Skocz do zawartości


Trzecia umowa o prace na czas określony


wróć do serwisu Kadry 130 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2013 - 07:31

Mój pracodawca dał mi do podpisania już trzecia umowę na czas określony. Podobno trzecia umowa o pracę, powinna być już umową zawartą na czas nieokreślony. Czy powinnam zwrócić uwagę pracodawcy na pomyłkę, czy po prostu ta umowę będzie można traktować automatycznie jako umowę zawartą na czas nieokreślony?



#2 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 19 lipiec 2013 - 08:23

Witaj !

 

przepis art. 25 Kodeksu Pracy stanowi, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne z podpisaniem jej na czas nieokreślony, jeżeli uprzednio strony dwukrotnie były związane umowami na czas określony zawartymi na następujące po sobie okresy o ile przerwa pomiędzy tymi umowami nie przekracza 1 miesiąca (30 dni) 

 

-powyższe dzieje się z mocy samego prawa tj. może ona nazywać się umową na czas określony w rzeczywistości zawiera się ja na czas nieokreślony. 


Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

 

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

 

Q <klik>


#3 rita

rita

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 19 lipiec 2013 - 08:31

ConradoNIeMoreno ma rację, ale są pewne wyjątki i umowa Joanny w szczególnym przypadku może być jeszcze umową na czas określony. Jeśli poprzednie umowy były zawierane w okresie ustawy antykryzysowej (VIII.2009-2011) to takie umowy nie wchodzą do limitu 3 umów



#4 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 lipiec 2013 - 17:55

Oczywiście należy jeszcze zaznaczyć,że umowy zawartej na okres próbny nie wlicza się do ilości umów zawartych na czas określony.Czyli pracodawca w świetle aktualnych przepisów może zawrzeć 1 umowę na okres próbny oraz 2 umowy na czas określony.Jeżeli przerwa między umowami trwa więcej niż 30 dni ,kolejnej umowy nie wlicza się do poprzednich.



#5 kadrowiec

kadrowiec

    księgowy, kadrowy i inspektor BHP

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1118 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 07:32

Umowy na zastępstwo też się nie wlicza, więc musisz spojrzeć na rodzaj i daty tych umów. jak nam to napiszesz to odpowiemy Ci, czy jest to zgodne z prawem pracy.



#6 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 09:55

Hej kadrowcu ,jak tam z pracą? Znalazłeś już coś interesującego ?Dołączona grafika



#7 Guest_kwiatuszek75

Guest_kwiatuszek75
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2013 - 16:53

Proszę o radę Dołączona grafika

Zastanawiam się jaką umowę otrzmam teraz od swojego pracodawcy...

I umowa od 15.06.2009r. do 14.06.2010r.

II umowa od 15.06.2010. do 14.12.2010r. (ta umowa wynikła z awnsu i zmiany stanowiska)

III umowa od 15.12.2010r. do 31.12.2013r.

 

Czy pracodawca może zastosować od stycznia 2014r. miesiączną przerwę w zatrudnieniu? Czy ostatnia umowa z mocy prawa stała się umową na czas nieokreślony?

 

Bardzo proszę o podpowiedź Dołączona grafika



#8 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 05 wrzesień 2013 - 17:07

Jeżeli żadna z tych umów nie była umową na okres próbny, ani na zastępstwo i jeżeli nie stosować ustawy antykryzysowej (post Rity) cyt. jeśli poprzednie umowy były zawierane w okresie ustawy antykryzysowej (VIII.2009-2011) to takie umowy nie wchodzą do limitu 3 umów...

.., to ta trzecia umowa jest umową na czas nieokreślony.

Jednak karierę u tego pracodawcy zaczęłaś właśnie w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej, tj. I umowa od 15.06.2009r. do 14.06.2010r.

II umowa od 15.06.2010. do 14.12.2010r.



#9 Guest_kwiatuszek75

Guest_kwiatuszek75
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2013 - 18:24

Dziękuję za szybką odpowiedź Dołączona grafika

 

właśnie doczytałam, że ustawa antykryzysowa dotyczy przedsiębiorców, którzy zostali zdefiniowani w art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) więc nie dotyczy pracowników samorządowych.

 

Pozdrawiam



#10 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 15:22

witam. co w przypadku gdy mam 3 umowę, ale z dwumiesięczną przerwą tzn.

1 umowa 1.09.2011 - 31.06.2012

2 umowa 1.09.2012 - 31.06.2013

3 umowa 1.09.2013 - 31.06.2014 aktualna 

jest szansa ze któraś będzie na czas nieokreślony i co w przypadku gdy zmienia się na umowie wymiar czasu pracy?

pozdrawiam galluk



#11 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 25 wrzesień 2013 - 15:27

jesli między umowami na czas określ. jest zachowana 30-dniowa przerwa, to każda z nich liczona jest jak pierwsza. Zatem u ciebie kolejna, (czerwiec ma 30 dni) z 01.07.2014 może być na czas nieokreslony. Wymiar czasu pracy zmieniamy porozumieniem (lub wypowiedzeniem) zmieniającym


Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#12 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 21:46

chyba nie doczytałeś albo ja nie rozumiem. Przerwy jest 62 dni (wakacje) między każdą umową i następna też zostanie podpisana od 1.09.2014 (mam nadzieję) Dołączona grafika  Ma to jakieś znaczenie że to będzie 4 umowa?



#13 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 wrzesień 2013 - 22:42

Każdą kolejną umowę na czas określony można podpisać z pracownikiem,gdy przerwa między zakończeniem jednej, a podpisaniem kolejnej wynosi 31 dni.Umowę na czas nie określony miałbyś,gdyby między umowami przerwa ta była krótsza na przykład 28 dni.W tym przypadku,gdy w każdym roku pomiędzy umowami jest 61 dni przerwy,każda kolejna będzie zapewne umową na czas określony,chyba,że pracodawca podpisze z Tobą umowę na czas nie określony,a na wakacje będziesz wnioskował o urlop wypoczynkowy lub bezpłatny.

"Według wyroku "SN z 15 lutego 2000 r. (I PKN 512/99, OSNP 2001/13/439) przekroczenie jednego miesiąca między kolejnymi umowami na czas określony następuje, jeżeli przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy trwa co najmniej 31 dni."



#14 gosc_83

gosc_83

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 02 październik 2013 - 19:42

Witam, 

 

Proszę o pomoc w sprawie umów o prace na czas określony. Do tej pory zawarłam 5 umów o prace na czas określony.

12.09.2011-31.01.2012

01.02.2012-30.04.2012

01.05.2012-30.09.2012

01.10.2012-31.12.2012

01.01.2013-31.12.2013

 

czyli moja trzecia umowa powinna być już umową na czas nieokreślony. Uwzględniając ustawę antykryzysową moja umowa zawarta 01.10.2012 w świetle prawa pracy jest umowa na czas nieokreślony. Co się dzieje w przypadku podpisania kolejnej umowy na czas określony ?. Czy podpisanie kolejnych umów na czas określony przekreśla poprzednią?

 

 

 



#15 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 październik 2013 - 20:00

Aby umowy o czas określony można było "liczyć" od nowa pomiędzy zawarciem kolejnych umów powinna być  przerwa trwająca 31 dni.W tym przypadku nie było żadnej przerwy,więc umowa zawarta od 1 października 2012 roku powinna być zawarta na czas nie określony i tak ją należy traktować.Mówi o tym art. 25.1 § 1 kodeksu pracy : zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Zasadę tę stosuje się w sytuacji, kiedy dwie wcześniejsze umowy na czas określony były zawierane na następujące po sobie okresy, . Należy podkreślić, iż liczy się tutaj każda zmiana umowy.



#16 gosc_83

gosc_83

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 02 październik 2013 - 20:15

Dziękuje za bardzo szybka odpowiedz. Czy podpisanie kolejnych umów w moim przypadku z powodu  nieznajomość prawa na czas określony (umowa z dnia 01.01.2013) skutkuje jakimiś konsekwencjami prawnymi? 



#17 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 październik 2013 - 20:44

Nie skutkuje dla Ciebie żadnymi konsekwencjami prawnymi.Ostatnia podpisana umowa o pracę kończy się 31 grudnia tego roku.Gdy pracodawca wręczy Ci kolejną umowę lub nie będzie chciał podpisać kolejnej możesz oznajmić,że posiadasz umowę na czas nie określony ,a jeżeli oznajmi,że od stycznia 2014 nie pracujesz poprosisz o wypowiedzenie miesięczne z podaną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.



#18 gosc_83

gosc_83

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 02 październik 2013 - 21:15

Rozumiem że dotyczy to również kiedy jestem pracownikiem zatrudnionym przez agencje pracy jako pracownik tymczasowy wydelegowany do innego pracodawcy. 

 

Zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony i nie trzeba tego potwierdzać sądownie ? 



#19 gosc_83

gosc_83

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 02 październik 2013 - 21:21

Co jeśli za okres 12.09.2012 do 31.12.2012 zostało wydane łączne świadectwo pracy. Czy w taki przypadku umowa na czas określony z dnia 01.10.2012 nadal w świetle prawa jest umowa na czas nieokreślony?



#20 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 październik 2013 - 21:56

Nie było mowy w pytaniu,że umowy zawarte były przez agencje pracy tymczasowej.Umowa o pracę zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się : z upływem ustalonego między stronami okresu wykonywania pracy tymczasowej  lub za wypowiedzeniem  .Okres pozostawania do dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika :W okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy łączny okres wykonywania pracy  tymczasowej przez pracownika tym czasowego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika nie może przekroczyć12 miesięcy. Jeżeli pracownik tymczasowy wykonuje w sposób ciągły na rzecz danego pracodawcy użytkownika pracę tymczasową obejmującą zadania, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez tego przekroczyć 36 miesięcy.Po okresie wykonywania pracy tymczasowej, na rzecz danego pracodawcy użytkownika pracownik tymczasowy może być ponownie skierowany dowykonywania pracy tymczasowej u tego pracodawcy użytkownika nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy.

Do zatrudnionych przez agencję tymczasową nie stosuje się art. 25.1 § 1 kodeksu pracy na który powoływałam się wcześniej.

 

http://kadry.infor.p...mczasowych.html





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych