Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Rozwiązanie umowy o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego

•zwolnienie×lekarskieodejście wypowiedzenie L4 ekwiwalent urlop rezygnacja zakończenie umowy

wróć do serwisu Kadry 25 odpowiedzi w tym temacie

#1 RobertAndrzej

RobertAndrzej

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 94 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 09:22

Witam wszystkich

i proszę o pomoc.

Jestem obecnie od trzech miesięcy na zwolnieniu lekarskim.

Wiem, że "nie mam do czego wracać", bo firma jest bardzo zadłużona.

( opóźnienia w zapłacie wynagrodzeń sięgają 21 dni )

Chciałbym rozwiązać umowę o pracę.

Czy mam złożyć wypowiedzenie w czasie trwania choroby ?

Czy poprosić o zaległe 30 dni urlopu wypoczynkowego po zakończeniu choroby i wtedy złożyć wypowiedzenie ?

Czy okres wypowiedzenia 14 dni lepiej będzie zaliczyć do zwolnienia chorobowego czy do urlopu wypoczynkowego ?

A czy mogę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę z dniem zakończenia zwolnienia lekarskiego na koniec sierpnia 2013 r.

( czyli za 24 dni, licząc od dnia złożenia wypowiedzenia ),

a tym samym zażądać od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu za 30 urlopu niewykorzystanego w trakcie trwania umowy o pracę ?

Bardzo proszę o poradę, jak najkorzystniej dla mnie przeprowadzić procedurę.

Pozdrawiam.

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 09:42

pracownik może  rozwiązać umowe w każdym momencie, nawet przebywając na zwolnieniu lekarskim, więc wybór wariantu zależy wyłącznie od ciebie.

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 lipiec 2013 - 09:45

Składając wypowiedzenie pracodawcy powinieneś wiedzieć,że wypowiedzenie 2-tygodniowe zawsze zaczyna swój bieg w niedzielę i kończy w sobotę .Czyli wypowiedzenie złożone powinno byc do 16 sierpnia ,aby umowa mogła sie zakończyć 31 sierpnia/akurat w sierpniu jest to sobota/.Pracownik może złożyć wypowiedzenie w trakcie trwania choroby.Co jest dla Ciebie korzystniejsze? to zależy ,czy zależy Ci na pieniądzach za ekwiwalent za urlop,czy chcesz go wykorzystac w naturze,ale żeby go wykorzystać musisz miec zgodę pracodawcy.Ważny jest jeszcze jeden fakt ,że jeżeli sam złożysz wypowiedzenie ,nie otrzymasz od razu zasiłku dla bezrobotnych dopiero po 90 dniach.Chorowac możesz także po ustaniu zatrudnienia.

#4 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 09:51

w takim wypadku ja szczerze mówiąc na miejscu RobertaAndrzeja pomyslałabym o rozwiązaniu umowy na podstawie art 55 z powodu braku wypłaty wynagrodzenia . Dodatkowo zyskałby przeciez odszkodowanie.

#5 RobertAndrzej

RobertAndrzej

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 94 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 09:58

w takim wypadku ja szczerze mówiąc na miejscu RobertaAndrzeja pomyslałabym o rozwiązaniu umowy na podstawie art 55 z powodu braku wypłaty wynagrodzenia . Dodatkowo zyskałby przeciez odszkodowanie.

A czy możemy prosić o więcej szczegółów z artykułu 55 !

#6 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 10:00

kodeks pracy do ręki ( albo w internecie np. na stronie PIP ) i do dzieła Dołączona grafika

#7 RobertAndrzej

RobertAndrzej

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 94 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 10:02

kodeks pracy do ręki ( albo w internecie np. na stronie PIP ) i do dzieła Dołączona grafika

A może jakieś przykłady z życia wzięte ???

#8 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 10:03

art 55 mówi o rozwiązaniu umowy przez pracownika BEZ wypowiedzenia( czyli od razu ) z powodu  ciężkiego naruszenia przez pracodawcę  podstawowych obowiązków wobec pracownika

#9 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 10:04

A może jakieś przykłady z życia wzięte ???

cała masa pracowników nieotrzymujących wynagrodzeń, którzy mają załatwioną kolejną , lepsza prace i chcą odejść od upadającego pracodawcy od razu.

#10 Guest_robertAndrzej

Guest_robertAndrzej
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2013 - 11:45

cała masa pracowników nieotrzymujących wynagrodzeń, którzy mają załatwioną kolejną , lepsza prace i chcą odejść od upadającego pracodawcy od razu.

Jest też niestety cała masa pracowników, którzy nie otrzymując wynagrodzenia, czekają cierpliwie z podkulonym ogonem na jałmużnę.

Z myślą o tych właśnie żuczkach, chciałbym opisać ten temat i możliwości, które mają, a o których nie wiedza.

Pomóżmy im, bo jest ich coraz więcej.

Pozdrowienia

RobertM

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 lipiec 2013 - 19:37

Nie wypłacanie w terminie wynagrodzeń jest ciężkim naruszeniem  uzasadniającym rozwiązanie umowy z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków względem pracownika .W takim przypadku uzasadniającym rozwiązanie umowy, pracownik musi wyraźnie sprecyzować przyczynę rozwiązania umowy - w Twoim przypadku brak wypłacanych wynagrodzeń w terminie ,co nie pozwala na zaspakajanie podstawowych potrzeb rodziny.

Pracownikowi przysługuje od pracodawcy odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za przysługujący mu okres wypowiedzenia umowy a razie rozwiązania umowy zawartej na czas określony wynagrodzenie za 2 tygodnie art. 55 § 1.1 K.p . Właśnie art 55 § 1.1 K.p jest podstawą rozwiązania takiej umowy bez wypowiedzenia.

#12 RobertAndrzej

RobertAndrzej

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 94 postów

Napisano 23 lipiec 2013 - 07:25

Nie wypłacanie w terminie wynagrodzeń jest ciężkim naruszeniem  uzasadniającym rozwiązanie umowy z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków względem pracownika .W takim przypadku uzasadniającym rozwiązanie umowy, pracownik musi wyraźnie sprecyzować przyczynę rozwiązania umowy - w Twoim przypadku brak wypłacanych wynagrodzeń w terminie ,co nie pozwala na zaspakajanie podstawowych potrzeb rodziny.

Pracownikowi przysługuje od pracodawcy odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za przysługujący mu okres wypowiedzenia umowy a razie rozwiązania umowy zawartej na czas określony wynagrodzenie za 2 tygodnie art. 55 § 1.1 K.p . Właśnie art 55 § 1.1 K.p jest podstawą rozwiązania takiej umowy bez wypowiedzenia.

Bardzo Wam dziękuję za wpisy - teraz już jestem mądrzejszy.

Rozmawiałem też z kolegą, adwokatem i potwierdził moje przypuszczenia.

NIE MA LEPSZEJ DROGI - jeżeli firma ma problemy finansowe i nie płaci wynagrodzenia w terminie

to znaczy, że DOBRZE TO JUŻ BYŁO.

RADA DLA WSZYSTKICH W TAKIEJ SYTUACJI :

- wypowiedzenie w trybie natychmiastowym;

- zgłoszenie do PiPy nieprawidłowości;

- ustalenie wysokości ekwiwalentu za zaległe urlopy;

- złożenie do sadu wniosku o upadłość firmy z powodu zalegania z wynagrodzeniami;

- zgłoszenie do FGŚPu wniosku o wypłatę zaległości płatniczych;

- oczekiwanie na wypłatę zaległych świadczeń.

I tutaj nasuwają się kolejne pytania :

- czy na pewno Fundusz wypłaci oprócz wynagrodzenia również ekwiwalent za urlop ?

- czy nie można uprościć procedury sądowego zgłaszania upadłości spółki ?

- JAK DŁUGO TO TRWA ? TRZEBA Z CZEGOŚ ŻYĆ PRZEZ TEN CZAS !

#13 Guest_Roman

Guest_Roman
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2013 - 17:44

Witajcie.

Wciąż przedłużam zwolnienie lekarskie, bo nie wiem, jak rozstać się z pracodawcą.

Myślałem o wypowiedzeniu.

Myślałem o rozwiązaniu.

Myślałem też o porzuceniu pracy.

Nie wiem, jak to zrobić, żeby było dobrze.

Poproszę o pomoc !!!

#14 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 sierpień 2013 - 17:57

Możesz zastosować każdy z wymienionych wariantów,osobiście nie polecam porzucenia pracy.Wszystko zależy co chcesz osiągnąć,zależy również od posiadanej umowy o pracę,stażu pracy i powodu,dlaczego chcesz zrezygnować z pracy.

#15 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 06 sierpień 2013 - 18:08

Najlepsze jest porozumienie stron dla Ciebie, jeżeli nie chcesz pracować.

#16 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 07 sierpień 2013 - 11:11

na porozumienie musi się zgodzić pracodawca. Wypowiedzieć umowę nawet w czasie uspr. nieobecności (zwolnienia lekarskiego) pracownik może, jak najbardziej

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#17 Guest_Roman

Guest_Roman
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2013 - 10:12

Witajcie !

Dziękuję za porady.

Postanowiłem poczekać na L4 co będzie dalej.

Jak się firma "wyłoży" to i tak zostaje tylko sąd pracy.

Na wynagrodzenie nie mam co liczyć,

bo Właściciele polecieli do Turcji na URLOP.

Pożyjemy, zobaczymy.

I tak bez dobrej woli pracodawcy nie dostanę wynagrodzenia,

a sądzenie się zajmie kilka ładnych miesięcy Dołączona grafika

#18 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 08 sierpień 2013 - 12:41

a anonimowy donosik do PIP? niewypłacanie pracownikom wynagrodzenia to cięzkie naruszenie obowiązków pracodawcy

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#19 Guest_Roman

Guest_Roman
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2013 - 12:49

Dorotko !!!

Tak jest co miesiąc !!!

Wszyscy "tulą uszy" i czekają do 30-tego !!!

Zgodnie z maksymą : SZANUJ SZEFA SWEGO, BO TRAFISZ NA GORSZEGO

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafikaDołączona grafika

#20 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 08 sierpień 2013 - 12:50

skoro kochasz prace społeczne :-)

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: •zwolnienie×lekarskieodejście, wypowiedzenie, L4, ekwiwalent, urlop, rezygnacja, zakończenie, umowy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych