Skocz do zawartości

ile dni opieki nad rodzicem?

wróć do serwisu Kadry 254 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 25 listopad 2013 - 13:29

Witam serdecznie,

Moja mama będzie niedługo operowana, później będzie przebywała w domu. Mój tato mieszka z nią, ale ma pracę ratownika medycznego, co znaczy, ze moze go nie byc nawet 24h po kolei, ale pozniej wroci, wiec nie bedzie to ciagla nieobecnosc. Pracuję 250 km od miejsca zamieszkania mamy. Czy ZUS może się przyczepić, jeżeli wezmę taki urlop ?

I inna sprawa - mama wróci do domu przed świętami, czy zasiłek opiekuńczy liczy tylko dni robocze, czy przy wypełnianiu dokumentu Z-15 należy podać tylko dni robocze bez dni wolnych od pracy ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

#42 Guest_Ania3000

Guest_Ania3000
  • Goście

Napisano 25 listopad 2013 - 13:44

Przy wypełnieniu druku z-15 wpisujemy liczbę dni kalendarzowych, a nie roboczych.   ZUS nie powinien się przyczepić, wystarczy zaznaczyć że pozostaje się we wspólnym gospodarstwie(na L-4 -opieka najlepiej aby lekarz wpisał adres matki-czyli faktycznego przebywania) z chorą osobą i że nie ma innego członka rodziny który mógłby się zaopiekować mamą.

#43 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5386 postów

Napisano 25 listopad 2013 - 14:00

Przy wypełnianiu Z-15 ty decydujesz, które dni wpisujesz (nie muszą być takie jak na zwolnieniu lekarskim), możesz pominąć dni wolne od pracy. Limit opieki nad osobą dorosłą jest tylko 14 dni w roku dla wszystkich członków rodziny

#44 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 25 listopad 2013 - 15:41

Dziękuję bardzo za odpowiedzi w tak krótkim czasie, pozdrawiam !

#45 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 11:30

A ja dzwoniłam do ZUS i mi powiedzieli, że jak rodzeństwo miało już opiekę nad matką, to ja nie mogę. Aczkowliek, z tego co mówili, wynikało że mało kto może taką opiekę sprawować, bo każdy jest w końcu jakoś tam powiązany z każdym. I jak szwagierka sprawowała opiekę nad swoją matką, to mój brat nie może nad naszą itd. Także prawdopodobnie ktoś się nie znał i się zagalopował. 

#46 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 listopad 2013 - 11:45

A ja dzwoniłam do ZUS i mi powiedzieli, że jak rodzeństwo miało już opiekę nad matką, to ja nie mogę. Aczkowliek, z tego co mówili, wynikało że mało kto może taką opiekę sprawować, bo każdy jest w końcu jakoś tam powiązany z każdym. I jak szwagierka sprawowała opiekę nad swoją matką, to mój brat nie może nad naszą itd. Także prawdopodobnie ktoś się nie znał i się zagalopował. 

Przecież jasno jest zapisane w ustawie,że nad jednym chorym można wykorzystać tylko 14 dni opieki,przy czym limit 14 dni jest do wykorzystania łącznie dla wszystkich członków mogących sprawować opiekę.Jeżeli brat wykorzystał cały limit to już nikt nie może wykorzystać dni opieki nad chorą.

#47 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 12:09

Przecież jasno jest zapisane w ustawie,że nad jednym chorym można wykorzystać tylko 14 dni opieki,przy czym limit 14 dni jest do wykorzystania łącznie dla wszystkich członków mogących sprawować opiekę.Jeżeli brat wykorzystał cały limit to już nikt nie może wykorzystać dni opieki nad chorą.

To nad jednym chorym, czy jedna osoba ? Dotychczas było, że jak się wykorzystało w roku 14 dni na matkę, to już nie można na ojca. I tak jest przecież nadal. To kogo w końcu te 14 dni dotyczy - chorego, czy opiekuna ? Zaczynam może filozofować, ale gdyby brat miał opiekę nad matką, to ja mogłabym mieć nad ojcem, czy nie ? To już teoretyczne pytanie, ale pokazuje, że przepis jest naprawdę zagmatwany, nieprecyzyjny i przede wszystkim nieżyciowy.

#48 Guest_córka

Guest_córka
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 12:23

14 dni przypisane jest do pracownika, nie dochorego

np chora matka ma 8 córek i każda z tych córek może się nią opiekować przez 14 dni w roku. Jeżeli już wszystkie wykorzystają swój roczny limit L4 na opiekę i zachoruje ojciec, to nie będzie nikogo kto w ramach L4 na opiekę będzie się nim mógł zajmować.

#49 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 listopad 2013 - 12:32

Przepisy obowiązujące w tym zakresie dokładnie mówią, iż zasiłek opiekuńczy w związku z opiekowaniem się chorym członkiem rodziny, przysługuje nie dłużej, niż na okres 14 dni w danym roku kalendarzowym. To limit, którego nie można przekroczyć. Został on określony w art. 33 ustawy zasiłkowej. Ważne jest, by zdawać sobie sprawę z tego, że limit ten należy stosować niezależnie od liczby członków rodziny, którzy posiadają uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. Nie bierze się tutaj także pod uwagę liczby członków rodziny, którzy wymagają sprawowania nad nimi opieki. jeżeli np.mąż pracownicy korzystał już z zasiłku z tytułu opieki nad chorą matką, zatem pracownica, o której mowa, niestety nie zyska w danym roku prawa do tego, by skorzystać z wnioskowanego świadczenia

#50 Guest_córka

Guest_córka
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 12:36

Dalej się nie zgadzam,

Czy dziecko może wziąć opiekę na chorego rodzica?

2012-04-25

Odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy osoba opiekująca się rodzicem opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe. Z zasiłku opiekuńczego, a więc świadczenia pobieranego w czasie sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, może bowiem korzystać wyłącznie osoba ubezpieczona w rozumieniu ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, czyli zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub prowadząca inną działalność i opłacająca składki na ubezpieczenie chorobowe (mogą to więc być zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i wykonujące swe zadania na podstawie umowy zlecenia, pod warunkiem odprowadzania składek chorobowych). Jeżeli więc osoba musi zaopiekować się chorym rodzicem i w związku z tym nie może wykonywać pracy zarobkowej – za czas sprawowania opieki przysługuje jej, co do zasady, zasiłek opiekuńczy.

Należy jednak pamiętać o dodatkowych wymogach stawianych przez przepisy. Po pierwsze, zgodnie z ustawą konieczne jest osobiste sprawowanie opieki. Oznacza to sytuację, w której nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogliby zapewnić odpowiednią opiekę. Warunek ten będzie spełniony także wówczas, gdy zamieszkujący na przykład z chorą matką ojciec nie jest w stanie z uwagi na swój wiek czy niedołęstwo należycie się nią zająć.

Po drugie, dziecko i rodzic muszą pozostawać we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie sprawowania opieki. Nie oznacza to jednak, że osoby te muszą mieszkać stale razem. Wystarczające jest, że na czas choroby osoba podejmująca się opieki zmienia miejsce zamieszkania, żeby móc pielęgnować chorego. Jeżeli więc dziecko i rodzic zamieszkują na co dzień oddzielnie, jednak na czas choroby pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym – warunek ten jest spełniony.

Co ważne, w omawianym przypadku zasiłek opiekuńczy może być pobierany przez uprawnionego wyłącznie przez okres zwolnienia od wykonywania pracy w powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 14 dni w roku kalendarzowym. Należy przy tym zaznaczyć, że omawiane świadczenie przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Oznacza to, że jeżeli osoba w danym roku kalendarzowym korzystała już z zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad małym dzieckiem, to ewentualne prawo do pobierania świadczenia z racji opieki nad innym chorym członkiem rodziny będzie zależało od tego, przez ile dni zasiłek taki był pobierany.

W celu uzyskania zasiłku opiekuńczego niezbędne jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego. Do zaświadczenia takiego należy dołączyć wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego (ZUS Z-15) oraz oświadczenie o pozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym członkiem rodziny (także w przypadku, gdy wspólne zamieszkiwanie ma miejsce wyłącznie przez okres choroby). Oba dokumenty przedkłada się płatnikowi składek.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Na zakończenie należy dodać, że takie same warunki muszą być spełnione, jeżeli osoba ubezpieczona musi zaopiekować się chorym dzieckiem, które ukończyło już 14 lat, chorym małżonkiem, teściową lub teściem, babcią, dziadkiem, wnuczką, wnukiem, siostrą lub bratem.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa  tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.
2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa  Dz. U. Nr 65, poz. 742 z późn. zm.

#51 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 listopad 2013 - 12:52

I co z tego wywodu ma wynikać? Trzeba było podać link jakiejś wiarygodnej strony.

Na podstawie  art.  33 ust. 1 ustawy zasiłkowej zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nie dłużej jednak niż przez:- okres  60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem do lat 14;- okres 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku powyżej  14 lat  lub innym chorym  dorosłym członkiem rodziny. (przy czym okres 14 dni opieki nad dzieckiem powyżej 14 roku życia i dorosłymi członkami rodziny wchodzi w limit 60 dni). Czyli 14 dni na dorosłego członka rodziny a pozostałe dni do wykorzystania na opiekę na małe dziecko do 14 lat.

Co ważne, zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby dzieci ani innych też członków rodziny ubezpieczonego, którzy w danym roku kalendarzowym  zachorują  i wymagają opieki.

#52 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 13:12

To jest jasne. Ale wątpliwości są, co do tego ile osób nie prowadzących wspólnego gospodarstwa może sprawować opiekę nad tym samym członkiem rodziny. 

#53 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 listopad 2013 - 13:24

art.33 mówi wyraźnie " ust. 1 i 2 stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki."

#54 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2013 - 16:31

Witam serdecznie mam ojca po udarze 182 dni był na zwolnieniu lekarskim. Teraz po tych 182 dniach ma świadczenie rehabilitacyjne kolejne 6 miesięcy. Czy należy mi się opieka na ojca pomimo tego że moja mama z nim siedzi np bo nie pracuje, czy opieka wtedy mi się nie należy. Prosiłbym o informacje na meila pozdrawiam marcin25-1983@tlen.pl 

#55 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 grudzień 2013 - 16:53

Opieka nad członkiem rodziny przysługuje co prawda wtedy,gdy nie ma innych domowników.którzy by się mogli zajmować chorym.Zasiłek opiekuńczy w związku z opiekowaniem się chorym członkiem rodziny, przysługuje nie dłużej, niż na okres 14 dni w danym roku kalendarzowym. To limit, którego nie można przekroczyć. Został on określony w art. 33 ustawy zasiłkowej.Za brak innej osoby do opieki możemy mówić wtedy,gdy osoba pozostająca we wspólnym gospodarstwie domowym można uznać:

osoby całkowicie niezdolnej do pracy,

• osoby chorej,

• osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,

• osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,

• osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, która nie może regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy),

Więcej możesz przeczytać :

http://kadry.infor.p...em_rodziny.html

#56 Guest_Pati

Guest_Pati
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2013 - 14:30

witam

mam pytanie: moja mama jest schorowana, posiada znaczny stopień niepełnosprawności i wymaga pomocy osoby drugiej w codziennym funkcjonowaniu. często ma wizyty u lekarzy w mieście oddalonym 50km od miejsca naszego zamieszkania. nie posiada prawa jazdy i nie jest w stanie samodzielnie podróżować. w związku z tym ja muszę zwalniać się z pracy - brać urlop żeby zawieźć ją do lekarza. Czy na to przysługiwałaby mi opieka nad chorym członkiem rodziny? tych wizyt u lekarzy jest sporo i po prostu ponad połowę urlopu na nie wykorzystuję, a mam też małe dzieci i musze w innych sytuacjach mieć urlop. Na dzieci jest opieka 60 dni, a na innego członka rodziny 14 dni. Czy w ramach tych 14 dni mogę wozić mamę do lekarza prosić lekarza o wystawienie opieki na 1 dzień?

#57 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 grudzień 2013 - 14:49

Nie widzę żadnych przeszkód,aby przysługujące 14 dni tej opieki wykorzystać na dowiezienie chorego członka rodziny na wizyty lekarskie,skoro sama nie jest w stanie tam się dostać.Do zasiłku opiekuńczego należy za każdym razem wypełnić druk Z-15.

#58 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2014 - 13:34

Czy mozna otrzymac wiecej dni zwolnienia lekarskiego na chorego członka rodziny niż 14 (lub 60 na dziecko) nie pobierając zasiłku z ZUS, czyli traktować je jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatną ??

#59 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 styczeń 2014 - 13:46

tak można, lekarz może dalej wystawiać zwolnienia lekarskie nie będą one jednak płatne - nieobecność zaś będzie usprawiedliwona

#60 Guest_Jolanta

Guest_Jolanta
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 21:05

Dziękuję Wam Kochani za bardzo wyczerpujące odpowedzi dotyczące sprawowania opieki nad rodzicem.

Już mi dużo pomogły.

Mam kolejne pytanie. Już wyczerpuję urlop, kończy mi się również zwolnienie-opieka nad mamą -po operacji po złamaniu nogi.

Czy lepiej będzie jeśli poproszę pracodawcę o kilka tygodni urlopu bezpłatnego, czy też lepiej wziąć dalsze, ale już niepłatne zwolnienie?

Chodzi mi o uprawnienia dla mnie. Czy byłabym objęta opieka zdrowotną? Jeśli nie, to czy mogę wpłacać do NFZ sama i wówczas jaką kwotę?

Moja mama niezależnie od obecnej choroby ma 1-szy stopień niesprawności, obecnie ma 84 lata.

Pozdrawiam,

Jolanta

Gdańsk, zaś obecnie Grudziądz

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych