Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Urlop macierzyński a urlop wypoczynkowy

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Juliaa

Juliaa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 08 lipiec 2013 - 08:01

Witam,

zastanawia mnie czy za czas przebywania na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim oraz nowym urlopie rodzicielskim przysługuje urlop wypoczynkowy? Czy ten rok czasu wlicza się do stażu urlopowego? Jeśli tak to czy można ten urlop wypoczynkowy wykorzystać od razu po urlopach związanych z przyjściem na świat dziecka?

#2 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 08 lipiec 2013 - 09:52

Witaj !

Zarówno w trakcie pobytu na  urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim jak i urlopie rodzicielskim pracownica nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego tak jak gdyby w tym czasie pracowała z tym, że pracodawca ma obowiązek jego udzielenia w terminie późniejszym (bezpośrednio po zakończeniu tej "urlopowej triady" wprowadzonej przez ostatnią reformą KP).

Moim zdaniem okres ten wlicza się również do stażu urlopowego.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

Q <klik>

#3 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 09 luty 2014 - 20:11

Witam, miałam podobna wątpliwość bo teściowa mi wciąż powtarza ze  nie należy za ten rok macierzyńskiego urlop wypoczynkowy. Skoro tak to czy jakiś artykuł kodeksu pracy o tym stanowi? I jak rozumiem będąc na urlopie macierzyńskim od marca 2014 do 2015 będę mogła po jego zakończeniu wykorzystać urlop zaległy za 2013 czyli 16dni, w pełnym wymiarze tj 26dni za 2014 i 2015 to oznacza łącznie 68 dni.  Czy dobrze rozumie?  Jednocześnie czy mogę prosić np o wykorzystanie tylko czesci  urlopu za 2015. I czy 2dni na opiekę trzeba wnioskować oddzielnie? Pozdrawiam 

#4 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 luty 2014 - 20:24

Tak, będziesz miała prawo do pełnych wymiarów urlopów tak jak napisałaś. O dwa dni na dziecko wnioskujesz oddzielnie ponieważ jest to inny urlop.

#5 Guest_Witch

Guest_Witch
  • Goście

Napisano 09 luty 2014 - 20:31

Art 155.2 kp określa, w jakich przypadkach należy pomniejszyć wymiar urlopu wypoczynkowego.

Przepis nie wymienia urlopów:  macierzyńskiego, rodzicielskiego

Natomiast art 163 par 3 mówi, że na wniosek pracownicy, pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzynskim.

Po urlopie macierzyńskim masz prawo wykorzystać należny urlop  w całości lub części oraz na wniosek 2 dni opieki nad dzieckiem.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy