Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Urlop wychowawczy - zmiany

wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Juliaa

Juliaa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 05 lipiec 2013 - 11:53

URLOP WYCHOWAWCZY ZMIANY

Jakie zmiany w urlopach wychowawczych nastąpiły po przyjęciu nowelizacji Kodeksu pracy? Wiem, że podstawowa zmiana polega na tym, że wydłuża się czas na skorzystanie z urlopu wychowawczego. Wcześniej było do 4 roku życia dziecka, obecnie do 5 roku życia dziecka.

Wcześniej:

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Teraz:

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Czy coś jeszcze się zmienia?

#2 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 05 lipiec 2013 - 12:29

Witaj !

Jeszcze na mocy art. 189(1):

"Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych w  art. 1867 § 1 i 2 może korzystać jedno z nich."

czyli z obniżenia wymiaru czasu pracy:

"Art. 1867.  § 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika."

a opieka jak była tak została - nic więcej się nie zmieniło.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

Q <klik>

#3 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 05 lipiec 2013 - 14:01

10 lipca idę na szkolenie , więc  napiszę , co tam na temat tych zmian mówią pracownicy MPiPS Dołączona grafika

#4 EmiliaD

EmiliaD

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 126 postów

Napisano 05 lipiec 2013 - 16:51

10 lipca idę na szkolenie , więc  napiszę , co tam na temat tych zmian mówią pracownicy MPiPS Dołączona grafika

Super! Czekamy :)

#5 Guest_Benia

Guest_Benia
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2013 - 11:16

Słyszałam, że mają wprowadzić obowiązkowy 1 miesiąc urlopu wychowawczego dla każdego z rodziców. Ten miesiąc miałby przepadać w razie niewykorzystania go przez matkę lub ojca. Np. gdyby ojciec nie skorzystał z prawa do wolnego miesiąca, bęzie przysługiwał już tylko wymiar 35 miesięcy a nie 36. Zmiana ma zachęcić ojców do korzystania z form czasu wolnego związanego z opieką nad dzieckiem i tym samym ma pozwolić kobietom na powrót do pracy.

#6 Guest_Mariola

Guest_Mariola
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2013 - 13:03

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Dla mnie najważniejszym novum jest przewidywana możliwość wykorzystywania urlopu wychowawczego jednocześnie przez obojga rodziców maksymalnie przez okres 4 miesięcy - do tej pory były to 3 miesiące. [/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]A i jeszcze jedno, urlop wychowawczy można dzielić na 5 części - do tej pory były to 4 części.[/font]

#7 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2013 - 20:57

czyli jesli w czerwcu złożyłam wniosek o urlop od 7 lipca 2013 do 17.12.2014 ( moje dziecko konczy wtedy 4 lata) bede mogła w grudniu 2014 złożyc wniosek o przedłuzenie urlopu wychowawczego jeszcze o rok?

#8 Guest_Madzia

Guest_Madzia
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2013 - 23:14

Dobre pytanie! Czy ktoś zna odpowiedz? Można składać wniosek o przedłużenie urlopu wychowawczego w związku ze zmianami?

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 lipiec 2013 - 09:30

Od 01.01.2013 roku urlop wychowawczy wynosi 37 miesięcy, ale z tej puli 1 miesiąc będzie przysługiwał tylko pod warunkiem, że opieki podejmie się drugie z rodziców.Jeżeli wykorzystałaś 3 lata urlopu wychowawczego to tylko tyle przysługuje.Wysokość tego urlopu prawie się nie zmieniła ,zmienił się tylko wiek dziecka do kiedy można go wykorzystać do 5 roku życia.

#10 Guest_KASIA

Guest_KASIA
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2013 - 12:48

WITAM,A JA MAM PYTANIE Z INNEGO TROSZKE TEMATU,CZY MACIERZYNSKI WLICZA SIE DO CIĄGŁOŚCI,CHODZI MI O WYCHOWAWCZY,PANIE Z MPSU POWIEDZIAŁY ZE SIE NIE WLICZA,OPISZE SWOJA SYTUACJE     OD 2011-D0 ,12,2013   ROKU MIALAM UMOWĘ,27,12,2013 ROKU URODZILAM DZIECKO I PRZESZŁAM NA MACIERZYŃSKI PŁACONY PRZEZ ZUS,W 06,2013 PODJEŁAM ZATRUDNIENIE I PO MIESIACU BYŁAM NA BEZPLATNYM WYCHOWAWCZYM,TERAZ CHCIAŁAM SIE UBIEGAC O WYCHOWAWCZY TO PANIE Z MOPSU MI ODMÓWILY TWIERDZĄC ZE MACIERZYŃSKI NIE WLICZA SIE W CIAGŁOŚC,MOJA KOLEŻANKA JEST TERAZ NA WYCHOWAWCZYM A MA PODOBNA SYTUACJE CO JA I JEJ PRZYZNALI,   PROSZE MI  POWIEDZIEC  JAK TO JEST????

#11 incognito

incognito

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 15 styczeń 2014 - 21:38

Witam mam pytanie..

Mam synka 2,5 ur 2011.07 roku-aktualnie pracuję już ponad rok na 1/2 etatu-mam umowę na czas nie określony...

Czy mogę w tej chwili ubiegać się o urlop wychowawczy? Do jakiego wieku dziecka?

Nigdy wcześniej nie byłam na macierzyński,ani nie korzystałam z urlopu wychowawczego.Proszę o pomoc :)

#12 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2014 - 21:49

Tak, masz prawo do wychowawczego. Mozesz z niego skorzystać do ukończenia 5 r.ż. dziecka, w max 5 częściach. Składasz pracodawcy wniosek o wychowawczy a on jest zobligowany go przyjąć.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy