Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

ryczałt dla samozatrudnionego

ryczałt samozatrudnienie

wróć do serwisu Moja Firma 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2013 - 13:00

Samozatrudnienie a rozliczanie kosztów ryczałtowo

Witam!

[color=rgb(51,51,51);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;background-color:rgb(242,242,242);]Jako pracownik wykonywałam pracę na podstawie umowy o pracę. Jednak część zadań i prac dotyczyła praw autorskich i stosowana była stawka 50-proc. kosztów. [/color]

[color=rgb(51,51,51);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;background-color:rgb(242,242,242);]W trakcie roku postanowiłam założyć własną firmę i przeszłam na samozatrudnienie. [/color]

[color=rgb(51,51,51);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;background-color:rgb(242,242,242);]Dalej jednak będę wykonywała takie same prace dla tego samego pracodawcy (zlecającego).[/color]

[color=rgb(51,51,51);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;background-color:rgb(242,242,242);]Czy nadal będę mogła, prowadząc działalność gospodarczą, korzystać z takich kosztów jak do tej pory, czy też nie?[/color]

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 czerwiec 2013 - 19:21

[font="georgia, serif;"]jeśli rodzaj dg będzie się pokrywał z czynnościami z umów cywilno-prawnych, to będziesz musiała rozliczać je w ramach swojej dg, a nie jako umowy o dzieło[/font]

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 luty 2016 - 19:13

Witam, mam taką sytuację w szkole prywatnej (jest osobą fizyczną). Właściciel wpadł na pomysł aby wszyscy nauczyciele założyli działalność i wystawiali rachunki. Wszyscy nauczyciele nie prowadzili wcześniej działalności gospodarczej w związku z tym mogą skorzystać z 2 lat opłaty niższych stawek ZUS. I zrodziło się pytania czy nauczyciele mogą wystawiać rachunki dla szkoły prywatnej czy muszą mieć podpisaną ze szkoła umowę zlecenie?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 luty 2016 - 19:25

Co do niższych składek ZUS, to nie jest dobry pomysł, bo jeśli jesteście etatowymi pracownikami i w ramach założonej dg będziecie  wykonywać te same czynności co na etatach, to nie będziecie mogli płacić niższych składek społecznych.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 luty 2016 - 19:40

Część pracowników jest nowymi nauczycielami, którzy nie byli zatrudnieni ani w żaden sposób związani z prywatną szkołą. Gdyby założyli działalność gospodarczą a za wykonywane usługi na rzecz szkoły byłyby wystawiane rachunki, czy w takim przypadku mogą skorzystać z 2 lat opłaty niższych stawek. Czy nauczyciele muszą podpisać umowę zlecenie aby móc wykonywać usługi?  Nauczyciele będą na ryczałcie. 

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 luty 2016 - 22:19

sprawdź czy taka dg w ogóle może być opodatkowana w sposób ryczałtowy

#7 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 09 luty 2016 - 20:23

Niższe stawki - masz na myśli preferencyjne składki ZUS?

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ryczałt, samozatrudnienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych