moją dokumentację wraz ze zwolnieniem do ZUS w dniu 14.10.2013. I tu pojawia się moje pytanie - kiedy mogę spodziewać się pieniążków z ZUS? Będę bardzo wdzięczna za pomoc

Pozdrawiam

#26 zołza

zołza

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1767 postów

Napisano 09 listopad 2013 - 18:52

ZUS ma na wpłatę 30 dni od dnia dostarczenia dokumentów.

CARPE DIEM!

#27 Guest_klara

Guest_klara
  • Goście

Napisano 10 listopad 2013 - 18:19

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeszcze tylko jedno pytanie - ZUS powinien wypłacić pieniążki za całe zwolnienie tj. od 13.10.2013 do 04.11.2013?

Pozdrawiam serdecznie

#28 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12904 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 listopad 2013 - 22:57

[font="georgia, serif;"]tak, ZUS wypłaci zasiłek chorobowy za wszystkie należne dni[/font]

#29 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 25 listopad 2013 - 16:38

WITAM , proszę o informację od 3 .08 2013r przebywam na zwolnieniu lekarskim ,do tej pory zwolnienia odsyłałem do firmy listem poleconym. Kilka dni temu dostałem z ZUS-u pisemko  informujące że ZUS poprosił mój zakład pracy o wypełnienie i odesłanie druku Z-3 . dając  firmie 7 dniowy termin odesłania tegoż druku . W między czasie próbowałem skontaktować się z  firmą aby dowiedzieć się czegoś więcej i tu moje zaskoczenie , w firmie nie ma księgowej nikt nic nie wie ,a firma pod koniec roku ogłasza likwidację . Moje pytanie brzmi co mam zrobić , kto ma wypełnić ten druk szefowie są nieuchwytni a ZUS wstrzymał wypłatę do czasu odesłanie druku Z-3 ???? Proszę o jakąś informację  Dołączona grafika

#30 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8167 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 listopad 2013 - 17:10

Nie masz innego wyjścia tylko odwiedzić firmę i upierać się aby ktoś w trybie pilnym sporządził ten druk,bez tego rzeczywiście nie otrzymasz wypłaty zasiłku chorobowego.Druk Z-3 to nic innego jak zaświadczenie płatnika składek o wysokościach Twojego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy na podstawie którego jest obliczany zasiłek.Spróbuj skontaktować się może z księgową .Poproś jednocześnie o sporządzenie Rp-7 ,co prawda będzie potrzebne do renty lub emerytury,ale skoro zakładu pracy nie będzie to gdzie później będziesz go szukał.

#31 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 25 listopad 2013 - 17:15

Masz na pewno dokumenty które potwierdzają Twoje zatrudnienie np. umowa o pracę, świadectwo pracy zanosisz to do ZUS-u wraz z pismem o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i kontrolę pracodawcy.

#32 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 25 listopad 2013 - 18:17

Dziękuję serdecznie , właśnie jutro wybieram się na poszukiwania księgowej , lub kogoś z firmy Dołączona grafika

#33 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 15:13

Witam, mam zwolnienie na razie na 3 miesiące, za Listopad otrzymałam jeszcze 19 dni (w sumie 33 dni) od pracodawcy. Czy dobrze rozumiem że od dnia 34 pieniądze wypłaca mi Zus za cały okres zwolnienia (czyli ok 2 m-ce) z góry? czy będą to wypłaty cykliczne co miesiąc?

#34 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4971 postów

Napisano 04 grudzień 2013 - 15:17

Zasiłek chorobowy finansowany jest ze środków ZUS, wypłaty dokonuje zakład pracy jeśli jest do tego uprawniony (zatrudnia 30 listopada powyżej 20 pracowników) lub bezpośrednio ZUS jeśli zakład nie jest uprawniony.

#35 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 15:34

Zasiłek chorobowy finansowany jest ze środków ZUS, wypłaty dokonuje zakład pracy jeśli jest do tego uprawniony (zatrudnia 30 listopada powyżej 20 pracowników) lub bezpośrednio ZUS jeśli zakład nie jest uprawniony.

chodzi mi dokładnie o sposób wypłaty zasiłku przez Zus, z góry za cały okres pierwszego zwolnienia?, cyklicznie co miesiąc?, czy może po zakończonym zwolnieniu?

#36 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8167 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 grudzień 2013 - 16:10

ZUS dokonuje wypłaty zasiłku chorobowego za poszczególne zwolnienia, po zakończonym okresie każdego zwolnienia Np. zwolnienie 0d 1 listopada do 19 listopada wypłacone zostanie dopiero po zakończeniu okresu trwania tego zwolnienia po 19 listopada w terminie 30 dni od daty złożenia.

#37 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 16:20

ZUS dokonuje wypłaty zasiłku chorobowego za poszczególne zwolnienia, po zakończonym okresie każdego zwolnienia Np. zwolnienie 0d 1 listopada do 19 listopada wypłacone zostanie dopiero po zakończeniu okresu trwania tego zwolnienia po 19 listopada w terminie 30 dni od daty złożenia.

moje zwolnienie wystawione zostało 30 pazdziernika na 3 miesiące, miesiąc Listopad tak jak już wspomniałam jeszcze objął pracodawca ale tylko przez 19 dni, dzwoniłam dziś do ZUSu dokumenty zostały złożone 28 listopada, czyli z tego co zrozumiałam zasiłek zostanie mi wypłacony przez ZUS dopiero po 30 stycznia? skoro zwolnienie obejmuje 3 miesiące? dodam ze zostało ono wystawione przez szpital

#38 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8167 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 grudzień 2013 - 16:25

Zwolnienie jest długie,zapewne będzie wypłacane etapami.Proponuję zadzwonić do Wydziału Zasiłków Chorobowych i zapytać w jakich terminach możesz liczyć na wypłatę tych zasiłków.w której transzy planują to "puścić".

#39 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 16:32

Zwolnienie jest długie,zapewne będzie wypłacane etapami.Proponuję zadzwonić do Wydziału Zasiłków Chorobowych i zapytać w jakich terminach możesz liczyć na wypłatę tych zasiłków.w której transzy planują to "puścić".

dokładnie! właśnie będę musiała tak zrobić, nie sadzę, aby zostawili mnie przez taki okres czasu bez środków do życia. Dziękuję za podpowiedź

#40 Guest_IZA

Guest_IZA
  • Goście

Napisano 01 marzec 2014 - 07:04

NO ok a ja mam taki problem. Jestem na zwolnieniu ciazowym od kilku miesiecy i co miesiac ZUS przesyla mi coraz to mniejsza kwote.... mimo iz zwolnienia sa wystawiane za kazdym razem na ta sama ilosc dni. Czy jest mi ktos w stanie wytlumaczyc dlaczego tak sie dzieje?? czy zasilek nie powinien byc staly skoro dni zwolnienia sa jednakowe??

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: L4, ZUS, Zasiłek, Chorobowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych