Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stażysta z urzędu pracy - uprawnienia pracownicze

wróć do serwisu Kadry 19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516274 postów

Napisano 08 lipiec 2013 - 13:47

Stażysta z urzędu pracy nie zawiera z pracodawcą umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługują jednak niektóre uprawnienia pracownicze. Pracodawcy muszą im zapewnić np. część świadczeń wynikających z przepisów bhp czy płatne dni wolne. Powrót do artykułu: Stażysta z urzędu pracy - uprawnienia pracownicze

#2 Guest_50plus ze Szczecina

Guest_50plus ze Szczecina
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2014 - 18:00

W chwili obecnej odbywam staż z urzędu pracy dla osób 50+. Mam w związku z tym pytanie: czy jak pójdę na zwolnienie lekarskie to staż zostanie rozwiązany? Jeżeli tak to czy będę musiała zwrócić otrzymywane stypendium. Czy dobrze rozumiem że na druku L-4 w miejscu pracodawca musi być wpisany właściwy urząd pracy?. Bardzo proszę o odpowiedź bo z przepisów nie bardzo mogę tego wyczytać

#3 Guest_50plus ze Szczecina

• Goście

Napisano 23 wrzesień 2014 - 06:55

I zapomniałam o najważniejszym. Czy po ewentualnym przerwaniu stażu zostanę pozbawiona statusu osoby bezrobotnej na okres 120dni.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19305 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 wrzesień 2014 - 07:22

Osoba, która z własnej winy nie ukończyła stażu, jest obowiązana do zwrotu jego kosztów, z wyjątkiem przypadku podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

Bezrobotny zachowuje prawo do stypendium za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, przypadający w okresie odbywania stażu, za który na podstawie odrębnych przepisów pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia lub przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa. W tym celu jest obowiązany do przedstawienia zaświadczeń o niezdolności do pracy wskutek choroby lub opieki nad chorym członkiem rodziny na obowiązującym druku.

W UP musisz zapytać jaki pracodawca ma figurować na zwolnieniu, ale myślę, że Urząd Pracy.
Jeśli porzucisz staż, będziesz musiała oddać wszystkie wynagrodzenia, które do tej pory na stażu otrzymałaś.
1. Bezrobotny, który z własnej winy nie ukończy stażu, zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego na okres:
-120 dni w przypadku pierwszej odmowy (porzucenia stażu)
-180 w przypadku drugiej odmowy
-270 w przypadku trzeciej i każdej następnej

#5 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 09:38

W chwili obecnej odbywam staż z urzędu pracy dla osób 50+. Mam w związku z tym pytanie: czy jak pójdę na zwolnienie lekarskie to staż zostanie rozwiązany? Jeżeli tak to czy będę musiała zwrócić otrzymywane stypendium. Czy dobrze rozumiem że na druku L-4 w miejscu pracodawca musi być wpisany właściwy urząd pracy?. Bardzo proszę o odpowiedź bo z przepisów nie bardzo mogę tego wyczytać

Zwolnienie lekarskie nie powoduje przerwania stażu, o ile nie trwa dłużej niż 90 dni.

Należy wziąć zwolnienie lekarskie wystawione na urząd pracy, w którym jest Pani zarejestrowana, poinformować o tym pracodawcę (może on skserować zwolnienie), a zwolnienie dostarczyć do urzędu. W trakcie zwolnienia stażyście nadal przysługuje stypendium stażowe.

#6 Guest_50plus ze Szczecina

• Goście

Napisano 25 wrzesień 2014 - 19:14

Zielona Linio bardzo dziękuję za odpowiedź. Wiele mi to wyjaśniło. :)

#7 Guest_przyszły stażysta

Guest_przyszły stażysta
  • Goście

Napisano 13 październik 2014 - 19:24

a gdzie można znaleźć pismo z Ministerstwa odnośnie badań bo nie mogę znaleźć

#8 Guest_wkurzona stażystka

Guest_wkurzona stażystka
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 18:26

wg kodeksu pracy wynagrodzenie powinno być 10 kazdego miesiaca. nie ma jednak podanego jesli chodzi o stażsyte. w maju rozpoczelam staż i dostalam tylko do przeczytania i podpisu umowę a nie jeden egzemplarz. jak dotąd dostawalam do 10 kazdego miesiaca tak teraz po ukonczeniu stazu czekam i czekam 7 listopada cisza nic nie ma na koncie i w poniedzialek 10 listopada w bezczelny sposob uslyszalam w urzedzie ze "oni maja czas do 15-tego wyplacic wynagrodzenie, jezeli dzis (10-tego) nie ma to bedzie w środe 12 listopada"!!!!! czy to zgodne z prawem????? jest dzis 13 listopada czwartek a wynagrodzenia brak!!!!!!!!!!!!!!!!

#9 Guest_carek

Guest_carek
  • Goście

Napisano 03 luty 2016 - 21:48

czy staż wlicza się do zatrudnienia

#10 Guest_Raff

Guest_Raff
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2016 - 19:17

A jak jest z ilością godzin pracy kobiety w ciąży na stażu ? ani w Kodeksie Pracy nie ma o tym, ani w ustawie o promocji zatrudnienia, ani też nie znalazłem w rozporządzeniu "w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych". Pracownica w ciąży nie może pracować więcej niż 5h na dobę a przy komputerze 4 jeśli dobrze pamiętam. Ale Stażystka to nie pracownica w rozumieniu KP.

#11 PaniFani

PaniFani

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 19:56

czy staż wlicza się do zatrudnienia

do stażu pracy tak, do wymiaru urlopu tak, do nabycia prawa do urlopu nie, do nabycia prawa do zasiłku nie

#12 PaniFani

PaniFani

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 20:12

A jak jest z ilością godzin pracy kobiety w ciąży na stażu ? ani w Kodeksie Pracy nie ma o tym, ani w ustawie o promocji zatrudnienia, ani też nie znalazłem w rozporządzeniu "w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych".Pracownica w ciąży nie może pracować więcej niż 5h na dobę a przy komputerze 4 jeśli dobrze pamiętam. Ale Stażystka to nie pracownica w rozumieniu KP.

W Polsce 5h ? :-)

Czas pracy pracownicy w ciąży, niezależnie od zaawansowania ciąży, nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Nie ma jednak formalnego zakazu pracy dla takiej osoby w równoważnym systemie czasu pracy. Należy dodać, że pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, a także bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy czy zatrudniać w przerywanym systemie czasu pracy. Jeżeli chodzi o pracę przy monitorze, to dobra wola pracodawcy.

#13 Guest_Wika

Guest_Wika
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2016 - 10:17

A czy jest obowiązek skierować stażysta na badanie lekarskie???

#14 Guest_mmm

Guest_mmm
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2016 - 10:27

skierowanie na badanie lekarskie wystawia UP.

#15 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 22 kwiecień 2016 - 10:10

skierowanie na badanie lekarskie wystawia UP.

Nie zawsze to urząd wystawia skierowanie. Warto sprawdzić zasady obowiązujące w konkretnym urzędzie pracy.

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 marzec 2017 - 13:50

Ja mam pytanie czy jak pracowałam na stażu w przedszkolach należy mi się od PUP świadectwo pracy..Bo PUP nie chce mi wydać.

#17 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 14:32

Ja mam pytanie czy jak pracowałam na stażu w przedszkolach należy mi się od PUP świadectwo pracy..Bo PUP nie chce mi wydać.

Nie. Świadectwo pracy wystawiane jest po zakończeniu umowy o pracę. Po zakończonym stażu urząd pracy wystawia zaświadczenie, a pracodawca opinię.

#18 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19305 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 14:34

Bo PUP wystawia jedynie Zaświadczenie o odbytym stażu, a pracodawca nie ma takiego obowiązku aby wystawić świadectwo pracy.

#19 Guest_on

Guest_on
  • Goście

Napisano 15 marzec 2017 - 14:52

W Polsce 5h ? :-)

Czas pracy pracownicy w ciąży, niezależnie od zaawansowania ciąży, nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Nie ma jednak formalnego zakazu pracy dla takiej osoby w równoważnym systemie czasu pracy. Należy dodać, że pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, a także bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy czy zatrudniać w przerywanym systemie czasu pracy. Jeżeli chodzi o pracę przy monitorze, to dobra wola pracodawcy.

chyba jednak jest zakaz 

czas pracy pracownicy w ciąży nie może przekraczać 8 godzin na dobę, w systemach czasu pracy, w których możliwe jest przedłużenie wymiaru dobowego powyżej 8 godzin. Nie można jej również zatrudniać w nadgodzinach

#20 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19305 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 14:58

chyba jednak jest zakaz 

czas pracy pracownicy w ciąży nie może przekraczać 8 godzin na dobę, w systemach czasu pracy, w których możliwe jest przedłużenie wymiaru dobowego powyżej 8 godzin. Nie można jej również zatrudniać w nadgodzinach

odnosisz się do postu sprzed roku

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych