Skocz do zawartości

Zawiadomienie o spisie z natury

spis z natury likwidacja działalności

wróć do serwisu Moja Firma 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_koniec firmy

Guest_koniec firmy
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2013 - 07:56

Likwidacja działalności a zawiadomienie o spisie z natury

Mam swoją własną firmę. Swoją działalność prowadzę na zasadach ogólnych, czyli prowadzę podatkową książkę przychodów i rozchodów.

Niestety będę musiał zlikwidować swoją działalność. Czy likwidując działalność w terminie innym niż 1 stycznia muszę zawiadamiać urząd skarbowy o sporządzeniu spisu z natury dla celów podatku dochodowego w terminie 7 dni przed tym faktem?

Dzięki za odpowiedź!

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 26 czerwiec 2013 - 08:26

Od stycznia 2011 r. uległy zmianie zasady opodatkowania podatkiem dochodowym majątku pozostałego po likwidacji działalności gospodarczej.

art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

nakładający obowiązek dokonania spisu z natury przy likwidacji działalności gospodarczej i powiadomienia o tym fakcie w terminie 7 dni naczelnika urzędu skarbowego został uchylony wraz z dniem stycznia 2011 r.

Nie ma już obowiązku powiadamiania naczelnika us.

#3 Guest_rincewind

Guest_rincewind
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2013 - 13:00

Jest straszny burdel w przepisach, oto co stanowi : Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (stan prawny na 11.07.2013r)

§ 27. 1. Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

§ 28.[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana;font-size:11px;] ...[/color]

[color=rgb(0,0,0);font-family:Verdana;font-size:11px;]4. O zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej podatnicy są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu.[/color]

...powyższy przepis stoi w oczywisty sposób w sprzeczności z przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

#4 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 14 lipiec 2013 - 14:31

Zgadza się ! Rozporządzenie "to nowe" czytałam parokrotnie i nie zwróciłam na tą sprzeczność uwagi - skupiłam się na korekcie kosztów.

W tym przypadku zastosowanie znajdzie zasada prawna Lex superior derogat legi inferiori ( ustawa nadrzędna uchyla ustawę podrzędną). Zasada ta nakazuje przyjąć, że norma prawna o wyższej mocy prawnej uchyla normę prawną o niższej mocy prawnej.

Zatem, jeżeli norma zawarta w rozporządzeniu (jak w ww. przykładzie dot. likwidacji)  jest sprzeczna z normą zawartą w ustawie, należy stosować normę zawartą w ustawie.

Zasada wyrażona tą paremią pozwala przede wszystkim jednoznacznie rozstrzygnąć wątpliwości jakie pojawiają się w przypadku kolizji norm prawnych, zwłaszcza ustaw i aktów podustawowych (wykonawczych).

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spis z natury, likwidacja działalności

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych