Skocz do zawartości


Zdjęcie

darowizna przedsiębiorstwa a PCC

darowizna przedsiębiorstwo PCC

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 17 czerwiec 2013 - 00:58

Czy darowizna całego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego  prowadzonego przez żonę (indywidualna działalność gospodarcza) na rzecz męża spowoduje powstanie obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

 



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 17 czerwiec 2013 - 06:32

Jeżeli umowa darowizny przedsiębiorstwa,  nie będzie wiązać się przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, co znajdzie odzwierciedlenie w treści umowy darowizny, to umowa ta – zgodnie z uregulowaniami art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

 

Zgodnie z ustawą o pcc Art. 1 ust. 1 pkt 1 Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne: d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: darowizna, przedsiębiorstwo, PCC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych