Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

przeszukanie osoby


wróć do serwisu Sektor Publiczny 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Rita

Guest_Rita
 • Goście

Napisano 27 czerwiec 2013 - 10:14

Mam pytanie o przeszukanie osoby. Policja chyba nie może przeszukać każdego na ulicy? Może policjanci powinni podać chociaż powód przeszukania? Proszę o radę, bo jestem zupełnie zielona w tym temacie.#2 Jakub Sieradzki

Jakub Sieradzki

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 346 postów
 • LokalizacjaRzeszów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 12:10

Szanowny Gościu_Rito,

 

Zakre uprawnień Policji określony jest dość szeroko i szczegółowo w ustawie o Policji.

Policjanci wykonując swoje czynnośc, mają prawo:1) legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości,2) zatrzymywania osób w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw,

3) zatrzymywania osób pozbawionych wolności, które na podstawie zezwolenia właściwego organu opuściły areszt śledczy albo zakład karny i w wyznaczonym terminie nie powróciły do niego,4) zatrzymywania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia,5) pobierania od osób wymazu ze śluzówki policzków:a) w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego,B) w celu identyfikacji osób o nieustalonej tożsamości oraz osób usiłujących ukryć swoją tożsamość, jeżeli ustalenie tożsamości w inny sposób nie jest możliwe,6) pobierania materiału biologicznego ze zwłok ludzkich o nieustalonej tożsamości,7) przeszukiwania osób i pomieszczeń w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw,8) obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu z pomieszczeń przeznaczonych dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, policyjnych izb dziecka, pokoi przejściowych oraz tymczasowych pomieszczeń przejściowych,9) dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary,10) obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych, a w przypadku czynności operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno-porządkowych podejmowanych na podstawie ustawy — także i dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom,11) żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz jednostek gospodarczych prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej; wymienione instytucje, organy i jednostki obowiązane są, w zakresie swojego działania, do udzielenia tej pomocy, w zakresie obowiązujących przepisów prawa,12) zwracania się o niezbędną pomoc do innych jednostek gospodarczych i organizacji społecznych, jak również zwracania się w nagłych wypadkach do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy, w ramach obowiązujących przepisów prawa.#3 Jakub Sieradzki

Jakub Sieradzki

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 346 postów
 • LokalizacjaRzeszów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 12:21

Kontynuując...

 

To co nas najbardziej w tej przedmiotowej sytuacji interesuje, to punkty 7 i 9 z wyżej wymienionych.

Przeszukiwanie osób i pomieszczeń odbywa się w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw, a więc zastosowanie ma tu przede wszystkim przepis art. 219 Kodeksu postępowania karnego:

"§ 1. W celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, można dokonać przeszukania pomieszczeń i innych miejsc, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że osoba podejrzana lub wymienione rzeczy tam się znajdują.

§ 2. W celu znalezienia rzeczy wymienionych w § 1 i pod warunkiem określonym w tym przepisie można też dokonać przeszukania osoby, jej odzieży i podręcznych przedmiotów."

 

Dokonywanie kontroli osobistej, dopuszczalne jest w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary.

 

W związku z powyższym, działania podejmowane przez Policję nie mogą być dowolne i opierać się tylko na uznaniu policjantów. Muszą mieć swoją podstawę prawną. Istotną rolę w tym wypadku odgrywają instytucje "uzasadnionego podejrzenia", czy też "uzasadnionej podstawy do przypuszczenia".

 

Pozdrawiam#4 marzenaew

marzenaew

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 33 postów

Napisano 05 marzec 2014 - 15:44

No niestety może, może i nic na to nie poradzisz. Powinien jak kolega pisze wyżej ale sami wiemy jaka jest rzeczywistość. ;/#5 dodrel

dodrel

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 79 postów

Napisano 10 październik 2015 - 16:36

Ważne żeby pamietać w takiej sytuacji o spisanie protokołu przeszukania. Warto też dodać że obywatel ma prawo złozyć oswiadczenia, na przykła że nie został poinformowany o podstawie przeszukania, policjant nie podał podstawy prawnej, przeszukanie odbyło się z brakiem poszanowania godności itp.


Serwis finansowo-poradnikowy https://superomat.pl - kalkulator rat, rankingi finansowe i porady.
Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych