Skocz do zawartości

wynagrodzenie za urlop

wróć do serwisu Kadry 94 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2013 - 11:20

Cześć,

Zakładając że przysługuje mi 20 dni płatnego urlopu wypoczynkowego, to chciałabym zapytać czy wynagrodzenie za ten urlop wynosi 100% tego co zarobiłabym gdybym normalnie pracowała??

Dziękuję za odpowiedzi!

#2 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 24 lipiec 2013 - 11:23

Witaj !

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego.

W praktyce oznacza to, że będąc na urlopie otrzymujesz wynagrodzenie takie jakbyś przez ten czas pracowała czyli 100 % jak to ujęłaś.

Jednakże odmiennie kształtują się kwestie wyliczenia wynagrodzenia urlopowego jeśli pracownik otrzymuje zmienne składniki

wynagrodzenia (np. premie itp.) wtedy wynagrodzenie takie obliczane jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (szczegóły na ten temat odnajdziesz w art. 172 Kodeksu Pracy).

.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8131 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 lipiec 2013 - 11:26

Wynagrodzenie pracownika za czas wykorzystywania urlopu wypoczynkowego ,który posiada stałe wynagrodzenie nie może być niższe od tego ,gdyby w tym okresie pracował.Zakładając ,że wynagrodzenie twoje wynosi 1500 zł netto ,to wynagrodzenie w miesiącu ,w którym przebywasz na urlopie wypoczynkowym nie powinno być niższe i powinno wynosić także 1500 zł.

#4 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6710 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 24 lipiec 2013 - 11:27

Tak

#5 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 24 lipiec 2013 - 19:57

W okresie urlopu wypoczynkowego przysługuje Ci 100% wynagrodzenia. Czyli tyle ile masz normalnie za miastac - tyle dostajesz - pomimo wykorzystania urlopu.

Jeżeli jesteś na zwolnieniu L4 - otrzymujesz 80% wynagrodzenia, chyba że krzywda stała Ci się w drodze do pracy luz powracając wówczas otrzymujesz 100% wynagrodzenia.

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8131 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 lipiec 2013 - 20:13

Jeżeli jesteś na zwolnieniu L4 - otrzymujesz 80% wynagrodzenia, chyba że krzywda stała Ci się w drodze do pracy luz powracając wówczas otrzymujesz 100% wynagrodzenia.

Jeżeli jest na zwolnieniu lekarskim otrzymuje nie 80% wynagrodzenia ,lecz 80 % obliczonej podstawy zasiłku chorobowego pomniejszonej o składki na ubezpieczenia społeczne leżące po stronie pracownika, a to jest duża różnica.Tak samo z zasiłkiem 100%,nie jest ro faktycznie 100 procent,tylko wynagrodzenie minus 13,71% równa się 100% zasiłku chorobowego brutto za 30 dni.

#7 RobertAndrzej

RobertAndrzej

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 94 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 20:27

Pani Bogusławo !

A jak Pani obliczyłaby ekwiwalent za zaległe dni urlopu w chwili rozwiązania umowy o pracę ?

Czy będzie to 3000 zł netto z umowy podzielone przez 20,92  w roku 2013 razy ilość dni niewykorzystanego urlopu,

czy jeszcze jakieś odliczenia wchodzą w grę ?

Proszę o Pani zdanie !

Pozdrowienia

RobertM

#8 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8131 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 lipiec 2013 - 21:31

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy jest obliczany z wynagrodzenia brutto z trzech ostatnich miesięcy .Jeżeli wynagrodzenie netto wynosi 3000 zł,to brutto wynosi około 4210 zł .Jak wynagrodzenie było stałe :

4200 zł : 20,92 /współczynnik ekwiwalentu za urlop na rok 2013/ =201,24 zł za 1 dzień ekwiwalentu 8 godz.

Kwotę za 1 dzień ekwiwalentu,czyli 201,24 zł należy pomnożyć przez ilość dni zaległego urlopu.Otrzymamy kwotę brutto,którą należy pomniejszyć o 18% podatku dochodowego.

#9 Guest_RobertAndrzej

Guest_RobertAndrzej
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2013 - 17:44

Witam Pani Bogusławo.

Problem jest bardziej złożony.

Zamieszałem się całkowicie i już jestem głupszy, niż byłem.

Kawa na ławę :

- rozwiązanie umowy o pracę 31-08-2013 r.

- L4 od 27-05-2013 r. do 31-08-2013 r.

- wynagrodzenie netto od 01-05-2013 r. 3000,00 zł

- wynagrodzenie netto do 01-05-2013 r. 2050,00 zł

- niewykorzystany UW za 2012 r. 10 dni

- niewykorzystany UW za 2013 r. wyliczyłem sobie 17 dni ( albo 18 dni przy zaokrągleniu w górę ??? )

Mało tego za L4 płacą mi średnią z ostatnich 12 miesięcy X 80% czyli "grosiki", bo wcześniej do Września 2012 r. miałem umowę na 1185,00 zł netto na rękę.

I jak tu nie zgłupieć w gąszczu przepisów i paragrafów.

Czy może pani to rozsądnie obliczyć ?

P.S.

Może nie opłaca się odchodzić z pracy i trwać w tym "szambie"

Pozdrowienia

RobertM

#10 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 25 lipiec 2013 - 18:18

Jeżeli jest na zwolnieniu lekarskim otrzymuje nie 80% wynagrodzenia ,lecz 80 % obliczonej podstawy zasiłku chorobowego pomniejszonej o składki na ubezpieczenia społeczne leżące po stronie pracownika, a to jest duża różnica.Tak samo z zasiłkiem 100%,nie jest ro faktycznie 100 procent,tylko wynagrodzenie minus 13,71% równa się 100% zasiłku chorobowego brutto za 30 dni.

A przepraszam i dziekuje za poprawkę:)

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8131 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:23

To zmienia zupełnie kwotę wyliczeń, a tym samem kwotę należnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.Należny ekwiwalent to około 4418,12 zł.brutto minus składki na ubezpieczenia społeczne leżące po stronie pracownika, minus 18% podatek dochodowy od osób fizycznych 3126,16 zł. netto.Nie zastosowałam kwoty wolnej od podatku i kosztów uzyskania przychodu.Zakładam,że ekwiwalent będzie wypłacany z innym wynagrodzeniem.Jeżeli nie to kwota netto będzie wyższa 3192,55 zł.

------------------------------------

Wyliczony ekwiwalent za 28 dni tj.10 dni za 2012 rok oraz 18 dni łącznie z sierpniem za 2013 rok.Pozdrawiam

#12 RobertAndrzej

RobertAndrzej

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 94 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:36

Bardzo dziękuję za zaangażowanie.

Myślę, że będę mądrzejszy na przyszłość.

Pozdrowienia

RobertM

#13 RobertAndrzej

RobertAndrzej

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 94 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:39

A tak całkiem serio, to jeszcze mam wątpliwość, czy w ogóle dostanę te pieniądze, czy będę się musiał sądzić i korzystać z FGŚP.

Jeszcze raz bardzo dziękuję.

#14 Guest_tomasz

Guest_tomasz
  • Goście

Napisano 21 luty 2014 - 12:19

witam , chciałem się dowiedzieć jak pracodawca powinien mi wyliczyć zaległy urlop . Mam 5 dni zaległe , zapytałem czy będę miał liczony urlop ze stawki jak w 2014 roku wiemy że od stycznia jest podniesiony ten najniższy zarobek . Czy tak jak twierdzi pracodawca będzie mi liczył ze stawek z 2013 roku bo za tamten rok jest niewykorzystany urlop ? Proszę o informację . Dodam jeszcze ,że mój pracodawca twierdzi że nie należy mi się zapłata za urlop w kwocie takiej jakbym był w pracy tylko zawsze wychodzi mi mniej za urlop niżeli byłbym w pracy . podobno tak ma być . Do informacji jestem zatrudniony na najniższą krajową pełny etat 8 godzin dziennie . Idąc na urlop nigdy nie dostaje tyle samo jakbym był w pracy tylko dużo mniej , czy to jest legalne ??

proszę o pomoc

#15 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8058 postów

Napisano 21 luty 2014 - 12:54

pracodawca Cie oszukuje;

jesli uzysklujesz stale wynagrodzenie , to musisz otrzymać stałe wynagrodzenie w m-cu korzystania z urlopu czyli przy minimalnym 1680 - niewazne czy to zalegly czy biezący urlop -  zgodnie z  par 2.1 rozporządzenia w spr. wynag. za urlop

#16 Guest_tomasz

Guest_tomasz
  • Goście

Napisano 21 luty 2014 - 13:57

pracodawca Cie oszukuje;

jesli uzysklujesz stale wynagrodzenie , to musisz otrzymać stałe wynagrodzenie w m-cu korzystania z urlopu czyli przy minimalnym 1680 - niewazne czy to zalegly czy biezący urlop -  zgodnie z  par 2.1 rozporządzenia w spr. wynag. za urlop

rozumiem ze te 1680 zł. to jest brutto , rozumiem ze za kazdy dzien przepracowany dostaje kwote netto i taka sama kwote powinnem dostac za urlop ?( powiedzmy że za dzien pracy netto dostaję 56 zł to czy za urlop powinno być tyle samo ?)

mozna to gdzies przejrzyscie przeczytać lub nawet wydrukować odpowiednią formułę aby przedstawić swoje racje szefowi ?

A może jest jakiś wzór do wyliczenia stawki dziennej urlopu ?

pracuje caly rok najnizsza krajowa , bez ani jednego dnia chorobowego , urlopu bezplatnego i innych okolicznosci ktore moglyby wplynac na zmiane stawki . Prosze o pomoc .

#17 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8058 postów

Napisano 21 luty 2014 - 14:11

kodeks pracy - art 172. Za czas urlopu pracownikwoi przysluguje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował

Rozporządzenie MPiPS z dnia 8.01.1997 w spr. szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego:

par 7 .Składniki wynagrodzenia okreslone w stawce miesięcznej w stalej wysokości uwzględnia sie w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości naleznej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu

w m-cu korzystania z urlopu musisz otrzymac pełna płace m-czną 1680 brutto

#18 Guest_tomasz

Guest_tomasz
  • Goście

Napisano 21 luty 2014 - 14:33

kodeks pracy - art 172. Za czas urlopu pracownikwoi przysluguje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował

Rozporządzenie MPiPS z dnia 8.01.1997 w spr. szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego:

par 7 .Składniki wynagrodzenia okreslone w stawce miesięcznej w stalej wysokości uwzględnia sie w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości naleznej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu

bardzo dziekuję , może to wystarczy .pozdrawiam

#19 Guest_tomasz

Guest_tomasz
  • Goście

Napisano 21 luty 2014 - 14:39

bardzo dziekuję , może to wystarczy .pozdrawiam

jeszcze jedno pytanie :

co z aległym urlopem , pracodawca twierdzi ze za 5 dni starego urlopu nalezy mi sie kwota jaka otrzymywalem za urlop w roku ubieglym ( okazuje sie ze i tak o wiele mniejsza niz powinna byc przyklad z pracy otrzymywalem 56 zł. będąc na urlopie dniówka urlopowa wychodziła mi 49 zł ) i teraz za stary urlop pracodawca chce mi zaplacic wlasnie 49 zł . a nie licząc od nowej wyzszej stawki . twierdzi ze tak ma byc dlatego ze urlop został wyprawcowany w czasie niższej krajowej . jak powinien mi zaplacic za te 5 dni od sterej najnizszej czy juz od tego roczniej ?

#20 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8058 postów

Napisano 21 luty 2014 - 18:08

za 5 dni zaległego urlopu, musi zapłącic wg "nowej" stawki, obowiązującej w 2014 roku;

nie jest ważne, że to zaległy urlop, wykorzystany w 2014 płaca wg 1680 (jesli masz minimalne)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy