Skocz do zawartości

Franczyza - czy to dobry pomysł?

wróć do serwisu Moja Firma 116 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Heniek

Guest_Heniek
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2013 - 09:05

Witam!

Mam zamiar założyć sklep spożywczy na mojej ulicy. Nie ma w pobliżu spożywczaka a najbliższy market jest jakies 2 km od miejsca, w którym chce założyć sklep. Czy warto skorzystać z Franczyzy? Czy samodzielny sklep nie jest lepszym rozwiązaniem?

#2 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 25 lipiec 2013 - 18:13

Niestety musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie samemu. Zważ jednak na to, że ludzie bardzo narzekali na "rzapki" oraz na "fresz markiety". Umowy które były zawierane pociągaly na dno franczyzobiorców. Więc warto poczytać o takiej współpracy.

Z drugiej strony mając swoj sklep mozesz czesto nie dawac rady konkurowac z cenami z hipermarketów - o dyskontach nie wspominam....

Z trzeciej strony - jesli jest zapotrzebowanie to ludzie maja swiadomosc ze osiedlowy skle- z mila obsluga i swiezym towarem bedzie nieco drozszy. U mnie osiedlowy sklep bardzo dobrze sobie radzi. Kultura sprzedawcy, silne wiezi ktore sie wyrabiaja wraz z wspomniana kultura i mozna atakowac.

Z czwartek strony - mozesz sam dowozic swiezy towar z bazaru, kupujac w makro - tak rowniez da sie zarobic.

Uwazaj jednak na franczyzy - czytaj umowy - lec do prawnika i jak Ci cos zaproponuja - nie wierz na słowo - masz mieć na pismie.

#3 RobertAndrzej

RobertAndrzej

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 94 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 18:29

Mam ten sam problem - Franczyza czy Własna marka ?

Coraz częściej skłaniam się do własnej marki, chociaż FRANCZYZA kusi promocjami,

których nie dasz rady podźwignąć, jako prywaciarz.

Tak źle, a tak NIE dobrze.

Być, albo nie być ? To takie samo pytanie.

FRANCZYZA daje odrobinę luksusu i dobra marka przyciąga klientów.

WŁASNY SKLEP daje WOLNOŚĆ wyboru produktów i dostawców oraz SWOBODĘ wyboru działalności i usług.

FRANCZYZA ogranicza, ale daje marketing i markę,

na którą często klienci się ŁAPIĄ jak muchy na lep.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie Henryku.

Przykro mi, ale Ja mam taki sam dylemat.

Pozdrowienia

RobertM

#4 Guest_Broski46

Guest_Broski46
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2013 - 14:54

Wiesz co mogę Ci doradzić jeśli masz dobrą głową do interesów i stalowe nerwy to możesz próbować na franchisingu . To zależy czy masz silną motywację :)

#5 Guest_goście

Guest_goście
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2013 - 11:57

Ja jestem na franczyzie i nie narzekam kompletnie. Gdyby nie taka możliwość nie miałbym biznesu to trzeba jasno powiedzieć.  Wystarczyło mi to co miałem w skarpecie - 15 tys własnych środków , a jakbym miał zakładać sam pewnie  nic by z tego nie było bo potrzebował bym minimum 2 razy tyle. Ale umowa umowie nie równa, Ja mam korzystne warunki, stąd nie narzekam. No ale inna działka trochę  bo akurat myjnia parowa , ale dla porównania można sobie zobaczyć http://www.ecomyjnia.pl/

#6 Quba

Quba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 189 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 10:56

Franczyza to dość ciekawe rozwiązanie, ponieważ zyskujemy:

[*]Znaną markę
    Franczyzobiorcy działają pod znaną marką, utrwaloną w świadomości społecznej.
    [*]Sprawdzony pomysł
    Bezpośrednią korzyścią z przystąpienia do sieci franczyzowej jest uzyskanie dostępu do know-how firmy, czyli gotowego przepisu na prowadzenie biznesu.
    [*]Wsparcie ze strony franczyzodawcy
    Franczyzodawca zobowiązuje się zapewnić biorcom licencji osiągnięcie takiego samego sukcesu, jaki on osiągnął (na ile jest to możliwe). Zobowiązania dawcy mogą dotyczyć m.in.:

[*]
      [*]znalezienia satysfakcjonującej lokalizacji lub odpowiedniego lokalu;
      [*]pomocy dla biorcy przy uruchamianiu punktu;
      [*]wsparcia przy ustalaniu właściwego poziomu i rodzaju zatowarowania;
      [*]szkolenia franczyzobiorcy i jego pracowników w zakresie: prowadzenia biznesu, wszelkich metod produkcji i przygotowania towarów, księgowości, kontroli biznesowych, promocji marketingowych i merchandisingu.
      [/list][*]Pomoc dla niedoświadczonych
      Zwykle franczyzobiorca nie musi posiadać doświadczenia zawodowego w branży, w której będzie prowadził działalność. Otrzyma bowiem od franczyzodawcy pełne przygotowanie i stałą pomoc w tym zakresie.
      [*]Mniejsze ryzyko, większa wiarygodność
      Bezpośrednią korzyścią z przystąpienia do sieci franczyzowej jest obniżenie ryzyka związanego z uruchomieniem działalności gospodarczej.
      [*]Korzyści z działań reklamowych i promocyjnych franczyzodawcy organizowanych na skalę ogólnokrajową
      Biorca jako pojedynczy przedsiębiorca nigdy nie mógłby sobie pozwolić na kupno dużej kampanii reklamowej w mediach ogólnopolskich.
      [*]Lepsze warunki umów z kontrahentami i dostawcami
      Dawca licencji negocjując warunki umów z dostawcami dla całej sieci (np. coli dla sieci barów).
      [/list]

http://www.mddp-bc.pl

#7 piorun99

piorun99

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 wrzesień 2013 - 12:47

Są plusy i minusy. Zakładając swój sklep pracujesz już tylko na swoją markę. Niby fajnie... ale przy franszyzie - franszyzodawca dostarcza Ci produkty, wizualizacje itp. Ułatwia to start. Wszytko zalezy od Ciebie - jezeli uwazasz że ogarniesz wszytko sam to jak najbardziej olej franszyze!

#8 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 09:13

Z franczyzą, jak dla mnie, jest ten problem, że jednak mimo że to ty prowadzisz biznes, to jednak jest nad tobą ktoś, jakiś "szef", którego polecenia musisz wykonywać (rozkład towaru, wygląd sklepu, zachowanie pewnych standardów) no i oczywiście - któremu musisz oddać część swoich zysków. Oczywiście ułatwieniem jest gotowy plan i rozpoznawalna marka, jednak w miejscowości, w której najbliższy sklep jest 2 km dalej, nazwa i rozpoznawalność raczej nie będzie miała znaczenia - na pewno będziesz mieć klientów Dołączona grafika Myślę, że jak już pakować się w jakiś biznes, to samodzielnie, bez pośredników. Ale to moja opinia i to ty musisz rozważyć wszelkie za i przeciw. Powodzenia!

------------

kancelaria podatkowa wrocław

#9 Quba

Quba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 189 postów

Napisano 06 listopad 2013 - 15:04

Oczywiście, że warto. Skorzystaj póki masz szanse. Franczyza w dzisiejszych czasach to dobry pomysł na pewne pieniądze. Ja prosperuje na takiej samej zasadzie. Posiadam Nasz Sklep w mojej dzielicy, również nie mieliśmy żadnych sklepów w okolicy, dopiero za kilka km był jakiś sklep. Tutaj poczytaj sobie na ten temat http://nasz-sklepfranczyza.pl/

Moim zdaniem, w dziesiejszych czasach konsumpcji lepszego biznesu nie znajdziesz.

#10 Guest_andrzejZ

Guest_andrzejZ
  • Goście

Napisano 11 listopad 2013 - 00:11

Ja prowadzę, może nie sklep, ale lodziarnię we franczyzie Lody Przygoda. Poszukaj - ja uważam, że warto.

#11 Guest_Leszek00

Guest_Leszek00
  • Goście

Napisano 15 listopad 2013 - 11:18

Też mam u nich franczyzę, wprawdzie od niedawna, ale sądzę, że warto!

#12 Guest_radek

Guest_radek
  • Goście

Napisano 15 listopad 2013 - 13:52

polecma www.lodyprzygoda.pl

#13 Guest_czlek_z_kosmosu

Guest_czlek_z_kosmosu
  • Goście

Napisano 13 marzec 2014 - 02:44

Ludzie czy nie widzicie, że to marketing szeptany. To, że pisał to prawdziwy franczyzobiorca to jest prawdopodobne w 1%. Wszyscy autorzy są anonimowi, nie mają konta na serwisie i do tego nagle pojawili się w grupie kilku osób ni stąd ni zowąd.
Nie jestem konkurencją, tak jak pewnie i inni szukam wszelkich informacji o Lody Przygoda, lecz pisze to, bo już na kolejnym forum/portalu widzę tego trolla z jakiejś agencji marketingowej podszywającego się pod zadowolonego franczyzobiorcę. 
Skoro Lody Przygoda są takim dobrym biznesem, niech franczyzodawca udostępni jakieś wiarygodne informacje finansowe.

#14 marekpolo

marekpolo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 13 marzec 2014 - 11:00

Tak dobry pomysł na własną działalność. Jednak przed rejestracją firmy najpierw uzgodnił bym szczegóły i podpisał jakąs umowę przedwstepną, aby nagle ci się nie wycofali a ty nie został z niczym.

#15 Denciak

Denciak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 15 marzec 2014 - 16:01

W Twojej sytuacji wydaje mi się, że lepsza będzie jednak franczyza, ale jakiejs znanej marki typu Tesco. Ludzie chętniej robia zakupy w czymś co wcześniej znaja niż w spozywczaku typu U Danuśki.

#16 Guest_juzek z kielc

Guest_juzek z kielc
  • Goście

Napisano 16 marzec 2014 - 00:02

człowiek z kosmosu to jest marketing szeptany nie znający sie na biznesach i lody robi w krzakach

#17 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 17 marzec 2014 - 07:40

Witam. Zapraszam do współpracy firmy oraz osoby prywatne, współpraca polega na dystrybucji bardzo chodliwego produktu (ciągle powiększamy ) . Jesteśmy  producentem niespotykanego towaru na rynku polskim. Gwarantuje to wysoką sprzedaż przy marży od 180 do 300%,ciągła zużywalność produktu, a co za tym idzie łatwe zbudowanie własnego rynku zbytu i ciągłość sprzedajności do pozyskanych klientów (gwarantujemy wyłączność terytorialną). Zapewniamy kompleksowe szkolenie , wsparcie marketingowe oraz ciągłość dostawy materiałów. Do rozpoczęcia pracy wystarczy własny samochód . Produkt nie ma żadnej konkrecji na rynku polskim oraz zagranicznym  do sprzedaży w 80% sklepów na lokalnym rynku (produkt na tyle jest uniwersalny, że z dystrybucją można trawić do klientów - sklepów oraz hurtowni praktycznie wszystkich branż). Gwarantujemy  ciągłą pomoc w rozwoju biznesu  oraz poszerzanie asortymentu o nowe produkty . Osoby zainteresowane proszę o kontakt telefoniczny to dokładnie wytłumaczę  wszystkie szczegóły. (nie odpowiadam na maile – brak czasu) . Biznes sprawdzony i pewny, można się skontaktować z osobami, które już na nami współpracują w celu potwierdzenia opłacalności. Pozdrawiam i czekam na ewentualny kontakt Artur.  [font="calibri;"]Pozdrawiam i czekam na ewentualny kontakt Artur.[/font]

[font="calibri;"]telefon kontaktowy:  690 677 495[/font]

#18 Guest_Jurek

Guest_Jurek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2014 - 18:47

Właściciel obiecujący super biznes i ekstra dochody pod numerem tel.690677495 jest nieco podejrzany nie odbiera telefonów większości czasu telefon jest wyłączony Za każdym razem jak już człowiek się dodzwoni to słychać płacz dziecka a facet twierdzi że znowu jest zajęty i oddzwoni oczywiście nie oddzwania Bądzcie czujni na tego biznesmena

#19 Guest_Paula

Guest_Paula
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2014 - 00:20

Wszystkich klientów stacji benzynowych zachęcam do wypełnienia krótkiej ankiety, która potrzebna jest do celów naukowych w pracy licencjackiej "Franczyza w rozwoju przedsiębiorstw na podstawie PKN Orlen".

-->> http://www.ankietka....w-w-polsce.html

Dziękuję serdecznie !

#20 elomann

elomann

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 17 kwiecień 2014 - 11:27

Ja wolałbym posiadać własny sklep i nie oddawać części wypracowanego przychodu tylko dlatego, że posługujesz się czyjąś nazwą. Poza tym mówisz, że nie ma sklepu w pobliżu, a supermarket znajduje się 2 km od danego miejsca. Jak widać jest nisza, którą możesz zapełnić. Życzę odwagi i więcej wiary w siebie :))

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych