Skocz do zawartości

kilka umów o dzieło, jeden rachunek

rachunek ryczałt umowa o dzieło pit

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2013 - 11:29

Szanowni Forumowicze,

zawieram dużą ilość umów o dzieło, często są to drobne zlecenia. Chciałabym uprościć trochę sprawy związane z wystawianiem rachunków, w związku z tym mam pytanie: Czy do kilku umów o dzieło (ten sam zleceniodawca i zleceniobiorca) można wystawić jeden zbiorczy rachunek? Co wtedy z podatkiem? Liczyć go od każdej umowy oddzielnie czy też od kwoty na rachunku?

Dziękuję i pozdrawiam, Ewa

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13432 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 czerwiec 2013 - 19:19

[font="georgia, serif;"]od drobnych umów może wychodzić podatek zryczałtowany /bez kup/, a jak je będziesz łączyć to niekoniecznie zrobisz prawidłowe wyliczenia kup i zaliczek[/font]

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 czerwiec 2013 - 22:52

Może zrobić to należy odwrotnie podpisać jedną umowę na wykonanie wielu rzeczy ,wtedy będzie jeden rachunek.Rachunki teraz są dostępne w internecie więc z wypisywaniem i liczeniem nie powinno być problemu.Z wypisaniem jednego rachunku do kilku umów natomiast może być problem ,ponieważ umowy do 200 zł są to umowy ryczałtowe ,które się liczy inaczej niż pozostałe.Ponadto wystawiając rachunek do każdej umowy panuje porządek ,w razie kontroli ZUS ,czy Urzędu Skarbowego nie trzeba szukać ,który rachunek należy zakwalifikować do umów.

#4 Guest_Mateusz

Guest_Mateusz
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2014 - 11:58

Już trochę minęło od ostatniego postu, ale mam pytanie do sytuacji odwrotnej.
Dokładnie potrzebuje podpisać umowę o dzieło, realizacja dzieła zajmie mi 3 miesiące, oraz będzie kosztować 6 tys. Chciałbym jednak wynagrodzenie dostać w miesięcznych transzach po 2 tys. W takiej sytuacji co miesiąc muszę wystawić zamawiającemu rachunek?

Wiem że rachunek to też odebranie dzieła, więc wtedy taki zapis, że "zamawiający odbiera dzieło" musiałbym zamieścić tylko na ostatnim rachunku. Proszę o pomoc i opinie czy mój tok rozumowania jest zgodny z polskim prawem.

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13432 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 grudzień 2014 - 21:41

Tak, musiałbyś co miesiąc wystawić rachunek na wykonaną część dzieła. 

W umowie moim zdaniem powinno być  zapisane, że będzie etapowy odbiór dzieła i płatność za daną część.

Ale czy to na pewno będzie dzieło ? 

#6 Guest_Mateusz

Guest_Mateusz
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2014 - 15:35

Dzięki za odpowiedź,

a czy istnieje inna możliwość pobierania miesięcznych zaliczek, bez wystawiania rachunku? Podzielenie tego na etapy będzie dla mnie dość trudne, gdyż do wykonania mam system do zarządzania firmą i właściwie nawet jeżeli skończę jakiś moduł to zamawiający nie będzie mógł z niego korzystać, dopóki nie będzie działać całość. 

Mogę to zrobić na zasadzie potwierdzenia, że odebrałem zapłate/zaliczkę (nie wiem jak to poprawnie nazwać), a na koniec dzieła wystawić rachunek z wyszczególnionymi datami kiedy ile otrzymałem? Ufam zamawiającemu, że będzie mi wypłacał te zaliczki, bardziej zależy mi, żeby pod kątem prawnym było to w porządku.

Z góry dziękuje za pomoc wink.png

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13432 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 grudzień 2014 - 22:31

Moim zdaniem przy zapłatach częściowych rachunki muszą być wystawiane, nie ma innej możliwości.

W umowie można napisać o płatnościach ratalnych, ale bez odbiorów etapowych, skoro jest tak jak napisałeś.  

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rachunek, ryczałt, umowa o dzieło, pit

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych