Skocz do zawartości

Cofnięcie zwolnienia

wróć do serwisu Kadry 78 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2013 - 11:31

Cześć!W ostatnim czasie miałem wypadek w pracy. Na skutek wypadku miałem złamaną nogę i (spadłem z wysokości)byłem na zwolnieniu lekarskim. Jestem pracownikiem fizycznym, więc praca z nogą w gipsie była absolutnie wykluczona. Po zdjęciu gipsu (czyli po prawie 3 msc.)okazało się, że nadal nie mogę wrócić do pracy, bo noga wymaga rehabilitacji. Na zwolnieniu jestem prawie 7 msc. Ostatnio dostałem wezwanie do ZUS. Odwołano/ cofnięto mnie ze zwolnienia, twierdząc, że mogę iść do pracy. Tak naprawdę nie jestem jeszcze w stanie wrócić do pracy, więc jak mam się teraz odwołać od decyzji ZUSu?

dzięki

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 11:35

wystarczy,że pójdziesz do lekarza i weźmiesz kolejne zwolnienie ,jesli ci takie wyda

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 lipiec 2013 - 11:36

Od decyzji ZUS należy odwołać się w terminie zapisanym w wydanej decyzji.Składasz sprzeciw,że się nie zgadzasz z decyzją lekarza orzecznika i prosisz o przeprowadzenie kolejnego badania.Bezwzględnie dotrzymaj terminu złożenia sprzeciwu.

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 lipiec 2013 - 11:38

wystarczy,że pójdziesz do lekarza i weźmiesz kolejne zwolnienie ,jesli ci takie wyda

Przy czym tak jak napisała Ida kolejne zwolnienie lekarskie otrzymane od lekarza nie podlega już pod tą decyzję,będzie płatne do czasu,gdy ZUS nie wezwie ponownie i nie zakwestionuje.

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 12:04

Od decyzji ZUS należy odwołać się w terminie zapisanym w wydanej decyzji.Składasz sprzeciw,że się nie zgadzasz z decyzją lekarza orzecznika i prosisz o przeprowadzenie kolejnego badania.Bezwzględnie dotrzymaj terminu złożenia sprzeciwu.

Bogusiu nie opowiadaj ludziom takich  dyrdymałów, bo wprowadzasz ich w błąd. odwoływanie się nie ma sensu, bo po cofieciu zwolnienia  pracownik musi stawic się następnego dnia do pracy,  jesli wciąż niedomaga i lekarze prowadzący go  stwierdza,że powinien sie jeszcze rehabilitowac ,wystawi mu kolejne zwolnienie, które pracodawca musi przyjąć, bo  to nowe, kolejne zwolnienie. Inna sprawa,to kwestia wyczerpania okresu zasiłkowego, bo te 7 miesięcy to cos  za długo.

#6 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3498 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 25 lipiec 2013 - 12:05

Cześć!W ostatnim czasie miałem wypadek w pracy. Na skutek wypadku miałem złamaną nogę i (spadłem z wysokości)byłem na zwolnieniu lekarskim. Jestem pracownikiem fizycznym, więc praca z nogą w gipsie była absolutnie wykluczona. Po zdjęciu gipsu (czyli po prawie 3 msc.)okazało się, że nadal nie mogę wrócić do pracy, bo noga wymaga rehabilitacji. Na zwolnieniu jestem prawie 7 msc. Ostatnio dostałem wezwanie do ZUS. Odwołano/ cofnięto mnie ze zwolnienia, twierdząc, że mogę iść do pracy. Tak naprawdę nie jestem jeszcze w stanie wrócić do pracy, więc jak mam się teraz odwołać od decyzji ZUSu?

dzięki

Okres zasiłkowy wynosi 182 dni,a ty piszesz,że jesteś 7 miesięcy na zwoplnieniu.Na 60 dni przed zakończeniem okresu zasiłkowego należało wystąpić z wnioskiem do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 lipiec 2013 - 12:27

Bogusiu nie opowiadaj ludziom takich  dyrdymałów, bo wprowadzasz ich w błąd. odwoływanie się nie ma sensu, bo po cofieciu zwolnienia  pracownik musi stawic się następnego dnia do pracy,  jesli wciąż niedomaga i lekarze prowadzący go  stwierdza,że powinien sie jeszcze rehabilitowac ,wystawi mu kolejne zwolnienie, które pracodawca musi przyjąć, bo  to nowe, kolejne zwolnienie. Inna sprawa,to kwestia wyczerpania okresu zasiłkowego, bo te 7 miesięcy to cos  za długo.

Ida od każdej decyzji jest tryb odwoławczy,więc nie opowiadam dyrdymałów.Swoją drogą przeoczyłam długość okresu zasiłkowego tak jak zauważyłaś,jak również Maria.Nie wiem czy piszący nie dostał decyzji odmownej właśnie z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego,a nie tak jak napisał odwołano ze zwolnienia.Okres zasiłkowy dla przypomnienia trwa 182 dni,a następnie należy złożyć dokumenty na zasiłek rehabilitacyjny lub rentę chorobową.

#8 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 13:19

Moja hipotetyczna choroba  trwa od 01.05.2013 ostatnie zwolnienie było objete datami 01.07-21.07.2013 , ZUS wezwał mnie na komisję 16.06 i swierdził,że  zwolnienie jest niezasadne. 17.07 muszę w takim wypadku stawić się do pracy , nie muszę robić żadnych badań kontrolnych, bo orzeczenie orzecznika o skróceniu zwolnienia   jest równoznaczne z przyznaniem zdolności do pracy. Co robię, odwołuję sie od decyzji ZUS , który ma dwa tygodnie na roizpatrzenie mojej prośby zwołanie jakiejś nowej komisji  i ustosunkowania się do mojego odwoania , przesłanie mi swojego stanowiska w sprawie mojego odwołania . Wszystko trwa circa about miesiąc. Co ja w takim razie robię w tym czasie ? Nie chodzę do pracy , nie mając żadnego usprawiedliwienia dla tych dni i czekam sobie spokojnie aż pracodawca rozwiąże ze mną stosunek pracy na podstawie art 52 za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy .

No naprawdę wspaniałe rady dajesz Markowi. Mam nadzieję,że z nich nie skorzysta.

#9 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 13:19

oczywiście komisja w dniu 16.07

#10 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 13:30

Tak z czystej ciekawości poszukałam sobie  jak to wygląda  to odwołanie i  jest jeszcze śmoeszniej niż myslałam, więc Marku powodzenia w sądzie za jakies 3 lata możesz  spodziewać się rozstrzygnięcia sprawy

http://podatki.onet....599,prasa-detal

#11 KSU

KSU

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 13:33

Gość_Marek nie podał żadnych konkretów aby udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Szkoda czasu na rozważanie różnych domyślnych opcji.

#12 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 25 lipiec 2013 - 13:37

jakkolwiek było, ~ida ma rację: nast. dnia po cofnięciu zwolnienia pracownik ma się stawić do pracy, a potem może sobie podejmować walkę o kontynuację leczenia, odwoływanie się od decyzji czy inne pretensjozy

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#13 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 13:43

KSU , Gość _Marek podał  bardzo konkretne informacje  i poprosił o radę. Jesli się nie posiada wystarczającej wiedzy,nie powinno się  na siłę odpowiadać na każdy absolutnie wątek. Ja np. nigdy nie  odpowiadam nauczycielom, bo ich prawa znam tylko teoretycznie i powierzchownie. Myslę,że to uczciwe wobec pytajacego, jesli odpowiadam tylko , gdy na 100% wiem,o czym piszę.

#14 KSU

KSU

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 13:48

Ida, Gość_Marek twierdzi że jest na zwolnieniu prawie 7 miesięcy to prawie +/- 210 dni. O czym teraz twa polemika o "cofnięciu" zwolnienia czy też może świadczenia rehabilitacyjnego ?

#15 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 lipiec 2013 - 13:50

Doriss czasami są przypadki,że chory nie jest jednak w stanie podjąć tej pracy następnego dnia,choćby bardzo chciał.Piszący pracuje na budowie,zapewne praca na wysokości.Stawiając się do pracy nie potrzebne odwołanie,ponieważ jeżeli pracownik jest w stanie pracować - już jest po temacie.Znam przypadki w których chorzy zostali ozdrowieni i nie byli w stanie z domu wyjść o własnych siłach.Przerażający jest tryb odwoławczy,który pozostawia ludzi na długi okres środków do życia.Tryb odwoławczy znalazła IDADołączona grafika pozwolę go sobie wkleić na potwierdzenie tego faktu.

"Droga odwoławcza

Osoby wezwane do lekarza orzecznika ZUS mają pewne uprawnienia. Niezadowoleni z jego decyzji mogą skorzystać z drogi odwoławczej. Generalnie przysługuje im prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej na zasadach określonych w art. 14 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Wnosi się go za pośrednictwem jednostki ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia.

Ta procedura nie dotyczy jednak badań, które mają na celu sprawdzenie czy stan zdrowia wezwanego uzasadnia pobyt na zwolnieniu lekarskim. W tych przypadkach od razu przysługuje prawo wniesienia odwołania do sądu. Wynika to z faktu, iż nie występuje tu orzeczenie lekarza orzecznika, od którego można by wnieść sprzeciw, lecz wydawana jest decyzja o braku prawa do zasiłku.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512)."

#16 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8154 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 lipiec 2013 - 13:52

Ida, Gość_Marek twierdzi że jest na zwolnieniu prawie 7 miesięcy to prawie +/- 210 dni. O czym teraz twa polemika o "cofnięciu" zwolnienia czy też może świadczenia rehabilitacyjnego ?

Pytający się nie odzywa i nie wyjaśnił o co chodzi.Pytanie tylko jest jedno: czy jest świadomy tego faktu,że okres zasiłkowy sie zakończył i na tym zapewne polega jego problem jak napisałam poprzednio.

#17 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 13:52

jeśli nie wystąpił o świadczenie rehab. to pewnie jest na zwolnieniu bez zasiłku. To ma akurat mniejsze znaczenie wobec pytania, jak ma się odwołać: otóż najpierw musi pojawić się w pracy, a następnie podjąć kroki w celu odwołania się od decyzji orzecznika ZUS, ew. wystąpić o świadcz. rehab. 

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#18 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 13:55

~Bogusławo, znam przypadki ewidentnej durnoty ZUS, kiedy prawnik musiał reprezentować kalekę bez nogi, udowadniając, że mu noga nie odrośnie. Niemniej, jeśli orzeczenie jest o przerwaniu zwolnienia, pracownik ma się stawić do pracy, a czy jest w stanie wejść na rusztowanie, czy nie, to inna sprawa.

#19 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 14:32

a ja zwracam uwagę,że to lekarz prowadzący kontroluje ilość dni zwolnienia i nie  wystawia dalszych zwolnień, jesli okres zasiłkowy jest wyczerpany.

#20 KSU

KSU

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 27 lipiec 2013 - 17:55

Gość_Marek, w zwiąku z faktem iż wykazujesz wyjątkowe zainteresowanie swoim poruszonym tematem na niniejszym forum, podpowiem że odwołanie od decyzji zus ma być w formie pisemnej Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych