Skocz do zawartości

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

wróć do serwisu Kadry 25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Wiola

Guest_Wiola
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2013 - 09:18

Jakie pytania nalezy zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakie pytania pomogą nam lepiej poznać pracownika i ocenić jego przydatność na dane stanowisko pracy? Może ktoś z Was przeprowadzał rekrutacje i może podać przykłady z własnego doświadczenia?

#2 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 11 lipiec 2013 - 09:51

Ja robię kandydatowi test z wiedzy kadrowo-płacowej a dodatkowo (a w zasadzie przed testem) zadaję pytania:

proszę aby kandydat opowiedział o sobie z naciskiem na swoje doświadczenie zawodowe; co wie o firmie (czy zadał sobie trud aby cokolwiek na jej temat przeczytać); jak wyobraża sobie pracę na stanowisku na które aplikuje, z kim chciałby pracować, co robić lubi a czego nie (w pracy oczywiście :) ). Pytam jak długo szukał pracy, ile CV wysłał, dlaczego aplikował do nas...

Pytania można mnożyć :) Staram się stowrzyć na rozmowie miłą atmosferę aby kandydat nie był spięty.

Zwracam uwagę na uścisk dłoni i wygląd. Może nie szata zdobi człowieka lecz uważam, że na rozmowę do biura nie można przyjść w dżinsach i bluzie.

A ostatnio pytam, co by zrobył gdyby wygrał milion w totka :) Lubię rekrutować :)

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 lipiec 2013 - 10:34

Nie ma idealnego sposobu na przeprowadzenie procesu rekrutacji pracownika.Ogólny zarys napisała SUA ,z która się zgadzam.Więcej na temat rekrutacji znajdziesz tutaj - polecam :

http://forum.infor.p...ces-rekrutacji/

#4 Victoria

Victoria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 110 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 22 październik 2013 - 12:14

Ja dosyć często przeprowadzam rekrytacje a także audyty kompetencji zawodowych na róznych stanowiskach.

Oczywiście pytanie nalezy dostosować to zawodu jaki ma uprawiac przyszły pracownik (księgowy, kadrowiec, itp) ale również do poziomu stanowiska (kierownik, pomocnik, specjalista). Także możliwości jest mnóstwo.

Jedna cenna wskazówka która mi się nasuwa - zadawanie pytań o wiedzę merytoryczną na pierwszym spotkaniu może spowodować że osoby na prawdę dobre i pracowite wypadną gorzej niż osoby leniwe, które mają niską motywację i sa mniej zestresowane na tej pierwszej rozmowie.

Zatem na pierwszej rozmowie pytamy o wiedze ogólną, zainteresowania i inne rzeczy które pozwolą nam poznać kandydata, a jak chceby przeprowadzić test wiedzy merytorycznej pisemny lub ustny to zaprośmy kandydatów jeszcze raz. W ten sposób Ci którym nie zalezy zrezygnują i sama się selekcja zrobiła, a Ci którym bardzo zalezy przyjdą i będą mniej zestrsowani a tym samym wypadną lepiej.

#5 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 28 październik 2013 - 14:10

Dodam, że mozna też zapytać w jaki sposób rozstał się z poprzednim pracodawcom (jeżeli kandydat narzeka na swoich poprzednich pracodawców i szefów to jest to dla mnie sygnał ostrzegawczy), pytam też na czym polegały jego zadania w poprzedniej firmie - chcę wiedzieć czy mam do czynienia z osobą, która "robiła" tylko wycinek ksiegowości, np. wykonywała przelewy - stanowisko księgowa albo specjalista ds. płac mi tego nie wyjasni, czy z taką, którą mogę przyjąć, dać dokumenty i się nie martwić. Jest tez dużo psychologicznych pytań w stylu czy ma bałagan na biurku (bałagan na biurku ma oznaczać bałagan w życiu), ale ja ich nie zadaje

#6 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2014 - 22:25

Dodam, że mozna też zapytać w jaki sposób rozstał się z poprzednim pracodawcom (jeżeli kandydat narzeka na swoich poprzednich pracodawców i szefów to jest to dla mnie sygnał ostrzegawczy), pytam też na czym polegały jego zadania w poprzedniej firmie - chcę wiedzieć czy mam do czynienia z osobą, która "robiła" tylko wycinek ksiegowości, np. wykonywała przelewy - stanowisko księgowa albo specjalista ds. płac mi tego nie wyjasni, czy z taką, którą mogę przyjąć, dać dokumenty i się nie martwić. Jest tez dużo psychologicznych pytań w stylu czy ma bałagan na biurku (bałagan na biurku ma oznaczać bałagan w życiu), ale ja ich nie zadaje

Ok, narzekanie na byłego pracodawcę jest źle postrzegane, ale co, jeśli poprzedni pracodawca naprawdę był zły? Dołączona grafika W każdej pracy można się czegoś nauczyć, ale mnóstwo jest firemek, którymi kierują się pożal się Boże kierownicy...

#7 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 29 styczeń 2014 - 13:42

Ok, narzekanie na byłego pracodawcę jest źle postrzegane, ale co, jeśli poprzedni pracodawca naprawdę był zły? Dołączona grafika W każdej pracy można się czegoś nauczyć, ale mnóstwo jest firemek, którymi kierują się pożal się Boże kierownicy...

to nie trzeba mówić tego na rozmowie u przyszłego pracodawcy i opowiadać szczegółowo o wszystkich wadach i złych zwyczajach starego kierownika:)
- rozstałam się z poprzednim pracodawcą bo chcę się rozwijać, nauczyć czegoś nowego, zdobyć doświadczenie w międzynarodowej firmie itp

#8 biznesowa

biznesowa

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów
  • LokalizacjaKielce

Napisano 21 maj 2014 - 20:38

Moim zdaniem nie należy zadawać bzdurnych pytań w stylu "ile piłek golfowych jest potrzebnych, aby wypełnić autobus?" od których aż roi się w necie. Ja wiem, że w założeniu twórców takie pytania mają dowieść że kandydat ma refleks, jest kreatywny, ma poczucie humoru itp. ale przyznajmy szczerze - zwykle szukamy przede wszystkim solidnego, odpowiedzialnego i co najważniejsze uczciwego pracownika, a takie pytania tylko niepotrzebnie potęgują stres. Zresztą polskie firmy to nie Google, choć słyszałam że nawet Google zmieniło już swoją rekrutacyjną politykę stwierdzając, że tzw. "zaskakujące pytania" niczemu tak naprawdę nie służą.

#9 kadrowiec

kadrowiec

księgowy, kadrowy i inspektor BHP

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1118 postów

Napisano 21 maj 2014 - 20:48

A ja miałem przedwczoraj pytanie na rozmowie: "towarzystwo jakich kwiatów lubią tulipany, a jakich nie" ? Wyjaśniam, że starałem się o pracę jako kadrowy, więc nie jest to związane z zawodem ale z hobby, gdzie wpisałem zainteresowanie tulipany. No i poległem, bo pomimo swojej (nieodwzajemnionej oczywiście) miłości do tulipanów nigdy się nie spotkałem z takim tematem. I nadal nie mogę nic na ten temat znaleźć w necie. Ale myślę, że pani akurat ma ogródek i tak przy okazji zapytała.

#10 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 29 maj 2014 - 11:16

Dorzucę co nieco. Rozmowa na spedytora: Ile jest 12x13, 7% z 200, Ile km jest z Torunia do Bydgoszczy, W jakim woj. leżą te miasta.

#11 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14957 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 czerwiec 2014 - 09:18

Ja na przykład pytam (pytanie jedno z wielu) jak postąpi, kiedy znajdzie  błąd swój albo koleżanki w następnym miesiącu po jego popełnieniu, dodam, że rekrutuję do księgowości/płac, wtedy kiedy miesiąc jest już zamknięty,zaksiegowany a sprawozdania zrobione i przekazane dalej.

#12 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14957 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 09:21

Z Torunia do Bydgoszczy jest ok.55 km i jest  to woj. kujawsko-pomorskie, Kasa chorych 02, rejestracja samochodowa zaczyna się od Csmile.pngsmile.pngsmile.png

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2017 - 11:55

Jakie pytania nalezy zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakie pytania pomogą nam lepiej poznać pracownika i ocenić jego przydatność na dane stanowisko pracy? Może ktoś z Was przeprowadzał rekrutacje i może podać przykłady z własnego doświadczenia?

#14 cris02

cris02

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 11:42

ja pytam też o sposoby na produktwność. Lubię jak odpowiadają coś na podtawie przeczytanych artykułów, jak coś takiego http://melle.com/blo...i?utm_source=msbo z doświadczenia wiem ze to pomaga. i od razu tez widać czy ktoś to mówi bo już wypróbował czy tylko o tym słyszał i troche bajeruje ;) 

#15 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14957 postów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 11:45

taaaa, a reklama poszła......kiepski marketing....d....ka co nie rozumie pytania w wątku :P

#16 Specjalista ds.kadr i płac

Specjalista ds.kadr i płac

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 27 czerwiec 2017 - 09:20

nie ma sprawdzonego klucza na udany proces rekrutacyjny. Bardzo często to niewypowiedziane elementy na rozmowie kwalifikacyjnej mogą nam dużo powiedzieć o kandydacie. Dlatego warto zapoznać się w tym zakresie z zasadami odczytywania mowy niewerbalnej. Warto zadawać raczej pytania rzeczowe i związane ze stanowiskiem pracy, którego dotyczy rekrutacja. Większość pytań typu: "co by Pan zrobił, gdyby Pan był bogaty" itd., nie wnosi nic do rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba by rzeczywiście posiadać zaawansowaną wiedzę psychologiczną, żeby właściwie osądzić kandydata po jego odpowiedziach na tego typu pytania. Ja osobiście  wolę zadawać pytania, które sprawdzają uczciwość i wiarygodność kandydata, poprzez zadawanie pytań dotyczących jego złożonych do firmy dokumentów aplikacyjnych (cv, list motywacyjny). W drugim etapie dobrze sprawdzają się testy z wiedzy, lub testy praktyczne.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2017 - 11:55

przydałaby się znajomość ortografii jak już ktoś rekrutuje....

#18 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14957 postów

Napisano 27 czerwiec 2017 - 19:42

przydałaby się znajomość ortografii jak już ktoś rekrutuje....

3 i pół roku temu

#19 Baklazanka

Baklazanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 259 postów

Napisano 03 sierpień 2017 - 13:10

O tym jak we właściwy sposób przeprowadzać rekrutacje i czym kierować się przy wyborze pracowników możecie poczytać tutaj - http://nowymarketing...wego-pracownika. Naprawdę konkretnie napisany. 

#20 jorrgus

jorrgus

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 32 postów

Napisano 21 sierpień 2017 - 14:23

Dokladnie, nie ma sprawdzonego przepisu. Dlatego my korzystamy u nas z pomocy profesjonalistow przy rekrutacji pracowników. A współpracujemy z Grupą No Problem http://grupanoproblem.pl/

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych