Skocz do zawartości

Wypowiedzenie umowy przez pracownika a zasiłek dla bezrobotnych

wróć do serwisu Kadry 58 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Krzysiek

Guest_Krzysiek
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2013 - 08:03

Czy jeśli pracownik wypowie umowę o pracę, przysługuje mu zasiłek dla bezrobotnych. Czy może warto starać się o porozumienie stron?

#2 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 25 lipiec 2013 - 08:25

Witaj !

Jeśli spełnia kryteria do jego przyznania tj.:

[*]urząd pracy nie ma dla niego propozycji pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych, oraz
    [*]w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy, łącznie przez okres co najmniej 365 dni, był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
    [/list]

To zasiłek będzie przysługiwał ALE - w sytuacji gdy to pracownik wypowiedział umowę i nie było związane ze zmianą miejsca zamieszkania lub doszło do jej rozwiązania na skutek porozumienia stron, to skutkuje tym, że zasiłek dla bezrobotnych przysługiwał będzie dopiero po 90 dniach od zarejestrowania się w Urzędzie Pracy. Jedynie rozwiązanie umowy przez pracodawcę daje nam prawo do zasiłku dla bezrobotnych w ciągu 7 dni od zarejestrowania się we właściwym PUP.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

#3 Guest_Roman

Guest_Roman
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2013 - 12:34

mi pracodawca nie zapłacił pensji, zwolniłem się na podst art 55 pkt 11 kodeksu pracy poszedłem do up i zasiłku mi nie przyznali. Powiedzieli że powinienem był dalej pracować. Wcześniej byłem z poradą u prawnika w  inspekcji pracy to mi doradził żeby się sądzić bo oni mogą naciskać pracodawcę ale jak będzie chciał to i tak nie wypłaci. Sądzić się nie zamierzałem bo wiem jak działają sądy - trzeba wnosić opłaty ponosić koszty i jeszcze udowadniać winę - nie każdy to umie. Więc dogadałem się z pracodawcą ze mi wypłaci w ratach i dał rozwiązanie umowy inne - takie że przyznali zasiłek po 14 dniach ale czekać na niego musiałem aż do początku nastepnego miesiąca od tych 2 tygodni decyzji. Czyli ponad 1,5 miesiąca. Wcześniej nie dostałem wynagrodzenia z opóźnieniem miesięcznym.

Więc sumując nie dostałem 2 pensji pod rząd + 1,5 miesiąca czekałem na zasiłek który mi został wypłacony w wysokości połowy - za pół miesiąca pierwszego miesiąca bycia bezrobotnym. Można zdechnąć z głodu w takim trybie postępowania. Polska to kraj bezprawia.

#4 dezzy

dezzy

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 15 wrzesień 2013 - 15:24

czyli pracować na czarno i oczekiwać na zasiłDołączona grafika

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 wrzesień 2013 - 16:03

Uważam,że ten artykuł odnośnie rozwiązania umowy o pracę na podstawie art.55 jest bez sensu.Skoro pracownik posuwa się do takiego zakończenia umowy,to na prawdę ma powód,trudno pracować bez otrzymywania wynagrodzenia i bez środków do egzystencji.

"Art. 75.1. Prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu , który :

3.w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron , chyba  że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości , likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy  porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub pracownik rozwiązał umowę o pracę w trybie art. 55 par.11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy"

Może ktoś to w końcu zmieni.

#6 Guest_bzr

Guest_bzr
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2013 - 21:30

czyli jak pracuję w jakiejś firmie i rozwiążę umowę za wypowiedzeniem lub porozumienia stron to zasiłku w ogóle nie otrzymam?

a jak na podst art 55 to tylko z powodu mobbingu lub nie wypłacenia wynagrodzenia? to wtedy zasiłek jest (ale ten mniejszy) i dopiero po 3 miesiącach?

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 wrzesień 2013 - 21:45

W wyżej wymienionym przypadku prawo do zasiłku dla bezrobotnych będzie przysługiwać po okresie 90 dni, od dnia zarejestrowania się w Powiatowym Urzędzie Pracy,(art.75 ust.1pkt2 ustawy). Dziwne,ale tak stanowi ustawa.

#8 Guest_ADA

Guest_ADA
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2013 - 14:07

A CO W SYTUACJII JESLI ROZWIĄZUJE UMOWE O PRACE I ZARAZ PODEJMUJE INNĄ PRACE I TEN NOWY PRACODAWCA PO MIESIĄCU MI NIE PRZEDŁUŻA UMOWY.CZY NALEŻY MI SIE WTEDY ZASIŁEK

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 wrzesień 2013 - 14:35

Pracodawca nie przedłuży umowy o pracę to na świadectwie pracy będzie podstawa zakończenia umowy :z upływem czasu na jaki była zawarta.W takim przypadku po zarejestrowaniu sie w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna będzie przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych.Liczy się ostatnie świadectwo pracy i sposób rozwiązania umowy.

#10 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 29 wrzesień 2013 - 16:07

Dodam jeszcze, że jeżeli osoba bezrobotna pobierająca zasiłek znajdzie sama pracę i powiadomi o tym urząd dostanie zasiłek aktywizacyjny (ja to potraktowałam jako formę nagrody, że wyręczyłam Państwo i samo się wyrejestrowałam) . Nie jest to już kwota pełnego zasiłku, ale dodatkowe pieniądze. Sama byłam kiedyś w takiej sytuacji i poinformowała mnie o tym Pani w okienku, znalazłam pracę i w sumie dalej dostawałam jakas formę zasiłku:)

nie jestem pewna, czy dalej ten przepis obowiązuje, ale cztery lata temu z tego skorzystałam, więc jak ktoś będzie w podobnej sytuacji to warto zasięgnąć porady w Urzedzie Pracy

#11 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7052 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 29 wrzesień 2013 - 16:43

W wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy gdy bezrobotny podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę - dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50 % zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz.U. z 13.06.2013 r., poz. 674, z późn. zm.), przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.   Z własnej inicjatywy  bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową - dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości do 50 % zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 ww. ustawy, przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek. 

#12 kadrowiec

kadrowiec

księgowy, kadrowy i inspektor BHP

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1118 postów

Napisano 29 wrzesień 2013 - 17:35

Pracodawca nie przedłuży umowy o pracę to na świadectwie pracy będzie podstawa zakończenia umowy :z upływem czasu na jaki była zawarta.W takim przypadku po zarejestrowaniu sie w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna będzie przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych.Liczy się ostatnie świadectwo pracy i sposób rozwiązania umowy.

Niekoniecznie ostatnie świadectwo, bo jeżeli ostatnia umowa była krótka, mniejsza niż 6 miesięcy, to sprawdzają też poprzednie. Bo może jeszcze z poprzedniej umowy karencja nie minęła. Ja tak miałem.

#13 Guest_Ilona

Guest_Ilona
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 20:39

a jak jest z zasiłkiem dla bezrobotnych jeśli rozwiązanie umowy nastapiło na mocy porozumienia stron przy oświadczeniach zgodnych woli obojga stron?bez podania przyczyny.

czy zasiłek należy się pracownikowi? i po jakim czasie od zarejestrowania się urzędzie pracy?

#14 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 listopad 2013 - 20:40

po 3 m-cach

#15 Guest_Ilona

Guest_Ilona
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 20:47

a gdy w umowie na mocy porozumienia stron będzie wpisany powód, że np. redukcja etatu to będzie mógł pracownik dostać po 7 dniach od zarestrowania?

#16 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7052 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 04 listopad 2013 - 21:20

Wtedy zasiłek dostaniesz bez okresu wyczekiwania

#17 Guest_ik

Guest_ik
  • Goście

Napisano 18 listopad 2013 - 13:42

czy w umowie na mocy porozumienia stron można wpisać powód rozwiązania umowy o pracę, np. likwidacja stanowiska pracy, tak żeby pracownik mógł od razu dostać zasiłek dla bezrobotnych?

czy podając powód zakładu pracy należy mu się odprawa tak jak przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem?

#18 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 18 listopad 2013 - 13:48

tak, prawo do odprawy przysługuje, jesli przyczyna rozw. umowy leży po stronie pracodawcy, który zatrudnia > 20 os.

Dobrze jest wpisać w świad. pracy przy trybie rozw. art. 30 par. 1 pkt 1 - likwidacja stanowiska

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#19 Guest_ik

Guest_ik
  • Goście

Napisano 18 listopad 2013 - 15:20

a jeśli pracownik przyjmuje rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron czy ma prawo przynieść jeszcze zwolnienie lekarskie w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy o pracę?

jeśli tak to kto płaci za to zwolnienie, pracodawca czy ZUS?

#20 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 18 listopad 2013 - 15:23

po rozwiązaniu umowy zwolnienie wysyłasz do ZUS i otrzymasz zasiłek chorobowy. tryb rozwiązania nie ma znaczenia, natomiast ma znaczenie to, że nie jesteś juz pracownikiem

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy