Skocz do zawartości

rozwiązanie spółki cywilnej

wróć do serwisu Moja Firma 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_benito

Guest_benito
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2013 - 06:43

Witam,

Prowadzę wraz z wspólnikiem spółkę cywilną opartą na umowie, w której podział zysków i strat rozkłada się po równo 50/50. Niestety z powodu złej kondycji finansowej oraz powstałych długów spółkę musimy rozwiązać. Umowa przewiduje, że spółka może ulec rozwiązaniu przy pomocy sądu, upadłości jednego ze wspólników, uchwały obustronnej lub pozostania w spółce jednego wspólnika. Moje pytanie jest takie: jeżeli zatem ja chcę rozwiązać spółkę a mój wspólnik jest niewypłacalny to czy można sprzedać sprzęt należący do spółki, aby spłacić długi? jakie są wymogi formalne rozwiązania spółki cywilnej?

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 09:21

Rozwiązanie umowy spółki cywilnej może nastąpić na mocy jednomyślnej uchwały wspólników (uchwały obustronnej). Rozwiązanie nastąpi z dniem podjęcia takiej uchwały bądź w terminie w niej określonym. W przypadku spółki cywilnej rozwiązanie jest równoczesne z ustaniem bytu spółki. Zaś czynności tzw. likwidacyjne następują już po tym fakcie.

W związku z rozwiązaniem spółki każdy ze wspólniów zobowiązany jest złożyć wniosek o wykreślenie z CEIDG.

Wyrejestrowanie samej spółki wymaga dodatkowych czynności. Skreślenie z rejestru REGON spółki cywilnej - wniosek RG-2. Pod wnioskiem RG-2 powinny się znaleźć podpisy wszystkich wspólników.

US - m.in.  NIP-2, VAT-Z w związku z zakończeniem działalności. Trzeba także rozliczyć się z podatku dochodowego i VAT.

#3 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 11 październik 2013 - 18:38

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Jest jeszcze parę innych kwestii. Osobiście proponuje wyprzedać środki obrotowe spółki zanim rozwiązana zostanie spółka bo na zakończenie spółki trzeba sporządzić spis natury, wycenę tego spisu. Spis z natury jest opodatkowany. Należy również się zastanowić czy nie ma jakiś trwających kontraktów tj. zobowiązań spółki jak i wierzytelności. W obu przypadkach chodzi o problem podatku VAT. Od momentu rozwiązania spółki należy w ciągu 14 dni wyrejestrować VAT z Urzędu Skarbowego. Tu pojawia się problem co dalej, bo spółka na gruncie prawa podatkowego ma podmiotowość prawną (kwestia nieuregulowana od przeszło 10 lat) a nagle brak jest takiego podmiotu. [/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Pomijając jednak kwestię podatków (niezależnie od VATu, trzeba byłoby się zastanowić również nad podatkiem PIT), zamiast zaglądać do umowy spółki, skorzystałbym z przepisu ius cogens, czyli bezwzględnie obowiązującego mianowicie art. 869 § 2 KC: „Z ważnych powodów wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Zastrzeżenie przeciwne jest nieważne.” Wypowiedzenie w tym trybie spowoduje rozwiązanie spółki (co innego jakby było więcej niż dwóch wspólników). Warto pamiętać żeby wypowiedzenie poprzeć argumentami zarówno tymi obiektywnymi jak i subiektywnymi.[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Ważne - wypowiedzenie umowy spółki cywilnej, jeżeli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, powinno być dokonane w formie aktu notarialnego, a to z uwagi na brzmienie art. 158 KC[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Oprócz art. 869 § 2 KC możemy skorzystać art. 874 KC:[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]§ 1. Z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania spółki przez sąd.[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]§ 2. Spółka ulega rozwiązaniu z dniem ogłoszenia upadłości wspólnika. – Tutaj można być „uprzejmy” i pomóc upaść znajomemu skoro się chwieje ;)[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Nie będę się dalej rozpisywał bo komu by się to chciało czytać ;)[/font]

#4 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2320 postów

Napisano 01 sierpień 2016 - 13:45

Komplet aktualnych informacji na ten temat - http://spolkacywilna...polki-cywilnej/

Masz tam opisane wszystkie formalności jakie są do dopełnienia. Najwięcej problemów jest z podziałem wszystkiego, ale jeśli jesteście normalnymi ludźmi to dogadacie się. Zapoznaj się dokładnie z tym i innymi tekstami na blogu. Będziesz wiedział więcej.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy