Skocz do zawartości

koniec umowy a urlop macierzyński

wróć do serwisu Kadry 216 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_lmg

Guest_lmg
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2013 - 08:57

Pracownica ma umowę na czas okreslony do 20.07.2013 r. 5 lipca urodziła dziecko. Czy obecnie, tak jak przed zmianą przepisów zakład pracy udziela urlopu macierzyńskiego do dnia rozwiązania umowy i przekazuje dokumenty do ZUs?

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 lipiec 2013 - 09:49

W tej kwestii nic się nie zmieniło.Do zakończenia umowy o pracę urlop macierzyński nalicza i wypłaca zakład pracy.Natomiast po zakończeniu umowy pracodawca przesyła komplet niezbędnych dokumentów do ZUS w celu dalszej wypłaty zasiłku macierzyńskiego .ZUS ma 30 dni na przesłanie tego świadczenia ,pod warunkiem ,że otrzyma wszystkie prawidłowo sporządzone dokumenty.Do ZUS trzeba będzie dostarczyć kserokopię świadectwa pracy.

#3 Guest_Ewe

Guest_Ewe
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2013 - 18:32

Witam, z tego wynika, że jeżeli kończy mi się umowa w dniu porodu to pracodawcy mam złożyć wniosek o zasiłek macierzyński który on przekaże do ZUSu tak?

#4 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 sierpień 2013 - 18:44

Przekaż wszelkie wnioski w sprawie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego do pracodawcy, ten razem z Z-3 prześle wszystko do ZUS - tak będzie najprościej. 

#5 Guest_nina

Guest_nina
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2013 - 07:25

Witam!!!

Umowę o pracę mam dokońcastycznia 2014, termin porodu na luty.2014. Co dalej?

Pozdrawiam!Dołączona grafika

#6 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4342 postów

Napisano 23 wrzesień 2013 - 07:47

Umowę będziesz miała przedłużoną do dnia porodu (rozumiem, że nie jest to umowa na zastępstwo), no chyba, że pracodawca przedłuży na dłuższy okres. Dzień urodzenia będzie ostatnim dniem pracy, a jednocześnie pierwszym dniem macierzyńskiego, Wypłatę macierzyńskiego podstawowego, dodatkowego i rodzicielskiego przejmie ZUS

#7 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 15:15

Witam, jestrm w trakcie urlopu macierzynskiego, ktory konczy mi sie 13 pazdziernika. Do 30 wrzesnia mam umowe o prace. Jezeli pracodawca nie przedluzy mi umowy o prace, to w swietle obowiazujacych przepisow do kogo mam zlozyc wniosek o dodatkowe 6 tyg urlopu macierzynskiego, a pozniej o dodatkowe pol roku urlopu rodzicielskiego? Prosze o odpowiedz.

#8 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 25 wrzesień 2013 - 15:20

do ZUSu

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#9 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 15:26

Prosze jeszcze o informacje w jakich terminach takie wnioski powinny byc zlozone?

#10 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 25 wrzesień 2013 - 15:39

na razie radziłabym wszystkie wnioski złożyć u pracodawcy i to jak najszybciej. Jesli przedłuży ci umowe, to ok, jesli nie - sam przekażę wszystko do ZUSu (na złożenie wniosków jest max 14 dni, więc postaraj sie obarczyc tym kadry w pracy :-))

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 wrzesień 2013 - 15:40

Jeżeli pracodawca nie przedłuży umowy,wniosek o dodatkowy urlop macierzyński należy złożyć najpóźniej do ZUS na 14 dni przed rozpoczęciem tego urlopu.Należy zachować ten termin.

http://www.zus.pl/fi...ierzynskich.pdf

#12 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 19:51

Witam, wlasnie dostalam info, ze bede miec przedluzona umowe o prace, wiec luz! Ale bardzo dziekuje za porade!:-))

#13 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 26 wrzesień 2013 - 10:41

to bardzo dobra informacja! Więcej takich pracodawców :-)

#14 Guest_Rafał

Guest_Rafał
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2013 - 14:24

Witam , moja dziewczyna urodzila prawie 5 miesiacy temu chcialbym zapytac czy mam szanse na jaki kolwiek urlop i co trzeba zlozyc poniewaz moja dziewczyna sie uczy i praktycznie nie ma zadnych dochodow.

#15 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 wrzesień 2013 - 14:51

jeśli jesteś pracownikiem, tzn. jesteś gdzieś zatrudniony to masz prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 14 dni kalendarzowych (kolejnych) który wykorzystać możesz do ukończenia przez dziecko 1 r.ż. - aby otrzymać ojcowski musisz dostarczyć pracodawcy odpis aktu ur dziecka + wniosek o ojcowski.

Do tego możesz skorzystać z 2 dni urlopu na dziecko z art. 188 Kp w każdym roku, jest to urlop który nie pomniejsza urlopu wypoczynkowego.

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 październik 2013 - 12:46

Cześć.

Pracuję na umowę o pracę, która kończyła mi się 30 czerwca 2013 r. W związku z tym, że zaszłam w ciążę, pracodawca zgodnie z przepisami przedłużył mi umowę do dnia porodu (1.11.2013 r.). Od połowy czerwca przebywam na zwolnieniu lekarskim. Moje pytania są następujące:

1. jakie dokumenty zobowiązana jestem przedstawić pracodawcy po porodzie, jakie są na to terminy,

2. będzie mi przysługiwał urlop macierzyński, gdzie mam się zgłosić i co dostarczyć by otrzymywać świadczenia,

3. nie wykorzystałam urlopu wypoczynkowego, czy pracodawca będzie zobowiązany wypłacić mi ekwiwalent za urlop z 2012 roku (2 dni), z 2013 roku (całość)?

Proszę o pomoc. Dziękuję. 

#17 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 październik 2013 - 13:07

1. skrócony akt ur dziecka + wnioski o macierzyńskie/rodzicielski. Możesz wystąpić o wszystkie urlopy jeden po drugim bezpośrednio - taki wniosek musi być dostarczony nie później jak w ciągu 14 dni od porodu, zasiłek wtedy wynosić będzie 80% przez cały rok. Jeśli nie dostarczysz takiego wniosku na czas lub w ogóle, to przysługiwać ci będzie podst macierzyński w wymiarze 20 tyg a o następne urlopy będziesz musiała występować odpowiednio wcześniej bezpośrednio do ZUS.

2. j.w. + dostarcz do pracodawcy, on wszystkie dok wraz z Z-3 przekaże do ZUS

3. tak, będzie musiał ci wypłacić ekwiwalent za urlop zaległy nie wykorzystany + bieżący za 11 m-cy

#18 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 październik 2013 - 13:10

Dokumenty możesz złożyć pracodawcy,który dostarczy je do ZUS według miejsca zamieszkania,lub dostarczyć bezpośrednio do najbliższego oddziału ZUS.Dostarczyć trzeba będzie akt urodzenia dziecka,oraz podanie o dodatkowy urlop macierzyński , urlop rodzicielski,jeżeli chcesz mieć płatny cały okres urlopów w wysokości 80%. Termin złożenia tych dokumentów to 14 dni od daty porodu.Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy otrzymasz ekwiwalent

#19 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 22 październik 2013 - 07:47

Dziękuję wam serdecznie za odpowiedzi.

#20 Guest_iza

Guest_iza
  • Goście

Napisano 21 listopad 2013 - 19:37

Witam,

Jestem w podobnej sytuacji w styczniu rodzę a w kwietniu kończy mi się umowa. Niestety pracodawca dal mi ultimatum jak się zdecyduję na połroczny macierzynski to podipiszą ze mną umowę jak na roczny to dopiero po uplywie macierzyńskiego:( Rozumiem, że z końcem kwietnia zasiłek wypłaca mi Zus.. Jaki jest to zasiłek? jakiś ogólny podstawowy czy średnia z moich wcześniejszych zarobków? 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych