Skocz do zawartości

Zdjęcie

Likwidacja certyfikatu księgowego

wróć do serwisu Księgowość 32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adelajda

Adelajda

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 565 postów

Napisano 26 czerwiec 2013 - 11:57

Rząd wczoraj przyjął kolejny pakiet deregulacji, jednym z zawodów jest zawód księgowego. Istota zmian w tym zakresie przewiduje likwidację procesu wydawania certyfikatu księgowego przez Ministra Finansów.

W konsekwencji czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie mogła wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, a także oraz posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Jak sądzicie, czy te zmiany idą w dobrym kierunku, czy likwidacja certyfikatu księgowego to dobry pomysł?

#2 Fiona Maphona

Fiona Maphona

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 253 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 14:05

od kiedy to przeczytałam http://ksiegowosc.in...owych-2013.html jestem w szoku ! :)

będzie "wolna amerykanka" Dołączona grafika

#3 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 08:04

Bardzo dobry pomysł. Certyfikat jest jak najbardziej przereklamowany i nic nie daje.

#4 Guest_Jolanta

Guest_Jolanta
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 09:09

zgadzam się przereklamowany

#5 Guest_Lili

Guest_Lili
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2013 - 08:58

Witam

Jestem księgową ze średnim wykształceniem i 6 lat praktyki w zawodzie.Zawsze uważałam,że księgowi z certyfikatem to osoby wykształcone i znające prawo,niestety (bez urazy) czasami wygadywali takie głupoty,że łapałam się za głowę.

Deregulacja to dla mnie szansa na prowadzenie małego biznesu,nie porwałabym się na prowadzenie ksiąg rachunkowych ale KPiR i inne ewidencje oraz kadry i płace nie maja dla mnie tajemnic.

Dlatego uważam ,że to bardzo dobry pomysł.

Pozdrawiam

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2013 - 20:59

Popieram

egzamin z samej swojej nazwy dotyczył prowadzenia ksiąg rachunkowych,a więc zagadnień związanych z ustawą o rachunkowości,opodatku dochodowym od osób prawnych itp.

Prowadząc działalność w zakresie,o jakim pisze Lili  nie potrzebna jest aż tak obszerna wiedza z zakresu pełnej rachunkowości wymagana na egzaminie, choćby dlatego że nie będzie miała nigdy zastosowania w przypadku usługowego prowadzenia tylko KPiR czy ryczałtu.

Ponadto zwróćmy uwagę na jeszcze jeden absurdalny warunek dotychczasowych egzaminów- załóżmy, ktoś ma kilkunastoletnią praktykę ale tylko w tzw,uproszczonej księgowości /KPiR/, gdyby nawet chciał otworzyć BR specjalizujące się tylko w KPiR i chciał przystąpić do tego egzaminu,nie mógłby ponieważ nie spełnia warunku praktyki przy pełnej rachunkowości, jako że  przez kilkanaście lat prowadził na etacie tylko księgę przychodów i rozchodów.

Więc deregulacja na pewno w takich przypadkach ma swój sens.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2013 - 09:21

Rynek zweryfikuje pseudo-księgowych. Umiejętność wpisywania w kolumny nie wystarcza do prowadzenia nawet kpir, czy ryczałtu. Tu nie chodzi o uwolnienie rynku, tylko lobby ubezpieczeniowe maczało w tym palce. Będzie obowiązkowe ubezpieczenie OC dla wszystkich prowadzących BR.

#8 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2013 - 13:07

Uważam, że certyfikat był potrzebny...był on gwarancją dla klienta, że powierzał swoją firmę w dobre ręce...niestety na rynku jest wielu "partaczy" a teraz niestety będą mogli oni działać legalnie....

#9 Rozaczek

Rozaczek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 168 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 13:35

Rynek zweryfikuje pseudo-księgowych. Umiejętność wpisywania w kolumny nie wystarcza do prowadzenia nawet kpir, czy ryczałtu. Tu nie chodzi o uwolnienie rynku, tylko lobby ubezpieczeniowe maczało w tym palce. Będzie obowiązkowe ubezpieczenie OC dla wszystkich prowadzących BR.

a do tej pory nie było obowiązkowego ubezpieczenia?

#10 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 03 lipiec 2013 - 14:03

a do tej pory nie było obowiązkowego ubezpieczenia?

Taki obowiązek został wprowadzony od dnia 1 stycznia 2004 r.  zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 5 grudnia 2003r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. Nr 217, poz. 2130).

Rozporządzenie określiło szczegółowy zakres ubezpieczenia oraz jego minimalna sumę gwarancyjną.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

Q <klik>

#11 Guest_Agnes

Guest_Agnes
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2013 - 20:16

Może taki certyfikat nie w pełni odzwierciedlał rzeczywiste umiejętności osoby, która go posiadała. Jednakże jak pokazuje statystyka chociażby zdawalności egzaminu Państwowego to przy wielokrotnym podchodzeniu do egzaminu przez osoby z wieloletnią praktyką w biurach rachhunkowych pozawalał na ograniczenie prowadzenia takiej działalności przez osoby, które nie potrafią korzystać z ustaw.

Ja osobiście zdałam egazmin za pierwszym razem po ponad dwuletniej przerwie w księgowości związanej z pobytem za granicą. Prawda jest taka, że w oczekiwaniu na egzamin nasłuchałam się ile to razy kto podchodzi do egzaminu i ile lat pracuje w zawodzie a potem w efekcie poraz kolejny egzamin oblany. Egzamin podczas, którego mozesz korzystać z wszystkich obowiązujących ustaw powoduje, że masz możliwośc zweryfikowania każdego pytania w ustawie. Ale żeby to zrobić to trzeba wiedzieć gdzie szukać interesujących informacji.

Co do zmian to nie cieszcie się. Bo deregulacja prawdopodobnie spowoduje podniesienie limitów do ubezpieczenia a co za tym idzie wysokość polis do zapłaty. Bo już na dzień dzisiejszy szkodowośc jest dość wysoka.

Sama przez chwilę pracowałam również u Doradcy Podatkowego, który miał uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg. No cóż nie czarujmy się o ustawie o rachunkowości nie miał pojęcia. Pełną księgowość prowadził nie na podstawie ustawy o rachunkowości a ustaw podatkowych. Co dla znających temat ma zasadnicze znaczenie.

Moim zdaniem powinny być jeszcze bardziej rygorystyczne zasady przyznawania takich kwalifikacji. W końcu ten zawód wiąże się z pewną dozą zaufania publicznego. W obecnej sytuacji nie będzie żadnej możliwości weryfikacji wiarygodności osoby świadczącej te usługi.

Agnes

#12 Guest_1

Guest_1
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2013 - 07:39

tylko z tymi certyfikatami to tak ze iel osób ma i nie ma pojęcia o tym zaswidczenie ze prowadzili i był bum z podyplomowymi studiami ludzie po administracj nie iwedzac co tokonto ksiegowe robili bo nap w kasie ktoś w ksiegoowści siedziała i może nie połowa ale 1/3 podejrzewam ze nie ma pojęcia na temat prostej PKPiR  tak że te certyfikaty to tylko kase na podyplomówkach napędzłay

#13 Guest_minister

Guest_minister
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2013 - 09:12

Zderegulować zawód lekarza, chętnie bym poleczył ludzi.Dołączona grafika

Zderegulowac zawód prokoratora i sędziego.

#14 Guest_efciad

Guest_efciad
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2013 - 15:36

Zderegulować zawód lekarza, chętnie bym poleczył ludzi.Dołączona grafika

Zderegulowac zawód prokoratora i sędziego.

JA BYM DENTYSKĄ ZOSTAŁA CHĘTNIE WYRWOLOGIEM, JUZ MAM LISTĘ PRZYGOTOWANĄ PACJENTÓW :]]]

BEZ ZNIECZULONKA ............Dołączona grafika

#15 Guest_Lolka

Guest_Lolka
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2013 - 12:30

ja w swoim biurze zatrudniam "księgową z certyfikatem" . babka skonczyła SGGW i dostała certyfikat. tymczasem nie wie nawet jak wygląda księga handlowa, kpir ani nawet nie potrafi wypełnić dowodu wewnętrznego.  Certyfikat to bzdura!!  Dla mnie świadczy on tylko o tym, że osoba miala mnostwo kasy na wydaniu i go kupiła.

#16 Guest_Henryk

Guest_Henryk
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2013 - 23:01

ja w swoim biurze zatrudniam "księgową z certyfikatem" . babka skonczyła SGGW i dostała certyfikat. tymczasem nie wie nawet jak wygląda księga handlowa, kpir ani nawet nie potrafi wypełnić dowodu wewnętrznego.  Certyfikat to bzdura!!  Dla mnie świadczy on tylko o tym, że osoba miala mnostwo kasy na wydaniu i go kupiła.

a ja takiej osoby bym nie zatrudniał, chociaz też skonczyłem sggw brak znajomosci podstawowych dokumentów dyskwalifikuje pracownika nie tylko do pracy na stanowisku ksiegoweg ale także do ustawiania i szukania segregatorów z tymi dokumentami - pozdrawiam Henryk

#17 Guest_lilka

Guest_lilka
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2013 - 14:57

Hej, czy ktoś może mi powiedzieć, czy jak mam certyfikat i przerwę w wykonywaniu zawodu księgowej,  to on "wygasa"? Znajoma mi coś takiego mówiła, ale nigdzie nie mogę nic o tym znaleźć. Z księgową jest jak z pielęgniarką, że np. po 5 latach przerwy w wykonywaniu zawodu trzeba robić dodatkowe kursy i zdawać egzaminy?

#18 Guest_ana

Guest_ana
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2013 - 18:03

Moim zdaniem to nie będzie dobre; klienci sugerują się ceną, zakładają, że jak ktoś podejmuje się prowadzenia księgowości, to wie o czym mówi, a w rzeczywistości jest różnie; nie wszyscy podatnicy zdają sobie sprawę, że odpowiadają za swoje zobowiązania podatkowe i w razie jakichkolwiek błędów w wyliczaniu podatków, US od nich właśnie będzie żądał zapłaty zaległych podatków wraz z odsetkami.

#19 Guest_Bea

Guest_Bea
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2013 - 14:06

O.K. jech sobie deregulują ale osoba powinna miec przynajmniej wykształcenie kierunkowe a ja czytam , że kazda osoba maja pełna zdolnosć..  sorry ja chyba bym nie chciała zeby histopry, polonista czy inzynier otworzył soebie biuro i rozliczał mi dokumenty

#20 Guest_Bea

Guest_Bea
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2013 - 14:11

do pierwszej kontroli i bedą szukac fachowców , ponadto jak tak uwalnija zawody to niech pozwoloa każdemu prowadzic nauki jazdy , np wózki widłowe bez egzaminów, byc bhp przecież to większa łatwizna niż goszćz przepisów podatkowych, A tak pozatym to w du..mam ten kretyński kraj, tak nie było problemu teraz bedę musiała się nałazić, jak bede chciała zmienić ksiegową, pomyłka, alebo co sprawdzac ja k.. jakie to głupie ską ja bede widziała ze ta czy tamta jest dobra jak sama się nie znam . juz wiem kontrole sobie nasle. wiem ze nie wszytskie ksiegowe są dobre czy tam znaja sie na przepisac ale ten krag jest ograniczony a teraz wolna amerykanka będzie, współczyje przedsiebiorom takim jak ja

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych