Skocz do zawartości

świadczenie pielęgnacyjne od 1 lipca 2013

wróć do serwisu Sektor Publiczny 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2013 - 14:19

Na stronach ministerstwa pracy przeczytałam, że osoby, które spełniają warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego powinny już teraz składać wnioski, ponieważ z upływem 30 czerwca 2013 r., wygasają z mocy prawa decyzje przyznające świadczenie pielęgnacyjne wydane na podstawie obowiązujących do 31 grudnia 2012 r., przepisów. Czy w wysokości świadczenia nie będzie żadnych zmian?

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 13 lipiec 2013 - 17:30

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mają mieć opiekunowie osób, których niepełnosprawność powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.Opiekunowie takich osób otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 620 zł -zatem trochę więcej niz dotychczas (520 zł + 100 zł dodatek do świadczeń pielęgnacyjnych). Jego przyznanie nie jest uzależnione od dochodów rodziny, a osoba je pobierającama mieć odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

#3 Joanna Fic

Joanna Fic

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 wrzesień 2013 - 15:43

Witam!

Jestem matką dziecka niepełnosprawnego – ciężko chorej córki. Posiadam też gospodarstwo rolne, którego jednak nie prowadzę, bo nie jestem w stanie w nim pracować, opiekując się chorym dzieckiem (jest ono wydzierżawione). Do czerwca br pobierałam świadczenie pielęgnacyjne, ale od lipca GOPS odmówił mi tego świadczenia ze względu na posiadanie ww gospodarstwa, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze , gdzie się odwoływałam, podtrzymało decyzję GOPS.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w swej odpowiedzi na interpelację posła Macieja Orzechowskiego wyraźnie mówi, że świadczenie pielęgnacyjne należy się rolnikom sprawującym opiekę nad niesamodzielnymi dziećmi :

http://www.maciejorz...a-rolnikow.html

Ustawa mówi o odebraniu świadczeń osobom, które opiekują się dorosłymi niepełnosprawnymi, a nie dziećmi ( ustawa ta jest już podana do Trybunału Konstytucyjnego przez Rzecznika Praw Obywatelskich), a kilka osób w naszej gminie zostało dotkliwie skrzywdzonych, chyba poprzez nadinterpretację tej ustawy, bo w gminach sąsiednich (np. Ostrzeszów, Kępno) osoby w podobnej sytuacji do mojej, pobierają świadczenie bez problemów.

Uważam, że bezprawnie zostały odebrane mi środki do życia, jak i ubezpieczenie w ZUS  (wydzierżawiając gospodarstwo, już wcześniej, straciłam prawo do ubezpieczenia w KRUS).

Czytałam w mediach, że sprawa przyznawania świadczeń rolnikom z niepełnosprawnymi dziećmi została ujednolicona i że ono się im należy, więc dlaczego nadal istnieje taki absurd, ze w jednej gminie przyznają ,a w sąsiedniej nie? Gdzie się mamy odwoływać? Do Trybunału Konstytucyjnego? Do Rzecznika Praw Obywatelskich?

Joanna 

#4 monikaa1984

monikaa1984

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 14 listopad 2014 - 17:23

Witam,jestem matką niepełnosprawnego synka mającego 5lat.Czy ktoś może mi odpowiedzieć na moje pytanie?Starałam się o świadczenie pielęgnacyjne,którego mi nie przyznano z powodu tego iż,orzeczenie o niepełnosprawnosci zawiera na tak tylko pkt.7 a pkt.8 jest na nie.Czy powinnam się odwołać? I czy mam szansę na przyznanie tego świadczenia ???? Nikt wcześniej nie powiedział mi że muszą być spełnione te dwa pkt. PROSZĘ O ODPOWIEDz 

Monika

#5 monikaa1984

monikaa1984

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 14 listopad 2014 - 17:25

SPROSTOWANIE: pkt 7 na nie,a pkt 8 na tak

Monika

#6 Guest_Irena

Guest_Irena
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2015 - 21:20

Witam mam niepełnosprawnego brata od urodzenia mającego teraz lat 48.Ojciec mieszka z nim lecz jest po dwu krotnym złamaniu nogi udowej.Wiek też nie daje możliwości pełnej opieki nad bratem .Ja mieszkam ponad 400 km od nich ale chce teraz wziąć w pracy urlop bezpłatny i podjąć się opieki nad bratem do momentu zwolnienia się miejsca w DPS.Czy w takiej sytuacji kiedy ja zostaję bez środków do życia przysługiwać mi będzie jakiś zasiłek pielęgnacyjny na osobę niepełnosprawną i w jakiej wysokości . jakie dokumenty powinnam wypełnić i w jakim terminie?

proszę o szybką odpowiedż.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych